3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

Sarkastic

„A co to tam děláte?“ - „Nic, tady sem leštil něco…víš?“ Absurdní, snad až směšné…kdyby to nebylo tak moc mrazivé. Což se dá říct o celém tomhle dílku. A je jen dobře, že se tohle v rámci osvěty pouští (v upravené verzi) i 12letým dětem a zároveň nechybí besedy s tvůrci. Ten styl, jakým je V síti natočeno…vyčítat snímku efektní formu a snahu šokovat mi nepřijde úplně spravedlivé. Tohle téma (jehož naléhavost se nejspíš bude ještě zvyšovat) by se totiž mělo dostat do povědomí veřejnosti a vyvolat diskuzi. A především zamyšlení. Možná ještě víc u rodičů než dětí. Ano, u jistých emočních scén jde trochu cítit tlačení na pilu, na druhou stranu divák tam těch 10 velmi intenzivních dní s až děsivě velkou koncentrací individuí strávit nemusel. Představitelky mají můj respekt, působí až překvapivě přirozeně. A líbila se mi i postupná gradace a přitvrzování (osobní setkání jsou pak skutečným vrcholem hnusu). Dávám slabších 5*, dopadem se tomuhle může málokterý dokument rovnat (a někteří z „predátorů“ už teď sklízí to, co zaseli). ()

Gilmour93

Ožehavý dokument o virtualitě sociálních sítí, která může sakra nevirtuálně ublížit. I kdyby už nic jiného, zaslouží si to kredit jako věc, co může srozumitelně šířit osvětu a to nejen směrem k nezletilým. Dává si to pozor, aby to nebylo manipulativní, jednou růží mezi trním to zajímavě naruší repetitivnost a při osobních setkáních v závěru přijde čas i na tragikomický rozměr. Mám za to, že ty udělené podmínky a zabavené mobily nemusí nutně vést k ponaučení a zabránění recidivy. Nabízí se spíš alternativa s pilkou na železo a činem, který v jednom z minulých životů pocítil Rimmer na dvoře Alexandra Velikého.. A teď by se mohl Klusák zaměřit na svého „skoro-švagra“ Máru a místo otevřených dopisů na facebooku se pokusit zdokumentovat pohnutky, které talentovaného člověka drží na pozici marketéra lidské špíny. Název by mohl být: „V nose“, případně: „Agent, který mě zaplatil“.. ()

somnar

OK, po Nabarveném ptáčeti je tu další film, který vlastně není třeba vidět, protože tu ve svém velikáštství prostě "je" a tentokrát ukazuje "cosi hrozného na internetu". Vlastně to o problému neříká vůbec nic víc, než řekl Klusák v prvním rozhovoru s kampaní na Hithitu, jen to spolu s filmaři poskytuje platformu pro to nejlínější a nejjednodušší rozhořčení nad očividným zlem. Když si vzpomenu, jak rozpracovaná postava sexuálního predátora pozvedla The Morning Show, nebo jak se Euforie přiblížovala realitě tím, že ukázala, jak vynelázavě krutí dokáží být mladí na síti mezi sebou, V síti mi z toho vychází jako o dost prázdnější bratříček. Ihned po projekci jsem byl smířlivější, třeba kvůli řemeslné stránce a skvělým herečkám, i po tom mediálním kolotoči s absurdními reakcemi typu "Toto by měl vidět každý!" nebo "Bojím se, že to nedokážu dokoukat!" ale moje sympatie upadají. ()

TeeAge

Téma, o kterém je určitě potřeba mluvit, a dokument, který bude mít velký, a věřím, že pozitivní dopad na prevenci před podobnýma případama. V síti má mnohem větší výpovědní hodnotu, než filmařskou nebo příběhovou, naopak, člověk se běžně nerad dívá na podobné věci - a právě ona nepříjemná úzkost, kterou dokument místama vyvolává bude tím důvodem, proč se rodiče i děti budou mít víc na pozoru. A to je ta přidaná hodnota, která je k nezaplacení. Ps: Doufám, že se tímto počinem nespustí vlna podobných pokusů za vůní peněz, nakolik dnes je již jinak, než šokováním a kontroverzností velice těžké publikum zaujmout. ()

