Miluj bližního svého

Arlington Road

Miluj blížneho svojho

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1999, 113 min

Ak bol Mark Pellington predvídateľný v Proroctve z temnôt, tak to určite neplatí o jeho predchádzajúcom filme podľa scenára Ehrena Krugera, ktorý to so záverečnými zvratmi vie. Jemu potom stačí dodať scenáru atmosféru a presvedčiť producentov, že si takýto projekt zaslúži výborných a hviezdnych hercov. Bridges je už veľmi dlho mojim obľúbeným hercom, takže každý film, v ktorom sa objaví v hlavnej úlohe vo mne vzbudí pozornosť. Tento patrí k jeho najlepším.(29.10.2012)

Vytříbený thriller graduje zejména z pozice scénáře a postupného odkrývání matic příběhu. Mark Perlinkton diváka neustále udržuje v pocitu, že mezi rutinním (zpočátku tak trochu "levným") vyprávěním cosi chystá a připravuje hezky vedle nenápadnou postavu, která zasáhne do děje... Jenže opak jest pravdou, ony důležité prvky, které se ke konci filmu scelí v obrovské překvapivé finále jsou před divákem mistrně maskovány a při sledování nekladou žádný důležitý význam, přitom však jejich důležitost při dokreslování charakterů divákovi dochází až při závěrečných titulkách.(24.9.2004)

Mám tenhle film rád stejně jako Jeffa Bridgese. Postavit proti němu Tima Robinse, který se ve spikleneckých rolích vyloženě rochní, byla skvělá volba! Miluj bližního svého je pro všechny kteří mají slabost pro Timův maniakální "jen tak mimochodem jsem povraždil desítku roztomilých dětí a s radostí to udělám znovu" pohled a pro ty kteří radši luští šifry se zadumaným Jeffem, než s pochodní nosícím přitroublým Nicolasem Cagem. Odměnou vám bude parádně vystupňovaná pointa na závěr.(12.7.2008)

Film je témou dosť blízky 'Devil's Own', no téma je asi jediné, čo majú filmy spoločné. Perfektne spracovaný scenár, výkony a k samotnému záveru majú námietky snáď len zaškatulkovaní laici. Ťažko síce uveriť podobnej skutočnosti, no realistickosť snímku tomu bohužiaľ napomáha. Páčil sa mi aj Pellingtonov zmysel pre detail vo vyhrotených situáciách. 85%.(15.2.2007)

Thrillerům obecně příliš neholduji, ale tento mě opravdu dostal. Nebudu vychvalovat herce, to by bylo nošení dříví do lesa, spíš bych chtěl upozornit na skvěle propracovaný scénář. Závěr je naprosto úchvatný a jakmile to pochopíte (nejspíš v ten okamžik, kdy hlavní hrdina), nezbyde vám už nic jiného, než zírat... Výborně odvedená práce a jeden z nejlepších filmů o terorismu v Americe.(31.5.2009)

• - Scenárista Ehren Kruger se zjevně nechal inspirovat bombovým útokem na Federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City z 19. 4. 1995. (Dinsberg)