• Kanada

• Itálie

Freddy proti Jasonovi

Horor / Thriller

USA / Kanada / Itálie, 2003, 97 min

Druhá spájačka (crossover), ktorú som zhliadol. V komentári k Alien vs. Predator som žáner zadefinoval. Ak máme skutočne do činenia so zámerom oblažiť diváka tým, čomu sa vo výberoch na hudobných nosičoch hovorí "The Best Of" a zároveň poštekliť diváka na citlivom mieste ("chcem vidieť to, čo som si vždy predstavoval, ale vo filme som to nevidel"), tak je FvJ dobrý. Tj. na trojku, čo vlastne nie je extra lichotivé. Samotný nápad postaviť do ringu bojovníkov, z ktorých ani jedného nemožno zabiť je dosť rozpačitý (ak to schytá Votrelec, proste exne, ak Freddy, nanajvýš sa uškrnie). Je síce zábavné sledovať monštrá, z ktorých jedno nezdeľuje žiadne emócie a to druhé naopak chŕli také sarkazmy, že je mi jednoducho trápne z nich zacitovať, no omnoho zaujímavejšie by bolo proti sebe poštvať Jasona a Michaela z Halloweenu, krajne vecných chlapíkov, ktorí lepšie narábajú so zbraňou než s hubou. Skutočným skvostom filmu nie sú (kupodivu) kozy, ale záverečná scéna, pri ktorej máte chuť pustiť si celý tento cvokhaus znovu, ako aj porcovanie jedného z démonov jeho vlastnou zbraňou (nekecám). Jediným hercom, ktorý hrá naozaj dobre je Brendan Fletcher alias Mark (tým nemyslím, že hrá dobre zadkom). Tak ako v AvP i tu nájdete odkazy na iné filmy (Maniac Cop II, napr.). Najlepšia citovačka je prvá bitka medzi monštrami, kde červené a zelené osvetlenie evokujú agresivitu nočných môr - nemusí to byť práve pocta Infernu od Argenta, aby to fungovalo. Mám sto chutí pridať hviezdičku, ale nejde to. Alfou a omegou vyvražďovačiek sú mordy. Ak sa redukujú na prostučkú a bleskovú penetráciu ostrím, tak je to buď senilita alebo nedostatok sebaúcty.(22.12.2004)

Originálny scenár verzus absolútne nevhodná humorná réžia Ronnyho Yu, ktorý kvôli humoru zmasakroval už aj inú hororovú legendu, Chuckyho. Hnusí sa mi, ak je pchaný humor do legiend, ktoré boli (v 80. rokoch) postavené alebo na vážnosti, alebo aj na humore, ale podstatne morbídnejšom. Tento crossover je šou za každú cenu a to sa mi nepáči, pretože ako Freda Kruegera, tak snáď aj Jasona Voorheesa mám celkom rád. Snímka je síce povinnosť pre fanúšika oboch kultových vyvražďovačských sérií, lenže, komu držať palce? Je zaujímavé počúvať, ako sa s tým pobil skladateľ Graeme Revell, ale to je asi tak všetko.(28.11.2004)

Tajné prianie sa stalo skutočnosťou, dočkali sme sa. Sú tu, hrdinovia nášho detstva, naše idoly, tí, ktorým sme sa vždy chceli vyrovnať, tí, ktorých stopy krvi sme chceli nasledovať. Hrdinovia, ktorí sa nám nikdy neobrátili chrbtom - práve naopak. Sú späť a spolu. Krajší odchod zo scény sme si ani nemohli priať. Teda mohli, aj keď scenár prekvapivo poskytuje originálny príbeh, jeho prevedenie do hávu akčného hororu je už o poznanie horšie. Digitálne efekty sú vyslovene otrasné a akcia je tu na úkor atmosféry. Tá z Elm Street je tvorená starou kotolňou a striedajúcimi sa farebnými filtrami a po fantazijnej atmosfére dielov 3-5 niet ani stopy. Kemp Crystal Lake dopadol o poznanie lepšie, ale aj tu by to chcelo ubrať z digibordelu. Ale zase bol rok 2003, slasher bol de facto mŕtvy, diely 8-10 Piatku 13 a šestka Elm Street boli mizerné, takže je to tak či tak vlastne malý zázrak.(29.5.2007)