Eliott

I když jsem přesně věděl do čeho jdu a za ty roky sledování hororů a věcí na internetu jsem se již setkal s kdejakou prasárnou, tak jsem byl stejně šokován. Je vážně neuvěřitelné, co si jsou některá idividua schopna na netu dovolit a tak je skvělé, že byl tento film natočen a rozšiřuje tím obzory dětí i rodičů. Celý dokument se mi moc líbil, jen jsem očekával, že některé ty horší případy více rozmažou a vůbec, že to celé poženou více do extrémů. Každopádně jsem moc rád, že jsem si nakonec nestáhl tu verzi pro 18 let. Protože jak jsem se později dozvěděl, tato verze neskrývá žádný bonusový materiál a pouze navíc poskytuje necenzurovanou podívanou na chlouby úchylů. Říkám si, že jednoho dne pustím verzi pro 12 let svým dětem. Přes celé to množství cenzurovaných pér co jsem během poměrně krátkého časového úseku viděl, jsem tímto dokumentem nadšený. 85% a trocha přimhouření očí na 5 hvězd. ()

JitkaCardova

Za mě je lidsky nedocenitelný výkon skvělých hlavních protagonistek, které se nenechaly semlít a všechno ustály, při tom, do jaké oprátky si nechaly strčit hlavu, na druhou stranu režijní přístup se celkem neskrývaně ukazuje jako naprostý propadák a velká slabina celého projektu. Nápad dobrý, provedení populistické, excentrické, lehkovážné, bez adekvátní přípravy, hazardérské a výsledný tvar cílí na efekt, na pudy, na divácký šok a je i nepřijatelně manipulativní - např. odborná veřejnost není z filmu jednoznačně nadšená, spíše naopak: dle různých odborníků (např. sociolog David Šmahel nebo vedoucí odd. informační kriminality pražské policie Václav Písecký) představuje film promarněnou příležitost, jednak proto, že přifukuje a živí bublinu předsudečných a zcestných představ, že hrozba přichází vždy od starších cizích chlápků, jednak především tím, jak navozuje dojem, že děti, které začnou komunikovat na sociálních sítích, jsou okamžitě stoprocentně zahlceny přívalem nahých fotek a videi masturbujících starých chlapů a divných týpků (sama jsem už před shlédnutím filmu přesně tenhle jednoznačný dojem měla z mediálního obrazu, trailerů, anotací...), což nepřiměřeně děsí a alarmuje veřejnost. Ve skutečnosti už to, jak byl projekt postaven, šlo cíleně naproti právě takovému scénáři: jak vizuál a věk vytipovaných dívek a instrukce k jejich chování, tak třeba fakt, že se nepřihlašují na jakoukoli jejich věku a zálibám přiměřenou síť, ale rovnou na internetovou seznamku pro dospělé Lidé.cz a pohybují se tam i po desáté hodině večer a podobně. Tyto parametry přímo vybízejí k tomu, aby projekt odhaloval nejnebezpečnější, až kriminální formy sexuálního zneužívání dětí na internetu tzv. sexuálními predátory, nicméně film i mediální obraz, který ho předchází, budí (a nekoriguje, ale ještě posiluje) dojem, že odkrývá nejautentičtější dramatickou šokující pravdu o tom, čemu dnes čelí všechny děti, které se přihlásí na sociální síť. Nutno podotknout, že autoři projekt nijak pečlivě nepřipravili (ze snímku to dost vysvítá, je to spíš rychlá a laciná hurá akce než co jiného) a sami si zpola ani nebyli vědomi, že to takhle dopředu moderují, o to pak byli všichni zaskočenější. Byl to spíš amatérismus a odbytost než záměr, a pak se na té bublině přitažlivého šoku, děsu, odporu a senzace nezodpovědně svezli. *** Snímek takhle především škodlivě přispívá zkreslujícímu obrázku rodičovské a obecně dospělé veřejnosti o internetových aktivitách dětí, o jejich nenahraditelných pozitivech při správném přístupu, i o hrozbách, které jsou reálné, a ztěžuje práci odborníkům, kteří na tomto poli dělají osvětu, případně se snaží řešit konkrétní problémy. Přitom to mohlo být při dobré vůli, pečlivosti a kvalitní odborné přípravě naopak - dokument mohl adekvátně varovat tam, kde jde o reálné nebezpečí, ale i motivovat a uklidňovat rodiče i děti tam, kde je poplach falešný a nežádoucí. *** Pokud tedy jde o kvalitu a zhodnocení úrovně snímku, výstižný mi co do popisu připadá komentář Mattyho - distancuji se ale od jeho neutrálního tónu co do posouzení jeho služby veřejnosti. Za sebe ji hodnotím jako medvědí. Je to dokument, jenž byl zamýšlen jako osvětový, a škody napáchané v sociálním prostoru jeho lehkovážnou honbou za senzací na úkor disciplinovanosti, svědomitosti, kvalitní odborné přípravy a komunikace odhalené problematiky s veřejností jdou plně na vrub autorů. Navíc jsem s těžkým srdcem sledovala hlavně to, jak se s tím, do čeho byly dost narychlo a bez dostatečné průpravy a podpory hozeny, všechny tři protagonistky perou (odborná pomoc je tam spíš jako lidská stafáž, než že by se nějak reálně osvědčila, většinou jsou to právě samotné dívky, kdo nastoluje klid tím, jak to zvládají) a bála jsem se, aby tak ledabylý a necitlivý přístup senzacechtivého režiséra na nich nezanechal trvalé následky. Vlastně mám dost naštvaně dojem, že jsem viděla film o zneužití dívek slávychtivým Klusákem v honbě za sobeckým osobním uspokojením ještě v úplně jiné rovině. A za to bych tvůrcům udělila aspoň deset záporných hvězdiček! Docela by mě asi zajímalo, jak moc slavný režisér k tak odbytému a nezodpovědnému přístupu dotlačil i výrazně mladší a nezkušenější spolurežisérku, do jaké míry tedy silově svou osobností zneužil i ji a nakolik se to opravdu tímhle způsobem dělo i z její svobodné vůle a záměru (a jestli by vůbec byla schopná to objektivně posoudit, protože v naší kultuře a pedagogice je to přece tak běžné, až to zavání normou). Doufám, že až opadne první divácký šok z toho, co se povedlo zachytit z reálného chování sexuálních predátorů, k snímku samotnému hodnotitelé tak shovívaví nebudou. *** Pro úplnost dodávám, že jsem hodnotila verzi pro dospělé, V síti 15+. Film existuje také ve verzi pro školy, V síti: Za školou, kde mají být nejotevřenější sexuální záběry vynechány a film má být proložen vysvětlujícími vstupy, jež se praktickými radami a osvětou obracejí přímo k dětským divákům. Ty byly připraveny ve spolupráci s platformou e-bezpečí a je pravděpodobné, že tato verze má díky tomu vyšší relevanci, obávám se však, že většina dospělé společnosti uvidí pouze tu první. *~ () (méně) (více)

