Vcelku vydařené, vlastně na svou dobu(!) výborné (dobu a poměry až nadčasově kritizující - těsně předrevoluční) drama. Bůh suď, proč v dobách občanské a umělecké svobody již ani jeden z protagonistů nebyl schopen překročit tuhle nastavenou laťku... Možná však tím to je, že pak rychle všichni zeslouhovatěli... - - - - - P.S. Musím přiznat, že když jsem si tenhle film dal po necelých dvaadvaceti letech (4.1.2011 - ČT1) znovu, moje dávné nadšení opadlo a bez rozpaků jsem ubral jednu hvězdu ze svého >pamětnického< původního hodnocení. Obsahem snad ani tak ne - ale formou ten film značně zestárl. Zvláště v druhé polovině režisérka i herecký ansámbl dost nezvládli celou tu v době natočení snad nutnou a smysluplnou stylizaci a nakonec film působí dojmem, že ze silného dramatu stala se ve finále už vlastně jen šaškárna. V tomto případě opravdu škoda. Nu, je dobré se na některá díla podívat znovu s odstupem. - - - - - (Poprvé viděno kdysi v kině v dobách >perestrojkových< , hodnocení a komentář zde 23.2.2006, po znovuzhlédnutí přehodnoceno a komentář doplněn 4.1.2011)(23.2.2006)

Mražení po zádech - to je asi první věc, která se vám přihodí, když budete sledovat tento zdařilý debut Ireny Pavláskové. Přesvědčivá Ivana Chýlková, o které chvílemi máte pocit, že to snad nehraje, dokonalý Karel Roden a výborný scénář, to všechno jsou přednosti tohoto snímku. Ale ve své podstatě by byly k ničemu, kdyby zpracování nebylo tak reálné, tak věrohodné a tak mrazivé. Jeden z nejlepších českých snímků nejen v žánru psychologického dramatu. 90%(11.12.2010)

Naprosto přesvědčivě postavený tobogán, po kterém se zakřiknutá naivka sveze do žumpy, aby z ní vylezla jako chladnokrevná svině, bezohledně sálající poctivě vypěstovanou zášť na všechny strany. Manipulátorka se vším a se všemi. Kdy přijde zásadní facka? Tedy, přijde vůbec nějaká? Roden s Chýlkovou jsou skvělí.(8.3.2008)

• raroh

Film jsem zhlédl nyní po 20 letech. Jestliže mi jako středoškolskému studentovi přišel silný, v roce 2010 naopak slaboučký a prázdný (příliš na efekt - podívejte umění), opěvované herecké výkony hlavních představitelů (třebaže podobnou ženu, jakou hrála Chýlková,bohužel znám) pak nemotorně strojené (taková poloviční divadelnost - kdyby aspoň celá), nejvěrohodnější mi přišel Petr Haničinec (tentokrát vůbec nepřehrávající), zajímavá byla i postava představovaná Bolkem Polívkou coby muž v restauraci poslouchající Hlas Ameriky.(13.12.2010)

Tři hvězdičky, ovšem s vědomím toho, že film jako celek se mi hrubě nelíbil - a to naprosto ze stejného důvodu, proč nemůžu vystát žádné české filmy. Ze způsobu, jakým jsou zobrazeny vztahy mezi hrdiny, mi běhá mráz po zádech. Copak ostatní diváci skutečně mají chuť dívat se na ty zlé, neustále hádající se a nešťastné lidi?(5.1.2011)