Mařenka a Jeníček v lese hrůzy

• USA Gretel & Hansel
Trailer 2
Fantasy / Horor / Mysteriózní / Thriller
Kanada / USA / Irsko, 2020, 87 min

Kdesi daleko v zemi pohádek vede mladá dívka svého malého bratra do temného lesa. Zoufale shání jídlo i dřevo. Narazí ovšem na děsivé ztělesnění zla. (Filmbox)

Trailer 2

EvilPhoEniX

Očekávaná hororová adaptace slavné pohádky je ve výsledku jen lepším průměrem, ale i přesto si myslím, že stojí za pozornost. Rozhodně se nejedná o guilty pleasure jízdu z roku 2013, tohle je hodně pomalejší a artovější vyprávění, které stojí především na snovém a atraktivním vizuálu ( pastelové barvy a les je nádhera) a solidní jsou i herecké výkony. Šikovná Sophia Lillis si získala sympatie už v It a Alice Krige v roli strigy je naprosto znepokojivě boží. Myslím, že filmu škodí i rating PG-13 a finále šlo podat atmosféričtěji ba i akčněji, ale nenudil jsem se a díky vymazlené formě se mi na film koukalo slušně. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí>Ne, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí**. 6/10. ()

T2

Rozpočet $5miliónovTržby USA $15,347,654Tržby Celosvetovo $21,282,967Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Skôr vizuálne podmanivé než nejako zvlášť dejovo pútavé, taký dosť komorne podaný horor, ktorý to ale nejak zbytočne neprestrelí a zbytočne netlačí na pílu. Necháva diváka nasávať tú ponúknutú ponurú patinu. /60%/ ()

tron

Som z toho zmätený. Rád by som dal 4*. A za istých okolností by to na ne s prižmúrenými očami azda i malo. Lenže dané okolnosti sa nakoniec skôr nedostavili, než dostavili. Už z trailerov a celkovej reklamnej kampane nebolo jasné, či to chcú tvorcovia poňať ako hororové spracovanie rozprávky, alebo ako trocha temnejšiu fantasy. Iste, každá správna rozprávka, samozrejme vrátane tých, ktoré nám rodičia čítali, keď sme boli malí, je čistý horor. Kanibali, vraždy, netvory, temné lesy, hrady plné netvorov. Skúste si prečítať Dobšinského a spol. dnes, keď ste dospelí. Každopádne, tento film je rovnaký, ako trailery a reklamná kampaň: nevie sa rozhodnúť, čím vlastne chce byť. Nuž a tak je občas fakt v dobrom hnusný, znepokojujúci, nepríjemný a desivý a hneď v ďalšej scéne sa atmosférou vráti k trochu temnejšej rozprávke. Zvláštnym oživením deja sú schopnosti Marienky, čo ma zaujalo, hoci ani X dní po dopozeraní neviem, či v dobrom alebo zlom. Kasting sa bez debaty vydaril, najviac pochopiteľne Alice Krige. Alice bola strašidelná už pred desaťročiami (Sleepwalkers, Star Trek: Prvý kontakt) a odvtedy mala more času na to, aby svoje hororové výkony ešte vylepšila. Takže jej dominantný výkon nikoho nemôže prekvapiť. Vizuálna stránka je rovnako rozporuplná, ako samotný žáner: chvíľu vidno, že do nej bolo investované a vyzerá fakt dobre, aby to hneď nato zničila nasledujúca scéna, ktorá vyzerá vizuálne chudobne a televízne. ()

verbal

Z krátké pohádky o tom, jak fakani zabloudí v lese, ožerou ježibabě chajdu, bába je chce za to sežrat, ale nakonec ti malí zmrdi sežerou ji, se klasickou cestou moc uvařit nedá. A tak nyní odporná transgender Mařenka a mongoloidní Jeníček pohrdnou perníkem, protože se cestou už sjeli muscimolem z muchomůrek, načež následuje sice poměrně atmosférické, avšak veskrze otravné osmdesátiminutové haluškovité artistické vykrmování v břidlicové funkcionalistické Tugenchaloupce s narkofilosofickým přesahem a nepřekvapivým koncem. Už by taky, kurva, jednou mohlo zvítězit dobro a ta ubohá stařenka se pořádně nacpat dokřupava propečenýma frackama. ()

ricci.s

Nedivím sa, že film vyškrtli z našich kín, moderný mladý divák je totiž orientovaný na horory trochu iného razenia ako toto. Perkins doteraz nakrútil dva priemerné horory, v ktorých nádherne vybudoval atmosféru, akurát že sa potom nikam nepohol, a tak jeho filmy začali veľmi rýchlo nudiť. A ani v tomto prípade nedošlo k žiadnej veľkej zmene, hoci si myslím, že Gretel & Hansel je z nich najpodarenejší. Film je po atmosférickej stránke brilantný, meditatívny, pohlcujúci až hypnotický, ale súčasne dosť strnulý, prešľapuje na jednom mieste, a v konečnom dôsledku žiaľ neponúkne nič, čo by diváka dostatočne "nabudilo". Ani samotná striga sa vlastne poriadne neprejaví. Plus ešte ten debilný rating PG-13. Niekoho to možno pohltí a bude to považovať za dokonalé hororové umenie, niekoho totálne uspí. Za mňa veľmi porovnateľné povedzme s nórskym Skyggenes dal. Lesík, hudbu a atmosférku som si miestami celkom vychutnával, no napriek tomu som sa najmä v druhej polovici tešil na čím skorší koniec. Forma jednoznačne predčila obsah. Potenciál bol vyšší. ()