Dobrodružný / Válečný / Western

USA, 1965, 123 min (SE: 136 min, Director's cut: 152 min)

Viděl jsem pouze verzi v TV, tedy, jak předpokládám, tu zmrzačenou. Přesto se mi film líbil, nenudil jsem se. Jistě, leccos by se dalo vylepšit, tempo bylo někdy pomalé a celý film jako by občas ztrácel hlavní nit vyprávění, ale C. Heston (který není mým oblíbencem) mi připadal přesvědčivý, stejně jako J. Coburn. Moc mne potěšila postava M. Adorfa a ani Senta Berger se neztratila. Apači byli vykresleni zřejmě reálně, tedy jako krutí bojovníci. Oceňuji i svérázný humor a tu skutečnost, že film nebyl tak cynický jako slavnější páně Peckinpahovy opusy. Snad jen postava "vypravěče" (trubače) mi připadala až moc naivní. Přes všechny mouchy ****.(27.3.2011)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Ne úplně typický Peckinpah, přesto chlapský kavaleristický western, kde si muži obrazně řečeno poměřují penisy, kdo z nich je větší king. Nevím, jak by Dundeeho natočil Ford, pro nějž byl připraven scénář, ale máme zde kvalitní Peckinpahův příběh sebestředného opilce majora Dundeeho, který velí kavalerii složené z jižanských vězňů, černochů osvobozených z otroctví a dobrovolníků spojených do jednotky pro nalezení a potrestání "divoké bandy" Apačů. Neustále jiskřící osobní spor yankeeského majora a jižanského kapitána v této konfrontaci připomíná režisérův slavnější western Pat Garrett a Billy Kid. Jinak pro mne to byl skvělý zážitek vidět majora Dundeeho v Peckinpahově drsné režii - špinavé ostré chlapy držíci slovo, muže někdy surově zkopnuté z koně a krvavé bitvy. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=azBQQpcI-Hk(13.2.2012)

Snímek neodpustitelně poznamenal producent Jerry Bresler - a nejen nemístnými požadavky ve střižně, nýbrž i zásahy přímo na place, díky nímž mnoho zamyšlených scén vůbec nespatřilo světlo světa. Ale i tak se jedná o velmi zajímavou variaci klasického fordovského žánru, která chutná dost jinak než typičtí Kavaleristé nebo "postfordovští" McLaglenovi Undefeated. Setkáme se tu se silnými muži, bažícími po hrdinství, ovšem tohle hrdinství je již velmi individualizované a svým způsobem samoúčelné a zbytečné. Konflikt ústřední dvojice má rozhodně šťávu a vedlejší postavy napětí ještě zvyšují. Z formální stránky je pak radost sledovat Peckinpahův nezaměnitelný rukopis.(16.2.2007)

Na Packinpaha prachsprostá bída, která v kontextu jiných westernů této éry brázdí ornici šedého průměru. Nic pro co by stálo dvě a půl hodiny čučet v kině. Mimochodem, potenciální "sílu" zápletky jsem doteď nepochopil. Ať už v podobě, kterou Peckinpah zamýšlel, nebo tak jak jí realizoval. Simply boring.(20.7.2005)

Zklamání z Majora Dundeeho může pramenit především z toho, že se nejedná o ryzí peckinpahovinu, jak by asi většina diváků čekala. Žádné zpomalovačky nebo mlácení ženských, i tak zde ale vypozorujeme znaky, které spojují většinu pozdějších režisérových filmů - konflikt v uzavřené, většinou chlapské skupině, obsazení známých ksichtů (Coburn, Oates, Johnson,...) či typický střih, kdy je akce odehrávající se během jedné vteřiny rozdělena do delšího časového úseku. Závěrečná bitka tak nějak předznamenává, na co se můžeme těšit v o čtyři roky mladší Divoké bandě. Pro milovníky zaprášených a nepatetických westernů povinnost, pro ostatní nejspíš žánrová nuda od slavného tvůrce.(28.5.2011)

• - Studio chtělo Sama Peckinpaha z natáčení vyhodit, ale Charlton Heston se režiséra zastal, a ten tak mohl film dotočit. (MrCreosote)

• - Role Samuela Pottse byla nabídnuta Lee Marvinovi, ale ten si řekl o moc velký honorář. Jeho agent na tuto roli navrhl Jamese Coburna, který byl nakonec opravdu obsazen. (MrCreosote)

• - Natáčení provázely značné neshody tvůrců se studiem, které film financovalo. Kvůli překročení rozpočtu bylo například natáčení předčasně ukončeno. Charlton Heston byl ochotný vzdát se svého platu, pokud bude filmařům umožněno natočit několik důležitých scén. K žádným dotáčkám nakonec nikdy nedošlo. (MrCreosote)