Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Recenze uživatele Wacoslav1 k tomuto seriálu (31)

Modrá světla (1976) (S02E10)

Tak aby bylo jasno ty spratku. Tebe nesnáším. Já nejsem žádnej tvůj překupník. Za tohle chcípneš! Nekompromisní likvidace nejen reportéra Holana, ale vesměs i všech zúčastněných celého tohoto případu je třešničkou na dortu tentokrát poněkud temnějšího a seriózněji natočeného špionážního dílu opět s perfektním Liškovým hudebním podmazem. Epizoda studená jako sever Německa kde se odehrává, ale na mě to fungovalo. Jenom ten Zeman je tu opět jaksi navíc, ale to pro tentokrát velkoryse odpustím.80% ()

Pán ze Salcburku (1978) (S03E01)

Proč mě chceš zastřelit? Tady u rybníka? Honza Zeman se nechtěl nechat zastřelit u rybníka a tak šel zase po nějaké době do osobnější výměny názorů, ale v této epizodě má zdatného protivníka v podání Jozefa Abrháma který ho zpacifikuje poměrně rychle a v oranžovém mbčku ho pošle na dno rybníka Olšovec. Přežije náš nezdolný hrdina nebo ne? No asi nebudu spoilerovat když napíšu, že jo a to zcela logicky, protože pak by jsme nemohli mít dalších 9 epizod. Každopádně tenhle svižný a napínavý start do třetí řady mě bavil i díky vedlejším postavám hlavně duo Menšík a Holišová je pak zcela nezapomenutelné. Jenom ten Rudy Lorenc asi blbě dopadl. Přeci jenom pokus o vraždu samotného majora Zemana. To musel bejt provaz.85% ()

Tatranské pastorále (1978) (S03E02)

Smím vědět jak budete postupovat vy? To nemůžeš. Jak to? Protože to sám nevím. Bezesporu další z vrcholů seriálu jako takového kde můžete opět zapomenout na jakoukoliv politiku. V parádních kulisách Vysokých Tater se odehrává perfektně zamotaný případ s nečekanou a překvapivou pointou ve které se ukáže, že sexuální vražda která je zde vyšetřována ve skutečnosti sexuální vraždou vůbec nebyla. Každopádně slovní přestřelky mezi Brabcem a režisérem Langmilerem jsou nezapomenutelné a na scénu tu nastupuje i sympaťák Sherlock Holmes z Kysúce Martin Gajdoš který na konci vyplní přestupní lístky do Prahy. Jenom škoda, že v dalších dílech už je pak vesměs jenom jako křoví. Každopádně tento díl patří mezi moje nejoblíbenější a i jako samostatná kriminálka netýkající se přímo tohoto seriálu by úplně bez problému obstál.100% ()

Šťastný a veselý (1978) (S03E03)

Dejte jim byty a nebudou muset bydlet u mě. Počítejte s tím, že kontrola vás nemine! Tahle silvestrovská hospodářská kriminálka nezačíná zpočátku úplně zajímavě, ale nakonec se z toho vyklube poměrně závažný případ ovšem trochu zbytečně rušený komisním řešením Zemanových rodinných problémů, takže to vidím opět tak nějak neutrálně. Nicméně body nahoru za ten retro socialistický silvestr a kdo chce tvrdit, že se úroveň novoroční zábavy v TV od té doby zvedla, tak má aspoň co porovnávat.55% ()

Klauni (1978) (S03E04)

No víte my spolu chodíme... Cože?! Do školy... No proto. Pro mě asi nejslabší díl celého Zemana. Kdo střelil zpěvačku je tu podružné, protože na scénu opět nastupuje politika a místy jsem se dost nudil. Body nahoru aspoň za Štěpánka a jeho perfektně sehraného budižkničemu a břídila který ovšem dokáže ukecat stovky lidí. Ostatně podobný žvanil a vinárenský povaleč se po roce 89 stal naším prezidentem...40% ()

Štvanice (1978) (S03E05)

Dejte slovo Zemanovi! Tak řekni jak to tenkrát bylo! Politické pozadí této epizody tu na rozdíl od ostatních opravdu nehodlám řešit, ale aby mi někdo nepsal do pošty, že jsem zasranej komouš, tak to zohledním a tu jednu hvězdu tedy uberu. Jinak po Honu na lišku pro mě další velmi spektakulární guilty pleasure díl ve kterém jsem prostě Honzovi nemohl nefandit aby to všem podlým sráčům okolo Pražského jara co mají na svědomí chudáky Vršeckého s Kalinou pořádně nandal a tak se i stalo, takže v tomto směru maximální spokojenost.90% ()

Studna (1978) (S03E06)

Neblázněte! Snad nechcete jít dovnitř? Chceme a ty půjdeš s námi! Studna je po všech stránkách kult s nezapomenutelnou atmosférou vygradovanou závěrečnou scénou s neklidným otcem se sekyrou v ruce a stejně tak i scény průzkumu hrobky nebo strašidelného vypáleného domu jsou perfektní, ale přesto, že za tyto aspekty dám plný počet, tak souhlasím s tím, že to zatahovaní událostí roku 1968 do tohoto dílu je trochu nešťastné a zbytečné. Tím spíš, že s případem jako takovým to nemá nic společného. Škoda, jinak po všech stránkách atmosférická bomba a možná opravdu první Český horor i když nakonec s logickým koncem.95% ()

Rukojmí v Bella Vista (1978) (S03E07)

Můj muž si uměl vydělat. Patřil mezi lidi kterým se říká štístko. Štístko... tak teď leží na prosektuře, protože ho někdo umlátil francouzským klíčem. No nevím jak vy milá paní, ale já si to štěstí představuji nějak jinak... Honzova prďácky cynická hláška je jeho největším vkladem do dalšího dílu tak trochu o něm bez něj, ale mě tahle špionážní pohádka celkem bavila. Máme tu fajn exotické lokace a zajímavě rozehraný příběh který vygraduje v příštím díle a sympatickému Jirkovi Hradcovi se nedá nefandit, takže budu shovívavý a dám 70% ()

Poselství z neznámé země (1978) (S03E08)

Žijete sami uprostřed cizího kontinentu. Zalezlí jak krysy. Jo Československý agent 007 Jirka Hradec na rozdíl od Jamese Bonda diplomatickou rétorikou úplně nevládne a rád nazývá věci pravými jmény, ale za pomoci Kubánského agenta s chutí rozbije společnou akci CIA a starých nacistů za což ovšem zaplatí cenu nejvyšší... Ok po akční stránce už to možná dneska trochu pokulhává, ale ve své době to musela být alespoň u nás dobrodružná bomba a co se obsahové stránky týče, tak je tu hodně věcí odkazujících na to, že ta slavná émerická demokratická politika taky není zrovna košer, což je prostě fakt a USA řiťolezci mlete si co chcete.75% ()

Mimikry (1979) (S03E09)

Tak se nám drogy dostaly do republiky. No jo Honza Zeman to nemá lehký a krátce před koncem seriálu nastupuje další těžkotonážní díl který nelze hodnotit úplně objektivně. Každopádně smažky Vlach s Lábusem jsou úplně best a úsměv na tváři vykreslí i spousta haluz scén kterými je tato epizoda protkána od začátku až do konce. Každopádně další svébytný kult který můžete buďto milovat nebo nenávidět. No já se řadím do té první skupiny a Bič boží je pecka sama o sobě. To prostě nevymyslíš.100% ()

Růže pro Zemana (1979) (S03E10)

Tak nakonec je tu přeci jenom někdo hajzlík, co Tome? Navzdory zdejší kritice mi zakončení celého majora Zemana přišlo v pohodě. Z politického hlediska je ztvárnění chartistů jako obchodníků z drogami opravdu trochu úlet, ale na druhou stranu já tyhle žvanily s plnou hubou frází moc nemusím a tak čert je vem. Body navíc za zdemolovaný Mercedes a závěrečné neotřelé střelecké představení. Jako final epizoda ok.85% ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička