• Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Slasher

Tohle je další nepovedený rádoby horor, který vychází z Bladea, ale nesahá mu ani po paty. Honosí se trikama, je to jima přecpaný, a hlavně vypadají podezřele uměle. Nemá to prakticky žádný scénář, je na to reklama na každý tramvaji, a hraje v tom Hugh Jackman, kterej je zárukou že na to půjdou malý holčičky, který z něj budou udělaný a myslí si, že viděly bůh ví jaký horor. A vůbec nejhorší je, že to kazí pověst klasických filmových monster jako Dracula, či Frankenstein. Když se zamyslím, nuda to není, ale dost mě to irituje - což 'stačí' na jednu hvězdičku.(22.3.2006)

• Dan9K

Břečka největšího kalibru zabalená do rádoby vizuálně přitažlivého hávu, který jen ničí možné hororové prvky. Začínám nesnášet digitální efekty, ve Van Helsing si jich každý užije více než dost. Kde jsou ty doby, kdy tvůrci nepotřebovali milióny dolarů, aby natočili film, z kterého čiší hrůza? Tyto takzvané efekty akorát způsobují pocit jedné velké počítačové animace (ona to taky v podstatě pouze animace je) a prostě celkovou umělost. Film neskutečným způsobem ničí mytologii upírů. Zcela nelogicky a zbytečně kombinuje několik postav z různých příběhů. Nechápu. Scénář naprosto chatrný a trapný, samotné scény zrovna tak, příběh žádný, snaha o megalomanii, kterou z duše nenávidím třeba i v Pánu prstenů. Hudba, která je jako jediná mírně nadprůměrná, tuhle totální kravinu nezachrání. I když Alan Silvestri dělal co mohl. Jinak jsem ale zhnusen!(25.11.2005)

• tron

„Niekto o vás hovorí, že ste vrah, ďalší, že svätý. Čo je pravda?“ – „Od každého trocha.“ Strašná blbosť, ktorá ma vôbec nebavila. Tentokrát je veľmi nesympatický aj Hugh Jackman - a to je u hlavnej postavy veru veľký malér. Ďakujem pekne za takýto crossover. O ničom. CGI prestane plniť svoj účel po prvých 10. minútach, herecké výkony sú v tom najlepšom prípade mdlé, scenár je taký blábol, že byť šéfom Universalu, hanbím sa za znásilnenie klasických monštier (režisérovi sa do deja prekvapivo nepodarilo zakomponovať Fantóma opery ani Netvora z Čiernej lagúny, ale „vďakabohu“ doktora Jekylla, resp. pána Hydea áno). Alebo podám trestné oznámenie sám na seba. Bavil ma len čierno-biely úvod, potom to začala byť únavná počítačová rutina. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/deti-noci/153-van-helsing-40-(10.11.2009)

Van Helsing není špatný film! Jen měl prostě smůlu, že se dostal do rukou Stephena Sommerse, který tím pádem vytvořil další pokračování Mumie. A stejně jako v Mumii tak i v Helsingovi se nachází poskok hlavní postavy, který je protivnej jako moucha a nemá žádné opodstatnění a akorát prudí. Hugh Jackman je sice borec, ale s Kate Beckinsale jsou bohužel tím jediným čím film může zaujmout. Ba ne málem bych zapomněl na úchvatnou hudbu Alana Silvestriho ze které jde husí kůže. Richard Roxburgh by měl po téhle roli zalézt do skříně a Dana Morávková by měla dostat Zlatý glóbus :D(28.10.2007)

• POMO

Milujem kompozíciu obrazu (sám sa venujem foteniu), filmovú výtvarnosť, Kate Beckinsale i digitálne efekty, pokiaľ sú rozumne použité (Jurský park). Nehovoriac o klasických hororoch. Ale VAN HELSINGa mať rád nemôžem. Na to vyžadujem od filmu kúzlo, dotyk reality. Sommers má nepochybne bujnú fantáziu a je technicky rovnako zdatný ako James Cameron, ale proste je to plytký človek. Strašne plytký. Dovolím si to tak hrubo skonštatovať, pretože naše dielo JE vždy odrazom našej duše a intelektu. VAN HELSING, na ktorého vytrieskal 150 miliónov $ vo mne vyvolal rovnaké emócie a záujem o postavy, ako jeho sotva minútový trailer. Absolútna emocionálna prázdnota, absolútny nezáujem o čokoľvek, čo sa deje na plátne. Keby sa na Helsinga v polovici filmu vyrútil z jaskyne Saddam Husajn, vôbec sa nad tým nepozastavím, rovnako, ako sa nepozstavím nad čímkoľvek, čo dá Troška do KAMEŇÁKU. Kate Beckinsale je krásna, ale na jej mieste mola byť kľudne Pamela Anderson. Digitálne efekty nepokročili ani o chlp, udržujú si rovnako nevyváženú kvalitu a je ich toľko, že prestávame veriť vo svet, ktorý nám predstierajú. A Richard Roxburgh je najväčší castingový omyl za posledné roky. Dve viezdičky len za pôsobivý prológ, krásne kulisy, a fór s kravou.(5.5.2004)

• - Film se měl původně natáčet už v roce 1994 jako pokračování úspěšného Draculy Francise Forda Copolly a Abrahama Van Helsinga měl opět ztvárnit Anthony Hopkins. Od té doby se ale scénář podstatně změnil a kvůli autorským právům se do centra příběhu dostává místo Abrahama mladší Gabriel. Původně se také uvažovalo o tom, že by Van Helsinga měl ztvárnit někdo ze starší generace herců – výhledově Ian McKellen, Christopher Lee nebo Ian Holm. Zajímavostí je, že se všichni tři herci setkali v trilogii Pán prstenů. (imro)

• - Scéna, ve které se bratr Anny, lezoucí po zdi, změní ve vlkodlaka, se natáčela v táborském husitském muzeu. Jízda kočáru v lese se točila nedaleko Tábora, v přilehlé Dlouhé Lhotě, ve které měli filmaři malé stanoviště pro členy štábu. Mimo České republiky se film natáčel také v Kalifornii, na Floridě, v Itálii a ve Francii. (Ujo.)

• - Stephen Sommers nechal všechny herce hrající v bálové scéně trénovat tanec několik hodin denně. (Elisebah)