Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Lída Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek, Pavel Želízko, Alena Karešová (vyp.)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (448)

Jestli, jsem jako dítě ujížděl na nějaký seriál tak to byla Arabela. Chtěl jsem mít kouzelný prsten, stejně tak současně jsem chtěl být fantomas a mít za ženu krásnou princeznu Arabelu . Za komunistů nebyl moc důvod, proč koukat na obrazovku, ale Arabela navždy zůstane v mém dětském světě, jako zářivá perla mezi uhlím v karvinských dolech.(9.11.2006)

První řada vynikající... Na další nekoukat!(11.2.2011)

Místy přeslazené, ale i přes svá léta má pořád svoje kouzlo.(18.6.2011)

Arabela bude jen jedna, nezapomenutelný pohádkový příběh na pokračování.(25.1.2012)

Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.(27.6.2012)

Asi moje nejoblíbenější pohádka na ,,čétéčku´´.Co herec,to ikona tehdejší doby a na rok 1979,musim i vyzdvihnout velice slušné zvláštní efekty--->100%(17.8.2012)

Když se stavím v poledne nečekaně doma, otevře mi vyplašená manželka v negližé a v předsíni se povaluje brašna opraváře televizorů, zkušeně hned naběhnu do ložnice a prudce otevřu skříň... Když přicházím jindy domů a z otevřeného okna právě odlétá havran, vběhnu dovnitř, opět do ložnice, prudce otevřu skříň... a ujistím se, jestli nezmizel můj cestovní plášť! A z koupelny můj kouzelný prsten, zapomenutý ráno na umyvadle. Rumburak, čaroděj II. kategorie – zábava I. kategorie! Pro celou rodinu, pro děti, dospělé i kočičky a pejsky (včetně těch hrabavých). Že jsem zapomněl vychválit krásu obou princezen? No a? Takových už v pohádkách bylo. Ale druhořadý čaroděj a prvotřídní škodič Rumburak, ten je jen jeden!(2.2.2014)

Výbornej českej seriál. Byly doby kdy ho dávali ve Studiu kamarád :) to jsem na to koukal dost(22.12.2014)

Tento pohádkový seriál nelze hodnotit jinak, než „plnou palbou“. Fascinoval mě kdysi jako dítě, a fascinuje mě i teď, kdy už je dětství ztraceno v pravěku pohádkových říší. Nedokážu být konkrétní, která část, která scéna, nebo která postava je tím nejlepším, co lze při zhlédnutí ocenit. A kdybych začal být konkrétní, musel bych zde napsat prakticky celý scénář. Prostě celá Arabela jako komplet je klenotem českého (a vlastně i, a to hlavně - československého) filmu. Zajímavý je i dokument o filmu, který mnohé vysvětluje a mnohé odhaluje. Nicméně je tu jedna věc, která mě na Arabele vždycky „žrala“, a to její dělení na třináct dvacetiminutových dílů, což ovšem požadovalo její televizní uvedení. Tu problematiku jsem ale soukromě (pro ukojení své filmové úchylky) změnil, a film jsem sestříhal na tři celovečerní filmy. Tak je ten zážitek daleko kvalitnější. Ale neříkejte to panu Vorlíčkovi... :-) Za mně jednoznačných 5 hvězdiček - 100%... a zazvonil zvonec a komentáře je konec... :-)(2.4.2016)

Macourek - Vorlíček = tandem fantasijní geniality. Nezapomenu, jak se jednou královna proměnila v holubici a nám zrovinka vypnuli proud. Stál jsem - na infarkt - tenkrát u televize a mačkal oba dva čudlíky (ano děti, dřív musel člověk k televizi, ne naopak), jestli je chyba u nás nebo všude. A když pak naši našetřili na barevnou (s ovladačem), no to bylo bájo.(18.10.2016)

To je neskutečná prdel!(25.2.2019)

