poster

Tajemství ďáblovy kapsy (TV film)

Dobrodružný

Československo, 1980, 76 min

  • hanikrivi
    ***

    Znala jsem zatím jen rozhlasové zpracování, ve kterém se příběh odehrává skutečně v Anglii. Šlo o zábavně dobrodružnou , lehce naivní hru pro děti. Film je spíš drama s tísnivou atmosférou, kde člověk tuší, že válka už je za rohem. Vadilo mi zrecyklování hudebního motivu Pánů kluků, protože zde se v žádném případě nejednalo o zobrazení bestarostného mládí. Ani dvojka kluků nebyla tak sympatická. Po filmu mi zbyla pachuť příkoří a nespravedlností, která všechna nebyla ve filmu potrestána. A samozřejmě na to, že jsme měli výborné herce. Film ale na mě působil víc jako procházka skanzenem. Neživotně.(27.1.2018)

  • rakovnik
    ****

    Film se sice tváří jako dětské dobroudružství, ale ve skutečnosti je hutným dramatem o morálce a charakteru. Sice děti hrají roli v dějových zvratech a jen děti uvěří bezvýchodnosti situace v jeskyni, ale jinak je to film o dospělých, pro dospělé. V mnoha rolích překvapivě najdeme vynikající herce (aristokrat Lukavského, statkář Hrušínského, učitel Brodského atd.), výprava je také viditelně nákladná. Zajímavý polozapomenutý film, který jsem viděl naposledy jako dítě.(27.10.2017)

  • topi
    *****

    Na tenhle film jsem čekal skoro 30 let, než ho Česká televize zařadí do vysílání. Viděl jsem ho jako děcko a to ho tenkrát reprízovali vícekrát. Pak už nic. Ani jsem nevěděl, jak se film jmenuje a až později jsem ho v databázi dohledal přes Rudolfa Hrušínského, který mi nejvíce z filmu utkvěl v paměti. Dokonce jsem psal i prosebné maily do České televize, ale vždy mi bylo řečeno, že v dohledné době ČT tento film neodvysílá. A tak jsem to vzdal a nechal si v paměti tohle dobrodružství, ve kterém mě utkvěl hlavně zmiňovaný Rudla Hrušínský, dva chlapci, kteří v jeskyni hledají ztracenou ovečku a Hapkova hudba. A ejhle! Neskutečné se stalo skutečným a nějakým záhadným způsobem ČT Tajemství ďáblovy kapsy zařadilo do vysílání koncem října 2017. Zjistil jsem to úplnou náhodou, když jsem zkoušel film znovu hledat na Uložto. Takže konečně! Nechápu, proč takové filmy má ČT stále zavřeno v archívu a vysílat je nechce. Tenhle film, podobně jako Páni kluci vsadil na předlohu zahraničního autora, v tomto případě Thomase Hardyho a režisér Tuček příběh zasadil do Rakousko-Uherské monarchie na počátku 20. století. Prázdninové dobrodružství vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří v jeskyni objeví způsob, jak mohou měnit vývěr potoku, který jeskyní protéká (překročíš řeku Styx a jsme ztraceni). To se samozřejmě nelíbí místnímu statkáři (geniální Rudla Hrušínský, scéna, ve které chlapce zasype v jeskyni je nezapomenutelná). Snímek je spíše dramatem, ve kterém jde o novátorství, mamon a charaktery jednotlivých postav. Herecké výkony jsou perfekt - zejména Hrušínský (statkář Buchar), Brodský (učitel), Lukavský (aristokrat von Stamitz, jak namlátí Vinklářovi sukovicí je mazec!) nebo Vinklář (boháč Stockinger). Výprava je také hodně vidět a Hapkova hudba je nádherná, hlavně ty tajemné magické pasáže, když jsou chlapci v jeskyni. Jsem šťasten, že jsem po tolika létech mohl tento televizní snímek vidět znovu a hodnotím plným počtem jak z čiré nostalgie, tak i z dnešního pohledu, poněvadž takový film už dnes nikdo natočit nedokáže.(17.12.2017)

