Jízda vysočinou

Guns in the Afternoon

Western

USA, 1962, 94 min

NFR 1992(2.4.2004)

Typická peckinpahovské ´dance macabre´se tu ještě nekoná, ale jeho deziluze z doby Divokého západu a poněkud svojský přístup k ženským postavám je zde už patrný. Film má nečekaně pomalý rozjezd, ale od příjezdu do zlatokopecké kolonie chytne a už nepustí. Menší pihou na kráse byla těžko uvěřitelná náhlá změna chrakteru Gila Westruma v čestného muže v samém závěru, jinak bez výhrad.(19.8.2006)

Rozpočet $813,000(13.2.2010)

Dobrý western o cestě dvou starých pardálů, kteří naposled ještě pozvednou bouchačky, aby zachránili nevinnou dívku před jejím ožraleckým manželem a jeho kumpány. Film se opírá hlavně o herecký výkon těch dvou staříků.(12.8.2006)

Přenádherný studijní materiál pro Peckinpahovy fanoušky ( já vím, že jich zatím moc není ), ale zároveň bez debaty nadprůměrný western i pro diváka zatím nezasaženého tvorbou tohoto tvůrce. Peckinpahovské motivy se objevují za každým rohem - starý dobrý západ versus moderní doba ( automobil ); znovusetkání dávných přátel, kde oba jsou již názorově někde jinde; odpor vůči náboženství; nepříliš uctivé chování k ženám ( vynikajicí scéna svatby v bordelu ), nějaký ten chlast ( ožralý soudce a oddávající, který ani neví, jak se nevěsta jmenuje ); postavy jednající podle vnitřního přesvědčení. O zpomalování scén, či explicitní brutalitě si zatím můžete nechat zdát, ale v žádné případě nechybí filmu ten pravý peckinpahovsky emocionální náboj, což se projeví v závěrečné scéně ( formálně výtečně natočené, chvíli to vypadá, že to bude a la Leone, ale samozřejmě se tak nestane ). Vůbec po technické stránce mě Jízda vysočinou překvapila výraznou kamerou využívajících občas dost vysokých jeřábových nadhledů a jízdy kamery. Zkrátka a stručně - tenhle kousek vyjde i ve srovnání s mistrovými pozdějšími slavnými díly se ctí...(23.2.2006)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Nadprůměrný western tehdy začínajícího režiséra Sama Peckinpaha. Postarší bývalý šerif je najat bankéři jako ochranka pro transport zlata ze zlatokopecké osady v horách nebezpečnou stezkou. Jako parťáka si vezme bývalého přítele, který však má ještě s mladým pomocníkem vlastní zištné zájmy. Cestou se k nim přidá naivní mladá dívka, která se jede provdat za horníka v osadě. Horník a jeho drsní bratři zvyklí na lehké ženy a holdující alkoholu však mají o manželství zcela jiné představy než ona. Závěr filmu prověří charaktery jednotlivých hrdinů a jejich přátelství. Při druhém shlédnutí se mi tento film líbil ještě více než poprvé. Trailer: http://www.csfd.cz/film/7179-jizda-vysocinou-ride-the-high-country/videa/(4.3.2009)

Rozhodně nádherně natočené a skvěle zahrané. Jenže ten příběh. Film je o třech chlapech, kteří převáží zlato do banky. V praxi tedy půlku filmu plkají na cestách, pak se zastaví na svatbě a pak plku filmu zdrhaí před násilným manželem a jebho bratry, aby se nakonec postříleli.(13.8.2006)

• Le_Chuck

Zoznamka so Samom Peckinpahom teda nič moc. Celý film sa pohrávať s nejakou myšlienkou a seknúť to v najlepšom, je ako keď ste tesne pred orgazmom a zazvoní matka. A rozbeh (aj keď pomalší) bol celkom fajn ( +naozaj výborná kamera). Neviem kde sa stala chyba, že som očakával ako hlavný point filmu stráženie zásielky zlata, okolo ktorej sa bude točiť aj grand finále. Ťažko popísať bez spoilerov, ale film mi prišiel jednoducho nekompletný, nedokončený navyše zkazený jenou podozrivou premenou osobnosti. Škoda!(30.8.2006)

Velice zajímavý western. Sam Peckinpah svým druhým snímkem plně vystihl svůj pohled na western, zatím sice bez brutality, ale jeho úcta ke starým tradicím a pohrdání koncem Divokého Západu je tu jasně patrná. Soustředí se také více na mužské protagonisty, ženy jsou pouze na okraj. Slabou stránkou filmu je bohužel jeho krátká stopáž. V tomto případě 90 minut nestačí. Kdyby se film natáhl o dvacet minut, bylo by to jistě lepší. Ale i tak od ranných děl velkých géniů nelze čekat zázraky. Sam Peckinpah si zde teprve budoval formu na "Majora Dundeeho", "Divokou bandu" nebo "Pata Garetta a Billyho Kida". Zůstává nám atraktivní western o dvou vysloužilcích ve výtečném podání taktéž dvou westernových vysloužilců, Randolpha Scotta a Joela McCreay.(13.8.2006)

