Reklama

Reklama

Božská Julie

  • Kanada Being Julia (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film natočený podle románu W. Somerset Maughama Theatre adaptoval držitel Oskara, Ronald Harwood (Pianista). Opojná kombinace rozpustilé komedie a bolestného drama, v hlavní roli Anette Bening jako půvabná a okouzlující herečka Julia Lambert. V Londýně 1938 je Julia Lambert na vrcholu - jak po fyzické stránce, tak i z hlediska kariéry. Její úspěšná divadelní kariéra a její manželství s pohledným impresáriem Michaelem Gosselynim (Jeremy Irons) pomalu zabředává do šedi běžných dnů a přestává ji naplňovat. Julia touží po změně, rozruchu a jiskření. Znenadání vstoupí do jejího života Tom Fennell (Shaun Evans), mladší muž, který je jejím velikým obdivovatelem. Tomova bezprostřednost a nadšení jsou pro Julii neodolatelné, a tak se rozhodne podat tomuto vášnivému dobrodružství, který je nejlepším lékem na krizi středního věku. Život se pro ni stane najednou zajímavější a vzrušující, dokud se ji mladý milenec nepokusí bezcitně degradovat do vedlejší role. Ale jednoho večera Julia všechny přesvědčí, že je daleko lepší herečka, než si mohou představit. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Faye 

všechny recenze uživatele

Film natočený podle novely, která u nás vyšla pod názvem „Julie, ty jsi kouzelná“. Tuhle knihu jsem kdysi milovala, pouze jsem si tenkrát naivně myslela, že Julie byla mnohem starší (zřejmě to, ale bylo zaviněno tím, že já jsem byla mnohem mladší). Julie nikdy neopouští své role a je ve všech dokonalá, jako -hvězda, herečka, manželka, milenka, matka Ale najednou potřebuje změnu „Jsem znuděná, život už mi nemá co nabídnout.“ A život nabídne ...mladého muže, jehož každá věta, každé gesto a každý pohled je plný obdivu. Krásný film o divadle, potěšení, touze, zradě a velkolepé pomstě velké herečky. Stejně duchaplný a půvabný, jako kniha. Božská Annette Bening. A nemůžu si odpustit jeden citát z knihy, který mluví za vše ..„Být pánem vlastního srdce dává člověku skvostnou sebedůvěru“ ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Pomsta je (tak) sladká…Božská Julie mě k mému překvapení hodně chytla už svojí první polovinou (v tu chvíli jsem samozřejmě ještě nevěděl, co mě čeká po ní). A to ať už humorem, herectvím (Ironse, ale ještě víc skvělé Bening), Juliinými dialogovými výměnami s manželem Michaelem, služebnou Evií, tématem lásky starší ženy k zajíčkovi či tak pečlivě vykreslenou dobovou atmosférou (hudba, kostýmy), přestože na rozdíl od jiných stejně časově ukotvených snímků se narážka na možnou válku (a to ještě zironizovaná) objeví až necelou čtvrthodinku před koncem. Tím se dostávám k polovině druhé, která se vyznačuje mistrně a trpělivě budovanou pomstou, která vrcholí v grandiózním finále, které si pak ještě divák (stejně jako hlavní hrdinka) může pořádně vychutnat v restauraci. Nevím, jak to Szabó dělá, ale tohle je jeho 5. mnou viděný film a už počtvrté to bude plný počet. „Myslím si, že jsem v Jersey znala vašeho otce. Byl lékař, že? Docela často chodíval k nám domů. „ – „No vlastně byl veterinář. Chodíval k vám domů, za čubkami. Dům jich byl plný.“ ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele

Velmi se mi líbí vyprávěcí struktura, v níž se první část filmu tváří jako to horší z klasické britské romantické literatur a řeší se otřepané milostné trojúhelníky a intriky, přičemž druhá část radikálně změní nahlížení na první a ukáže se, že šlo celou dobu o promyšlenou hru s postavami i s divákem, která připravila půdu pro grandiózní divadelní finále, ve kterém do sebe celý film dokonale zapadne a i zdánlivě podružné maličkosti (T-O-M) jsou zpětně vypointované. Naprosto subverzivní závěr možná vyvolá vzpomínky na Cassavetesův podobně divadelní film Opening Night, kde celé drama na jevišti rozklížila Rowlandsová. Benningová jí je zdatnou konkurentkou... a Szabó i přes pokročilý věk stále dokáže natáčet vynikající filmy. ()

willow666 

všechny recenze uživatele

Ten film jsem viděla dvakrát - jednou v kině a podruhé v televizi. Velmi povedená adaptace známého románu mě uchvátila hlavně díky skvělému výkonu Annette Bening, která předvádí nádhernou ukázku toho, jak se "hraje hraní". Dialogy, režie a stavba příběhu jsou podle mě zvládnuty opravdu bezchybně, takže hvězdička dolů pouze za to, že u televize mě to už tolik nebavilo. ()

Reiniš 

všechny recenze uživatele

Fantastické herecké sólo Annette Bening, jež září v roli teatrální herečky, pro niž je svět obrovské jeviště a ona jeho hlavní hvězda. Scénář má sice pár děr, ale ty dvě hodiny jsem se bavil opravdu božsky. Už dlouho jsem neviděl, tak energický a profesionální výkon, jaký zde podává po právu na Oscara nominovaná Beningová. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (5)

  • Kameraman Lajos Koltai (Malena) získal nominaci na Evropských filmových cenách. (imro)
  • Snímek za 18 mil. dolarů vydělal Sony Pictures Classics během prvních třech dnů (15. – 17. 10. 2004) promítání v osmi kinech 101 126 dolarů. Celková tržba se po několikaměsíční pouti po severoamerickém kontinentu vyšplhala na 7,7 milionu. (imro)
  • Annette Bening si za svůj výkon vysloužila na Mezinárodním festivalu v Bangkoku cenu Golden Kinnaree. Podělila se ale o ní s Aňou Geislerovou, která okouzlila tamější porotu svým výkonem ve snímku Želary (2003). (imro)

Reklama

Reklama