Století ve filmu (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Japonsko, 2016, 6x52 min

Pro-americký seriál (jak jinak) je zaměřen na sílu (dez)informací a přínáší časový sled dějů, prostřednictvím pohyblivých obrázků a hodnotících komentářů, bez rozlišení, pochopení, poučení. Z toho mi také nutně vzešlo, že největším nepřítelem USA nejsou vnější příčiny a objekty, ale sám velký Buddha se svým výkladem osmidílné cesty a milosrdným vcítěním. Přesto je tu možno vidět a posoudit (raději bez prostřednictví komentáře) některé méně známé záběry a dozvědět si i některé ututlané informace (nemyslím nesmysly typu, že "Apollo 11 zanechalo první lidské stopy na Měsíci"). To ovšem mluvím o prvních pěti dílech. Šestý díl - Obrazy, které otřásly světem (dočasně jsem si ho ponechal) čerpá z jiného soudku, z něhož už sotva poznáme co pijeme (kéž by to byla šaratice), a který by vyžadoval nepoměrně hlubší analýzu jeho obsahu. Sám si na to netroufám, a i když pár lidí, Slavoj Žizek a spol., se o to sice občas pokouší, výsledek není obecně uspokojivý. Seriál doporučuji pro jeho téměř absolutní jednostrannost, i když neříkám, že tato jedna strana je vysloveně lživá, a pro nerozlišené směšování dějů do "americké TV show". Pozn.: Když už jsem se v této souvislosti zmínil o Buddhovi, pak ještě citát z předmluvy Karla Wernera k "Dhammapadam" - Stezka pravdy: "Příčinou všeho utrpení je žádost požitků, jichž se člověku dostává prostřednictvím jeho pěti smyslů a myšlení (v buddhismu šestý smysl). Je to žádost po existenci věcí a podmínek, které člověk pokládá za zdroj těchto příjemných požitků a žádost po neexistenci věcí a lidí, kteří tomu stojí v cestě." (Zde bych chtěl zdůraznit "lidí".). Závěr: Škoda, že se v celém seriálu nijak neprojevila síla japonské kinematografie, která si s tou hollywoodskou určitě nezadá.(28.9.2019)

Dokument ukazuje sílu mediální propagandy ať již je pravdivá nebo manipulativní. Nutí přemýšlet nad těžkými tématy jako je omezení svobody výměnou za větší bezpečí apod. Otevřenost vůči homosexuálům se paralelně objevila v těch společnostem, kde nízkou porodnost a tedy ohrožení celé kultrury vyřešili dovozem obyvatelstva z Afriky, arabských či Indonésie v souladu s ideologiích tzv. pestrosti a multikulturalismu. Z tržiště světových ideí prezentovaných vizuálními médii si každý vyzobává co se mu hodí, ale povrchně bez pochopení do hloubky.(2.9.2019)

• Vikki

Jen další šíření těch "zaručeně pravdivých" zpráv a informací jak co bylo. Hlavně když jsou materiály brané z USA to je záruka lží, překrucování,demagogie a manipulace sama o sobě. Je to záruka jednosměrně šířené psychokampaně a štvanice ve stylu fašistického fanatika a ministra propagandy Goebelse. Nadarmo fašistické vrahy a tyrany usáci nechránili že?(14.5.2019)