Silent Running

Drama / Sci-Fi

USA, 1972, 89 min

Ono se to může tvářit jako celkem nudný film, protože toho děje, který by byl trochu rychlejší, zde opravdu moc není. Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že tenhle film má určitě co říct a že má v hlavní roli skvělého Bruce Derna, který zde ukazuje své mistrovství. Co vás ale okouzlí, to je úchvatnost efektů a skvěle pojaté technologie, které jsou na rok 1972 prostě skvělé. Není to "2001: Vesmírná odysea", ale v tomhle směru to stejně oslní.(5.9.2014)

Je překvapivé, že proslulý trikařský fachman Douglas Trumbull (Vesmírná odysea, první filmový Star Trek ad.) jako svůj režijní debut natočil takový komorní minimalistický film, kde triky slouží čistě příběhu (o zahradníkovi, který se snaží zachránit vesmírné skleníky s poslední zemskou zelení). Ten je sice poněkud naivní, ale výkon Bruce Derna (který je po většinu času jediným hercem, kterého ve filmu uvidíme) film bezpečně utáhne. Vynikající výprava tohoto zapomenutého melancholického sci-fi filmu evidentně ovlivnila řadu novějších, mnohem známějších sci-fi filmů.(22.3.2004)

• Rob Roy

Nic proti filmům s myšlenkou, ale tohle je vymaštěné hippie sci-fi, jehož tvůrci museli být v permanentním rauši. Minimálně o Bruci Dernovi nelze pochybovat, ten jeho naivní pohled, tklivé rozhovory s roboty Heweym a Deweym ( ano, takhle si je pojmenoval sám ) a dramatické zjištění v závěru, že rostliny potřebují Slunce, aby mohly žít .. a do toho hippie přírodní píseň Joan Baez, ROFL !!! Ach, ty jednoduché scénáře raných sedmdesátek ( dále viz např. Omega Man, Vanishing point ), věřím, že dnešní USA scenáristé by dali nevím co, aby se tam vrátili..(17.9.2006)

Tohle by dnes vzniknout asi nemohlo. Evidentně to nestálo pár šupů, přitom to není žádný akční mainstream a příběh je hodně přímočará ekoagitka. Je to jednoduché, originální a uteče to rychle. Na druhou stranu se ten film stihne dotknout spousty otázek a ani jednu pořádně nerozvede natož aby nějákou zodpověděl. Ve výsledku, i když tomu chci fandit a je mi to sympatické, mám z toho trochu rozpačité pocity a uspokojený nejsem vlastně v žádném směru.(7.12.2014)

Dobře vystavěný příběh vědce, který nechce nechat zničit výsledky své mnohaleté práce na odlehlé vesmírné stanici a vzepře se rozkazům centrály a bezohledné posádce svých kolegů. Sympatický Bruce Dern existuje sám se dvěma roztomilými robůtky mezi svou flórou a faunou... Velmi citlivý snímek s krásnou atmosférou klidu a záviděníhodného vztahu člověka s robotem s jemnou hudbou, skvělou písní Joan Baez. :-) Krásné-oduševnělé, konečně mající smysl.!! A ta pointa má sílu.(7.10.2010)

• - Text, ktorý visí Freemanovi v izbe na stene, je tzv. "Sľub umiernenosti" (Outdoor Life Conservation Pledge), ktorý bol koncipovaný v roku 1946 a pozmenený v roku 1993. K tomuto sľubu sa zaviazali napríklad aj politici ako Harry S. Truman alebo Al Gore. (d-fens)

• - Kosmické lodě, které nesou kopule s vegetací, jsou pojmenované podle amerických národních parků, ze kterých fauna a flora pochází. Je jich pět a jsou to Yellowstone, Acadia, Blue Ridge, Glacier a Mojave. (Terva)

• - Tři malí roboti mají jména Huey, Dewey a Louie, což jsou původní jména malých kačerů, synovců Kačera Donalda. (Braddy)