Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky

• USA At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

Nový dokumentární snímek o skandálu kolem sexuálního zneužívání, který v roce 2017 otřásl světem sportu. Film režisérky Erin Lee Carrové, který vychází z dlouholetých průzkumů producentů Davida Ulicha a dr. Stevena Ungerleidera, zachycuje prostředí, v němž ženy tráví své mládí ve snaze dosáhnout vítězství na světové scéně, postavené do kontrastu s kulturou, kde je zneužívání běžnou praxí a lidské životy navždy zničeny. Dokument "Cena zlata", jehož součástí jsou exkluzivní rozhovory s přeživšími, vypráví šokující příběhy gymnastek, které se odvážně snažily upozornit na nebezpečný systém stavící vítězství nad všechno ostatní. Film také zkoumá, jak mohlo takové chování násilníkům jako je dr. Larry Nassar, osteopat pracující pro olympijský tým amerických gymnastek, tolik let procházet. (HBO Europe)

Matty

Nedlouhou po Leaving Neverland se na HBO objevil další vynikající dokument, podrobně rozkrývající případ mnohaletého sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Larry Nassar přes dvacet let využíval své pozice lékaře amerického národního gymnastického týmu. Bolest zad a jiné problémy „léčil“ mj. strkáním prstů do vaginy mladých gymnastek. Často za přítomnosti rodičů, což v dívkách posilovalo přesvědčení, že jako doktor ví, co dělá, a přispívá k tomu, aby mohly nadále podávat nejlepší možný výkon a vydělávat peníze sponzorům („Byl to doktor. Muselo to mít důvod.“).___Agresivita jeho „vaginální léčby“ rostla s věkem sportovkyň. Ty přitom věřily, že jim chce pomoct, neboť v něm na rozdíl od svých despotických trenérů a trenérek nacházely psychickou oporu a pochopení (k tomuhle tématu doporučuji taky polský dokument Za hranicemi možností). Právě kooperace Nassarových kolegů z řad trenérů a odborníků z univerzity, kde pracoval, přispěla k tomu, že jeho chování bylo dlouho utajováno a bagatelizováno a před tím, než byl odsouzen ke 175 letům vězení, se jeho oběťmi postupně stalo přes 300 žen.___Kamarádi a členové lokální komunity nechtěli poškodit jeho reputaci, případně nevěřili, že by byl něčeho podobného schopen, neboť to nezapadalo do obrazu milého člověka a respektované lékařské autority. Zpochybňována byla naopak svědectví dívek, které se nakonec cítily provinile, že o obtěžování někomu řekly a ohrozily tím Nassarovu pověst. Dokument tak skrze otevřené výpovědí jednotlivých gymnastek, jejich rodičů a odborníků přibližuje nejen taktiku sexuálního predátora a psychické trauma obětí (v některých případech prohloubené narušením rodinných vztahů, protože rodiče svým dcerám nevěřili), ale také mnohými institucemi (vč. amerického olympijského výboru) spoluutvářenou kulturu sexuálního obtěžování. Na jedné straně obavy z vystoupení proti vlivnému člověku, na druhé silná nedůvěra. Jenom promluvit, což je samo o sobě bolestivé, v takové atmosféře a podmínkách nestačí. 80% ()

