• Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Jhershaw

Stephen Sommers si patrně neuvědomil, že akční film není jen o akci. Je to o tom strhnout diváka, aby byl napnutý, jak souboj dopadne, i když je jasné, kdo vyhraje. Akční film je i o postavách, o tom, jak zaujmou; pochopitelně hodně zálěží na charismatu hlavního padoucha. Nic z toho ve Van Helsingovi nenajdete. Je to jen "jízda", kde se bez kouska nápadu, invence, citu či humoru střídá jedna mega-akční sekvence, krátký dialog, a ještě-víc-mega akční sekvence; hudba burácí skoro pořád. Ale já jsem se většinu času nudil, s výjimkou scény s Danou Morávkovou, ta je nechtěně vtipná... 50%(10.5.2004)

• sud

Kate Beckinsale to sice náramně slušelo, ale kvůli tomu nebudu téhle příšernosti nijak přilepšovat. Stephen Sommers mi svým stylem absolutně nesedí a celý tenhle žánr mě absolutně míjí. Triky sice mohou někoho rajcovat, avšak pro mne je film, kde příběh trpí pod nánosy triků, naprosto nezajímavý. Od tohoto filmu ruce pryč.(20.2.2007)

Po boku vďačne rozpustilého "Deep rising" sa do pozoru hlási nekonečne nesúdny "Van Helsing" a stáva sa tak jedným z najprijateľnejších exemplárov Stephenovej filmografie. To čo ma v iných (masovo populárnejších) patvaroch tohoto skúseného motovidla iritovalo - teda z hľadiska intenzity povrchného zážitku nemohúce nakladanie s CGI, nezaujímavá voľba + vykreslenie postáv, neustále vršenie debility na úkor snahy ju vtipne symbolizovať - sa v hlboko v rumunských Karpatoch mení na približný opak. Mastnými efektami upravené "pole pôsobnosti" je tak ohavne priťažlivé, že by sa tam človek najradšej vydal na rýchlu exkurziu, zástup všakovakých verzií známych monštier s mrštnou agilnosťou proti aussie bombardérovi Jackmanovi a jeho pomocníkom je taktiež zážitok vskutku nevšedný a hlavne predlohou nezviazané komiksové postupy robia tento špásovný nezmysel ešte viac easy-going než sa na prvý pohľad zdá. Slepo vyčítaná/odsudzovaná nedejovosť či sterilná akčnosť je klasickým príkladom davovej psychózy unavených konzumentov, ktorí si neuvedomujú (alebo skôr neriešia) vopred danú filozofiu konceptu a na miesto rešpektovania/užívania si zámerom totožného len nie tak user-friendly zabaleného bijáku si radšej sťažujú v duchu oklamaného zákazníka pričom sú schopní kontinuálne prispievať k nadhodnocovaniu iných, nemiestne vyhypovaných spektáklov. Hotová tragikomédia.(31.8.2012)

Malé děti budou Van Helsinga milovat. Je totiž roztomile barevný, dějově svižný, herecky sympatický a může se opřít o bohatou "monstermovie" mytologii, kterou děti tak zbožňují a kterou se zřejmě rozhodl vyždímat do poslední kapičky. Puberťáci budou Van Helsinga respektovat, protože v něm hraje cool frajer Wolverine, protože Kate Beckinsale se na place promenáduje zásadně v uplých kalhotech a protože děj nedává prostor žádným otravným emocím, nýbrž pouze zběsile předkládá Sommersovu nejbéčkovatější představu o poctě populárnímu a takřka vymřelému filmovému žánru. No a dospělí, kteří už za svůj život pár fantasy filmů viděli, budou Van Helsinga nenávidět a smát se mu, protože je vizuálně přeplácaný, emocionálně naprosto jalový, herecky nevýrazný a disponuje scénářem, který vymyslel buď někdo na drogách, nebo někdo, kdo si na drogy potřeboval akutně vydělat. Tři hvězdy dávám jen proto, že jsem byl ještě malý chlapec, potažmo puberťák, když jsem film sjížděl na VHS, a hutný závan nostalgie na mě působí pokaždé, když Hugh Jackmen pozvedne svůj samostříl, když kamera lačně zabere pozadí Kate Beckinsale nebo když se přehrávající Drákula Richard Roxburgh pokouší vzkřísit své šeredné potomky, vzdálené příbuzné malého zombíka z Jacksonova Braindead... Největší pochvalu zaslouží určitě Alan Silvestri, ostatní hvězdy by měly o tomle předraženém výletu do Transylwoodu raději pomlčet... 55%(28.7.2015)

• POMO

Milujem kompozíciu obrazu (sám sa venujem foteniu), filmovú výtvarnosť, Kate Beckinsale i digitálne efekty, pokiaľ sú rozumne použité (Jurský park). Nehovoriac o klasických hororoch. Ale VAN HELSINGa mať rád nemôžem. Na to vyžadujem od filmu kúzlo, dotyk reality. Sommers má nepochybne bujnú fantáziu a je technicky rovnako zdatný ako James Cameron, ale proste je to plytký človek. Strašne plytký. Dovolím si to tak hrubo skonštatovať, pretože naše dielo JE vždy odrazom našej duše a intelektu. VAN HELSING, na ktorého vytrieskal 150 miliónov $ vo mne vyvolal rovnaké emócie a záujem o postavy, ako jeho sotva minútový trailer. Absolútna emocionálna prázdnota, absolútny nezáujem o čokoľvek, čo sa deje na plátne. Keby sa na Helsinga v polovici filmu vyrútil z jaskyne Saddam Husajn, vôbec sa nad tým nepozastavím, rovnako, ako sa nepozstavím nad čímkoľvek, čo dá Troška do KAMEŇÁKU. Kate Beckinsale je krásna, ale na jej mieste mola byť kľudne Pamela Anderson. Digitálne efekty nepokročili ani o chlp, udržujú si rovnako nevyváženú kvalitu a je ich toľko, že prestávame veriť vo svet, ktorý nám predstierajú. A Richard Roxburgh je najväčší castingový omyl za posledné roky. Dve viezdičky len za pôsobivý prológ, krásne kulisy, a fór s kravou.(5.5.2004)

• - Scéna, ve které se bratr Anny, lezoucí po zdi, změní ve vlkodlaka, se natáčela v táborském husitském muzeu. Jízda kočáru v lese se točila nedaleko Tábora, v přilehlé Dlouhé Lhotě, ve které měli filmaři malé stanoviště pro členy štábu. Mimo České republiky se film natáčel také v Kalifornii, na Floridě, v Itálii a ve Francii. (Ujo.)

• - Hugh Jackman byl při natáčení filmu zestoupen českým kaskadérem. (Zodiak455)

• - S kinofilmem se na trhu objevilo také DVD Van Helsing: Londýnská mise, na kterém jsou kromě 30-minutového animovaného příběhu také záběry ze zákulisí natáčení a rozhovor s Hughem Jackmanem. (imro)