Silent Running

Drama / Sci-Fi

USA, 1972, 89 min

Tohle by dnes vzniknout asi nemohlo. Evidentně to nestálo pár šupů, přitom to není žádný akční mainstream a příběh je hodně přímočará ekoagitka. Je to jednoduché, originální a uteče to rychle. Na druhou stranu se ten film stihne dotknout spousty otázek a ani jednu pořádně nerozvede natož aby nějákou zodpověděl. Ve výsledku, i když tomu chci fandit a je mi to sympatické, mám z toho trochu rozpačité pocity a uspokojený nejsem vlastně v žádném směru.(7.12.2014)

• Freemind

Přírodu mám rád a s ekology a přírodovědci sympatizuju. U téhle scifi ekopohádky jsem měl ale pocit, že to někdo škodolibě natočil tak, jako by se všem těm hnutím jízlivě posmíval - hlavní hrdina je vykreslen jako naprosto vyšinutý fanatik, asociál a poťouchlý idealista, klasická karikatura "objímače stromů". Až na roztomilé dojemný konec s robůtkem zahradníkem se to prostě hrubě nepovedlo. Velká škoda.(29.6.2011)

• Lacike

Jednoducha az totalne tupa ekologicka agitka s pomalym tempom a minimalnym dejom. Prakticky cely film je one man show zmagoreneho Bruca Derna. A vykon ktory podava nie je zaujimavy natolko, aby utiahol cely film. Rovnako ako ekologicke posolstvo filmu, ktore je podane skôr negativne, takze na konci filmu som mal chut vyhodit nejaky ten les do vzduchu. Nakoniec tu mame vizual. Vzhladom na dobu vzniku su niektore interiery pôsobive, ine vyzeraju dost papundeklovo. Sklamanim su modely lodi. Maju sice zaujmavy dizajn ale su otrasne nasnimane. Pohyby kamery su dost neohrabane a nedokazali dodat modelom zdanie toho, ze sledujeme giganticke lode ako sa to podarilo napriklad v prvych Star Wars alebo Alienovi. A videl som uz aj starsie sci-fi kde boli modely nasnimane ovela pôsobivejsie. Vysledkom je preto nudny film s otravnou agitkou. 4/10.(15.12.2015)

• classic

Počkať... ! To je ten Douglas Trumbull, ktorý spolupracoval na Kubrickovej Vesmírnej Odysei, kde mal na starosti vizuálne efekty ? W.T.F ? A toto má byť čo, Douglas ? Tie tzv. vesmírne lode vyzerajú zvonku ako Lego - stavebnica, niečo tak amatérske, príšerne, by som od tohto tvorcu zrejme nečakal, ale bohužiaľ stalo sa to ! Interiéry, hm... ako tak ujdu, ale exteriéry sú strašne zle spravené, to vôbec nevyzerá ako science - fiction ! Douglas je extrémne slabučký režisér, čoho tento rež. debut je krutým dôkazom, takmer som to chcel vypnúť, a to už po 5. minútach ! Ak vezmem tú ekologickú myšlienku, tak to áno, ale ak vezmem to spracovanie, tak to nie, to sa bije ! Scenár Mike Cimino, áno ten, ktorý spraví klasiku o niekoľko rokov, aby sa zakrátko na to sám dobrovoľne pochoval ! Bruce Dern ako tak zachraňuje celkové vyznenie filmu, ktorý by som inak ohodnotil rýchlym odpadom ! Ešte, čo je na snímku zaujímavé, sú 2. roboti. A tie songy od Joan Baez, pane bože !(15.10.2015)

Pomalu plynoucí hippie sci-fi se silným ekologickým apelem. Silent Running je výjimečný film, bohužel ne tím správným způsobem. Spíš než výjimečný kvalitou je totiž divný. Už s námětem jsem měl problém, ale to ještě není nic proti scénáři. Bezbřehý idealismus tvůrců mi šel občas až na nervy a díky němu pokulhával jak příběh, tak logika. A to jsem ze začátku ještě benevolentně přistoupil na nastavená pravidla a nechal veškeré otázky na duševní zdraví protagonisty bokem. Do průměru snímek nakonec vytáhlo herectví Bruce Derna a taky povedený vizuál.(27.11.2012)

• - Interiéry se natáčely na vyřazené letadlové lodi USS Valley Forge zakotvené v Long Beach v Kalifornii. (Terva)

• - Kosmické lodě, které nesou kopule s vegetací, jsou pojmenované podle amerických národních parků, ze kterých fauna a flora pochází. Je jich pět a jsou to Yellowstone, Acadia, Blue Ridge, Glacier a Mojave. (Terva)

• - Text, ktorý visí Freemanovi v izbe na stene, je tzv. "Sľub umiernenosti" (Outdoor Life Conservation Pledge), ktorý bol koncipovaný v roku 1946 a pozmenený v roku 1993. K tomuto sľubu sa zaviazali napríklad aj politici ako Harry S. Truman alebo Al Gore. (d-fens)