Scény z manželského života

• Švédsko Scener ur ett äktenskap (více)

Obraz rozpadu jednoho manželství a opětovného bouřlivého setkávání a vzdalování se obou protagonistů. Obraz dvojice lidí, kteří nemohou žít spolu ani bez sebe. Roli Marianny napsal Bergman pro Liv Ulmannovou po odeznění jejich hlubokého vztahu. V tomto filmu režisér do značné míry opustil svoji metodu "obrazů krajin duše" a složitý vztah dvou exmanželů vyjádřil civilnějšími prostředky, oproštěnými od přemíry symbolů a metafor. (oficiální text distributora)

1frida2

Je to o mně, o nás, o něm.O všech, kteří hledají lásku, mají lásku, měli lásku, čekají na lásku. Úžasný, co dokáže Bergman se dvěma herci a slovy. Challenge Tour 2015 ()

Topco

Kvázi 3hodinový dialóg. Otvorený, priamy, krutý. Kruto pravdivý. Napriek „papierovej“ divadelnosti prekvapivo nepôsobí ako divadlo. Láska, nenávisť, nenaplnené túžby a pocity, oddanosť i zrada. Vadilo mi však trošku odstrihnutie línie s deťmi (sú len dvakrát-trikrát spomenuté v dialógoch). ()

danecek24

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Švédsko + nominace (1) - Nejlepší herečka (drama) - Liv Ullmann ()

MarekT

Excelentní. Pro mě osobně vrchol kinematografického realismu a první povídkový film, u kterého nemůžu říct, která část se mě nejvíce dotkla, jelikož pro důležitost plnohodnotného pochopení života a jeho servírování rozdílných pochutin nelze dělat mezi jednotlivými segmenty rozdíly. Věrně ztvárněné postavy - ne, nejedná se jen o frázi, jelikož každý, kdo z nás aspoň na moment pozoroval vlastní rodiče, nebo si podobný úděl již prožil také, musí pomyslet - "ano, takhle to nějak funguje". I z vlastní, byť víceméně chabé, zkušenosti mohu podotknout, že soustředění se na určitou osobu v jistém slova smyslu značí stoprocentní selhání. K efektivnosti této součásti nemalou měrou přispěl životní herecký výkon Liv Ullmann - pravda, všech sedm herců by si zasluhovalo vyzdvihnout stejnou měrou, nicméně u mnou jmenované dámy se domnívám, že její reálně soužití s Bergmanem pomohlo k co nejvěrnějšímu pochopení jeho záměru, stejně tak její obsazení bylo trefné kvůli její fyzické přitažlivosti, jak zde již zmínil kolega Shadwell. Určitě zasloužených pět hvězd, byť na mnohovrstevnatost polského Dne cvoka film nemá... P.S. Něco mě říká, že se v této oblasti budu muset řídit mottem "nejtepleji je v kožíšku, který ani není váš". ()

mortak

Tento sestřih TV miniserie dobře ukazuje, že podívat se na manželský stav střízlivě a bez rádoby uměleckých kudrlinek přináší daleko větší katarzi než různé pseudo - symbolické projekce. Pro Bergmana bylo manželství obdobou dantovského pekla - zanech nadějí, kdo sem vstupuješ. Napřed pohled do soukromí přátel, pak pád všech iluzí, patlání se v bahně dlouhodobého vztahu, a nakonec maličký záchvěv naděje. V jednotlivých scénách se jasně ukazuje ambivalentnost milostného vztahu - láska je promíšena s nenávistí a vytváří zvláštní peklo pro dva. Někdy nenávist (nebo Svár, ať jsme presokratičtí) vytlačí lásku na okraj, někdy láska alespoň na zlomek času zvítězí nad nenávistí. ()

majo25

Ultradlhá a ultrakomorná konverzačná dráma, v ktorej sa príbeh posúva dopredu iba potrochu a stupňovito - formou kapitol. Dvojica manželov je pritom fajn zahraná, hlavne Ullmanová predvádza svoju kvalitu. Aj keď na druhej strane mi prišla ako žena, podobne ako v iných svojich filmoch, neatraktívna. Vedel by som si predstaviť na jej mieste lepšie obsadenie. Po celý čas, a že toho času bolo habadej a habadej, som si vravel, že takéto pokojné spolužitie milostného (kvázi)trojuholníku by napr. v Taliansku alebo trebars aj u nás natočené byť nemohlo. Nechápali by to. Napríklad scéna, kde manželka milujúco vyprevádzala manžela na cestu za jeho milenkou. Alebo scéna, kde manžel tlčie svoju manželku, aby sa s ním nerozviedla - to mi prišlo až komické. Inak, na 73. rok netradične otvorené dialógy ohľadne sexu. Nie zlé, ale jednoznačne zostrihať na polovicu stopáže. ()

Sharlay

Myslím, že teprve tento film od Bergmana mě osvítil natolik, že mi došlo proč dělal takovéto filmy. Dělal je proto, aby si z nich každý odnesl něco jiného a tím tak obohatil svůj život. Jestli si někdo myslí, že ne, nebo že se pletu, klidně. S tím já už nic neudělám. ()

LeoH

Všecko mrazivě přesně sedí na situace, které člověk sám zažil (po těch letech v různých vztazích v podstatě všechny), ale jednu výhradu přece jen mám – Jeho postava je nepřípadně plytká, ve srovnání s tou Její a na Bergmanovy poměry málem schematická. Svérázné režisérovo pokání za celé to naše prašivé mužské plemeno? ()

