Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Amarcord_1

75% - Tento seriál považuji za výborné dobové svědectví. Řekne nám, jak tehdejší režim propagandisticky interpretoval různé události, naznačí původ některých bohužel dodnes žijících předsudků a morálních archetypů. Myslím, že nám Major Zeman připomíná naši neslavnou minulost tak zdařile a sugestivně, že nad tím nelze jen mávnout rukou. Bát se vyššího hodnocení (např. ze strachu že mě někdo šmahem označí za komunistu) a pokusit se nějak zapomenout na tuto etapu naší historie a její kulturní "tvořivosti" se mi prostě nezdá moudré. ()

ClintEastwood

Kdo vám prodává narkotika?! Stejně, jako u MALÉHO PITAVALA se seriál inspiruje případy podle skutečných událostí. Tím tady ale veškerá spojitost končí. Jednotlivé zápletky jsou totiž překroucené na poptávku tehdejšího totalitního režimu (na což upozorňuje i vydavatel DVD) a mají budit dojem perfektně fungujícího socialistického zřízení (což je samo o sobě unikátním nesmyslem). Taková Štvanice, Vrah se skrývá v poli či Klauni - jsou opravdu nechutné díly. Ale zároveň jsou to atmosférické a vynikající, až hororové kriminálky. Nejlepší epizody seriálu jsou za mě Vyznavači ohně, Strach, Bestie, Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Studna či Mimikry. Něco je na odpad, něco je na pět hvězd. Politiku neřeším (nemám rád komunisty) a dávám vysoké hodnocení, převážně z nostalgie (ne po kumunismu, ale kvůli panu Brabcovi, jehož jsem měl tu čest znát), dále díky fenomenálním hercům ve vedlejších rolích (Vinklář, Kopecký, Menšík, Filipovský, Brzobohatý, Tříska, Abrhám, Prachař a desítky dalších), pro originální hudbu Zdeňka Lišky a též za až filmové zpracování jednotlivých epizod. Relikvie své doby, jenž má svá pro i proti. Tabák dáš?!  ()

Oskar odpad!

Major Zeman bude vždycky ožehavé téma a dobře vím, že po tom, co napíšu, můžu očekávat stržení nějakých bodů a příchod dalších velmi sprostých mailů. Takže hned zkraje píšu, že následujícími větami nechci nikoho omlouvat a z jmenovaných dělat oběti. Jen se chci pokusit přesměrovat všeobecnou zášť správným směrem. Hrubě se mi totiž nelíbí hromadné plivání na Vladimíra Brabce a některé další herce, zvlášť, když se vztahuje i na jejich "mimozemanovskou" práci. Ať už s tím kdo souhlasí nebo ne, herec je pouhý interpret cizích myšlenek, nájemní síla, která si těžko může vybírat s kým a na čem spolupracovat, zato si odmítnutím může zavařit život mnohem víc než někteří jiní umělci. Dobře vím, že někteří herci tento argument používají jako alibi, ale to není tento případ. Vladimír Brabec je ikonou seriálu a ať už jeho účast považujeme za morální selhání nebo ne, myslím, že nic ho nemohlo ztrestat víc než toto doživotní (a asi i posmrtné) stigma. Jméno si nezměnil, obličej nepřeoperoval, chodí po ulici a žije s tím, že kdykoli potká někoho, kdo si potřebuje zchladit žáhu, poslouží mu jako snadný terč. A že proti tomu nemůže říct ani popel. Nemuselo se to stát. Jiří Sequens chtěl do role Zemana obsadit svého dvorního Radka Brzobohatého, což neprošlo kvůli jeho "škraloupu" jménem Ucho, takže směl hrát jen menší a zápornou roli agenta Bláhy. Stojí ale za pozornost, že Karel Kachyňa původně obsadil do Ucha právě Vladimíra Brabce, který to nehrál proto, že před natáčením skončil v nemocnici. Jako náhrada byl po ruce tehdejší manžel Jiřiny Bohdalové. Radoslav Brzobohatý je dodnes považován za výborného herce (to nezpochybňuji), protože hrál v trezorovém filmu, což v očích veřejnosti maže i fakt, že pak hrál ve spoustě ideologicky poplatných filmů a seriálů, které se narozdíl od Zemana nereprízují. Budiž. Vladimír Brabec je naproti tomu považován za prorežimního zaprodance, jemuž ministerstvo vnitra zajistilo blahobytnou existenci (snadno vyvratitelný nesmysl), což v očích veřejnosti maže fakt, že byl už dávno před Zemanem jedním z pilířů Národního divadla, jehož bravurnímu a kultivovanému projevu v klasickém repertoáru a konverzačnímu mistrovství se jiní ani nepřiblížili. Z toho, že nebýt té zvláštní rošády, mohlo být vše opačně, vidíte, jak absurdní je vinit herce, kteří o sobě zřídkakdy rozhodují. Je to pláč nad špatným hrobem. Zatímco si rozvášněná lůza kompenzuje vlastní bezvýznamnost lynčováním pana Brabce, skuteční "pachatelé" (tedy autoři) zůstávají v závětří nikým neatakováni a nepoznáváni a hodují na bohatých tantiémech, které za tehdejší "zásluhy o výstavbu" dodnes dostávají s každým zreprízovaným dílem. Vaří se mi krev v žilách, když si přečtu, jak nějaká méněcenná nula kádruje lidi, kterým nesahá ani po kotníky a dělí je na "slušné" a "neslušné" podle toho, zda hráli v tomto paskvilu. Bez ohledu na to, zda ti "slušní" vůbec dostali nabídku a proč to ti "neslušní" vzali. Vladimír Menšík živil pět dětí a bral úplně všechno, tedy i Zemana.Znamená to, že nebyl slušný člověk? Byl by slušnější, kdyby kdyby si hrál na hrdinu a ohrozil tím jejich existenci? Je neslušný Josef Abrhám, který se zastával perzekvovaných kolegů z Činoherního klubu, jen proto, že hrál v Majoru Zemanovi? A když pánové Brabec, Jelínek a Němec hráli estébáky, znamená to snad, že jimi byli? Když někdo hraje vraha, znamená to, že tím schvaluje zločin? Žere Anthony Hopkins lidi? Pije Gary Oldman lidskou krev? Kolik lidí podřízla Helena "Zavřiočibrouku" Růžičková? Ostatně, odmítnutí této státní zakázky mělo silně individuální důsledky. Třeba Zdena Hadrbolcová svůj scénář vrátila, děsila se, co se jí stane, a nestalo se nic. Naproti tomu Petr Čepek se statečným odmítnutím dostal do velkých problémů, protože posloužilo komunistům jako záminka, proč mu konečně načas zatnout tipec. Jsou to herci, na kom si kritici a zakomplexovaná část veřejnosti léčí své mindráky, protože jako maňáskové jsou vidět. Narozdíl od rukou, které je vedly. Pokud tedy někdo cítí potřebu uchylovat se k normalizační propagandě jako k českému Hyde Parku, křičte, prosím, správným směrem. 0% () (méně) (více)

