Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

Dokumentární

USA, 2019, 88 min

Erin Lee Carr

Bryan Sarkinen

Anatomie institucionalizovaného systému a kultury sexuálního zneužívání a útoků, která za desítky let zasáhla více jak sto atletek a jejich rodin, než se jedné podařilo prolomit popírání a přehlížení. Larry Nassar se doznal k prvním desítkám případů a soudkyně s ním uzavřela dohodu, že nebude řešit další desítky obvinění, ale všechny přeživší dostanou u soudu prostor podat svou výpověď o tom, jak je to zasáhlo. Během týdne tu možnost postupně využilo 156 žen. #metoo "We are meant to put an end to sexual abuse."(18.6.2019)

Divím sa, že je v niektorých veľkých krajinách gymnastika tak populárna. Pravdu pozerať sa na deti v priliehavom oblečení mi príde také pedofilné. Zdá sa, že som asi nebol ďaleko od pravdy, keďže sa už prví úchylovia objavujú už aj v tomto športe. Dokument o pánovi, ktorý zneužívanie posunul na úroveň, dokázal bez podozrenia zneužívať deti dokonca priamo pred očami ich rodičov!(22.5.2019)

Příběh lehce utajený. Letmo potlačený, ale jeho zpráva se nese vzhůru. A může za to i velmi dobré a délkově příjemné zpracování, která nám ukáže vše co je potřeba. Opět zde máme šokující záležitost ze světa deviantů, kteří tentokrát sáhli na pomyslné zlato gymnastiky, kdy došlo k sexuálním obtěžování olympionistek, které ani nebyly plnoleté. O to víc šokující, že to bylo přehlíženo a že se dala úspěchu přednost před zdravím a soukromím. Tak už to zde chodí. A nevidíme to poprvé. Nechť krutá pravda a spravedlnost vyjde najevo.(27.8.2019)

Zrovna nedávno mi říkal kamarád , že je hrozné, že řidič zabije někoho na přechodu a dostane trest pár měsíců a za pohlavní zneužívání několik let. Tedy v tomto dokumentu 175 let. To je dost rozšířený názor. Ale vysvětlil jsem mu, že pro ženy to má větší psychické a fyzické celoživotní následky než poražení autem. Tento trenér se mohl lépe uplatnit jako psycholog. V závěru dokument nabere slušný spád. 300 milionů dolarů od gymnastické federace jako odškodnění, které využilo 300 gymnastek, tedy vychází 22 880 000 Kč na jednu.(8.7.2019)

Musím říct, že ač jsou tyto témata velice nepříjemná, je dobře, že se řeší veřejně, aby si společnost uvědomovala, co někdy akceptujeme a kdy vlastně vytváříme prostor pro tyto zrůdy... Měli bychom se držet onoho, důvěřuj, ale prověřuj! Byť děti můžou mít bujnou fantazii, je lepší si zjistit, kde je pravda i u lidí, které známe dlouho. Obrovský respekt děvčatům, že se po prvních výpovědích ukázaly taky a taky soudkyni, která ukázala, že ten člověk je jen sprostý manipulátor a že vůbec ničeho nelituje.. naštěstí to napsal omylem on sám ve svém dopise, kdy označil ženy, jako zhrzené, co se mstí. Člověk lituje jen jedné věci, to že onen otec, tázající se soudkyně, jestli může být v jedné místnosti s Nassarem sám aspoň 5 či 1 minutu sám, tak po záporné odpovědi, nestihl doběhnout blíže a netrefil se aspoň jednou. A jelikož já opravdu nesnáším takové ztvůry, budu věřit, že boží mlýny určitě ve vězení budou informovat, kdo je ten nový vězeň a karma se už postará!(14.6.2019)