poster

Obřad (TV film)

 • Švédsko

  Riten

 • anglický

  Rite, The

Drama

Švédsko, 1969, 72 min

Režie:

Ingmar Bergman

Scénář:

Ingmar Bergman

Kamera:

Sven Nykvist

Producenti:

Lars-Owe Carlberg

Kostýmy:

Mago
(další profese)
 • tomtomtoma
  *****

  Film o strachu z neznáma, o strachu ze smrti, o umění, o divadle. Co umění je a co už není? Hrají herci jen na jevišti, nebo i mimo něj? Jsme krutí protože máme strach? Tři herci (řízný Gunnar Björnstrand, jeho žádostivá a křehká žena Ingrid Thulin a její milenec Anders Ek) jsou obviněni z obscénosti na jevišti. Vyšetřující soudce (Erik Hell) chce vše vyšetřit. Trojice to bere spíše jako osobní útok proti nim, soudce zprvu nestraný je stále více a více proti nim naštván, ale také je jimi fascinován a velmi přitahován Theou. Ale je vše tak, jak vypadá, nebo je vše jen určité divadlo. Protože zde nejde ani tak o samotné představení, které má navodit jakési zdání tajemného obřadu pro vyvolené. Ale jde spíše o to, co vše prochází různými zákazy a příkazy, kde začíná a končí svoboda? Touha a rozechvění z nenadále zažitého nevšedního dobrodružství může stát život.(5.6.2009)

 • Endyis
  *****

  S minima vytěžit MAXIMUM... To je starej dobrej Ingo! Někdo může mít milionové rozpočty, vlastní stavby, efekty a kdo ví co ještě. Bergy má jen dvě místnosti, čtyry herce včetně sebe a hlavně Svena Nykivista. V téhle sestavě Vás dostane a podmaní více než tisíce vysokorozpočtových "trháků" i přes to, že se jedná o "prachobyčejný TV film", který ani nijak zvlášť nedomimuje mezi jeho ostatní tvorbou! 90%(28.3.2009)

 • faced
  ****

  Dramatická inscenace o devíti obrazech, rozkrývá a obnažuje trojúhelník protagonistů sporného divadelního představení i jejich normalizačního lustrátora. Zásahem cenzury nakonec zakázaná hra umírá a bere s sebou na onen svět i svého soudce. V šeru zpovědnice, kterou v průběhu výslechů vyšetřovatel navštíví v předtuše smrti, můžete zahlédnout v roli kněze i režiséra Ingmara Bergmana.(21.11.2005)

 • liborek_
  ****

  Pro fanoušky Ingmara Bergmana neopominutelný kousek. Příběh, dá-li se to tak nazvat, se odehrává v blíže neurčeném čase, v blíže neurčené evropské zemi, kde skupinka tří herců čelí vyšetřování, resp. cenzorskému řízení, týkajícího se jejich obscénní divadelní hry. Bergman v devíti dějstvích rozehrává psychologické téměř kafkovské drama, které možná nemá úplně dokonalou atmosféru (přece jen jde o film televizní), ale svou odvážností a provokativností leckoho určitě překvapí. Ovšem u Bergmana nic nového...:)(10.11.2007)

 • mortak
  *****

  Bergmanův nejintimnější film odehrávající se v jeho duši. Je tu jeho umělecká část (sebezničující se dítě zapalující postele, ale právě tato část přitahuje svět), racionální část (muž v drahém saku zabývající se účty a chodem produkce), i ženská část (hrající neustále divadlo, aby k sobě přitáhla něhu a lásku). A pak je tu psychologická intorospekce "nezůčastněným" pozorovatelem uvnitř duše. Čas obřadu - dvě hodiny ráno uprostřed bezesné noci. Jedna z nejlepších analýz duše moderního umělce.(14.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace