poster

Tajemství ďáblovy kapsy (TV film)

Dobrodružný

Československo, 1980, 76 min

 • topi
  *****

  Na tenhle film jsem čekal skoro 30 let, než ho Česká televize zařadí do vysílání. Viděl jsem ho jako děcko a to ho tenkrát reprízovali vícekrát. Pak už nic. Ani jsem nevěděl, jak se film jmenuje a až později jsem ho v databázi dohledal přes Rudolfa Hrušínského, který mi nejvíce z filmu utkvěl v paměti. Dokonce jsem psal i prosebné maily do České televize, ale vždy mi bylo řečeno, že v dohledné době ČT tento film neodvysílá. A tak jsem to vzdal a nechal si v paměti tohle dobrodružství, ve kterém mě utkvěl hlavně zmiňovaný Rudla Hrušínský, dva chlapci, kteří v jeskyni hledají ztracenou ovečku a Hapkova hudba. A ejhle! Neskutečné se stalo skutečným a nějakým záhadným způsobem ČT Tajemství ďáblovy kapsy zařadilo do vysílání koncem října 2017. Zjistil jsem to úplnou náhodou, když jsem zkoušel film znovu hledat na Uložto. Takže konečně! Nechápu, proč takové filmy má ČT stále zavřeno v archívu a vysílat je nechce. Tenhle film, podobně jako Páni kluci vsadil na předlohu zahraničního autora, v tomto případě Thomase Hardyho a režisér Tuček příběh zasadil do Rakousko-Uherské monarchie na počátku 20. století. Prázdninové dobrodružství vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří v jeskyni objeví způsob, jak mohou měnit vývěr potoku, který jeskyní protéká (překročíš řeku Styx a jsme ztraceni). To se samozřejmě nelíbí místnímu statkáři (geniální Rudla Hrušínský, scéna, ve které chlapce zasype v jeskyni je nezapomenutelná). Snímek je spíše dramatem, ve kterém jde o novátorství, mamon a charaktery jednotlivých postav. Herecké výkony jsou perfekt - zejména Hrušínský (statkář Buchar), Brodský (učitel), Lukavský (aristokrat von Stamitz, jak namlátí Vinklářovi sukovicí je mazec!) nebo Vinklář (boháč Stockinger). Výprava je také hodně vidět a Hapkova hudba je nádherná, hlavně ty tajemné magické pasáže, když jsou chlapci v jeskyni. Jsem šťasten, že jsem po tolika létech mohl tento televizní snímek vidět znovu a hodnotím plným počtem jak z čiré nostalgie, tak i z dnešního pohledu, poněvadž takový film už dnes nikdo natočit nedokáže.(17.12.2017)

 • troufalka
  ***

  Už několikrát mě napadlo, že televizní filmy se točí jako trest pro diváky, kteří jsou líní zvednout zadek z pohovky a zajít si do kina. Alespoň tak na mě působí řada televizních filmů. Mají dobré téma, skvělé obsazení, ale něco jim chybí. Tady to bylo nedostatečné napětí. Já se o ty kluky nebála! Hudba je příjemná, ale až laškovná, jakoby šlo o kabaretní vystoupení a ne o dobrodružný příběh. Hned od začátku bylo patrné, že to stejně nakonec dobře dopadne. Ne každý režisér má ten dar vést děti na place, zde působila ústředí trojice hodně nepřirozeně, chybělo to správné dětské charisma. Film měl zajímavé momenty, líbila se mi elektrifikace malé dědinky i dobře obsazené figury, ale celkově to na mě působilo dojmem, že československá televize měla omezený rozpočet a přílišnou soudružskou cenzuru. To se pak nedá moc rozšoupnout. Tak vznikla taková dětská verze Ďáblovy pasti. Film bych zařadila do zde neexistujícího žánru "pro mládež".(5.2.2019)

 • hanikrivi
  ***

  Znala jsem zatím jen rozhlasové zpracování, ve kterém se příběh odehrává skutečně v Anglii. Šlo o zábavně dobrodružnou , lehce naivní hru pro děti. Film je spíš drama s tísnivou atmosférou, kde člověk tuší, že válka už je za rohem. Vadilo mi zrecyklování hudebního motivu Pánů kluků, protože zde se v žádném případě nejednalo o zobrazení bestarostného mládí. Ani dvojka kluků nebyla tak sympatická. Po filmu mi zbyla pachuť příkoří a nespravedlností, která všechna nebyla ve filmu potrestána. A samozřejmě na to, že jsme měli výborné herce. Film ale na mě působil víc jako procházka skanzenem. Neživotně.(27.1.2018)

 • honajz
  **

  Tohle mě hodně zklamalo. Má to všechny potřebné atributy na letní příběh, herecky je to obsazené velmi dobře, ale k čemu je to platné, když herci nemají co hrát. Spousta scén je zde zbytečná, podivně natahovaná a často nelogická. Třeba jen ta úvodní zápletka se zaběhlou ovcí. Kluci musejí odházet kamení, dostat se do sluje, slují se dostanou k potoku uvnitř skály - a tam na jednom převisu leží ona ovce! Jak se tam kurnik dostala? A pokračuje to dál - ovce zabečí a študovaný kluk z města prohlásí, že je ovce mrtvá? A podobně na začátku - ten študovaný jinoch uvidí ve školní třídě (protože budou bydlet ve škole) mladou holku, jak píše písmena na tabuli. A v další scéně do třídy vtrhne jeho strýc a kluk se s holkou pere?!, protože došel k názoru, že holka krade? A tak bych mohl s WTF momenty pokračovat. Když k tomu připočtu, že Hapka hudbou vykrádá sám sebe, a že na skutečný konflikt si budeme muset počkat skoro do poloviny filmu, vychází mi z toho poměrně vleklá nuda bez nadšení a espritu.(9.3.2019)

 • Schlierkamp
  **

  Československý dobrodružný film natočený podle povídky T. Hardyho odehrávající se na počátku 20. století v období elektrifikace. Dva kluci, kamarádi Tomáš (J. Potměšil) a Štefek (P. Miko), hledají ztracenou ovečku, kterou Štefek hlídá bohatému statkáři Bucharovi, kterého ztvárnil národní umělec R. Hrušínský. Objeví tak rozsáhlé podzemní prostory, nazvané Ďáblova kapsa, a zjistí, že v jeskyni upravit lze upravit protékající vodní tok tak, aby jeho koryto vedlo jinou trasou. Odklonem potoka způsobí značné škody například místnímu mlynáři a vyvolají všeobecný zmatek. Lstivý a všehoschopný statkář Buchar přistihne oba chlapce v jeskyni a nařídí jim, aby o tom nikde nemluvili, neboť chce nastalou situaci s odkloněným potokem využít pro sebe a získat finance z výhodných odkupů nemovitostí pod cenou. Když však začne ve vesnici hořet, nedbají oba kamarádi statkářových zákazů a s vypětím všech sil vrátí vodu do její původní trasy a překazí tak R. Hrušínskému jeho plány. V nepříliš výrazném a dějově průměrném snímku se objevilo mnoho známých hereckých osobností. Jmenovat můžeme hraběte R. Lukavského, průmyslníka J. Vinkláře či místního učitele a Tomášova strýčka V. Brodského. Kromě zakladatele hereckého rodu Hrušínských zde můžeme sledovat i oba jeho syny, Jana v malé roli důstojníka a Rudolfa v ještě menší roli místního blázna. Bohužel navzdory velmi slušnému obsazení snímek P. Tučka nenabízí dostatečně působivý filmový zážitek, aby mé hodnocení mohlo překročit průměr.(27.11.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace