Dancing Barefoot (TV film)

• Česko

Ivan Kral - Dancing Barefoot

Dokumentární

Česko, 1995, 60 min

Zdeněk Suchý

Zdeněk Suchý

Asen Šopov

Ivan Král

Tento snímek ve mně vzkřísil lásku k rockové hudbě. Ale hlavně je to dokument o člověku a době.(15.4.2006)

Zdeněk Suchý odvedl kus skvělé a myslím, že i mravenčí práce, když zmapoval část života Ivana Krále, muzikanta, který se v hudebním světě neztratil. Hrál pár měsíců s Blondie, taky s Iggy Popem, ale především několik let s kapelou Patti Smith. Nechybí archivní fotografie, videa z koncertů, zpovědi samotného Ivana Krále i členů kapel, kterými prošel, včetně Debbie Harry, Iggyho i Patti. Ta popisovala (a to byla asi nejdojemnější část), jak vnímali v kapele jeho kořeny a politický vývoj v jeho zemi a aniž by se o tom Ivan příliš šířil, chápali, že zatímco oni jsou ve Státech všude doma, on se tak necítí, a přiznala, že v její tvorbě byla i inspirace jeho osudem. Ivan se též vyznal z obrovské úcty k její osobě, což jen potvrdil šot z pohnutého setkání po 14 letech. Samozřejmě zazněla spousta skladeb, m.j. i v podání Bono Voxe, který na závěr také, byť jen po telefonu, složil na adresu českého muzikanta obrovskou poklonu.(2.4.2006)

Upřímně a poctivě natočený dokument o chlapci, který si splnil s svůj (tj. každého z nás) rokenrolový sen. Ostatně Patti Smith Group a Talking Heands byly poslední kapely, které mě skutečně zaujaly. Natočit po letech dobový dokument neni určitě snadné; nedostatky v něm jsou už jen vadou na kráse.(15.5.2018)

Film ukázal, že nějaký Ivan Kral hrál se spoustou slavných hvězd. Bohužel nám neřekl téměř nic o Ivanovi. Hudební ukázky rozhodně dobré, ale katastrofa je v tom, že většina měla totálně rozjeté synchro zvuku a obrazu - učiněný amatérismus nebo odfláknutí. Když se ale podíváme na rok vzniku, dá se to pochopit, ne ovšem tolerovat. 65%.(12.5.2018)