• Rocky62

Arthur Penn sice mnohokrát zazářil na své režijní trati, avšak tento start se mu příliš nevydařil. Z mého pohledu se jedná o neokázalou a naškrobenou biografii Billyho Kida, jehož fantastické ztvárnění Paulem Newmanem je asi tak vše, co lze vyzdvihnout. Penn se spíše zaměřil na charakter hlavní postavy a typické westernové prvky, včetně řádné zápletky, vypustil. Finále, ač je historicky přesné, působí směšně, místo aby vyvolalo v divákovi nějaké emoce. Ovace zmíněné v obsahu jsou pro mě záhadou. Zřejmě mi opět něco uniklo. 50%(6.4.2013)

The Left Handed Gun by si podle mého zasloužilo hodnocení v červených číslech, jelikož tohle zpracování příběhu nejznámějšího pistolníka divokého západu, které (jak známo) čerpá ze skutečného příběhu a postav, je bravurně natočeno, přičemž bych vyzdvihnul herecký výkon mladého Paula Newmana, jenž se tu předvádí opravdu v nejzářivějším světle, ale také aranžmá některých scén, z nichž ta poslední je vskutku dokonalou tečkou. Jako divák jsem pořádně ani nevěděl, zda mám Billu Kidovi fandit nebo ne, ovšem s přibývajícími minutami začíná být nad slunce jasnější, že tento příběh směřuje k jednomu jedinému možnému konci.(22.3.2011)

Paul Newman je coby Billy the Kid skvělý. S rolí mladého nafoukaného floutka, který disponuje po čertech rychlou levačkou, si poradil bez jediné chyby a mladý pan Bonney je v jeho podání rozhodně nezapomenutelný. Horší už to je s Johnem Dehnerem, představitelem Pata Garretta. Je vidět, že Pennův film chtěl vykreslit přátelství a rozkmotření těch dvou co nejpřirozeněji, ale zároveň co nejdramatičtěji, jenže Dehner v tomhle ohledu selhal. Buď jen nevýrazně mručí, nebo se zničehonic uchýlí k ohavně přehrávajícímu výkonu, jaký předvedl především ve scéně po svatbě, kdy poskakoval ve stylu šíleného čertíka z krabičky a já jen čekal, jestli dostane infarkt. Co se týče zbytku filmu – je v něm řada originálních a na tu dobu určitě i odvážných scén (reakce malé holčičky a její matky poté, co Billy na ulici zastřelí jednoho ze zástupců zákona), ale jinak je dost černobílý, a to nejen obrazem. Tři a půl. S Peckinpahovým počinem samozřejmě raději nesrovnávat.(27.1.2012)

Paul Newman už na začátku své kariéry ukazoval, že bude velkým hercem a že pro něj nebude problém zahrát charaktery, které jsou sice profláklé, ale pořád zajímavé. Dal svému Billy Kidovi ten správný punc a díky němu je tenhle snímek správně dramatický. Trochu zapomenutý western, ale rozhodně neprávem.(21.9.2015)

Western s tehdy ještě hodně mladým Paulem Newmanem. Celý film je velmi zajímavý, ale skvělá je především scéna v koupelně, kdy Billy Kid (Newman) maluje na zapářené okno plán přepadení vrahů svého šéfa. A právě za oknem, po kterém Kid kreslí, se skutečné přepadení odehrává. Tato sekvence mi utkvěla v paměti ze všeho nejvíc a dokazuje zručnost a nápaditost slavného režiséra Arthura Penna. Závěr je jako ve většině Newmanových filmů - tragický.(29.12.2013)