Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky

• USA At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal
Dokumentární
USA, 2019, 88 min

Nový dokumentární snímek o skandálu kolem sexuálního zneužívání, který v roce 2017 otřásl světem sportu. Film režisérky Erin Lee Carrové, který vychází z dlouholetých průzkumů producentů Davida Ulicha a dr. Stevena Ungerleidera, zachycuje prostředí, v němž ženy tráví své mládí ve snaze dosáhnout vítězství na světové scéně, postavené do kontrastu s kulturou, kde je zneužívání běžnou praxí a lidské životy navždy zničeny. Dokument "Cena zlata", jehož součástí jsou exkluzivní rozhovory s přeživšími, vypráví šokující příběhy gymnastek, které se odvážně snažily upozornit na nebezpečný systém stavící vítězství nad všechno ostatní. Film také zkoumá, jak mohlo takové chování násilníkům jako je dr. Larry Nassar, osteopat pracující pro olympijský tým amerických gymnastek, tolik let procházet. (HBO Europe)

TroiMae

Anatomie institucionalizovaného systému a kultury sexuálního zneužívání a útoků, která za desítky let zasáhla více jak sto atletek a jejich rodin, než se jedné podařilo prolomit popírání a přehlížení. Larry Nassar se doznal k prvním desítkám případů a soudkyně s ním uzavřela dohodu, že nebude řešit další desítky obvinění, ale všechny přeživší dostanou u soudu prostor podat svou výpověď o tom, jak je to zasáhlo. Během týdne tu možnost postupně využilo 156 žen. #metoo "We are meant to put an end to sexual abuse." ()

Matty

Nedlouhou po Leaving Neverland se na HBO objevil další vynikající dokument, podrobně rozkrývající případ mnohaletého sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Larry Nassar přes dvacet let využíval své pozice lékaře amerického národního gymnastického týmu. Bolest zad a jiné problémy „léčil“ mj. strkáním prstů do vaginy mladých gymnastek. Často za přítomnosti rodičů, což v dívkách posilovalo přesvědčení, že jako doktor ví, co dělá, a přispívá k tomu, aby mohly nadále podávat nejlepší možný výkon a vydělávat peníze sponzorům („Byl to doktor. Muselo to mít důvod.“).___Agresivita jeho „vaginální léčby“ rostla s věkem sportovkyň. Ty přitom věřily, že jim chce pomoct, neboť v něm na rozdíl od svých despotických trenérů a trenérek nacházely psychickou oporu a pochopení (k tomuhle tématu doporučuji taky polský dokument Za hranicemi možností). Právě kooperace Nassarových kolegů z řad trenérů a odborníků z univerzity, kde pracoval, přispěla k tomu, že jeho chování bylo dlouho utajováno a bagatelizováno a před tím, než byl odsouzen ke 175 letům vězení, se jeho oběťmi postupně stalo přes 300 žen.___Kamarádi a členové lokální komunity nechtěli poškodit jeho reputaci, případně nevěřili, že by byl něčeho podobného schopen, neboť to nezapadalo do obrazu milého člověka a respektované lékařské autority. Zpochybňována byla naopak svědectví dívek, které se nakonec cítily provinile, že o obtěžování někomu řekly a ohrozily tím Nassarovu pověst. Dokument tak skrze otevřené výpovědí jednotlivých gymnastek, jejich rodičů a odborníků přibližuje nejen taktiku sexuálního predátora a psychické trauma obětí (v některých případech prohloubené narušením rodinných vztahů, protože rodiče svým dcerám nevěřili), ale také mnohými institucemi (vč. amerického olympijského výboru) spoluutvářenou kulturu sexuálního obtěžování. Na jedné straně obavy z vystoupení proti vlivnému člověku, na druhé silná nedůvěra. Jenom promluvit, což je samo o sobě bolestivé, v takové atmosféře a podmínkách nestačí. 80% ()

vyfuk

Příběh lehce utajený. Letmo potlačený, ale jeho zpráva se nese vzhůru. A může za to i velmi dobré a délkově příjemné zpracování, která nám ukáže vše co je potřeba. Opět zde máme šokující záležitost ze světa deviantů, kteří tentokrát sáhli na pomyslné zlato gymnastiky, kdy došlo k sexuálním obtěžování olympionistek, které ani nebyly plnoleté. O to víc šokující, že to bylo přehlíženo a že se dala úspěchu přednost před zdravím a soukromím. Tak už to zde chodí. A nevidíme to poprvé. Nechť krutá pravda a spravedlnost vyjde najevo. ()

Arsenal83

Divím sa, že je v niektorých veľkých krajinách gymnastika tak populárna. Pravdu pozerať sa na deti v priliehavom oblečení mi príde také pedofilné. Zdá sa, že som asi nebol ďaleko od pravdy, keďže sa už prví úchylovia objavujú už aj v tomto športe. Dokument o pánovi, ktorý zneužívanie posunul na úroveň, dokázal bez podozrenia zneužívať deti dokonca priamo pred očami ich rodičov! ()

Marze

Zrovna nedávno mi říkal kamarád , že je hrozné, že řidič zabije někoho na přechodu a dostane trest pár měsíců a za pohlavní zneužívání několik let. Tedy v tomto dokumentu 175 let. To je dost rozšířený názor. Ale vysvětlil jsem mu, že pro ženy to má větší psychické a fyzické celoživotní následky než poražení autem. Tento trenér se mohl lépe uplatnit jako psycholog. V závěru dokument nabere slušný spád. 300 milionů dolarů od gymnastické federace jako odškodnění, které využilo 300 gymnastek, tedy vychází 22 880 000 Kč na jednu. ()