Frajer42

Kdyby se dala scénáristická esa Hollywoodu dohromady a natočila na tohle téma celovečerní film, tak bych je pravděpodobně zkritizoval, neboť bych podobný příběh považoval za science fiction. Něco takového musel napsat opravdu jedině sám život ve své nejzvrácenější podobě. Gymnastika v mých očích nikdy nebyla sport, na který bych se dobrovolně podíval, i když jsem ke gymnastům a gymnastkám choval vždy náležitý respekt, protože jsem si uměl představit, kolik za tím vším stojí dřiny a hnaní těla za hranice svých možností. Proto se ostatně nedá tento sport na vrcholové úrovni provádět příliš dlouho. Tento dokument je opravdu dobře poskládaný. V úvodu divák dostane možnost nahlédnout na to, jak celý systém gymnastiky funguje. Následně prostřednictvím rozhovorů se samotnými nedobrovolnými aktérkami může divák léta utrpení prožít. V tomto dokumentu mám pocit, že nejvyšší zlo nese jméno Nasser, avšak myslím si, že je to stejně zjednodušený pohled, jako vinit Hitlera za všechna ta zvěrstva, kterých se nacistické Německo dopouštělo. Úchyláci jsou tady tak dlouho, kam až sahají nejstarší historické prameny, takže lze předpokládat, že jsou staří jako lidstvo samo. Byli tady, jsou tady a budou tady nadále. S tím nikdo nic neudělá. Zpravidla za své choutky a nutkání ani nemohou, čímž se je nesnažím ospravedlňovat. Naopak jsem člověk, který by podobné "vadné kusy" bez milosti nechal popravit v zájmu zachování blaha pro nenarušenou většinu. Člověk, který se dopustí zvěrstev na takovém počtu žen, si v mých očích nezaslouží ani druhou šanci, ba dokonce ani šanci zpytovat svědomí v teplákách v daňovými poplatníky hrazeném hotelu, kde ho bude pravděpodobně čekat každý den teplé jídlo a teplí kámoši. Mnohem více než Nessera bych v tomhle případě obvinil celý gymnastický systém - který honbu za penězi a medailemi postavil daleko před zdraví a hlavně bezpečí svých gymnastek, které v tomto systému hrály jen jakési nástroje k dosažení úspěchu. Trochu se zapomnělo na to, že jsou to živé bytosti, zpravidla dokonce děti. Nejvíce zarážející na tomhle případu je rozhodně ten všudy přítomný nechutný egoismus, kariérismus a ignorance okolí, zpravidla trenérů, kdy existovalo důvodné podezření, že Nesserovi ošetřující techniky, kdy hledal u dětí bod G, když měl léčit kotník, se jaksi neztotožňují s běžným postupem. Přesto se lidé rozhodli nezpůsobit skandál a držet se svého teplého místečka. Věřím, že v budoucnu se objeví další Nesserové a má-li se tohle někdy změnit, tak se musí začít u rodičů. Rodičovství je druhá práce na plný úvazek. Práce, ve které nemůžete dát výpověď, pokud jste špatně odhadli své schopnosti a nehodíte se pro ni. Práce, kterou než se rozhodnete vykonávat, tak byste v žádném případě neměli podceňovat přípravu. Podobné dokumenty mohou být třeba jednou z cest. Rozhodně se vyplatí investovat 88 minut svého času. Dost mě zaskočila v závěru výpověď dívky, u které zašel Nesser dál než u ostatních a která se svěřila otci a ten jí nevěřil a rozhodl se raději důvěřovat svému úlisnému rodinnému příteli Nesserovi. Co tohle musí být za rodiče, který nemá na prvním místě svých hodnot své dítě? Naštěstí následně prokázal světu službu a spáchal sebevraždu. Jsem rád, že se doba změnila. Podobná dlouho tutlaná znásilnění se dostávají na povrch a ženy konečně našly odvahu promluvit. Celý případ trošku dehonestovala soudkyně, které z toho všeho udělala divadlo v americkém stylu. Jako naprostý výsměch mi přišlo, že uvažovala o pouhých 25 letech, ale jejího ega se dotkl dopis, ve kterém se trošku urážlivě vyjádřil o ženách. Přišlo mi směšné odůvodnit navýšení trestu o 150 let na základě jedné věty v dopise. Člověk, který se něčeho takového dopustí více než 2x, tak tam takřka neexistuje šance na nápravu. Je to vadný kus, který je třeba odstranit v zájmu zachování blaha většiny. [85 %] () (méně) (více)

Arsenal83

Divím sa, že je v niektorých veľkých krajinách gymnastika tak populárna. Pravdu pozerať sa na deti v priliehavom oblečení mi príde také pedofilné. Zdá sa, že som asi nebol ďaleko od pravdy, keďže sa už prví úchylovia objavujú už aj v tomto športe. Dokument o pánovi, ktorý zneužívanie posunul na úroveň, dokázal bez podozrenia zneužívať deti dokonca priamo pred očami ich rodičov! ()

