Konvoj

Konvoj

Sam Peckinpah's Convoy

Akční / Drama / Road movie

USA, 1978, 104 min

Tak na tomto som bol ako 9 ročný so strýkom v kine. VIDENÉ ZNOVA: Možno najkomerčnejší Packinpahov projekt jeho kariéry má v sebe predsa len nejakú tú zžieravú spoločenskú kritiku. USA sa prezentuje ako zem slobody a v tomto filme ju prezentujú kamionisti. Byrokratický systém má ale rád , keď si drží všetkých skrátka, čo sa so slobodou príliš nezlučuje. Čo skutočne poteší, je extrémne vydarený casting, Kristofferson verzus Borgnine, to je lahôdkový filmový jing a jang.(22.4.2014)

Sam Peckinpah rezignoval na své násilné orgie (Sam bez jediné mrtvoly - zajímavé) a stvořil bizardní truckerský western se zajímavým dějem / nedějem, skvělou hudbou a výborným Krisem Kristoffersonem. Kdo film odsoudí jako úplnou blbost má taky pravdu, ale když se dokážete povznést (závěr dává navíc té nadsázce pointu), budete se bezproblémově bavit. V rámci objektivity 60%.(6.2.2005)

• Sarkastic

To byla taková sranda, že jsem se až za břicho popadal, no přesně jak ten šerif na konci…Ne, za celou dobu mi nepřišla jediná věc alespoň úsměvná, film mi nabídl akorát tak příšernou nudu a závěr v nedohlednu. Popravdě řečeno, už dlouho se mi nestalo, aby mi nějaký snímek přišel tak strašně moc zbytečný jako právě Konvoj a účel jeho vzniku prostě nepobírám. A z postav se mi dělalo zle; proč bych jako měl fandit naprosto nesympatickým, namachrovaným trotlům, kteří si zadělávají na problémech úplně sami (a ještě s potěšením)? Stejně tak nechápu čím ta „kačerovská guma“ ostatní tolik fascinovala, aby ji následovali. Podobným způsobem mě štvaly i trapné zpomalovačky a až na pár výjimek dosti otravná hudba (a to už je co říct, když já kritizuju soundtrack). Takže po 4*-vých Strašácích (viděl jsem od režiséra předtím jenom to) mě Peckinpah zklamal natolik, že jeho Konvoji dávám pouze 1*.(20.5.2013)

• Tsunami_X

Naivní báchorka o chlapské soudržnosti a jedné malé revoltě, která přerostla v něco, co sami její tvůrci nemohli ani při nejlepší vůli očekávat. Útěk před policií se zde mění v anarchistické putování plné siláckých řečí, rozmáchlých gest a zběsilých honiček. Sexy třicetiletá brunetka spolu s narážkami na otrokářství, zkouřený kněz rozdávající lásku svým ovečkám a tlustý polda s touhou pomstít se. Inu když je režisérská stolička už silně zaneřáděna bílým práškem, vznikají obdobné patvary. V tomto případě má snímek sice něco do sebe, alespoň co se týče jeho komediální roviny, ovšem v kontextu režisérovy tvorby je to skoro katastrofa.(26.11.2005)

Taky chlapsky film o parte kamionistov, ktory sa dostanu do maleru kvôli otravnemu policajtovi a nasledne sa ich utek pred policiou pomaly premeni na revoltu voci systemu. Pritom chudaci kamionisti ani sami nevedia voci comu bojuju. Tak nakoniec urobime najväcsie zlo z politikov. Skoda tej otravnej politickej roviny. Bez nej by to fungovalo ovela lepsie. Ta sudrznost medzi kamionistami fungovala perfektne a uplne stacilo vystavat cely pribeh okolo nej a ich tazkom zivobiti. Nastastie to dost zachranuje charizma vsetkych hercov a nakoniec aj u odporneho serifa (Ernest Borgnine) cely cas cakate, kedy sa k nim prida a dockate sa. Vysledkom je taky pohodovy film s hlupo podanymi posolstvami nad ktorymi sa daju prizmurit oci. CZ kinodabing je skvely. 6/10.(31.10.2017)