Mařenka a Jeníček v lese hrůzy

Gretel & Hansel

Fantasy / Horor / Mysteriózní / Thriller

Kanada / USA / Irsko, 2020, 87 min

Oz Perkins

Rob Hayes

Galo Olivares

Rob

Tohle jo!! Je to silně atmosférický pohádkový horor. Téměř vizuální orgie. Dějově slabé, ale děje zde netřeba. Strašně se mi to líbilo a jen málo zbývalo od plného počtu. Bohužel moderní ani postmoderní milenián toto nepochopí a zobrazí se to na místním celkovém hodnocení... Ale fakt super a moc mile mě to překvapilo. Chyběly jen houby (ve filmu ne, ale v mojí hlavě)...(18.4.2020)

Příliš nerozumím strategii některých režisérů obsazovat hlavní role svých filmů ošklivými lidmi. Nedávno mi způsobila psychickou újmu golemka Elisabeth Moss v Invisible Man, teď mi zase hýbla žlučí Sophia Lillis coby Gretel/Mařenka. Ale zatímco Líza je chuděrka ošklivá objektivně a od přirození, Sofii nepochopitelně zošklivili až nějací deviantní maskéři, a to opižláním tak úděsným, že mi zprotivila celý film (a to se mi přitom v novém It coby zrzavá lolitka moc líbila). Hnusná a nesympatická tlama je i její bráška (taky od přirození, ne kvůli maskérům). Naopak ovšem musím maskéry pochválit za práci na charmantní královně borgů, kterou zpizdili fakt dokonale a jejíž zlověstná ježibaba je naprosto prvotřídní. No a co k filmu - taková vizuálně hodně pohledná (až na Hänsela und Gretel) postmoderní multietnická horrorová pohádka, inspirovaná Grimmy jen hodně volně. S nelibou syntezátorovou hudbou a samozřejmě s poněkud pravdoláskařským koncem, nejsme přece ve středověké Evropě, ale v bigotní happyendové Americe.(17.4.2020)

Zde jsem byl po traileru a zjištění, že to natáčí režisér February, které mě neskutečně překvapilo dosti natěšený. Bohužel ale musím zatím dát jen silnější 3*. Začátek navnadil a vizuál po celou dobu neskutečně vymazlený do nejmenšího detailu. Atmosféra okolních lesů na mě přímo dýchala. Celkově to ale ve výsledku nic moc neřekně a i když je délka přijatelná, chybí nějaká zajímavější scéna, střídání lokací nebo více postav.(13.4.2020)

Od "Gretel & Hansel" som čakal viac. Nebudem to zastierať, ale som z filmu sklamaný. Tu bol veľký potenciál na skvelý film, no kdesi to úplne nezafungovalo. Okey, poďme si povedať pozitíva filmu. Je dostatočne temný a niektorými scénkami vie dobre budovať atmosféru. Sophia Lillis je tradične veľmi dobrá a ako Gretel absolútne exceluje. Alice Krige ako čarodejnica je tiež veľmi zaujímavá. A je pre mňa fascinujúce ju takto vidieť. Nesnaží sa deti týrať, ani vyhladovať ani nič podobné. V podstate ich skôr veľmi šikovne manipuluje a ovláda. A to je zaujímavé. Vizuálna a hudobná stránka je tiež dosť dobrá. Film je celkom na pohľad nie príjemný a snaží sa tým pridať svojej temnej stránke. Lenže na druhú stranu, mohli tie vizuály byť pokojne aj o niečo tvrdšie a drsnejšie. Pôsobí to, ako keby sa film trošku držal vzadu, lebo si dali PG-13 rating. Pričom keby to malo "R" rating, mohlo by to byť zaujímavejšie. Kopec scénok si priam pýta väčší vizuálny náboj. Okrem toho si nie som istý ani štýlom, ako sa tento film spracoval. Nechce to byť hororom, ktorý je spracovaný pre mainstreamového diváka. To oceňujem. No neviem či ich divákom budú ľudia, ktorí z toho chcú zbierať umelecký zážitok, kde na konci budú obohatený o niečo veľmi hlboké. Myslím si, že keby tie vizuály boli silnejšie, tak by film nebol tak nudný, ako občas bol. Na veľa miestach sa mi začínali zatvárať oči, lebo som nebol z toho čo sa deje vysoko nadchnutý. Pôsobí to ako keby sme sa motali v kruhoch a dokola sa točili okolo toho istého. Jedlo za stolom, lekcia pre Gretel, Hansel v lesoch so sekerou, nočné mory a stále to isté. V úvode je pár iných momentiek, no tiež ich nemôžem moc výrazne vychváliť. Takisto záver pôsobí veľmi zvláštne. Opäť, ako keby film chcel povedať niečo hlboké. Lenže neviem či si to jeho diváci z neho odnesú. Ako film je to pozerateľné, no myslím si, že hororové spracovanie tejto rozprávky sa mohlo spracovať menej umelecky a viac kreatívne. Hodnotenie: C+(11.4.2020)

• verbal

Z krátké pohádky o tom, jak fakani zabloudí v lese, ožerou ježibabě chajdu, bába je chce za to sežrat, ale nakonec ti malí zmrdi sežerou ji, se klasickou cestou moc uvařit nedá. A tak nyní odporná transgender Mařenka a mongoloidní Jeníček pohrdnou perníkem, protože se cestou už sjeli muscimolem z muchomůrek, načež následuje sice poměrně atmosférické, avšak veskrze otravné osmdesátiminutové haluškovité artistické vykrmování v břidlicové funkcionalistické Tugenchaloupce s narkofilosofickým přesahem a nepřekvapivým koncem. Už by taky, kurva, jednou mohlo zvítězit dobro a ta ubohá stařenka se pořádně nacpat dokřupava propečenýma frackama.(13.4.2020)