Proč miluji western? Protože víc než kterýkoli jiný žánr má v sobě cosi prastarého a mytického, co jakoby přímo vyvěrá z nedozírné americké krajiny: majestátní mračna plující nad opuštěnou prérií a vítr ženoucí se těsně nad zemí. Proč miluji filmy Sama Peckinpaha? Protože tento (nádherně neurčitý) dojem čehosi důvěrně známého, co nás přesahuje v čase i prostoru, obohacují o zvláštní stesk a nostalgii: poslední, smířlivé ohlédnutí k vrcholkům milovaných hor na konci cesty, na konci dobrodružství a dnů divokosti.(6.6.2011)

Jízda vysočinou je prozatím první Peckinpahův snímek, kterému dám plné hodnocení. Pokud jde o westernovou tvorbu, tak zde režisér drží nejvíce tu klasickou westernovou atmosféru a to i přesto, že podobně jako v ostatních zde popisuje sklonek divokého západu, což je patrné z počáteční scény. Následně však servíruje příjemný příběh se solidní zápletkou, dávkou jisté naivity a sentimentu. Film se odehrává v krásné přírodě, hlavní role ztvárnili sympatičtí herci a celkově mám z tohoto počinu příjemný pocit.(17.6.2012)

Viděl jsem a mohu říci, že nikterak nekazí renomé slavného Peckinpaha...(17.7.2007)

Tento western S.Packinpaha neponúka nič prevratné ,iba solídny chlapácky príbeh o zrade a priaťeľstve ,akých sme už videli mnoho.Z vtedajšieho pohľadu to mohlo byť za štyri hviezdičky ,no z dnešného skôr za tri.60%.(8.3.2010)

TV/// Obsazení 5/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +poutavý a zajímavý děj, pocit reálnosti a tehdejší surovosti, film moc nezestárl -méně známější tváře v řadách herců/// Přestože jsem byl dosud filmy tohoto režiséra nezasáhnut a to platí i o hercích, musím říct že film je to dost dobrý. Nějak jsem se nenudil a i když má film místy pomalejší tempo, tak vás příběh a osudy hlavních i vedlejších postav může zaujmou. Docela jsem se bavil i u slovních přestřelek hlavního trojlístku. Ocenit mohu i ženský prvek, který v tomto filmu hraje Mariette Hartley a i když je to její první film, tak nepostrádá jistý talent. Závěrečný souboj je pěkná tečka za celím filmem./// Celkem 72%///(12.8.2006)

Peckinpah zde ještě nezachází do takových brutalit jako ve své Divoké bandě. Začátek je poněkud zdlouhavý. Ale kamera je dobrá, nádherná krajina, kladná postava dívky, dcery protestanstého otce. Asi nejzajímavější je pasáž filmu se špatnou svatbou, vše ostatní je šedivější průměr. Zachraňují to jen pěkné záběry krajiny.(28.6.2007)

Western postavený na dvojici hereckých veteránů Joelu McCreovi a Randolphu Scottovi. Krvavá lázeň se tu ještě moc nekoná, ale jinak je tu nastíněna většina stěžejních Peckinpahových témat. Celkově tedy velmi dobrý western, který se ovšem nevyrovná mistrovým vrcholným filmům.(14.5.2017)

V duchu westernového realizmu vznikol aj raný Peckinpahov film. Ten je svojim pohľadom známy a ponúka vysokú kvalitu. Pomohlo mu k tomu herecké duo McCrea - Scott. Veľmi dobré.(17.5.2017)

Dva vysloužilí lvi západu se znovu setkávájí, aby se dali na svoji poslední štreku do hor. Vykoupit zlato od zlatokopů v horách Sierra Nevada. Ale jak to tak bývá každý z nich má jinou představu o tom, co se zlatem udělat. Film je doprovázen povedenou hudbou (zvláště hlavní motiv je zkomponován velmi pěkně) od George Bassmana, která posiluje vjemy krásné krajiny (Inyo National Forest), kde se Peckinpah rozhodl natočit svůj druhý celovečerní film. Mohu mu bezprostředně po shlédnutí vytknout jen to, že má trochu pomalejší ukecaný rozjezd. Dávám lepší 3,5(22.3.2006)

Peckinpahova jízda klame. Zprvu to vypadá, že jde o zlato, jenže posléze začne jít o dívku a nakonec o přátelství a zásady. Střílí se dost, ale k brutalitě přispívají i rány pěstí a psychické surovosti. Svatební noc mladé farmářky jakoby zinscenovali v samotném pekle: opilý oddávající, družička bordelmamá a svatební apartmá v bordelu. Navíc se zdá, že místo jednoho ženicha získala hned čtyři. „Manželství jí nevyšlo, tak ji doprovodíme zpátky k otci,“ zazní po svatební noci. I když jsou záběry komponovány sytými barvami, které připomínají komediální westerny 50. a 60. let, tahle jízda bude jiná a na konci nezůstanou v tratolišti krve ležet jen padouši.(16.5.2017)

Scénář : N.B. Stone Jr.. Kamera : Lucien Ballard. Hudba : George Bassman - Jako bonus se na soundtracku objeví i skladby z Bassmanova projektu z roku 1964, komediálního westernu Mail Order Bride(9.6.2011)

<< předchozí 1 2 3 4