Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Gemini

Zoufale trapné dílko disponující díky přemrštěnému rozpočtu hned několika rekordními zápisy v mé soukromé kronice pokusů a omylů. Stephen Sommers po dvou velmi zábavných Mumiích (i když dvojku dost táhla postava Krále Škorpiona) usnul na pořádné kupě vavřínu a spolčil se s nehoráznou bandou šílenců...jinak si nedovedu představit jak mohl za prvé - vzniknout takovýhle scénář, a za druhé - jak mohl být jako noblesní gróf Vlad Dracula obsazen tragéd nejtragičtější, Richard Roxburgh. Jeho trapnost a nevhodnost dosahuje nevídaných výšin, ostatně těchhle nevídaných výšin si v celém filmu užijete až až...v celém filmu se totiž až příliš často poletuje na animovaných lanech nad tisícimetrovými propastmi, a přiznejme si to, nikdo v tomhle filmu není takový herec, aby si mohl při podobných eskapádách vynutit trochu úcty. Obzvlášť krásná Kate Beckinsale je se svým rádoby rumunskocikánským přízvukem a košili s nařaseným límcem mírně řečeno směšná. O úchvatných Faramirových vynálezech, vhodných tak do jistého fantasy seriálu s Kevinem Sorbem, taktně pomlčím. Ale rád se rozhovořím o úžasném příkladu dementního štěku - "vesnická husička" Dana Morávková zatloukla další hřebík do víka rakve se jmenovkou Herectví. A mám dojem že po Rodinných Poutech už na další hřebíky nebude místo... Pojďme směle dále - kontrasty...těch je tu plno a zní to dost vznešeně jako téma, že ano?:) Úvodní scéna...prý pocta horrorům Jamese Whalea, není nic než oslí můstek k zatažení Frankenstineova monstra do "ďábelského plánu" zosnovaného hrabětem Draculou a jeho nevěstami. Kde je tu kontrast? Whaleovské stvoření života následované rádobyděsivým netopejrem. Nebo scéna kdy Dracula chodí po stropě jeskyně a rozmlouvá, zdařile navozuje Coppolovskou atmosféru...a najednou bum prásk a je po atmosféře a je tu zase trapno až na půdu. Ale o scénáři je lepší se nezmiňovat...pojďme si něco povědět o úchvatné scéně v Budapešti - tamní ples v opeře jako by vypadl z Fantoma Paříže, tak přesná je jeho stylizace...a pak se najednou zase létá na laně a máte dost. Co si tedy s Van Helsingem (Gabrielem) počít? Úplně zatratit ho nejde...na to je OSTčko od Alana Silvestriho příliš dobré, a je to právě hudba, se kterou stojí a padají ty silnější momenty filmu. Vlastně by se dalo říct že je nejmíň o dvě třídy výš než film, který si něco tak dobrého nezaslouží, vzhledem k tomu jaký slepenec Sommers vytvořil:P(27.7.2005)

Taková multi-hororová taškařice říznutá akčním béčkem, udatný monstro-bijec a šílený rádobyvtipný mnich (proč je kombinace drsňák a mamlas tak častá u Amíků??) se vydávají do Transylvánie, země netušených možností a ještě méně tušených obyvatel. Krom lapků vysávajících z člověka finance tu můžete narazit na pár superhotsexy upířích čachtických slečen, jednoho krvesavého kohouta + další potvůrky, které lekaly kdysi naše dědy a báby. Jenže Hugh má po ruce hračky, které by mu záviděl i Batman (taková kulometkuše je sama o sobě vtipná). Potěší úvodní část filmu "tažení beranidla" k Pernštejnu, a sice svým skloubením černobílého obrazu a parádní hudby Alana Silvestriho. Celkově to je strašná blbost, ale oproti jiným komentérům budu co do přídělu hvězdiček milosrdnější. Zamýšlená blbost může být i fajn...(21.9.2007)

