Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

Tak ako väčšina - mnoho, mnoho, mnoho trikov. Našli sa aj cca 3-4, pri ktorých mi rozum ostával stáť, ako sa vôbec mohli v tomto blockbusteri objaviť. Inak - akcia, akcia, akcia - potom 5 minút melodramatickej vložky a za tým opäť akcia, akcia, akcia .... Dá sa na to pozerať, ale nie príliš často - a hlavne s otvorenou hlavou ...(29.4.2007)

Van Helsing perfektně vykresluje několik známých mýtických stvoření či postav, jako jsou valkýry, upíři, vlkodlaci, nebo třeba Frankensteainovo monstrum a samozřejmě hrabě Drákula, který je hlavním záporákem filmu. Hugh Jackman je jako vždy perfektní a dobře mu také sekunduje Kate Beckinsale. Film se nese v hodně akčním duchu, což rozhodně není na škodu. Tempo je svižné a je to docela zábava. Jak to ale tak bývá, některé momenty jsou moc přehnané a i když se jedná v podstatě o mytologický film, přílišná velkolepost kazí dojem. Btw : Taky jste si v Budapešti všimli Národního divadla? ... 80%(23.2.2013)

První shlédnutí nebylo moc dobré. Přehnaně levných efektů a zajímaví herci v jinak slušném guláši, který se žene kupředu i díky elektřině, na kterou jede Frankensteinovo monstrum. Po dvou letech druhé shlédnutí a plná akceptace Sommersových snah přiblížit se starým hororům, která se promítá i do zmíněných efektů, lze brát van Helsinga jako příjemnou odpočinkovou zábavu, v které se mimo jiné Kate Beckinsale opět ukáže ve velmi úzkém oblečení a muži se budou mít na, co dívat. Přesto Helsing bez Jackamana by byl poloviční. Dobrou zábavu bez přemýšlení přeji, tohle má být jen efektní jízda plná velkých záběrů a hromady efektů.(12.6.2004)

Stephen Sommers má zjavne rád klasické béčkové horory 30-tych rokov a po úspechu oboch Múmií nič nebránilo tomu aby im Van Helsingom vzdal poctu. A hoci výsledok nie je ani zďaleka dokonalý a atmosféru nahrádza všadeprítomná šialená akcia, dokonca aj nevýrazná Kate Beckinsale so snahou o rumunský prízvuk, či moderne poňatý Dracula do zámernej béčkovosti filmu zapadajú akosi sami. V ktorom inom filme navyše uvidíte Dr. Jekylla/Mr. Hyda, Draculu, Frankensteina, párik vlkodlakov a jedného archanjela pokope? Sympatická Silvestriho hudba je poslednou inštanciou, ktorá mi bráni celkový výsledok úplne zhodiť, tak ako to spravila väčšina kritikov.(17.2.2007)

• dobytek

Jak je možný, že jsem si na tenhle film vzpomněl až teď? Já moc tyhle fantasmagorie nemusim, ale podíval jsem se na to, protože v tom muj kámoš dělal komparz a navíc se to natáčelo v Kunraticích, což mam, co by kamenem dohodil. Já jsem ho dokonce tenkrát byl během natáčení několikrát navštívit a poskytnul jsem mu azyl ve svym autě, aby si tam moh zahulit, protože byl z toho natáčení úplně v prdeli. Možná, že kdyby tenkrát natočili toho kámoše, kterej měl na sobě středověký hadry a vylejzal se špekem v hubě z mýho oplastovanýho Kadetta, tak to mohlo mít větší úspěch, než celej film. Opravdu to byl zajímavej pohled :-) Jinak ten film si už moc nepamatuju, protože mě to teda vůbec nechytlo. Spíš jsem se jen soustředil, jestli tam někde nezahlídnu toho svýho kámoše, ale pár zajímavejch scén mi v hlavě utkvělo. Takže 1 hvězdička za film + 1 pro toho mýho kámoše.(7.7.2008)

• - Film točen také v Praze na Kampě a kostelu sv.Mikuláše. (M.B)

• - Filmoví kritikové shledali negativním, že se snímek výrazně liší od příběhu Stokera(Zdroj: style.iprima.cz) (P. J. D.)

• - Na začátku, kdy Annu (Kate Beckinsale) honil vlkodlak, před kterým ji zachránil bratr, lze při záběru na Annu sledující řeku pod ní vidět, že má pěšinku ve vlasech nalevo. V záběru zezadu má však Anna pěšinku napravo. (chleba24)