mchnk

Dobrý, dobrý. Je jasné, že je seriál zrudlý až hanba, nicméně pro diváka 21. století již nemůže být přece jen tak jednostranný, i když k tomu nabádá. Např. díl Štvanice. Celorepubliková nenávist proti "vrahům" z 50tých let a rehabilitační proces naruby. Jasně, že z toho Honza vyjde jako vítěz, ale jestli je divák alespoň mírně inteligentní, musí rozlišit mezi skutečnosti a zkreslenou propagandou, což tady není zas tak těžký. Rád vyzdvihnu skvělé herectví i perfektní režijní práci pana Sequense. A řekněme si to na rovinu, Liška a jeho Mimikry tak nějak strčily do kapsy celý underground 70.let a usměvavý Brůna, houpající svou krvavou sekeru s vlasy (super detail) zleva doprava, může konkurovat světovým bububu filmům. Nicméně obraz nespravedlivě obviňovaného a nenáviděného pomocníka VB, který je jinak pochopitelně morálně zdatný a spravedlivý a kterého vlastně akce z východu v srpnu ´68 zachránila před veřejným lynčováním, tento skvělý hororový díl Studna krutě ničí a nazývat Pražské jaro 68 loňskými zmatky, je již nestoudný cynismus. Nezapomínejme ovšem, v čem žijeme nyní. Dnešní propaganda je trochu o něčem jiném, jedná se o bezduchý narcismus a heroismus i reklama na stoprocentního muže či ženu, prostě historicky vyzkoušená tvorba vyumělkované modly. A jestli tedy někde hledat toho pravého, nefalšovaného hrdinu, který ví, co je nás správné a který jako jediný může zachránit svět, tak je to právě tam daleko za mořem, kde ti imperialisté střádají své plány, které se jim skrze filmovou propagandu docela daří naplňovat. Má to divák ale smůlu, že se v žádném politickém zřízení nedočká svobodomyslného, televizního projevu. Hrdinů máme dnes bezpočet, můžeme vybírat v podstatě donekonečna, ovšem pod obalem se stále skrývá stejná pokrytecká faleš. ()

• Představení, na které si zajdou manželé Hacklovi v epizodě "Bílé linky", je Brechtova "Žebrácká opera" a píseň, kterou v něm zpívá Hans Klering, je titulní skladba "Mackie Messer" (v české verzi známá z podání Miloše Kopeckého). (Willy Kufalt)
  • V epizodě "Rubínové kříže" používají, v úvodní scéně ve vlaku, samopaly vz. 24, které se však začaly vyrábět až o rok později, v roce 1948. (Martyn.86)

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička