Turecké náušnice (E09) (epizoda)

Turecké náušnice

Krimi / Komedie / Drama

Československo, 1969, 50 min

Originální...(26.8.2019)

Asi nebudem jediný, kto považuje túto epizódu v celom seriáli za najvydarenejšiu. A nie je to iba zásluhou prekvapivej pointy. Dnes by napadla už asi každého pozorného diváka počas sledovania, ale v tom jej pôsobivosť netkvie. Ja by som v nej možno skúsil hľadať aj nejaký ten sociálny podtext. Doporučujem sledovať v saune, alebo aspoň z horúcej vane.(16.10.2016)

Jeden z vrcholů kultovního seriálu. Napínavý případ s téměř patologickým rozplétáním psychologie přítomných lidí, vztahů i sociálních kontextů. Možných pachatelů celá řada, ale nesedí žádný, rovněž způsob provedení zločinu je i pro takové zkušené pány ze čtyřky přímo záhadou. Atmosféru nezkazí ani ty úsměvné "akční" momenty (třeba když bránící se inspektor Bouše rychle prochodí střechou až seskočí s pistolí dolu, a při tom mu vůbec nespadnou ty křehké skleněné brýle)... a pak to hororové překvapení na závěr. Nemožno opomenout ani orientálně laděnou hudbu Zdeňka Lišky, u které se mi pak vybaví nejen škeřící se trpajslík Hyneček, ale i osudná budova s dnes již raritní léčebnou procedurou - sluneční lázně. A hlavní hvězdou tohoto dílu není pro mě Brzobohatý, ale Robert Vrchota (lázeňský ředitel Šulc).(15.9.2018)

Nějaké ty rekreační lázně bych si taky dal, ale saunu a opalování moc nemusím. Tento díl je vskutku povedenou podívanou s nečekaným vrahem a zajímavým rozuzlením. Dokonce to mělo i velmi slušnou atmosféru. Josef Kemr coby „Turek“ byl luxusní, Brzobohatý si rovněž nevedl špatně. Takže i v tomto případě souhlasím s nadprůměrným ohodnocením, samotná zápletka i zpracování si jej zaslouží…(4.12.2019)

Spoiler: Přiznejte se všichni, kdo jste podezřívali, že Hynek bude vrahem? Já teda ne, jinak jeden z mých nejoblíbenějších dílů tohoto seriálu. Vacátko vyšetřující vraždu ve slunečních lázních. I ty možná v dnešní době přišly vhod, ale, co není může být.(25.2.2021)