Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Phobia

Znáte tu o pejskovi a kočičce, jak kuchtili dort? Případně jak Já I. a Atakdále dělali v "Byl jednou jeden král" lívanec pro celé království? "Van Helsing" je zrovna taková "pochutina": vzaly se všemožné, vzájemně se vylučující ingredience, všechno se to najebalo do jednoho filmového hrnce... a výsledkem je sajrajt, ze kterého se nepoblije a neposere jen "gurmán" s velice silným žaludkem. Vizuálně to sice není až tak špatné, ale raději doporučuji dívat se 145 minut pouze na plakát k tomuto filmu - pro uchování vašeho psychického zdraví (také pro uchování obsahu střev a žaludku uvnitř) je to mnohem, mnohem vhodnější. Za onu povedenou vizuální stránku a efekty hodnotím přemrštěnými 25%. Edit: vidím, že příměr s pejskem a kočičkou už tady padl - on se skutečně přímo nabízí k téhle nechutné slátanině.(14.11.2008)

• dobytek

Jak je možný, že jsem si na tenhle film vzpomněl až teď? Já moc tyhle fantasmagorie nemusim, ale podíval jsem se na to, protože v tom muj kámoš dělal komparz a navíc se to natáčelo v Kunraticích, což mam, co by kamenem dohodil. Já jsem ho dokonce tenkrát byl během natáčení několikrát navštívit a poskytnul jsem mu azyl ve svym autě, aby si tam moh zahulit, protože byl z toho natáčení úplně v prdeli. Možná, že kdyby tenkrát natočili toho kámoše, kterej měl na sobě středověký hadry a vylejzal se špekem v hubě z mýho oplastovanýho Kadetta, tak to mohlo mít větší úspěch, než celej film. Opravdu to byl zajímavej pohled :-) Jinak ten film si už moc nepamatuju, protože mě to teda vůbec nechytlo. Spíš jsem se jen soustředil, jestli tam někde nezahlídnu toho svýho kámoše, ale pár zajímavejch scén mi v hlavě utkvělo. Takže 1 hvězdička za film + 1 pro toho mýho kámoše.(7.7.2008)

• Cival

Takhle nějak si představuju Ligu výjimečných po všech těch "chvalozpěvech":-) Nudný, blátivý hybrid bez atmosféry a švihu, který na sebe jen tupě kupí nic moc akční sekvence a trikově průměrné souboje monster. Van Helsing nemá hlavu ani patu, gradace neexistuje a na plakátech cool hrdina nemá ve filmu styl ani charisma. Pravda, Kate Beckinsale to sluší jako nikdy před tím, kostýmek je proklatě sexy, ale jinak: Fuj tajbl. Nestačí narvat do sebe jen pár legendárních příšer a slepit je smrští triků. Pak se totiž může stát, že film pádí obrovskou rychlostí, v níž divák ani nestíhá sledovat posuny v ději, a přesto se pekelně nudí - musí totiž civět na sterilní umělotinu, jejíž vypatlanost sahá až kamsi do Transylvánie.(11.5.2004)

VHS/// Obsazení 6/10 Děj 4/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +hudba, zvuky, herci, příšerky -efekty jsou samoúčelné, obsazení jsem nepřišel moc na chuť, bez emocí, slabší příběh, a především téma filmu/// Když vám povím, že první hodinu filmu jsem viděl 3x a nikdy se na film nedodíval, asi to o něčem vypovídá. Nakonec jsem se překonal, ale vlastně ani nechápu proč. Tenhle film za to nestojí. Když pominu efektní pozlátko a evidentí prácičku s nestvůrkami, tak kromě hudební stránky už nic nebývá. Důležité je aby zaujal hlavní hrdina. A ač mám takové bijce velice rád, tak van Helsing mezi ně určitě patřit nebude. V tomto směru si to u mě zavařil i Hugh Jackman, který mi začíná být nesymatický. Snad zaujme Kate Backinsale, bohužel její postava je velice podobná té z Underworldu. A co ještě? Jo ještě tady máme dlouhou stopáž, což je vlastně naškodu. Jinak nic naprosto nic, proto dejte ruce pryč./// Celkem 57%///(25.11.2006)

• JohnnyD

Strašný, strašný paškvil. Sommers azda nevidel ani jednu starú universalovku, lebo všetky postavy sú úplne nepochopené, nehovoriac o štylistike, na ktorú sa Sommers občas hrá (úvodná scéna). Jediné, čo v tejto brečke stojí za zmienku je atmosferická Transylvánia (najmä dedina) a skvelé Draculove neviestky. Naopak to najhoršie je nekonečná ubíjajúca akcia, ktorá je nudná, otrasne nakrútená a svojou samoúčelnosťou až trápna. PS: Jedna z najväčších záhad kinematografie je pre mňa to, prečo si Universal tak stoj čo stoj stráži makeup Frankensteinovho monštra a vytasí ho pompézne tak raz za 30 rokov v nejakej bezvýznamnej kravine ako Van Helsing.(29.8.2012)

• - Jednu z Draculových manželek hrála manželka režiséra Stephena Sommerse. (DominikV)

• - Film se měl původně natáčet už v roce 1994 jako pokračování úspěšného Draculy Francise Forda Copolly a Abrahama Van Helsinga měl opět ztvárnit Anthony Hopkins. Od té doby se ale scénář podstatně změnil a kvůli autorským právům se do centra příběhu dostává místo Abrahama mladší Gabriel. Původně se také uvažovalo o tom, že by Van Helsinga měl ztvárnit někdo ze starší generace herců – výhledově Ian McKellen, Christopher Lee nebo Ian Holm. Zajímavostí je, že se všichni tři herci setkali v trilogii Pán prstenů. (San Miguel)

• - O roli Kate Beckinsale se ucházela i Angelina Jolie(Zdroj: style.iprima.cz) (P. J. D.)