Reklama

Reklama

Známý americký herec Sean Penn zdařile debutoval jako režisér pozoruhodným dramatem Indiánský běžec (1991), které jsem před časem uvedli. I jeho druhý snímek Křižovatka smrti (1995) patří k nadprůměrným ukázkám současné americké tvorby. Stárnoucí klenotník Freddy Gale (Jack Nicholson) ubíjí svůj volný čas s kamarády v barech a náhodnými známostmi se striptérkami. Čeká na den, kdy bude z vězení propuštěn John Booth (David Morse), který v opilosti přejel před školou jeho dcerku. Freddyho existence se smrskla na stravující touhu po pomstě. Všechno ostatní pro něho dávno ztratilo cenu, jeho manželství se rozpadlo a jeho obchod pomalu ale jistě chátrá. Když však propuštěného Bootha chce zabít, věci nabírají nečekaný směr a mezi oběma muži se vytvoří zvláštní pouto. Pennova úvaha o zločinu a trestu je postavena na brilantních hereckých výkonech. Vedle vždy strhujícího Nicholsona vyniká i méně efektní ale stejně přesvědčivé herectví Davida Morseho (který se objevil už v hlavní roli Pennova debutu), jenž byl za svůj výkon nominován na výroční nezávislou cenu Independent Spirit Award. Na podstatně menší ploše Freddyho bývalé manželky zaujme také Anjelica Hustonová (nominovaná na Zlatý glóbus), na jejímž výkonu jsou patrné dozvuky jejího skutečného vztahu s Nicholsonem, který ukončilo jeho notorické sukničkářství. Epizodní roli umělkyně JoJo vytvořila Robin Wrightová, která se několik měsíců po dokončení snímku provdala za Seana Penna. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

V aktu vykonání pomsty lze někdy najít útěchu, s břemenem viny však nepřichází nikdy.. Sean Penn na režisérské židli se tradičně štítí jakékoliv dynamiky a pomocí zpomalených záběrů, Springsteena, filozofických rozmluv a krapet absurdních scén (dáma v klenotnictví, policejní kontrola) medituje nad tématy vina, vendeta a odpuštění. Řekněme si na rovinu, že bez suverénního tria Nicholson, Huston, Morse by na snímek s názvem (a teď se učte, distributoři) „Osoba, co umožňuje chodcům, zejména dětem, bezpečně přejít komunikaci“ napadalo více prachu, než má nyní Jack na brýlích, s kterými čte scénáře.. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Sean Penn si jako autor vybral netriviální látku, kterou citlivě a civilně přetlumočil do (ne)tradiční story o vině a především o odpuštění, závěrečná katarze je hodně silná a osvobozující...nízké hodnocení křiklavě kontrastuje ke skutečné kvalitě díla a přičítám ho vnějškové neatraktivitě příběhu a nejednoznačnosti postav a vůbec celkové atypičnosti tohoto "divného úletu" talentovaného herce (a režiséra). ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Výborný, silný námet, no ten nie je problém vymyslieť. Už skôr problémom je dokázať mu dať šat pútavosti, aby dejová linka diváka nenudila. Tu sa to žiaľ nie vždy podarilo. Situáciu sťažovalo aj veľmi pomalé tempo. Jediní, ktorým to nebude vadiť, sú milovníci J Nicholsona, tí si ho v tom tempe užijú do sýtosti, a áno uznávam... super výkon podal. Ale dobrý bol aj David Morse, od ktorého je toto asi po hereckej stránke to najlepšie čo som od neho videl. Ale hudba... tá bola veruže parádna. Lepší priemer. 65/100 ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Odpůrci nikotinu na mě budou asi poněkud naštváni, ale já chci filmy, ve kterých se kouří! No, ne že by to bylo těmi cigaretami, ale v dobách, kdy bojovníci proti tabáku byli ještě v prenatálním stavu, se točily skvělé filmy. Křižovatka smrti, byť zatím sama nedospělec, prokazuje, že jí cigaretový dým také jen prospěl. Zajímavý scénář, strhující herecké výkony a tradičně ďábelský Nicholsonův podhled si zaslouží vyšší hodnocení, než které sklízí u našeho publika. Křižovatka smrti je velice zajímavá studie na téma, které Dostojevský zpracoval 129 let před vznikem tohoto filmu. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Čisté 4 to za mě sice asi nejsou, ale vzhledem k tomu, že zdejší hodnocení ukazuje na brutální nepochopení podstaty filmu a neochoty naslouchat příběhu o pomstě v jiném než akčním, cool a obecně naprogramovaném formátu, tak tu tu čtvrtou přecijen nadhodím. ..Konec je parádní a kdyby takhle končilo víc filmů možná by se hnuly i některé zavedené vzorce chování a přemýšlení o řešení dramatických životních situací. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (3)

  • Sean Penn tento film věnoval svému příteli - básníku a spisovateli Charlesu Bukovskimu. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Kalifornských lokalitách San Pedro, Los Angeles a Long Beatch Harbor. (Terva)

Reklama

Reklama