Sedmnáct bloků

(festivalový název)
  • USA 17 Blocks
všechny plakáty

Jakmile dostal devítiletý Emmanuel v roce 1999 svou první videokameru, začal točit nepřikrášlenou kroniku rodiny Sanfordových. Třem sourozencům dospívání nikdo neulehčil – ve skrovném bytě vyrůstali bez otce, vychováváni milující, avšak s vnitřními démony neúspěšně zápasící matkou. Obranu před nevyzpytatelností světa jim nemohly poskytnout ani ulice ležící pouhých sedmnáct bloků od Kapitolu, v sousedství, kde se na různé pády skloňovaly především chudoba a násilí. K syrovému, svou autenticitou odzbrojujícímu materiálu se o deset let později dostává filmař a novinář Davy Rothbart a rozhoduje se dovyprávět jímavé dokumentární drama o síle rodinných pout a krutosti všednodenní Ameriky. (MFFK Febiofest)

nichts

Zdánlivě observační (ve výsledku performativní) dokument končí jako autobiografie rodiny, což je brilantní úspěch, kterého lituji. Vymístěním distance se film stal tím, čím bohužel měl být, výjmečně působivou intimní agitkou. "Teď víte jaké to je, přejdete to s klidem?" S dokument je spojen vlastní sociální projekt pro místní děti a spolupracuej s black life matters. Je možné říci, že moje touha po distanci od protagonsitů, je v zásadě dalším úspěchem, kdy je zobrazení subjektivního života rodiny v ghettu, natolik odporné, deprimující, že i pouhý objektivizující komentář policisty, poradce z armády spásy, prokurátora nebo i souseda by byl výtaným vysvobozením z rodinné perspektivy. Navzdory tomu, mám za to, že distance vůči rodině by umožnila komplexnější a hypnotičtější umělecký tvar, lehce neetický cíl. ()