Michael Faraday (Jeff Bridges) je univerzitním profesorem historie a specialistou na problematiku terorismu. Se svým desetiletým synkem žije v domě na předměstí Washingtonu D.C. a jen těžko se vyrovnává s nedávnou ztrátou manželky, agentky FBI, která zahynula při výkonu služby. Nové světlo do jeho rozvráceného života vnese sympatická rodina Langových. Stoprocentní Američan Oliver (Tim Robbins) se s manželkou a dvěma dětmi přistěhoval teprve nedávno a zdá se, že zdvořilostní vztah mezi sousedy brzy přeroste v přátelské pouto. Pak ale Michael přistihne nového známého několikrát při lži a vypraví se po stopách jeho minulosti. Odhalí šokující fakta úzce související s jeho specializací - Oliver Lang je totiž s největší pravděpodobností nebezpečný terorista, který se do Washingtonu přistěhoval v rámci příprav nové akce. Dokáže odborník na otázky terorismu osvědčit své znalosti v praxi a zhatit dokonale promyšlený plán teroristů? (oficiální text distributora)

Radyo

Už během sledování jsem se utvrdil v názoru, že jde o velmi vydařený snímek, ale závěr, ve kterém jsem (stejně jako hlavní hrdinové onoho okamžiku) nechápal, která bije, tak ten mě absolutně dostal. Řadím ho mezi nejlepší závěry filmu vedle takových perel jako Obyvklí podezřelí, Nebezpečné hry nebo Prvotní strach. ()

Tom Hardy

Napínavý thriller, který však selhává ve svém tempu. Vše se děje s takovou rychlostí, že nestihneme hrdinovi proniknout do hlavy a stává se pro nás stejným otazníkem, jako jeho soused. Pokud jde o záměr, pak vyšel dokonale, ale pochybuji. Postupná gradace snímku však tuto pochybnost hravě skrývá. Skutečným problémem je konec. Ten je sice patřičně překvapivý, ale fakt, že by někdo tolik riskoval tak nejasný vývoj událostí, místo toho aby využil příležitosti, která se stane tak jako tak, mi prostě neštymuje. Je ale faktem, že konec použitý se hodí postavám do krámu. Výsledek je na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Vítězí vyšší díky tomu, že Bridges i Robbins si své role patřičně vychutnali... ()

Matty

Můj soused zabiják bez Bruce Willise a bez humoru. Stylem vyprávění srandovně zvážnělý a obsahem extrémně, extrémně paranoidní pokus jít v Hitchových šlépějích. Nejblíže má Arlington Road k filmům mistra napětí, když je do hry povolána Badalamentiho hudba. Nejistota, v níž jsme drženi do závěrečného odhalení, jak prachbídně umělý konstrukt formální pozlátko maskuje, nepolevuje hlavně zásluhou hereckých výkonů obou hlavních představitelů i Joan Cusack, paničky stepfordského typu, která zakrvácenému manželovi nebude klást otázky, ale ochotně poradí, jakým prostředkem skvrny smýt. Jeff Bridges narozdíl od Tima Robbinse zapomíná zachovávat chladnou hlavu a kdo na to nejvíc doplácí, jsou paradoxně jeho blízcí. Soukromí nesoukromí, je třeba chránit vlast. Uvažování, před kterým film varuje, nebo k němuž nabádá? Zeptejte se souseda. 60% Zajímavé komentáře: zputnik, gudaulin ()

Galadriel

První polovina filmu byla naprosto v pořádku, pak jsem seděla a začala si říkat, co to ti Američané zase vymysleli za slátaninu, jenže pak přišel konec, který mi vyrazil dech. Něco takového bych nečekala od Hollywoodského thrilleru ani za nejtužších mrazů a musím říct, že je opravdu povedený a realistický (a tím přidává filmu jednu hvězdičku oproti tomu, kolik by ode mě dostal za "normální" konec). ()

Fr

Všichni potřebujeme přátele. Život by jinak nestál za nic…. J.Bridges jako průvodce problematikou terorismu. Detektivní pátrání na jehož konci se zrychluje tep nejen jemu, ale i mě. Ano, ten konec je neskutečnej! Jen nevěřícně kroutím hlavou a přemýšlím, jestli na rčení, že nejlepší parta je jeden, není kus pravdy. Teď, když všechno vím, říkám, že jednou vidět stačí. ()

• Scenárista Ehren Kruger se zjevně nechal inspirovat bombovým útokem na Federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City z 19. 4. 1995. (Dinsberg)