Míti ve filmu Draculu, Frankensteina, Vlkodlaka a Van Helsinga není vůbec špatný nápad. Jenže Sommers se tentokrát trochu upsal. Film do nás z počátku naláduje spousta odkazů, má to dobré tempo, výpravu i triky. Jenže od souboje s upírkami se film začne neuvěřitelně drolit. Hrdinové jezdí tam a zpátky, při tom skáčou (zavěšeni na lanech) jak míčky gumové a následuje spousta nelogičností a rádoby zvratů. Herci buď okatě přehrávají nebo jsou nevýrazní (což vadí především u mdlého Jackmana). Bylo tu zaděláno na víc, něž na sice stylový ale jinak nezvládnutý chaos? Myslím, že ano.(1.10.2006)

1) Vlkolaci a upíri sa pohybujú raketovou rýchlosťou tak ako žraloky v Deep Blue Sea, čo je vyložene komické 2) rumunské Karpaty vyzerajú ako Himaláje 3) Mr.Hyde vyzerá ako troll z prvého Harryho Pottera (ak to bolo mienené ako vtip, bol to zlý vtip) 4) veže hradov vyzerajú ako fantasy veže z druhého Pána prsteňov (iste, nič sa nevyrovná Oravskému hradu, tomu úžasnému stredovekému mrakodrapu, kde bol nakrúcaný prvý a najlepší Dracula) 5) Frankensteinovo monštrum "cvičí" na lanách ako Spiderman (ak to bolo mienené ako paródia, tak potom je na zlom mieste) 6) v období gotiky nebol anglický gotický tudorovský oblúk známy v žiadnej časti karpatského oblúka (vadí to ale niekomu? iste, historikom umenia - tam, kde sa nájde 100 miliónov na digitálne efekty, tisícka sa nájde na odborného poradcu vždy, však?) 7) Národní divadlo v Prahe nestojí v Budapešti, čo je už zrejmé asi každému ôsmemu Američanovi 8) scéna s upírskymi zámotkami pôsobí veľmi rozpačito, pretože automaticky revokuje Votrelcov, takže sa míňa účinkom atď. atď. Van Helsing je opus nasledujúci súčasný trend crossoverov, avšak ak by som mohol poradiť, ponúkol by som "intelektuálnejšie" kombinácie, napr. "Funhouse vs. Waxwork" alebo "Bog vs. Fog featuring Leatherface"... Prečo potom štyri hviezdičky? Pretože každý film sa vždy snažím posudzovať z hľadiska žánru. Van Helsing maximálne využíva postupy komiksového filmu bez toho, aby mu predchádzal skutočný komiks. Pokiaľ by taký komiks bol existoval, fanúšikovia by šaleli. Nikto pred Sommersom komiksový film bez komiksu nenakrútil, čo je bezprecedentná záležitosť. Myslím, že všetky tie nádherné nezmysly v explozívnom vizuálnom a hudobnom aranžmá vyzerajú skvele a sú roztomilou pripomienkou našich bdelých denných snov, ktoré sú síce nerealistické a hlúpe, ale mávame z nich dobrý pocit.(19.10.2004)

Myslim ze tomuhle filmu by pomohlo kdyby nebyl tak dlouhej, stacila by hodina a trictvrte a byl bych spokojenej. JInak akce dobra. Po druhém shlédnutí se mi to líbilo o něco málo víc, sice stále zůstal pocit, že je to dosti přeplácaný, ale za to jsem se bavil daleko vic a uz ani delka mi nevadila a proto jedna hvezdicka nahoru(9.1.2005)

• - Kostel svatého Mikuláše, kde se odehrávají scény z bálu, musel být kvůli natáčení odsvěcen a po jeho skončení byl vysvěcen znovu. (teresinha)

• - Úvodní sekvence jsou záběr po záběru totožné se scénami z filmu Frankenstein (1931). Laboratoře Dr. Frankensteina byly vybaveny antikvariátními pomůckami, které produkce nakoupila na eBay. (imro)

• - V knize Brama Stokera z roku 1897, podle které je snímek zpracovaný, je Van Helsing (Hugh Jackman) lékař, ve snímku je ale vlkodlak. (Zdroj: style.iprima.cz) (P. J. D.)