Noc postupuje

Noční šachová partie

Night Moves

Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1975, 100 min

Atmosférická, leč poněkud zdlouhavá kriminálka, která se víc než případu soukromého detektiva v podání Hackmana věnuje jemu samotnému. Velká část filmu je slušná zívačka s několika dobře zapamatovatelnými momenty (mezi ně počítám i drsný konec). Od Penna jsem ovšem 100% zábavnou a svižnou akční jízdu ani nečekal.(3.8.2011)

Velice pomalý, do tmavých barev oděný neo-noir získává na zajímavosti při znalosti dobových souvislostí. Jde o reflexi vystřízlivění z revoltou zmítaného sklonku 60. let, kdy generace mladých věřila, že dokáže změnit systém. Byla to éra „runaway kids“, sexu bez závazků a bez váhání, tripových filmů a téměř žádných seriózních starostí. Jenže čím víc si od těch starostí drželi odstup, tím víc se jim dostávaly pod kůži. Pak je profackoval osud a nic již nebylo jako dřív. Penn, režisér přelomové novohollywoodské gangsterky Bonnie a Clyde, s vyzrálostí dospělého člověka pohlíží zpět na ona divoká léta a zároveň po gangsterce přepisuje další tradiční americký žánr. Hackmanův detektiv není cynik, který by na všechny dlabal. Respektive je takový jenom na povrch, pod který film nahlíží (a ukazuje i jeho problematický soukromý život). Hlavním případem, který je třeba vyřešit, je Hackman sám. Cesta do hlubin drsňákovy duše logicky ústí v deziluzivní prozření, k jakému ve skutečnosti zavdala příčina například aféra Watergate. Jestli se do Noční šachové partie chcete zapojit, nestačí zůstat povrchním pozorovatelem, je třeba nechat se jí pohltit. Odměnou vám bude chmurná nálada. 75%(9.7.2008)

Tyhle pomalé lenivé neonoirovky ze 70. let (viz např. výborné THE LONG GOODBYE Roberta Altmana) nejsou pro každého, obzvláště ty, kde nejde ani tolik o případ jako o postavu samotnou. Moc se tam toho neděje, ale ty postavy, tihle životní "private eye" loseři, co padají na hubu a mají zkurvenej i osobní život (čti nemaj ženskou, nebo je podvádí manželka, případně je podrazí kámoš) mi jsou moc blízcí. Film, který by měli vyhledatpředevším ti, kteří už přesně dopředu vědí, co od toho čekat a ví, že tenhle styl mají rádi. Jako třeba já :) Arthur Penn snad ani nemohl zklamat P.S. Bude uvedeno na letošním MFF KV v rámci sekce Nový Hollywood 2(6.4.2008)

Vypadá to, že dávat na tipy Fostera Hirsche (a Rob Roye :)) se opravdu vyplácí. Skvělý neonoir s línou a dusnou atmosférou a výtečným obsazením (Melanie Griffith jsem ale fakt nepoznal).(13.12.2009)

Mam rád tyhle oldskool kriminální filmy, ale tady se zhruba v první hodině prakticky vůbec nic neděje. Sice to má nějakou atmosféru a Gene Hackman hraje postavu detektiva výborně, ale ukrutně se to vleče. Když se asi po hodině objeví první mrtvola, tak se konečně začne odehrávat něco zajímavýho. Závěr přinese i trochu akce a takovej (aspoň pro mě) sympatickej anti-happy end. Za povšimnutí ještě stojí mladičká a tehdy plastickejma chirurgama netknutá Melanie Griffith. 60%(20.3.2013)

Potemnělou místností se line cigaretový kouř, ve vzduchu je cítit zapálený tabák. Občas do pokoje skrz žaluzie nakoukne slunce, aby na malý moment osvětlilo psací stůl. Ze sluchátek je slyšet hlas Genea Hackmana, pokojem se zase rozléhá zvuk kostek ledu, narážejícího do skla, zatímco se mezi nimi proplétá právě nalévaná whiskey. Venku praží slunce, je neskutečné vedro. Na monitoru se právě objevuje nahá osmnáctiletá Melanie Griffith. Divák, stejně jako Hackman, pohledem neuhýbá. Kdepak, pořádně si lokne whiskey a zapálí si další cigaretu. Na film jako je Night Moves si prostě musíte připravit atmosféru. Atmosféra, o tom celém to je. Gene Hackman (mimochodem v jednom ze svých nejlepších výkonů) představuje klasického, z počátku bezstarostného hrdinu let sedmdesátých, který nejde pro suchou hlášku daleko za každé situace. Příběh je na první pohled jednoduchý, až na ten druhý člověk zjistí, že je v něm něco více. Film noir je přesně můj šálek kávy a Arthur Penn splnil prakticky vše, co od dobrého filmu očekávám.(13.7.2008)

• gudaulin

Pomalý a nezáživný snímek, který se pociťově zdá dvakrát tak dlouhý, jako ve skutečnosti. Postavy mě nedokázaly vtáhnout do svého světa, ba co víc, byly mi tak nějak ukradené. Dobrý film potřebuje víc než špičkového herce v hlavní roli... Celkový dojem: 40 %.(27.8.2013)

