Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Lída Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek, Pavel Želízko, Alena Karešová (vyp.)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (448)

Jestli, jsem jako dítě ujížděl na nějaký seriál tak to byla Arabela. Chtěl jsem mít kouzelný prsten, stejně tak současně jsem chtěl být fantomas a mít za ženu krásnou princeznu Arabelu . Za komunistů nebyl moc důvod, proč koukat na obrazovku, ale Arabela navždy zůstane v mém dětském světě, jako zářivá perla mezi uhlím v karvinských dolech.(9.11.2006)

Nejlepší seriál mého dětství. Skvěle napsaný scénář, vynikající herecké obsazení a nepostradatelný humor pana Macourka a Vorlíčka. Samozřejmě na tu dobu vynikající triky pana Novotného a pana Hejzlara. A v neposlední řadě absolutně nakažlivá hudba pana Luboše Fišera. Děkuji moc pane Vorlíčku !!!(26.7.2010)

Nejvíc kouzelný pohádkový seriál. Naše tv se opravdu vyznamenala. Bohužel jsem nebyl ten zarytý fanoušek ani divák. Ale když už jsem to chytl, bavil jsem se. Velmi, velmi kvalitní obsazení!(17.4.2011)

Pro mě nesmrtelná česká klasika, na kterou se rád podívám i teď. Vtipné a kouzelné a hlavně naprosto úžasně obsazené Menšíkem, Janžurovou, Sovákem a hlavně Lábusem. Úžasný Filipovský, nádherná pohádka, poměrně originální a nezapomenutelné. Rozhodně za plný počet.(29.3.2013)

Seriálová pohádka kterou jsem samozřejmě i já rád sledoval. Verdikt: 3* a 70 %.(21.12.2014)

Smichani pohadek s lidskym svetem se opravdu povedlo. Navic zde exceluje tolik skvelych ceskych hercu, kolik uz se asi nikdy nenarodi. Kupodivu nad nimi cni Jiri Labus, jehoz Rumburak je opravdu neodolatelny.(10.1.2006)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek...:)))(30.4.2006)

První řada téhle pohádky byla opravdu výborná a vytknout se jí dalo jenom málo co. Bohužel s dalšími pokračováními se do příběhu dostává stále víc a víc postav a z velmi příjemného seriálu se stává jenom nadstavovaná kaše. Ale dodneška se většinou, když na Arabelu náhodou v televizi narazím, rád posadím a vychutnám si vzpomínku na jeden z mála dobrých českých seriálů.(21.4.2007)

Zvonečkem to začalo a zvonečkem to mělo skončit...Krásná pohádka, která neměla mít pokračování...(31.3.2009)

• TaanStari

Sorry, ale tohle mě nikdy nebavilo. V době kdy to dávali, dávali taky Fantaghiró, a to pro mě bylo mnohem zábavnější a zajímavější.(15.5.2009)

výborný pohádkový seriál s plejádou vynikajících českých herců, ale které stejně všechny strčil do kapsy vynikající Jiří "Rumburak" Lábus(28.7.2009)

Ačkoliv je toto seriál primárně pro děti, já se na něj můžu dívat stále znova a znova, pořád dokola. Naprosto mě na tom dostává oddělená pohádková říše a svět lidí a cestování mezi nimi. Vždy, když tento seriál sleduju, říkám si, že by bylo super mít takový prsten, co tam používají!(31.5.2010)

Vzácná kombinace zábavy pro dospělé i pohádek pro děti. Opravdu seriál pro celou rodinu.(26.8.2010)

... a ten díl, v němž Menšík "spolknul" Hrzána a říkali spolu dětem pohádku na dobrou noc... :-))))))))))))))))))))))))))))) Arabela (první série) nemá chybu. Směju se u ní 30 let a počítám, že dalších 30 se smát budu. Jo a taky chci ten prsten! :-)(25.1.2011)

Asi bych to mohl vystihnout slovem klasika co se opět Václavu Vorlíčkovi povedla.80%(7.11.2012)

Obdivuhodně originální socialistický seriál, v němž excelovaly tehdejší televizní hvězdy. Na Arabelu se dá dívat i po několikáté.(4.10.2015)

Skvělý seriál, dnes bychom řekli fantasy, ale tenkrát se na to tak nehledělo. Hráli tam snad všichni čeští herci (kteří tenkrát mohli!) a dobře se na to vzpomíná.(2.9.2007)

Úplně nejoblíbenější pohádka z mého dětství. V české kinematografii překvapuje, alespoň pro mě, návazností jednotlivých dílů a kvalitním zpracováním. Navíc jsem strašně chtěl vlastnit "Arabely prsten" a různé fantomasovi vymoženosti. Dokonce jsem si některé i vyrobil:) Jednoduše taková pohádka, ke které se vždycky rád vrátím.(14.12.2008)

Když jsem byl malý, tak to uspokojovalo naprosto vše. Pohádkové prvky, technické vymoženosti, skvělý padouch a skvělé epizody.(24.2.2009)

Když mi někdo řekne co si vybavím pod pojmem "Studio kamarád" tak to jednoznačně bude jeden z kultovních seriálů mého dětství - ARABELA.Tak dokonale provázanou fikci pohádkového světa a se světem reálným,dokázali pánové Vorlíček-Macourek právě v tomto seriálu.Dát dohromady jednotlivé pohádkové postavy Říše pohádek,tak aby výsledek nepůsobil příliš násilně se myslím zde povedlo velmi dobře(pozn."Velmi dobře" v tomto řípadě znamená pouze to,že se snažím šetřit superlativy.Ne že hodnotím jako ve škole ...za 3.) Mimochodem,všimli jste si,že jak v Arabele,tak např. i v Létajícím Čestmírovi nebo v Návštěvnících, střet světa fantasy (ať už z minulosti,nebo z budoucnosti) se skutečností ,doslova odskáče Vladimír Menšík? A nádherně! V Arabele sice neskončil na psychiatrickém oddělení tak jako v Čestmírovi,ale také si užil dosyta :-)))Díky Arabele vím,že existuje něco tak absurdního jako je "korekce fázového posuvu" a podobné nepochopitelnosti :-) .Triky nejsou sice tak dokonalé jako v dnešních filmech a seriálech,ale to přeci vůbec nevadí !!! Právě taková jakoby "neumětelost" dává možnost divákovi filmový trik částečně odhalit,ale zase jen do té míry kterou mu tvůrci dovolí.Seriál,je skvěle obsazen zavedenými "firmami" (V.Menšík,S.Zázvorková,J.Sovák,O.Velen,V.Brodský,J.Brejchová,J.Lábus ,L.Županič,F.Filipovský,J.Hrzán,J.Kodet), ale i mladými tvářemi které ještě ukázali v budoucnosti,že o nich uslyšíme (V.Dlouhý,O.Kepka).Jak já nenáviděl tu týdenní frekvenci v jaké Československá televize jednotlivé díly vysílala.I dnes kdy mám všechny díly první serie na DVD a můžu si je pouštět kdy chci a jak dlouho chci,tak když slyším závěrečnou znělku jde na mne takový blbý pocit,že budu muset nějak přežít celý týden než uvidím další díl..... A na závěr pár citátů : "Karle,co mi to děláš?Já se tady za tebe peru....!" // "... žádám audienci u hlavy tohoto státu! Jo tááák,já myslel,že něco chcete!" //(15.1.2011)

Kdo na tomhle nevyrostl? :) Arabela, Petr Majer :) Pan Majer, který zastřelí vlka :) A hlavně Rumburak :) :) Ještě dnes si ráda Arabelu pustím :) A to je mi skoro 22 let.(24.8.2012)