Tajemství ďáblovy kapsy (TV film)

Dobrodružný

Československo, 1980, 76 min

• pávek

Hudba: Petr Hapka(22.9.2008)

Na tenhle film jsem čekal skoro 30 let, než ho Česká televize zařadí do vysílání. Viděl jsem ho jako děcko a to ho tenkrát reprízovali vícekrát. Pak už nic. Ani jsem nevěděl, jak se film jmenuje a až později jsem ho v databázi dohledal přes Rudolfa Hrušínského, který mi nejvíce z filmu utkvěl v paměti. Dokonce jsem psal i prosebné maily do České televize, ale vždy mi bylo řečeno, že v dohledné době ČT tento film neodvysílá. A tak jsem to vzdal a nechal si v paměti tohle dobrodružství, ve kterém mě utkvěl hlavně zmiňovaný Rudla Hrušínský, dva chlapci, kteří v jeskyni hledají ztracenou ovečku a Hapkova hudba. A ejhle! Neskutečné se stalo skutečným a nějakým záhadným způsobem ČT Tajemství ďáblovy kapsy zařadilo do vysílání koncem října 2017. Zjistil jsem to úplnou náhodou, když jsem zkoušel film znovu hledat na Uložto. Takže konečně! Nechápu, proč takové filmy má ČT stále zavřeno v archívu a vysílat je nechce. Tenhle film, podobně jako Páni kluci vsadil na předlohu zahraničního autora, v tomto případě Thomase Hardyho a režisér Tuček příběh zasadil do Rakousko-Uherské monarchie na počátku 20. století. Prázdninové dobrodružství vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří v jeskyni objeví způsob, jak mohou měnit vývěr potoku, který jeskyní protéká (překročíš řeku Styx a jsme ztraceni). To se samozřejmě nelíbí místnímu statkáři (geniální Rudla Hrušínský, scéna, ve které chlapce zasype v jeskyni je nezapomenutelná). Snímek je spíše dramatem, ve kterém jde o novátorství, mamon a charaktery jednotlivých postav. Herecké výkony jsou perfekt - zejména Hrušínský (statkář Buchar), Brodský (učitel), Lukavský (aristokrat von Stamitz, jak namlátí Vinklářovi sukovicí je mazec!) nebo Vinklář (boháč Stockinger). Výprava je také hodně vidět a Hapkova hudba je nádherná, hlavně ty tajemné magické pasáže, když jsou chlapci v jeskyni. Jsem šťasten, že jsem po tolika létech mohl tento televizní snímek vidět znovu a hodnotím plným počtem jak z čiré nostalgie, tak i z dnešního pohledu, poněvadž takový film už dnes nikdo natočit nedokáže.(17.12.2017)

Znala jsem zatím jen rozhlasové zpracování, ve kterém se příběh odehrává skutečně v Anglii. Šlo o zábavně dobrodružnou , lehce naivní hru pro děti. Film je spíš drama s tísnivou atmosférou, kde člověk tuší, že válka už je za rohem. Vadilo mi zrecyklování hudebního motivu Pánů kluků, protože zde se v žádném případě nejednalo o zobrazení bestarostného mládí. Ani dvojka kluků nebyla tak sympatická. Po filmu mi zbyla pachuť příkoří a nespravedlností, která všechna nebyla ve filmu potrestána. A samozřejmě na to, že jsme měli výborné herce. Film ale na mě působil víc jako procházka skanzenem. Neživotně.(27.1.2018)

Film se sice tváří jako dětské dobroudružství, ale ve skutečnosti je hutným dramatem o morálce a charakteru. Sice děti hrají roli v dějových zvratech a jen děti uvěří bezvýchodnosti situace v jeskyni, ale jinak je to film o dospělých, pro dospělé. V mnoha rolích překvapivě najdeme vynikající herce (aristokrat Lukavského, statkář Hrušínského, učitel Brodského atd.), výprava je také viditelně nákladná. Zajímavý polozapomenutý film, který jsem viděl naposledy jako dítě.(27.10.2017)

,,Pokrok nezastavíš. Jen jestli je to vůbec pokrok..." Stejně jako v případě slavných Pánů kluků a Už zase skáču přes kaluže byla opět šťastnou volbou filmová adaptace z cizojazyční literatury pro děti a mládež se zasazením do historie naší vlasti. Na pozadí posledních let rakousko-uherské monarchie, rozvinutého vodního průmyslu a zavádění nového vynálezu elektřiny se odehrává atraktivní příběh s dětskými hrdiny i charakterou studií světa dospělých. Úplně mě do napětí dostalo dobrodružství dvou kluků v strašidelném prostředí podzemní jaskyně se stoupající vodou a závalem, zalíbila krásná Hapkova hudba v různých stylových proměnách, pohladili naši klasici Lukavský, Brodský a Vinklář a naprosto mě nadchl Rudolf Hrušínský v záporní roli (nejen technického) manipulátora. 95%(28.10.2017)