Forman vs. Forman

Česko / Francie, 2019, 78 min

David Cysař

Kateřina Černá

Jakub Hejna

Moc jsem se těšil. Velmi povedené. Dá se říci, že mix a shrnutí všech již vydaných dokumentů o MF do jednoho celku tak, aby byl příběh tohoto velikána filmu srozumitelně představen divákům odkudkoli na světě. Jedinou výhradu mám k vynechání Muže na měsíci a k závěru celkově. Přesto si paní režisérka i spolurežisér zaslouží velký respekt, že tento projekt se jim povedlo dokončit a v archivech vypátrali mnoho zajímavých materiálů.(3.7.2019)

Člověk se sice v podstatě nic nového nedozví, ale i tak je to tak krásně nostalgická záležitost, že se mi to jednoduše nemůže nelíbit. Navíc jak je to z velký části odvyprávěno samotným mistrem, tak to má tak osobitý ráz, že máte pocit, jakoby Vás po celou dobu po těch svých vzpomínkách opravdu vedl za ruku on a Vy se ho tak za žádnou neodvážíte pustit. Krásná pocta. (KVIFF)(6.7.2019)

O uceleném portrétu nemůže být příliš řeč – třeba filmy Muž na Měsíci či Goyovy přízraky jsou zmíněny až v závěrečném shrnutí Formanovy filmografie a řadě jiných se snímek věnuje jen v míře sdělení jejich základní myšlenky a shrnutí kontextu jejich vzniku. Pro laiky je nicméně poutavý a věcný dokument, realizovaný napůl v češtině a napůl v angličtině, skvělým úvodním náhledem do Formanovy tvorby (a plně srozumitelným i pro zahraniční, potažmo americké publikum, což je výtečné), znalci zas ocení pasáže věnované Formanovu dětství a osobnímu životu, jež doprovází fantastické archivní materiály i unikátní video záznamy ze soukromého vlastnictví Formanovy rodiny.(30.6.2019)

[KVIFF 2019] Dokument asi nejde udělat špatně. A nebo taky ne. Ale když se toho ujme královna českého dokumentu a její nejlepší tým, ta to jde. A když se vypráví o největším Čechovi českého filmu, je to pohádka. Nicméně je to i výzva. Ale taková, který když se splní, tak funguje skvěle. A tak to i dopadlo. Film bez dechu sledovali všichni a čekali, co se pěkného dozvíme ze zákoutí života génia. A zjistíme jak těžké to bylo, a jak se nad tím dokázal udržet i skvělý nadhled. Zde asi není moc co dodat okolo. Dokument jak má být. Slzy jsou na místě. Děkujeme, Heleno. Děkujeme, Miloši.(7.7.2019)

Citlivě sestavený medailonek o jednom z našich největších režisérů. Dokument je prezentovaný chronologicky, takže je divákovi lehce přístupný, navíc v kontrastu se zážitky z dob nacismu i komunismu Forman občas i vtipně glosuje a díky tomu nikdy nenudí. Zároveň je však z něho cítit i smutek a stesk po rodině, kterou zanechal v komunistickém Československu, zatímco dobýval Hollywood. Určitě někdy z nostalgie zhlédnu znova. #KVIFF2019(8.7.2019)