Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Pro mě srdeční záležitost, přináší mi krásné vzpomínky z dětství, kdy se celá rodina sešla u televize a čtyři generace se dívaly na Arabelu. Už jen pro to si toto dílo zaslouží uznání. A kdybych měla kouzelný prsten, tak ho s chutí obtočím kolem prstu s přáním, abych se mohla vrátit do dětství a všechno to znovu zažít.(23.11.2010)

Výborný seriál, který jsem v dětských letech naprosto hltal. Nemohl jsem se dočkat dalších dílů. Děj je skvěle vymyšlený a plný různorodých postav ze dvou světů. Právě ono spojení světa lidského a pohádkového utvořilo vynikající, napínavé, tajemné i humorné scény. Myslel jsem si, že seriál po letech ztratil kouzlo, ale kdepak. Rád jsem ho zhlédnul i teď a zabralo to jen dva dny. Pro mě nejkultovnější český seriál. 100%(25.12.2007)

Bohužel jsem teď Arabelu viděl znova a musím ubrat ze svých "dětských" 4* na 3*. Janu Nagyovou asi Vorlíček klátil, jinak si nedokážu představit, že by takovýmu hereckýmu dřevu svěřil jednu z hlavních rolí. No a během toho klácení už mu nezbejval čas na scénář a tak to chvilkama vypadá, jak to vypadá -- dějový zvraty jsou občas těžkej facepalm. Ale jako děcko jsem to žral, to se musí nechat. Staříci by se asi neměli dívat na hity mládí :)(2.8.2012)

Když mi někdo řekne co si vybavím pod pojmem "Studio kamarád" tak to jednoznačně bude jeden z kultovních seriálů mého dětství - ARABELA.Tak dokonale provázanou fikci pohádkového světa a se světem reálným,dokázali pánové Vorlíček-Macourek právě v tomto seriálu.Dát dohromady jednotlivé pohádkové postavy Říše pohádek,tak aby výsledek nepůsobil příliš násilně se myslím zde povedlo velmi dobře(pozn."Velmi dobře" v tomto řípadě znamená pouze to,že se snažím šetřit superlativy.Ne že hodnotím jako ve škole ...za 3.) Mimochodem,všimli jste si,že jak v Arabele,tak např. i v Létajícím Čestmírovi nebo v Návštěvnících, střet světa fantasy (ať už z minulosti,nebo z budoucnosti) se skutečností ,doslova odskáče Vladimír Menšík? A nádherně! V Arabele sice neskončil na psychiatrickém oddělení tak jako v Čestmírovi,ale také si užil dosyta :-)))Díky Arabele vím,že existuje něco tak absurdního jako je "korekce fázového posuvu" a podobné nepochopitelnosti :-) .Triky nejsou sice tak dokonalé jako v dnešních filmech a seriálech,ale to přeci vůbec nevadí !!! Právě taková jakoby "neumětelost" dává možnost divákovi filmový trik částečně odhalit,ale zase jen do té míry kterou mu tvůrci dovolí.Seriál,je skvěle obsazen zavedenými "firmami" (V.Menšík,S.Zázvorková,J.Sovák,O.Velen,V.Brodský,J.Brejchová,J.Lábus ,L.Županič,F.Filipovský,J.Hrzán,J.Kodet), ale i mladými tvářemi které ještě ukázali v budoucnosti,že o nich uslyšíme (V.Dlouhý,O.Kepka).Jak já nenáviděl tu týdenní frekvenci v jaké Československá televize jednotlivé díly vysílala.I dnes kdy mám všechny díly první serie na DVD a můžu si je pouštět kdy chci a jak dlouho chci,tak když slyším závěrečnou znělku jde na mne takový blbý pocit,že budu muset nějak přežít celý týden než uvidím další díl..... A na závěr pár citátů : "Karle,co mi to děláš?Já se tady za tebe peru....!" // "... žádám audienci u hlavy tohoto státu! Jo tááák,já myslel,že něco chcete!" //(15.1.2011)

Pravda kdysi mě to jako děcko celkem bavilo, ale jen vlastně ty záběry v říší pohádek. Miloval jsem hlavně losovací popravčí scény a tajně v duchu tipoval kdo půjde na jatka další. Jakmile se však děj přesunul do světa lidí, ztrácelo to kouzlo a za to ztrhávám hvězdičku. Ale nápad nacpat všechny možné pohádkové postavičky do jednoho seriálu byl skvělý, to se musí nechat.(28.7.2010)

• - Náhradnici na vyprávění televizních pohádek za pana Majera (Vladimír Menšík) hrála Helena Růžičková a její postava se jmenuje paní Homolková, má tedy stejné příjmení jako Heduš, kterou ztvárnila ve slavné trilogii o rodině Homolkových. (Kulmon)

• - V televizním studiu se ve scéně šestého dílu, kdy si režisér Novák s asistentem Grossem prohlížejí fotky Císaře, objeví na obrazovkách v jednu chvíli olympijské kruhy z letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. (Kulmon)

• - Sněhurka vyprovází trpaslíky, kterých je ale jen šest. (pávek)