Marze

Zrovna nedávno mi říkal kamarád , že je hrozné, že řidič zabije někoho na přechodu a dostane trest pár měsíců a za pohlavní zneužívání několik let. Tedy v tomto dokumentu 175 let. To je dost rozšířený názor. Ale vysvětlil jsem mu, že pro ženy to má větší psychické a fyzické celoživotní následky než poražení autem. Tento trenér se mohl lépe uplatnit jako psycholog. V závěru dokument nabere slušný spád. 300 milionů dolarů od gymnastické federace jako odškodnění, které využilo 300 gymnastek, tedy vychází 22 880 000 Kč na jednu. ()

Aljak

Pozoruhodný dokument o pánovi "doktorovi" menom Larry Nassar, ktorý prekročil všetky medze. Hoci on sám si myslel, že takto je to všetko v poriadku a "liečba", ktorú poskytuje je skutočne tým najlepším, čo mohol poskytnúť. A zrejme si to mysleli dlhú dobu aj jeho zverenkyne, ktoré možno tieto metódy tiež s dôverou akceptovali. Totiž, Larry sa správal veľmi empaticky a pri všetkom tom tlaku, ktoré športovkyne podstupovali, im bol takou oddanou psychickou a morálnou podporou. Až kým jedného dňa nevyšlo všetko na povrch a vznikol z toho kolosálny škandál! Dokument bol natočený zručne, pozostával z viacerých výpovedí poškodených, aj z obhajoby samotného obžalovaného, takže bola zachovaná objektivita a priestor dostali obe strany. Dievčat mi bolo veľmi ľúto, hoci je až nepochopiteľné, ako to mohlo byť tak dlho tolerované. Ale bohužiaľ, každý sa bál povstať - je za tým predsa len trauma, hanba, a obavy, či bude pravda vyslyšaná. Našťastie bola! ()

Charlizee

Dva filmy, jedno téma. Netflix - Athlete A, HBO - At the Heart of Gold. Každý ten příběh vypráví jinak, oba přístupy jsou dobré. Netflix se více soustředí na obvinění celého systému, zatímco HBO klade důraz na pachatele. HBO bylo o něco emotivnější, Netflix komplexnější. Trochu lépe hodnotím verzi HBO, dokázali udržet konzistnější formu. ()

vyfuk

Příběh lehce utajený. Letmo potlačený, ale jeho zpráva se nese vzhůru. A může za to i velmi dobré a délkově příjemné zpracování, která nám ukáže vše co je potřeba. Opět zde máme šokující záležitost ze světa deviantů, kteří tentokrát sáhli na pomyslné zlato gymnastiky, kdy došlo k sexuálním obtěžování olympionistek, které ani nebyly plnoleté. O to víc šokující, že to bylo přehlíženo a že se dala úspěchu přednost před zdravím a soukromím. Tak už to zde chodí. A nevidíme to poprvé. Nechť krutá pravda a spravedlnost vyjde najevo. ()

TroiMae

Anatomie institucionalizovaného systému a kultury sexuálního zneužívání a útoků, která za desítky let zasáhla více jak sto atletek a jejich rodin, než se jedné podařilo prolomit popírání a přehlížení. Larry Nassar se doznal k prvním desítkám případů a soudkyně s ním uzavřela dohodu, že nebude řešit další desítky obvinění, ale všechny přeživší dostanou u soudu prostor podat svou výpověď o tom, jak je to zasáhlo. Během týdne tu možnost postupně využilo 156 žen. #metoo "We are meant to put an end to sexual abuse." ()

agassi68

Téma zneužívania je veľmi citlivá hlavne pre obete, ktorým to nikto nechce veriť, prípadne sa to zeretušuje, či sa hodí vina na samotné obete. Deje sa to aj na školách a všade tam, kde je pretlak kandidátov na nejakú činnosť. Poväčšie športovú, kultúrnu či školskú. S tohto pohľadu je film, ktorý to vľetko dokumentuje výborný. Avšak spracovanie tak typicky americké , že som dve hviezdy ubral.. ()

Anduril

Dostal som sa k tomuto filmu kvôli školeniu o sexuálnom zneužívaniu mladistvých. Asi som si práve zadefinoval novú skupinu dokumentov: "silné dokumenty". Neľakajte sa toho, že to je dokument. Je veľmi dobre spracovaný, žiadna nuda, téma je tiež silná, od začiatku po koniec. klobúk dole, pred zainteresovanými športovkyňami i tvorcami, za to ako to všetko podali. Určite nie je vhodný pre divákov pod 15 rokov. ()