Rozhodně tak zábavný, kolik nabízí jeho potenciál, brázdí si to tenhle gore-crossover ve vražedném tempu krvavými splašky někam do nitra divácké staré školy a bez ochrnutí zbytečnými vysvětlovačkami nabírá sympatický směr k vrstvě moderního a tučného popcornu. Zbylo místo na příjemně úchylný humor, tuny nadsázky a sympatické pomrkávání na ty co vědí. Přiznávám, že 4* je hodnocení mírně subjektivní, ale nemohu opomenout svrbění konečků prstů a neskutečnou vnitřní radost, kterou jsem zažíval při finální bitce za mohutného vřískání kytar Machine Head, Ill Nino a Spineshank. Nevím, jestli se mi podobné přání ještě někdy splní(26.11.2003)

Ronny Yu byl pro mě vždycky špatný režisér. V hororech se nevyzná. Z Jasona se ve filmu dělá pěknej blbec a to si podle mě tahle legenda vůbec nezasloužila. Freddy zůstal sám sebou,věděl jsem,že nepůjde o žádnej dobrej souboj,ale tohle bylo moc. Představitel Jasona je pro mě moc vysoký a nevýrazný a Jasonovi pohyby umí průměrně. Prosím proč ho nehrála korba Kene Hodder,ten uměl Jaosna vždycky zahrát. Aby se nemuseli moc namáhat pohráli si s počítačem a pochybuju,že by se tak rychle dostali do Crystal Lake,protože ten podle čtvrého dílu Pátku 13.ého leží v Canadě. Jedna hvězdička je za Jasona a ta druhá za Freddyho. Třetí za film,nevadilo by mi,ikdyby Jason prohrál,ale Ronny se pokoušel ke konci vpašovat nějaký ty city nebo co. Jasona nejde zabít,ale uspat jde. To je normální? Jason klidně v 6 a v 7 palve v Crystal Lake a v osmičce pluje do Manhattanu,ale najednou se bojí vody? No ve snu ano ve skutečnosti ne.Tenhle souboj měl vzniknout místo mýho nejoblíbenějšího filmu sedmýho díli Pátku 13.ého. Nikdy nezistím jestli bylo dobře,že se nenatočil a já tak neviděl ten nejlepší film všech dob nebo jsem mohl vidět kvalitnější film. Kdo ví? Ale mám tu vzkaz. Né pro Vás,ale pro ty dva. "Hoši tím se netrapte,vy jste byli vždycky dobří a budete."(10.5.2006)

• - Robert Englund, alias Freddy Krueger, o nakrúcaní hovorí: „Fanúšikovia o tom hovorili od začiatku, pýtali sa, ako by som obstál v boji s Jasonom a vlastne existuje paralela medzi oboma týmito zloduchmi – majú rovnaké obete, rovnaký cieľ. Do tohto projektu mňa osobne dotiahli asi v roku 1999, očakával som, že z toho bude film v lete 2000, nejaká taká oslava milénia. Ale potom nastali problémy s rozpočtom, ktorý stanovili veľmi vysoko a vymenili aj niekoľkých režisérov.“ (2-Xtreme)

• - V 20. minúte, keď Will Rollins (Jason Rifter) zbadá v televízii správu o mŕtvom chlapcovi z Elm Street, názov stanice je "krgr 6". Krgr je vlastne meno Krueger bez samohlások. (dragon)

• - Spoiler: Záblesky upálení Freddyho Kruegera (Robert Englund) ze začátku filmu jsou prvními záběry usmrcení této postavy v celé sérii. (S.W.A.T)