Cynický detektiv (skvělý Gene Hackman), který pro ránu a ani pro hlášku nejde daleko, krásné ženy s tajemstvím (budu muset vyhledat ještě něco s Jennifer Warrenovou), deziluze z květinových let, emoce vroucí pod pokličkou, zločin, který měl zůstat zatajen. Klidná a pomalá atmosféra si diváka doslova hýčká, aby mu v závěru zasadila ránu mezi oči. Arthur Penn tyhle filmy zvládal na výbornou. 85%.(28.10.2011)

Pozvolně nabírající na tempu a vrcholící na mořské hladině a pod ní, kde se skrývá tajemství mající pro vraha cenu čtyř lidských životů..(26.1.2013)

"Já jsem tak línej, tak překrásně línej a nejhezčí na tom, že nechci bejt jinej..." Tuhle trampskou klasiku by si Šachová partie mohla prozpěvovat klidně celou noc a určitě by jí to náramně ladilo, protože něco tak línýho neparkuje ani v naší garáži, a to tam máme rzí zdobenou škodovku z doby černobílé. Ono je ale docela možné, že na rozdíl od našeho veterána je tenhle film línej úmyslně, no a protože mu Arthur vdechl poutavou atmosféru, dám si jednou šachovou partii s Hackmanem znova. A uvidíme, co si budeme broukat potom...(28.8.2013)

• Pluhy

Velmi pomalý až líný snímek s Genem Hackmanem v hlavní roli. Příběh se mi zdál nudný ale za to hlavní postava detektiva Mosebyho byla naprosto skvělá. Takový hrdina už se v dnešních filmech těžko najde. Jeho strohý pohled a suché hlášky, oblečený v letní košilce a za melodií sedmdesátých let... Zkrátka bezva atmosféra...(8.7.2008)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - NEW HOLLYWOOD II. - Nový Hollywood II., AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.8/483(2.9.2009)

Slibuji dnes přede všemi, že bude-li to jen trochu možné, budu se na filmy s Hackmanem dívat vždy jen a jedině v originálním znění, aby mi dabing zase nezkazil dojem. Málem jsem se připravila o radost z krásně pomalého neonoiru s jedinou pihou na kráse, přehrávajícím Binnsem.(16.12.2018)

Arthur Penn má sice na kontě ještě lepší kousky, ale i tohle stojí za to. Gene Hackman jako drsný soukromý detektiv ze staré školy pátrá po šestnáctileté dceři odkvétající hollywoodské hvězdy, která utekla z domova. Najde ji celkem záhy, ale případ se stále zamotává a vyhrocuje. A mrtvých kolem přibývá. Místo speciálních efektů je tu zcela nahá Melanie Griffith na začátku své herecké kariéry. A to opravdu není špatný pohled.(14.7.2008)

"Jestli ještě jednou řekneš Harry, tak tě donutím sežrat tu kočku !!" ;)(28.8.2013)

Trochu utahaná story. Soukromé očko Gene Hackman potácející se mezi nevěrou manželky, hledáním ztracených osob a nalézáním mrtvol. Ale je to zajímavá exkurze do hereckých začátků hippíka Jamese Woodse nebo Melanie Griffith když byla ještě krásná.(2.7.2012)

Kalifornie a Florida - perfektní prostředí pro takovýto film. Příběh je příjemně zamotaný a hodně dlouho není jasné o co vůbec půjde, protože to vypadá jako další obyčejný případ - najít šestnáctku, co utekla z domova a přivést jí zpátky.(17.11.2015)

Súkromný detektív je najatý priviesť bohatej ex-herečke dcérenku a postupne sa zapletá do vraždenej hry. Docela dobrý krimi-thriller s kvalitným Genom Hackmanom (slušne zahraná i napísaná postava) a pôsobivou záverečnou scénou - zbytok docela rutinný.(30.9.2005)

Co je u Penna fakt dobrý, že docílí velký hodnověrnosti a přirozenosti postav.(17.5.2009)

Gene Hackman je v tomhle snímku velmi dobrý. Na jednu stranu - hlavně ze začátku - máte pocit, že je to klasický drsný hrdina, ale ono to s ním zase tak drsné není a rozhodně to není Dirty Harry. Má svoje problémy a dostane se do úzkých. Dějově není film také špatný a finále je velmi dobře natočené.(22.8.2017)

• pakobylka

Pokud nenacházím ani jednu postavu, ke které bych mohla cítit alespoň vlažné sympatie, zápletka pro mě ztrácí na významu - chybí mi záchytný bod, kvůli kterému by její rozuzlení stálo za to. Naopak mi dá dost velkou práci soustředit se na děj a sledovat hlavního hrdinu, kterak se v tom plácá ... a chová se čím dál nelogičtěji. Netuším, nakolik si věřil - ale víra je vždycky ošemetná záležitost, víru v sebe nevyjímaje ... 2,5*(20.3.2013)

<< předchozí 1 2 3