Křižovatka smrti

The Crossing Guard

USA, 1995, 106 min

V aktu vykonání pomsty lze někdy najít útěchu, s břemenem viny však nepřichází nikdy.. Sean Penn na režisérské židli se tradičně štítí jakékoliv dynamiky a pomocí zpomalených záběrů, Springsteena, filozofických rozmluv a krapet absurdních scén (dáma v klenotnictví, policejní kontrola) medituje nad tématy vina, vendeta a odpuštění. Řekněme si na rovinu, že bez suverénního tria Nicholson, Huston, Morse by na snímek s názvem (a teď se učte, distributoři) „Osoba, co umožňuje chodcům, zejména dětem, bezpečně přejít komunikaci“ napadalo více prachu, než má nyní Jack na brýlích, s kterými čte scénáře..(26.2.2015)

V první řadě se mi líbila režie Seana Penna. Jack Nicholson mi místy neseděl, ani nevím proč vlastně, ale David Morse se mi líbil víc. Český dabing není tolik dobrý a ani výběr hudby ve filmu není nejlepší, je zde spousta scén, kam bych přidal smutnou muziku, aby se divák lépe vžil do děje filmu. Příběh je velice dobrý, ale myslím si, že snímek byl na svou dobu příliš velké sousto pro Seana Penna. Chybělo mi tam ještě více zápletek a smutná atmosféra, která by v těchto filmech neměla chybět. Nicméně nelituji toho, že jsem se na tento film podíval a udělal jsem si pěkný večer. Přece jenom jsem se pobavil a určitě se někdy ještě kouknu znovu.(19.3.2015)

The crossing guard má pomalé tempo, ale na rozdiel od režisérovho neskoršieho projektu - Prísahy (2001) - nie je nudný. Penn ako scenárista potvrdil, že má talent na detailné vykreslenie charakterov. Pohral sa so zaujímavou témou, mierne si zafilozofoval o vine, treste a odpúšťaní a v hereckom obsadení stavil na osvedčenú istotu - Nicholsona. Výsledok je príjemný. Nie je to nič svetoborné, skôr taký "malý veľký" film na poobednú depresiu. Ale ako liek to nezaberá.. Skôr naopak.. (čo je v prípade drámy dobrá vizitka)(25.1.2008)

Sean Penn zvolil svůj obvyklý postup pomalého vyprávění, což většinu diváků odradí. Jack Nicholson se svým žraločím úsměvem se do role hodí i když se kdovíjak nepředvádí. Omšelé téma odplaty se dalo pojmout mnohem lépe a neškodilo by kdyby pan režisér přitlačil na pilu. Věřím že na to má, jen nechápu proč si pro své filmy nevolí zajímavější story. "Takže, ty mě nezabiješ?", "Ne přijdu si pro tebe později, snad mezitim najdu ty posraný náboje."(3.9.2008)

Sean Penn si jako autor vybral netriviální látku, kterou citlivě a civilně přetlumočil do (ne)tradiční story o vině a především o odpuštění, závěrečná katarze je hodně silná a osvobozující...nízké hodnocení křiklavě kontrastuje ke skutečné kvalitě díla a přičítám ho vnějškové neatraktivitě příběhu a nejednoznačnosti postav a vůbec celkové atypičnosti tohoto "divného úletu" talentovaného herce (a režiséra).(16.3.2012)

• - Sean Penn tento film věnoval svému příteli - básníku a spisovateli Charlesu Bukovskimu. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornských lokalitách San Pedro, Los Angeles a Long Beatch Harbor. (Terva)