  • Willy Kufalt
    *****

    (2x) ,,Pokrok nezastavíš. Jen jestli je to vůbec pokrok..." Stejně jako v případě slavných Pánů kluků a Už zase skáču přes kaluže byla opět šťastnou volbou filmová adaptace z cizojazyční literatury pro děti a mládež se zasazením do historické kulisy c. k. monarchie. Zážitky dvou kluků z prázdnin, odehrávájících se z hlavní části v strašidelném prostředí podzemní jaskyně se stoupající vodou a závalem - to už je sám o sobě velice poutavý námět mládežnického dobrodružního snímku, ovšem tady jde v hloubce příběhu o mnohem víc. Na pozadí posledních let monarchie, rozvinutého vodního průmyslu a zavádění nového vynálezu elektřiny se odehrává i charakterová studie světa dospělých, včetně lidské manipulace s honbou po bohatství (geniální Rudolf Hrušínský v záporní roli). (90%)                                                                                                                    // Aktualizace 18.9.2018: Zajímavé, jak má tento film stále málo hodnocení a komentářů. Sice až donedávna nešel v TV asi hodně dlouho, ale po loňské reprize na ČT, kdy se objevil i na Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=GuO-Pxmz_P0) má již jen na zmíněném serveri za necelý rok přes 103 tisíc zhlédnutí a oproti Čsfd třikrát více komentářů. Takže nevím, zda se dá o něm pořád mluvit jako o neznámém, leč tady se samozřejmě opět neví, čemu věnovat pozornost. :o). Přitom je zde máme navíc i skvělé obsazení dospělých rolí (kromě již zmíněného Hrušínského zejména Brodský, Vinklář, Lukavský). Spolu s kultovní komedií Copak je to za vojáka... asi nejzajímavější počin méně známého režiséra Petra Tučka. Atmosféru opět podtrhuje hudba Petra Hapky. Doporučený komentář: topi.(28.10.2017)

  • Schlierkamp
    **

    Československý dobrodružný film natočený podle povídky T. Hardyho odehrávající se na počátku 20. století v období elektrifikace. Dva kluci, kamarádi Tomáš (J. Potměšil) a Štefek (P. Miko), hledají ztracenou ovečku, kterou Štefek hlídá bohatému statkáři Bucharovi, kterého ztvárnil národní umělec R. Hrušínský. Objeví tak rozsáhlé podzemní prostory, nazvané Ďáblova kapsa, a zjistí, že v jeskyni upravit lze upravit protékající vodní tok tak, aby jeho koryto vedlo jinou trasou. Odklonem potoka způsobí značné škody například místnímu mlynáři a vyvolají všeobecný zmatek. Lstivý a všehoschopný statkář Buchar přistihne oba chlapce v jeskyni a nařídí jim, aby o tom nikde nemluvili, neboť chce nastalou situaci s odkloněným potokem využít pro sebe a získat finance z výhodných odkupů nemovitostí pod cenou. Když však začne ve vesnici hořet, nedbají oba kamarádi statkářových zákazů a s vypětím všech sil vrátí vodu do její původní trasy a překazí tak R. Hrušínskému jeho plány. V nepříliš výrazném a dějově průměrném snímku se objevilo mnoho známých hereckých osobností. Jmenovat můžeme hraběte R. Lukavského, průmyslníka J. Vinkláře či místního učitele a Tomášova strýčka V. Brodského. Kromě zakladatele hereckého rodu Hrušínských zde můžeme sledovat i oba jeho syny, Jana v malé roli důstojníka a Rudolfa v ještě menší roli místního blázna. Bohužel navzdory velmi slušnému obsazení snímek P. Tučka nenabízí dostatečně působivý filmový zážitek, aby mé hodnocení mohlo překročit průměr.(27.11.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace