Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Horor / Komedie

USA, 1988, 80 min

• tron

Dajte si bacha, vracia sa extrémne upätá Angela a s ňou prísny zákaz sexu, alkoholu, neslušného správania a marihuany. Kto ho poruší, bude brutálne zavraždený. Tvorcovia dvojky sa už, samozrejme, nemôžu spoliehať na taký finálny šok, aký predviedli v jednotke a tak sa namiesto toho spoliehajú na bodycount a hru s otvorenými kartami. Takže prvá vražda sa udeje dve minúty po úvodných titulkoch, kamera zaberá vrahovu tvár a v nasledujúcich desiatkach minút sa odohrá asi tona vrážd. Prekvapivo si to odnesú aj malé deti a to z tejto série robí svojím spôsobom drsnejšiu záležitosť, než z Piatka 13, v ktorom zomierali „len“ dospelí a tínedžeri. Oproti Jasonovi Voorheesovi sú ale zasa vraždy v prvých dvoch dieloch o poznanie miernejšie. Pribudlo viac sexu a krvi a vzhľadom na koniec jednotky vás možno zaskočí návrat polo-kultovej Angely. Ale vaša chyba, mali ste tušiť, že pre scenáristov béčkarských slasherov nič nie je problém. Mimochodom, jednu z jej obetí si zahrala Renée Estevez – sestra Emilia a Charlieho Sheena. S prekvapením až pri písaní tohto komentu zisťujem, že niektoré plagáty v dobe uvedenia filmu do kín obsahovali do očí bijúce „odkazy“ na v tej dobe populárne slasherové série Piatok 13, Nočná mora z Elm Street a TCHM, čo je dosť čudné, nakoľko v samotnom filme ide len o pár sekundové momenty.(13.2.2017)

• JohnnyD

Prinajlepšom môžem druhému dobrodružstvu Angely dať tak 5/10. Jednotka bola riadne hlúpa, ale zachránil ju jeden z najšokujúcejších koncov slasherovej histórie. Dvojka je bohužiaľ len hlúpa. Tešil som sa na trefne nadsadený slasher, bohužiaľ tvorcovia sa dopustili jednej zásadnej chyby. Nakrútili paródiu, nie hororovú paródiu. Úplne rezignovali na všetky hororové scény a hororové prvky. Vraždy sú snímané veľmi zle, bez hororového nádychu a ich humornosť vychádza naprázdno. Nemá to vôbec grády ani tempo. A Angela je nepríjemne ukecaná a otravne excentrická. Našťastie vraždy sú celkom krvavé, boobiecount je bohatý a občas zaznie nejaká fajnová 80sácka pieseň. Ale nič to nemení na fakte, že je to priemerný slasher a pre mňa veľké sklamanie. Ale pre nás fanúšikov camp slasherov je to povinnosť.(27.5.2007)

Jednotke som dal 4* viacmenej z recesie za lobotomizujúcu nezmyselnosť, za hlavu pritiahnutý background vraha, nudné vŕšenie scén z letného kempu, neschopné špičkovanie vzťahov medzi postavami a eminentný záverečný plot twist, ktorý svojou trápnosťou a (najskôr nechcenou) vtipnosťou nemá obdoby. Bolo to dosť absurdné aj na pomery amerického 80s slasheru a najmä záver som vnímal ako neúmyselný výsmech záverečnému šoku z konca Piatku 13teho. ___ Sleepaway Camp II: Unhappy Campers hodnotím rovnako 4mi hviezdičkami, ale ide o odlišnú záležitosť. Michael A. Simpson je viditeľne zručnejší režisér braku než Robert Hiltzik. Dvojka je kratšia, vyrovnanejšia, lepšie akcelerujúca, zahustenejšia, atmosféricky stálejšia... Nemá také problémy s nezmyselným zostrihaním alebo radením neznesiteľne nadbytočných scén. Pochopiteľne, stále sa to pohybuje v mantineloch slasherovej hlúposti, nelogickosti, infantilnosti, plochosti... snímka napĺňa všetky body slasherového guilty pleasure zážitku, akurát proces je triezvejší. ___ Úplnou perličkou je intertextuálny žart - súboj Jasona, F. Kruegera a Leatherfaca. ___ Jednotku si zapamätám ako nechcenú paródiu žánru, dvojka je dobrým splneným slasherových štandardov so všetkými krásnymi neduhmi (spomeniem aspoň naozaj donebavolajúce (anti)herecké výkony) tak strašne vybičovanými a dementne pospájanými v jednotke.(14.7.2016)

V některých ohledech lepší i horší než první díl. Tak první ty klady. Takže máme tady samozřejmě více vražd než v prvním díle. Smrti jsou perfektně efektivní. To bylo vše o kladech. Záporné věci jsou zbytek filmu, jako např. nelogické chování postav, slabší scénář či strašné herecké výkony. Film jsem si sice užil, ale čekal jsem víc.60%(5.8.2012)

Morálku v táboře je třeba udržet za každou cenu. Protože morálka musí být. Jedině tak je to správné. Myslím že žádné neskrývání vraha a jeho odhalení hned v prvních minutách filmu není vůbec špatný krok. Angela je skvělá, natolik skvělá a zábavná, že zastiňuje i fakt, že film v podstatě nemá skoro žádnou atmosféru, ačkoliv v něm zhebne plno táborníků a tábornic mnoha rozličnými způsoby. Napínavé to moc není, spíše už jen tipujete kdo a jakým způsobem bude odkráglován a zda je ta roztleskávačka ukáže ještě jednou, ale je to docela svižné a zábavné. Angela je prostě fajn, ale na tábor bych s ní nejel.(23.8.2013)

• - Když je na konci filmu v chatce záběr na mrtvoly, tak si u jedné můžeme všimnout LP, konkrétně od skupiny Flotsam and Jetsam a alba „Doomsday for the Deceiver“ z roku 1986. Tato hudba však ve filmu použita nebyla. (cmenda)

• - Ve scéně, kdy je Angela (Pamela Springsteen) v chatce s mrtvými obětmi, si můžeme v záběru zaostřeném na mrtvolu všimnout, jak vydechne. (darek kartac)