Ochránce (TV seriál)

Ochranca

Akční / Dobrodružný / Krimi / Sci-Fi

USA, 1996, 65x45 min

Greg Gardiner

Richard Burgi, Bruce A. Young, Jeri Ryan, Michael Peña, Robert Vaughn, Anna Galvin, Kelly Hu, Carlos Gómez, Zack Ward, Jessalyn Gilsig, Yanic Truesdale, Mark Pellegrino, Michael Weaver, Walton Goggins, Robert Wisdom, Alicia Coppola, Leon Russom, Barry Pepper, Yvette Nipar, Karin Konoval, April Grace, Holly Fields, Valarie Pettiford, Nicole Prescott, Joe Cortese, Robert LaSardo, Carlo Rota, Kate Luyben, Glenn Morshower, Jason Gray-Stanford, Paul McGillion, Ever Carradine, Katie Stuart, Meadow Sisto, Peter LaCroix, Gabrielle Miller, Louis Ferreira, Jeremy Ratchford, Robin Mossley, Myles Ferguson, Peter Wingfield, Jude Ciccolella, Ty Olsson, Roy Jones Jr., Eidan Hanzei, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hiro Kanagawa, Musetta Vander, Kimberly Huie, Marshall R. Teague, Brittney Powell, Katherine LaNasa, Jarred Blancard, Ben Ratner, John Pyper-Ferguson, Kirk B.R. Woller, Derek Webster, Pato Hoffmann, Dennis Christopher, Sydney Walsh, Carrie Anne Fleming, Tom McBeath, Terry Chen, Dan Shea, Lynda Boyd, Daniel Boileau, Suki Kaiser, Aaron Pearl, Brian Markinson, James Parks, Garett Maggart, April Telek, Jed Rees, Kate Hodge, Tim Thomerson, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Michael Rogers, Reno Wilson, James Kidnie, Michael McGrady, Jeff Kaake, Kendall Cross, James Black, Duncan Fraser, J.A. Preston, Eric Keenleyside, William MacDonald, Colin Cunningham, Benz Antoine, Robert Moloney, Rex Smith, Dick O'Neill, Derek Hamilton, Rae'Ven Larrymore Kelly, Dorie Barton, Jamie Rose, Cameron Dye, Rob Carpenter, Michael Kopsa, Damian Perkins, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Peter Bryant, Dan Zukovic, Kit Mallet, Karim Prince, Elisabeth Rosen, Sherman Augustus, Bruce Kirby, Christopher Allport, Mike Moroff, Tom Heaton, Alf Humphreys, John Tench, Henry Beckman, Jason Furukawa, Jill Teed, Alex Zahara, Kimberley Kates, Sal Landi, Steven Ford, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Sam Sorbo, Graham Wardle, George Touliatos, Júdži Okumoto, Jason Diablo, Lou Myers, John Maclaren, Don MacKay, Angela Moore, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Ted Cole, Johanna Marlowe, James Bamford, Mig Macario, Tony Perez, Howard Siegel, Ingrid Torrance, Ken Kramer, Bill Dow, Gerry Rousseau, Sean Campbell, Donna Yamamoto, Lisa Schrage, Tom Mason, Lorena Gale, Lori Triolo, Michael Warren, Brian Cousins, Arthur Corber, Craig March, Heather Hanson, William deVry, Sullivan Walker, Aleksandra Kaniak, Stefan Arngrim, Brian Jensen, Byron Mann, Isabella Camil, Matt O'Toole, Robert Knott, Malcolm Stewart, Deryl Hayes, Johnny Cuthbert, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Tamara Braun, Brandon Maggart, Fred Henderson, Garry Davey, Ron Sauvé, Vito D'Ambrosio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Patrick Stevenson, Addison Ridge, Neil Denis, Colleen Rennison, Vince Crestejo, Warren Takeuchi, Danny Wattley, Darcy Laurie, Megan Leitch, Marie Stillin, Laurie Murdoch, Michael Tiernan, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Alex Diakun, Peter Flemming, Clifton Davis, Kevin Blatch, Geno Silva, Shareen Mitchell, John Moore, Anthony Ulc, Anthony Harrison, Lisa Anne Morrison, Trevor White, Vincent Irizarry, Susan Bain, Alex Bruhanski, Marya Delver, Chad Todhunter, Bjorn Johnson, Marjorie Monaghan, Fay Hauser, Ben Cardinal, Paul Batten, Oscar Goncalves, Tim Henry, Kelly Curtis, Danny Mora, Charles Rahi Chun, Edward Edwards, Constance Marie, Lesley Ewen, Michael Tomlinson, Peter Hanlon

