Miluj bližního svého

Arlington Road

Miluj blížneho svojho

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1999, 113 min

Zaujímavá zápletka, keby bol ten film nakrútený po 9/11/01, tak by bol o to viac nástojčivejší. To, čo si z tohto filmu zapämatám najviac je silný posledný dojem. Ten záver sa mi veľmi páčil, všetko ostatné bolo tak akurát na "príjemné zabitie" času. Btw: aj vám sa zdalo, že kameraman je fetišista, čo sa týka detailov očí?:)(7.1.2014)

Zkrácení tak o dvacet minut by filmu prospělo a stejně tak bych se obešel bezblábolení dotýkajícího se amerických hodnot. Ale to je asi u podobných záležitostí nutnost a je fakt, že pokud by se točilo po 9/11, bylo by to ještě horší. Problém jsem měl i s tím, jak hlavní hrdina získal podezření. Ze zběžného mrknutí do plánů mi to přišlo zcela nedostatečné a spíš to vypadalo, že se tu jedná o paranoika. A tomu i odpovídaly občasné hysterické výlevy, které mi byly z duše protivné, což nemohl zachránit i jinak velmi dobrý Bridges. Ovšem tím, jak příběh nabíral tempo, se dalo ledacos odpustit a hlavně jsem se bavil pokaždé, když se v záběru objevi lRobbins užívající si záporáckou roli. Ze všeho nejvíc mě ale potěšil konec, který jsem vůbec nečekal a který mě nakonec přesvědčil k přehoupnutí se do lepšího průměru. 60%(20.4.2018)

Sakra, ten konec mě fakt odrovnal, jeden z nejlepších vůbec - tak silné emoce a moment překvapení se vidí málokdy - už jenom kvůli němu se vyplatí na film podívat. Jako jo, na thriller je Arlington Road (používám originální název, protože překladatel to zas musel "vylepšit") málo akční, ale napětí se tu buduje náramně, plus je tu pár zajímavých myšlenek. Pro milovníky akčních filmů to asi není to pravé ořechové, ale pokud vám stačí dobří herci, příběh a hlavně šokující konec, směle do toho! 9/10(25.4.2018)

Velmi (!) působivý začátek, pak přijde uklidnění, ale to jen na oko, a postupně začne houstnout atmosféra nedůvěry, podezřívání a až posedlosti. Napětí přibývá a dostavuje se adrenalin…jenže (místy skoro směšné) akční scény směrem ke konci toto pečlivé budování narušují (jak mám být napjatý, když pan Jezdec svými kaskadérskými kousky strká nejednoho akčního hrdinu do kapsy a jeho neohroženost mě bije do očí). Samotnou kapitolou je závěr. Z určitého úhlu pohledu předvídatelný, ale přesto překvapivý (což se mu musí nechat). Nebo pro někoho možná spíš znepokojivý, paranoidní či dokonce až manipulativní (co když je můj soused, na první pohled ničím zvláštní, sympatický, mající v pořádku rodinný život a normální práci, někdo úplně jiný….neměli bychom se bát lidí kolem nás, podezírat je?!). Tak či tak konec jistě nenechá žádného diváka chladným a bude ho nutit přemýšlet. Za mě tu budou slabší 4*, přece jenom se mi většina filmu velmi líbila.(10.9.2014)

Pomaly a isto sa pred Vami odkrýva sieť pochybností, špekulácií a domnienok. Komu a čomu uveríte? Je to fakt, alebo len pocit. Čoraz viac ste do toho vťahovaný a na koniec... No áno. Ten mnohokrát spomínaný koniec. Kto videl chápe, kto nevidel pochopí. Bridges a Robbins tu medzi sebou rozohrali hru mačky s myšou, ktorá stojí za pozretie.(14.10.2010)

• - Geena Davis od projektu odstúpila kvôli osobným problémom a rozvodu s jej manželom. (Original.M)

• - Scenárista Ehren Kruger se zjevně nechal inspirovat bombovým útokem na Federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City z 19. 4. 1995. (Dinsberg)