Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Gemini

Zoufale trapné dílko disponující díky přemrštěnému rozpočtu hned několika rekordními zápisy v mé soukromé kronice pokusů a omylů. Stephen Sommers po dvou velmi zábavných Mumiích (i když dvojku dost táhla postava Krále Škorpiona) usnul na pořádné kupě vavřínu a spolčil se s nehoráznou bandou šílenců...jinak si nedovedu představit jak mohl za prvé - vzniknout takovýhle scénář, a za druhé - jak mohl být jako noblesní gróf Vlad Dracula obsazen tragéd nejtragičtější, Richard Roxburgh. Jeho trapnost a nevhodnost dosahuje nevídaných výšin, ostatně těchhle nevídaných výšin si v celém filmu užijete až až...v celém filmu se totiž až příliš často poletuje na animovaných lanech nad tisícimetrovými propastmi, a přiznejme si to, nikdo v tomhle filmu není takový herec, aby si mohl při podobných eskapádách vynutit trochu úcty. Obzvlášť krásná Kate Beckinsale je se svým rádoby rumunskocikánským přízvukem a košili s nařaseným límcem mírně řečeno směšná. O úchvatných Faramirových vynálezech, vhodných tak do jistého fantasy seriálu s Kevinem Sorbem, taktně pomlčím. Ale rád se rozhovořím o úžasném příkladu dementního štěku - "vesnická husička" Dana Morávková zatloukla další hřebík do víka rakve se jmenovkou Herectví. A mám dojem že po Rodinných Poutech už na další hřebíky nebude místo... Pojďme směle dále - kontrasty...těch je tu plno a zní to dost vznešeně jako téma, že ano?:) Úvodní scéna...prý pocta horrorům Jamese Whalea, není nic než oslí můstek k zatažení Frankenstineova monstra do "ďábelského plánu" zosnovaného hrabětem Draculou a jeho nevěstami. Kde je tu kontrast? Whaleovské stvoření života následované rádobyděsivým netopejrem. Nebo scéna kdy Dracula chodí po stropě jeskyně a rozmlouvá, zdařile navozuje Coppolovskou atmosféru...a najednou bum prásk a je po atmosféře a je tu zase trapno až na půdu. Ale o scénáři je lepší se nezmiňovat...pojďme si něco povědět o úchvatné scéně v Budapešti - tamní ples v opeře jako by vypadl z Fantoma Paříže, tak přesná je jeho stylizace...a pak se najednou zase létá na laně a máte dost. Co si tedy s Van Helsingem (Gabrielem) počít? Úplně zatratit ho nejde...na to je OSTčko od Alana Silvestriho příliš dobré, a je to právě hudba, se kterou stojí a padají ty silnější momenty filmu. Vlastně by se dalo říct že je nejmíň o dvě třídy výš než film, který si něco tak dobrého nezaslouží, vzhledem k tomu jaký slepenec Sommers vytvořil:P(27.7.2005)

To, že režisér pracoval na Mumii je v tomto filmu hodně znát. Ale zase na to, jaké je zde hodnocení já se bavil. Nepříjde mi to sice bůhví jak zajímavé a originální, ale zábavné rozhodně ano. Není to žádný zázrak, natahal do toho hodně prachů, málo to vydělalo, spíš prodělalo, tak to s tímhle filmem dopadlo, ale že se to točilo u nás, a i tak se to stalo úspěšné, i když na to nadávali dokazuje, že to zas taková blbost není. Je to zvláštní, ale já se hlavně nenudil. --- Igore! Pomoz mi! - Byl jste ke mně tak hodný, doktore. Pozorný. Starostlivý. Ale on mě platí.(15.3.2008)

Výborný mix - Dracula, Vlkodlak, Frankeinstein a Dr. Jekyll. Moc hororové to nie je, ale ma to skvelé akcie, kostými, výpravu s výbornou hudbou od Silvestriho a nechýba tomu ani klasický Sommersov humor. Efekty sú tiež fajn, herecké obsadenie je viac ako sympatické a dej je v podstate taká klasika. Prostredie filmu je temne a dobre vyzerá, dobová atmosféra sa tiež podarila. Rozhodne to nieje špičkový film, ale Sommersovky mám rád a ja som sa pri tom opäť skvelo bavil. Scenár ma trochu medzery a pokiaľ chcete vedieť viac o záhadnom prsteni, skočte na Google. Inak nemám prečo zle hodnotiť, príjemná zábava, kde Silvestri vo filme kraľuje a pridáva hviezdičku navrch. Obľúbený soundtrack: Transylvania 1887, Burn it Down!, Journey to Transylvania, Translylvanian Horses, Reunited. 90% - 5*(11.10.2009)

Stephen Sommers má zjavne rád klasické béčkové horory 30-tych rokov a po úspechu oboch Múmií nič nebránilo tomu aby im Van Helsingom vzdal poctu. A hoci výsledok nie je ani zďaleka dokonalý a atmosféru nahrádza všadeprítomná šialená akcia, dokonca aj nevýrazná Kate Beckinsale so snahou o rumunský prízvuk, či moderne poňatý Dracula do zámernej béčkovosti filmu zapadajú akosi sami. V ktorom inom filme navyše uvidíte Dr. Jekylla/Mr. Hyda, Draculu, Frankensteina, párik vlkodlakov a jedného archanjela pokope? Sympatická Silvestriho hudba je poslednou inštanciou, ktorá mi bráni celkový výsledok úplne zhodiť, tak ako to spravila väčšina kritikov.(17.2.2007)

• Dan9K

Břečka největšího kalibru zabalená do rádoby vizuálně přitažlivého hávu, který jen ničí možné hororové prvky. Začínám nesnášet digitální efekty, ve Van Helsing si jich každý užije více než dost. Kde jsou ty doby, kdy tvůrci nepotřebovali milióny dolarů, aby natočili film, z kterého čiší hrůza? Tyto takzvané efekty akorát způsobují pocit jedné velké počítačové animace (ona to taky v podstatě pouze animace je) a prostě celkovou umělost. Film neskutečným způsobem ničí mytologii upírů. Zcela nelogicky a zbytečně kombinuje několik postav z různých příběhů. Nechápu. Scénář naprosto chatrný a trapný, samotné scény zrovna tak, příběh žádný, snaha o megalomanii, kterou z duše nenávidím třeba i v Pánu prstenů. Hudba, která je jako jediná mírně nadprůměrná, tuhle totální kravinu nezachrání. I když Alan Silvestri dělal co mohl. Jinak jsem ale zhnusen!(25.11.2005)

• - Filmová Budapešť je ve skutečnosti točila v Praze. Ve scéně pod mostem, když hlavní postavy hovoří s jednou z Draculových nevěst, se jedná o Karlův most a v pozadí lze spatřit Národní divadlo. (Foxhound#1)

• - Film se měl původně natáčet už v roce 1994 jako pokračování úspěšného Draculy Francise Forda Copolly a Abrahama Van Helsinga měl opět ztvárnit Anthony Hopkins. Od té doby se ale scénář podstatně změnil a kvůli autorským právům se do centra příběhu dostává místo Abrahama mladší Gabriel. Původně se také uvažovalo o tom, že by Van Helsinga měl ztvárnit někdo ze starší generace herců – výhledově Ian McKellen, Christopher Lee nebo Ian Holm. Zajímavostí je, že se všichni tři herci setkali v trilogii Pán prstenů. (San Miguel)

• - Části filmu, odehrávající se na Drákulově hradě, se natáčely na hradě Pernštejn. (Tereza666)