Lachtaan

Komorní citlivé drama o manželském páru, jehož příběh začíná vskutku idylicky, aby se brzy přetavil v až nesnesitelné tlachání o tom, co všecko by zvládli bez sebe, třebaže bez sebe nedokážou být. Začátek si mě slušně zaháčkoval a těšil jsem se na nabouchanou konverzačku, v druhé půlce na mě přeci jen skákání mezi náladami obou protagonistů už mělo až moc silně negativní dopad a místy jsem se těšil, až ta nabubřelá stopáž dobrouzdá do svého konce. Ale status dost možná nejslavnějšího švédského filmu je tu na místě. [viděno v Edisonline 22.1.2024] ()

wer4

Dielo neurčené pre "citových analfabetov" ani ľudí, ktorí si v živote nič neprežili a neanalyzujú veci a vzťahy do hĺbky. Inak je to neuveriteľne rýchlo plynúcich 163 minút plných emócií a krutej pravdy, ktorá sa skrýva na pozadí každého partnerského vzťahu. "Ktosi povedal, že ten, kto nemá žiadne problémy, má vážny problém." ()

hanagi

Asi každý z nás má trochu jinou představu o vztahu, asi každý z nás ji časem trochu koriguje. Bergman nám nabízí svou vlastní mučivou interpretaci vývoje a peripetií jednoho partnerského soužití a nutí nás tak k zamyšlení nad vlastním partnerským vztahem. Dívala jsem se pozorně, ale je mi ten pohled vlastně cizí, nic z toho nepoznávám, a to mě moc těší! ()

Master19

Možná neuvěřitelně minimalistické pojetí, možná Bergmanův duch, snad heci... Nevím přesně co, ale tenhle film je skvělý a nedá se od něj odtrhnout. ()

nevermore

Na tohle nejsem zvědavej. Bergman rozehrál 3 hodinový žvanění oplzlýho egoisty a nemožné leklé ryby, která se v mých očích chová tak nelogicky, že mi činilo velký problém nevypnout tuto úžasnou záležitost už v 1/3 (rozuměj po hodině sledování). Jestli jsem ve svých třiceti nedozrál pro tento snímek je možné, nicméně je mi to úplně u řitě, a za sebe: z TOP 300 filmu na čsfd toto až do odvolání řadím na poslední místo. Žádnej jinej ode mě nemá jednu * a méně. Odpad nedám z úcty k Bergmanovi a taky za geniální myšlenku: "Ať řekneš o komkoliv, cokoliv, vždy to vypadá, že to je aspoň částečně pravda." ()

ZeroCZ1233

Můj výběr prvního snímku, jenž bych měl od proslulého Bergmana vidět, nebyl nijak těžký, Scény se mi objevily v doporučení a plakát se mi tak zalíbil, že jsem si je pustil. S nulovou znalostí jsem tedy vkročil do neznáma a mohu konstatovat, že jsem dostal velmi zajímavý a dosud nepoznaný zážitek. Manželství jako svazek a vztah dvou osob je velmi vděčné téma na prozkoumání, pozorování a popisování, loňské Marriage Story se o tom přesvědčilo s velkým úspěchem, ale dle mého skromného názoru Bergman toto téma vyždímal lépe a to do poslední kapky. Hlavní dvojice manželů si za úctyhodnou stopáž prošla neskutečným vývojem, ne typickým způsobem, jako jedinci, ale jako duo dvou duší, jejichž vzájemný vztah by se nejlépe dal prezentovat na trase horské dráhy. Příběh protkávají nitky štěstí a radosti, do toho kontrastující silné provazy psychického vysílení a nasranosti a čím víc se toto klubko smotává, tím více se vztah dvou manželů mění až do paradoxních leč stále reálných rozměrů. Bergman si sílu svého příběhu uvědomuje, takže tomu podřídil herce, jež hrají až na dřeň svých sil (Erland Josephson mě uchvátil asi nejvíce), a technickou stránku snímku, kdy kombinuje dokonalost rámování a obrazové kompozice v té nejjednodušší a o to silnější podobě. 9,5/10 za nejlepší vztahovku, co jsem zatím měl možnost vidět. ()

Autogram

V podstate manželské etudy po desiatich rokoch, ale trochu inak. Ako krátke zamyslenie nad úlohou lásky v manželstve. Janko a Marienka sú dokonalý pár, ktorému to klape a tak nám odhalia trochu viac zo svojho vnútra. Film je taká typická konverzačka, že viac ani nemôže byť, ale pritom pútavá, dramatická a často aj veľmi napínavá. –––– Sme takmer nehorázne šťastní. –––– V podstate mám chuť váš krásny balónik prepichnúť špendlíkom. ()

Almásy

filmárske majtrovstvo. vzostup, pád a opätovný vzostup ,,nehorázne,, šťastného páru zaznamenaný v obodbí niekoľkých rokoch. dlžka filmu umocnuje pocit ,,všednosti,, ktory trapi hlavnych hrdinov (po desiatich minutach je na platne len Ullmanova a Josephson). co sa hereckych vykonov tyka, liv ullmanova zo zaciatku nehorazne prehravala aby mi v legendarnej asi polhodinovej hadke mohla absolutne vyrazit dych. co do partnerskych filmov, jednoznacne najlepsi. ()

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi