Silent Running

Drama / Sci-Fi

USA, 1972, 89 min

Tohle by dnes vzniknout asi nemohlo. Evidentně to nestálo pár šupů, přitom to není žádný akční mainstream a příběh je hodně přímočará ekoagitka. Je to jednoduché, originální a uteče to rychle. Na druhou stranu se ten film stihne dotknout spousty otázek a ani jednu pořádně nerozvede natož aby nějákou zodpověděl. Ve výsledku, i když tomu chci fandit a je mi to sympatické, mám z toho trochu rozpačité pocity a uspokojený nejsem vlastně v žádném směru.(7.12.2014)

Občas ma nejaká stará zabudnutá scifi perlička tak poteší, že zabudnem aj na jej z dnešného hľadiska archaickú a naivnú výpravu. Silent running má krásnu temnú atmosféru otvoreného vesmíru a ako jeden z prvých sci-fi filmov sa zaoberá otázkami ekológie. Dnes sa tak javí ešte viac nadčasový, ako mali jeho tvorcovia v úmysle. Asi si mysleli, že sa z ich filmu poučíme. Nestalo sa. "Kozmická loď menom zem nevezie žiadnych cestujúcich, my všetci sme posádka". Na scenári sa podielal aj neskôr slávny režisér Michael Cimino.(27.6.2012)

Je překvapivé, že proslulý trikařský fachman Douglas Trumbull (Vesmírná odysea, první filmový Star Trek ad.) jako svůj režijní debut natočil takový komorní minimalistický film, kde triky slouží čistě příběhu (o zahradníkovi, který se snaží zachránit vesmírné skleníky s poslední zemskou zelení). Ten je sice poněkud naivní, ale výkon Bruce Derna (který je po většinu času jediným hercem, kterého ve filmu uvidíme) film bezpečně utáhne. Vynikající výprava tohoto zapomenutého melancholického sci-fi filmu evidentně ovlivnila řadu novějších, mnohem známějších sci-fi filmů.(22.3.2004)

• classic

Počkať... ! To je ten Douglas Trumbull, ktorý spolupracoval na Kubrickovej Vesmírnej Odysei, kde mal na starosti vizuálne efekty ? W.T.F ? A toto má byť čo, Douglas ? Tie tzv. vesmírne lode vyzerajú zvonku ako Lego - stavebnica, niečo tak amatérske, príšerne, by som od tohto tvorcu zrejme nečakal, ale bohužiaľ stalo sa to ! Interiéry, hm... ako tak ujdu, ale exteriéry sú strašne zle spravené, to vôbec nevyzerá ako science - fiction ! Douglas je extrémne slabučký režisér, čoho tento rež. debut je krutým dôkazom, takmer som to chcel vypnúť, a to už po 5. minútach ! Ak vezmem tú ekologickú myšlienku, tak to áno, ale ak vezmem to spracovanie, tak to nie, to sa bije ! Scenár Mike Cimino, áno ten, ktorý spraví klasiku o niekoľko rokov, aby sa zakrátko na to sám dobrovoľne pochoval ! Bruce Dern ako tak zachraňuje celkové vyznenie filmu, ktorý by som inak ohodnotil rýchlym odpadom ! Ešte, čo je na snímku zaujímavé, sú 2. roboti. A tie songy od Joan Baez, pane bože !(15.10.2015)

Vizuálně krásný film s příjemnými speciálními efekty. Ač to na první pohled nevypadá, tohle sci-fi není jen o lesích pěstovaných ve vesmíru, jelikož na Zemi je 75 stupňů a nic už na ní neroste. Je o kráse, hodnotách, životě, zodpovědnosti, budoucnosti, ale také o vině a trestu. Takže ekologie je sice fajn, jenže les je zde metaforou. Krásné kosmické lodě, obří vzdušné skleníky a legrační roboti. Ač se děj šine pomaleji, vůbec jsem se nenudil. Skvělá hudba je podtržena songem od Joan Baezové (kdo jiný by taky mohl zpívat k tomuto poněkud anarchistickému filmu) Silent Running.(12.8.2017)

• - Interiéry se natáčely na vyřazené letadlové lodi USS Valley Forge zakotvené v Long Beach v Kalifornii. (Terva)

• - Kvůli úsporám si režisér najal několik vysokoškolských studentů, kteří mu pomáhali s modely a trikovou stránkou filmu. Jedním z nich byl i známý John Dykstra, který se později podílel mj. na Hvězdných válkách, Star Treku či Spider-Manovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Tři malí roboti mají jména Huey, Dewey a Louie, což jsou původní jména malých kačerů, synovců Kačera Donalda. (Braddy)