FeriusParfax

Tak to byl hnus, velebnosti. Ani si nedovedu představit tu ukrutnou dřinu a bolest, kterou musí ta děvčata v tomto sportu každý den podstupovat. A do toho je jakejsi slizkej šulin (omlouvám se za takový slovník. Vím, že se to na dámu, jako jsem ja nehodí, ale jinak to prostě říct nejde), takhle zneužívá. Že mu to procházelo tak dlouho jen dokazuje, jaký to byl mistr ve svém oboru. Tolik pochybení na tolika místech je do nebe volající. Při výpovědích žen jsem se vůbec nedivila, že si často ani neuvědomovaly, co se vlastně děje. Doufám jen, že tu není nikdo, kdo by jen z části házel vinu na ně. Očividně byl pan Slizoun perfektní manipulátor a věděl, co dělá. Brada se mi nejvíc rozklepala při emotivní výpovědi u soudu, kdy dívka popisovala svůj příběh a jak to poznamenalo ji a celou rodinu. Že jí rodiče nevěřili, to absolutně  nepochopím. Výčitky rodičů potom musely být strašlivé. Očividně byly… Druhá slza přišla ve chvíli, kdy jste viděli u soudu tátu, který chtěl Slizouna zmlátit. Úplně jsem cítila ten zmar a tu bolest. Kolik je takových slizounů si nechci ani představovat. Hezký dokument o nehezkých věcech. Moc povedené. ()

Maximilianus

Po Leaving Neverland ďalší dokument z dielne HBO o zneužívaní detí. Tentokrát približuje škandál v profesionálnej atletike. Čo sa týka príbehu niektorých obetí, teda prvých 2/3 filmu, tam je to klasika. Najprv čo bolo dobré, potom kto bol zlý, čo sa dialo, kedy kde a ako často. Táto časť je spracovaná dobre, ale neprináša v podstate nič nové. Skutočná sila, minimálne emočná, sa skrýva vo výpovediach obetí počas súdneho procesu, kedy divák vidí a veľmi reálne dokáže cítiť, aké následky spôsobuje konanie takýchto „chorých“ ľudí, ale aj nedôvera deťom, dokonca vlastným, zo strany dospelých, arogancia vyšších inštitúcií a krytie takéhoto chovania kolegami a známymi. 8/10. ()

hazdrova

Dokumentárny film, ktorý s vami chce naozaj pohnúť. Musí sa o každej kriminálnej aktivite točiť film? Musí. Veľmi oceňujem záverečnú reč sudkyne a čítanie z listu obvineného, ale inak mi to prišlo také posuchšie. 3* ()

VideoTuti

Mimo jiné i ukázka toho, co jsou mladí sportovci i jejich rodiče udělat proto, aby se jejich děti prosadili ve vrcholovém sportu: "Zdraví je až na posledním místě." ()

motyka52

Emotivní. Vrcholovou gymnastiku nebo třeba krasobruslení považuju i bez přítomnosti kreatur typu Nassara za minimálně diskutabilní záležitost vzhledem k metodám, jak se tam někdy pracuje s ještě malými dětmi a jaké fyzické nároky jsou na ně kladeny. Ovšem tohle je tedy úplně jiný level. Klíčová otázka, kterou si po konci dokumentu pokládám, zní: proč se proboha ten člověk nezabije?! Je ale potřeba zdůraznit, že záporných postav je v tomhle příběhu celá řada. A je dost velká škoda, že alespoň některé z nich během té hodiny a půl také nepromluví a neřeknou svou verzi. Chápu samozřejmě, proč to tak je. Jednak se není čím chlubit, druhak čelí řada z nich nějakému obvinění. Ale škoda to je. ()

zorrra

Veľmi silný dokument...Plakala som. A tá sudkyňa by si zaslúžila medailu za to, ako na konci prečítala časť z Nassarovho listu. Takéto monštrum si lepší trest ani nezaslúžilo. Teraz mu len prajem obdobné "liečby" od spoluväzňov do konca života. ()