Scénografie:

Bob Bottieri

Kostýmy:

Beverley Wowchuk
  • tron

Priemerná televízna rutina na automatickú prevodovku. Nemá šmrnc „Odpadlíka“, pohodu diaľav („Príbehy z Južných morí“, „Vražedné pobrežie“) ani hovoriace auto ("Knight Rider"). Zato má jedného akčného chlapíka (priemerný Richard Burgi) a nudne spráskané scenáre, ktoré nevedia prekvapiť (miestami doslovne vykrádajú iných, viď. epizóda „Osobný strážca“). Seriál je akože-originálny tým, že hrdina má špičkové zmysly, ale v praxi to vôbec nie je zaujímavo využité.(14.5.2006)

• deadman93

Dodneška si pamatuju scénu z konce pilotního dílu, kdy Burgi pronásledoval nějakou žensku do autobusu a ona si vzala rukojmí... Brugi zapojil svůj megasuperfantastic zrak, udělal nějakou tu matiku a vystřelil! Záběr na leticí gulku, která vletěla do hlavně zbrani co držela ona ženská čímž vyvola drobnou explozi a zbraň jí vyletěla z ruky... Burgi zase zachránil den!(12.1.2014)

Nasledováno všech 65 dílů. 42%? Ale běžte do háje. Ochránce je s přehledem nejlepší policajtsko-akční seriál 90. let a možná také poslední. Jen pár let poté se začaly točit reálně působící, ale nudné CSI-like kriminálky. Ochránce má všechno co jsem na žánru miloval a co fungovalo od dob Starskyho a Hutche (který je v jednom díle vzpomenut). Je tu Jim Ellison, vynikající detektiv s minulostí mariňáka a hlavně se zostřenými smysly, který toho moc nenamluví a je drsňák, ale není vypatlaný superman jako Walker a v jádru normální chlap. Pak je tu Blair Sandburg, ukecaný, vlasatý antropolog, bez odznaku a výcviku, ale zato s bystrým mozkem, který dokáže do každého případu vnést antropologicko-sociologickou rovinu, či trochu té mladistvé naivity. A samozřejmě nechybí Simon Banks, drsný, inteligentní kapitán, který dokáže své podřízené seřvat ale jim i věřit a v případě nutnosti i tasit zbraň. Jejich vztahy, jiskření a chemie jsou kořením seriálu, hlavně Simonovo stírání Blaira na pozadí toho, že ho vlastně má rád. Pak pár vedlejších postav, občas nějaký vracející se záporák a hlavně každý díl je jiný. Nechybí tu zapeklité vyšetřování, Die Hard situace, díly z uzavřených prostorů (těžební plošina, vězení) a napínavé thrilery (díl z výtahem by dal na celý film) a k tomu opravdu špičková akce - přestřelky, výbuchy, honičky na zemi, moři i ve vzduchu, dokonce i honička na koních :) Není to jak Vražedné pobřeží se stále stejnými náměty, tady tvůrci překvapují až do konce i když občas přeskočí žraloka (díl s duchy). A hlavně je tu skvělý poslední díl, který vše krásně uzavře přesně jak jsem si přál. Mínusem je snad je neustálá snaha vnášet více či méně příšerné ženské postavy. Čili za mě výborný akční seriál, který jsem zhltnul za necelých 20 dnů.(18.6.2017)

• Sista

Na Richarda Burgiho alias Sentinela celkem kašlu, i když občas je zajímavý, co všechno vyčenichá, kam až dokoukne, co všechno odposlechne atd...mě je sympatický Garett Maggart jako Blair Sandberg (tady na CSFD neni ani uveden v hercích, hmm:() jako ten free antropolog s hipísáckou mámou - fakt mě otrávilo, když ho nakonec zabili..(23.7.2007)

Střídají se tu dobré a špatné epizody. Těch špatných je možná o něco více, ale těch dobrých také není málo. Burgi je mým oblíbeným hercem a ani ten jeho kámoš hippiesák mi nevadí. Efekty nejsou nějak extra kvalitní a seriál vypadá, jak kdyby byl natočen v druhé půlce 80. let, ale aspoň to má příjemnou atmosféru. Já to beru tak, že je Ochránce akční krimiseriál o superhrdinovi, který nenosí žádný přiteplený oblek a je to vlastně normální chlápek. Když to pak berete s nadhledem, nepřijde vám to zase jako taková blbost...(15.8.2007)