Seriál o dvou hlavních dějových rovinách - ta dětská Rumburakově pomstě a ta dospělácká o budování nového pokrokového světa pod taktovkou Xenie. Zatímco svět lidí je podán v podstatě neutrálně a nejde říct, kde se odehrává (jezdí tu spolu východní i západní zanačky aut, policie má vymyšlené uniformy a slavný herec bydlí ve velké staré vile), Xéniin nový svět má charakter socialistického sídliště, kam jsou násilím přesídleni původní obyvatelé, jejichž stará obydlí musí ustoupit nové zástavbě. Na tomto sídlišti nic nefunguje, staré zvyky a kouzla a pověry jsou vymycovány pod záminkou vědecko-technického pokroku pohádkového lidstva (k čemu hrneček vař, když máme plynový sporák, nač sedmimílové boty, když máme rychlíky). Funguje tu systém umístěnek (jezinky ocházejí pracovat do samoobsluhy, lupiči do autoservisů). Oko citlivého diváka si jistě povšimne demolice starého zámku coby kulturní památky, na jehož místě vyroste nový betonový vládní palác. Zatímco životní úroveň vykořeněného obyvatelstva prudce poklesla, životní úroveň Xenie (v pozici diktátora) utěšeně roste. Nově zevedená průmyslová výroba produkuje doslova jen odpad, o který nikdo nestojí a jen zamořuje přírodu. To vše vede k emigraci vodníka, zatímco rebeluící lid je v podstatě umlčen. Za zmínku stojí i postřeh z komenáře uživatele Adama Bernau, který zdůrazňuje kolaborující roli Petrovu. Nicméně, Arabela je stále pohádka a tudíž vše dobře dopadne, aniž by došlo k nějakým hrůzám - původní vládnoucí šlechta se navrátí na své místo (jen na základě své autority) a svět vrací do původních kolejí. Revolucionářka Xenie je vzata na milost, vodník se vrací z emigrace, během které i on přispěl k návratu starých pořádků. Skutečně potrestanými jsou tak jen Rumburak a ježibaba, ovšem ti kvůli prvotnímu spiknutí, neboť zásluhu na rozvratu pohádkové společnosti mají jen nepřímou.(28.7.2019)

to mi bylo lááásko deset let... a nemohla jsem vynechat jedinej díl :)(22.10.2006)

Jako pohádkový seriál naší provenience asi bez konkurence. Herecké legendy v čele s Vladimírem Menšíkem, kouzla a humor namíchané do solidní směsi, která nenudí ani po letech. Za mě sice ne čistá, ale pětka.90%(3.12.2006)

Je to pohádková klasika, je to skvěle natočený seriál a samozřejmě hvězdně obsazený. Kouzelná Jana Nagyová, sympaťák Vladimír Dlouhý a ďábelský Rumburak (už kvůli kterému se Arabelu vždy ráda znovu podívám). K dokonalosti mi tam vždycky scházela ta správná míra logičnosti, kterou musí mít i každá pohádka. Ti hodní si tak donekonečna nechávají krást kouzelné prsteny, pláště a zvonečky, protože kdyby skoncovali s Rumburakem už v prvním díle, neměli by dalších dvanáct co řešit...(17.10.2007)

V tom seriálu je tolik nelogičností, že to uráží i děti. Ale přesto se na něj s chutí podívám i dnes. Originalita, kvalita a humor se mu totiž nedá upřít(20.1.2008)

Ovšem toto je poklad mezi pohádkovými seriály. V určitém věku mém to byl fenomén a arabelu znal prostě každý. Seriál má dobře vymyšlený děj, udělané triky a myšlenka spojit svět pohádek ze světem lidí, provázat hlavní postavy láskou to je prostě geniální. Završila to plejáda skvělých českých herců na které je radost pohledět.(15.4.2008)

Arabela je pro mně kultovní záležitost. Václav Vorlíček vytořil spojení pohádkového světa s realitou. A to je prostě pro mne jedinečné.(3.5.2008)

ach, mať tak čarovný prsteň a krásnu, tajomnú arabelu :)(24.8.2008)

Nestárnoucí pohádková klasika pro všechny věkové kategorie.(3.9.2008)

Tak na tuto dobu výborný pohádkový seriál pro všechny věkové kategorie. Velmi propracované triky a kouzla s kamerou. Herecké obsazení o tom netřeba ani polemizovat, takovéto se už snad v žádném seriálu nebo filmu nesešlo.(31.1.2009)