Jiří pes uprchlík

• angličtina George the Dog, Refugee

Anička a Eliška bydlí s Jiřím, daňovým poradcem, který si myslí, že je pes. Jiří je sponzoruje a dělá vše pro to, aby byly spokojené. Přistoupí na jejich přísná pravidla: doma smí pes chodit jen po čtyřech, nesmí mluvit, nesmí se protivit. Jí a spí na podlaze, bez povolení nesmí ani na záchod. Holky zneužívají svou moc, protože Jiří jim to dovoluje. Myslí si, že si mučení užívá, tak ho ponižují víc a víc. Nakonec se ale duše Jiřího vzbouří - probudí se v něm člověk, který touží po svobodě a kruté pomstě. (Czech Film Center)

POMO

Intimní setkání prázdnoty a naplnění, samoty a shledání, slepé destrukce a sklamání. Odvážný, otevřený a psychologicky přesný “malý film”, ve kterém všechno funguje přesně tak, jak má. Chci jako celovečerák od Polanskeho! ()

Enšpígl

Zajímavý minibijáček, který klidně mohl být regulerním filmem. Scházela mě větší niternost všech postav. Castingově trefený skvěle, taková Eliška Křenková opravdu mimořádně věrohodná, asi bych si dvakrát rozmyslel chtít jí za partnerku po tomhle kousku. ()

xxmartinxx

"Postupně jsme zjistily, že Jiří je mnohem vnímavější a chytřejší, než se zprvu zdálo." Má to svoje momenty. Krátkometrážní film může být celkem povrchní - důležitá je úderná pointa. Doslovnost a polopatické vyřčení ale nesluší ani jemu a Jiří pes uprchlík se svou půlhodinovou stopáží už vyřkne až moc a příliš. Jako čtvrthodina by to mohla být geniální anekdota. Vlastně je mi to ale sympatické, tak ty čtyři dám. ()

Vančura

Sympatická věc, která mě bavila. Eliška Křenková je tady boží a Jenovéfa Boková taky, jen ten Vančura mi tam vadil, protože ho nemusím. Možná to mohlo být i trochu kratší, ale jinak se mi to fakt líbilo - je to vtipný a chytrý. ()

Marze

Na roli psa by se spíš místo Petra Vančury hodil typ mistra Beana.  Naopak Eliška Křenková sedí. Je to vydařená satira na čím dál tím zbytečnější mužskou roli v rodině. Působí sevřeně bez zbytečné slovní vaty. "Prosím tě, musí nějak vypadat", "Třeba je hodnej", "Néé". Všichni chlapy se opravdu rodí hodní. To je vlastnost, která je u žen bezcenná. Nedostatkoví jsou hajzlíci u nichž ženy geneticky cítí, že dokáží zabezpečit jejich mláďata. To se muž musí naučit. Rovnoprávnost žen a mužů je určitě nutná, ale když to celé domyslíme do konce, nástupem extrémního feminismu si ženy sami pod sebou podřezávají větev. Vynikající psycholog Jeroným Klimeš říká, že u nás za každou generaci žen jich třetina vymře. Poslední česká žena podle neúprosné demografické matematiky má zemřít okolo roku 2130. V zemích na západ je nahrazují Afričané a Arabové. U nás převážně Ukrajinci s podobnou kulturou, jazykem, barvou pleti  a náboženstvím. Mám jich plnou naši čtvrť a jsem za to rád. ()

Mackoun

Tohle bylo skoro až na hvěznou pětku... v rámci nominované osmičky na nejmenované online TV s reklamami ještě otravnějšími, než ty zelené, asi nejpovedenější kousek. ()

Fifer

Téměř perfektní. Jen ustřihnout zbytečnej závěrečnej voice-over. Případně ho nahradit jednou větou (nikdy jsem si s nikým tak nerozuměla- ta jediná je podstatná). Vše si divák může domyslet sám a autor mu to vlastně nakonec znova zopakuje, aby to jako pochopil. Což je škoda. Moc dobré. ()