NinadeL

Jako samostatný film by to nebylo tak dobré a tak silné jako celé to combo film pro zletilé a nezletilé, knížka a osvěta. Díky za tu srozumitelnost, hravost a ošklivost. Přesně tohle bylo potřeba a já upřímně doufám, že se v některých rodinách podaří zázrak. Už teď je jasné, že po Českém snu je tu Klusákův druhý největší zářez. ()

Spiker01

Dokument, který už půl roku rezonuje českou společností; dokonce ve třech verzích. Již několikrát jsem měl do kina vyrazit, nevyšlo to a v době únorové premiéry by mě nenapadlo, že na podzim v podstatě není moc co dávat a stále se poměrně hojně bude chodit na V síti. A nutno říct, že jsem hrozně rád, že jsem vyrazil, film mě bavil celou dobu bez hluchých míst a uvítal bych pozdější nabobtnalejší seriálový release, jež by v důsledku mnohaset hodin natočeného materiálu rozhodně dával smysl. Vzhledem k tématu není nejspíše úplně vhodné tvrzení, že jsem si film užíval, nicméně po dramaturgické stránce rozhodně nemám co vytknout a ačkoliv chápu, že hodně lidem vadí u dokumentů režiséra Víta Klusáka jeho zásahy, vzhledem k tomu, že jsou tu však režiséři dva, to rozhodně je nejméně znát v kontrastu se zbytkem tvorby, jež jsem měl tu čest vidět. Jo, je to pecka, mnohé to jistě šokuje/šokovalo (za ten více než rok marketingové masáže jsem mnoho rozhovorů s panem Klusákem, kde mnohé zmínil, což můj výsledný šok rozmělnilo) a za pár let uvidíme, jestli se řešení této problematiky někam posunulo...osobně si myslím, že nijak extra, PS : viděna verze 18+...9/10 ()

Radko

Vytiahnuť dnes cicinu pred zrak sexuálneho objektu pri prvom online kontakte sa pomaly stáva tolerovanou normou. Darmo, mravy, doba, tinderové zoznamovanie a pornofilmy, kde všetko zväčša beží bez nejakého extra dlhého úvodu, otvorili stavidlá sexuálnej explicite. Samozrejme, ešte existujú tabu, kde to spoločnosť pobúri - napríklad ak ide o deti. "Senzačné odhalenie" toho, že sa to deje v masovom rozsahu, vracia spoločnosť kamsi do starorímskych čias. Tam pedofília nebola trestná (známe sú napríklad hrátky cisára Tiberius na ostrove Capri s malými deťmi). Dnes máme samozrejme v trestnom zákone hranicu 15 rokov dovŕšenia veku pre legálny sexuálny styk. Ale asi každý z nás pozná niekoho vo svojom okolí, kto s aktívnym sexuálnym životom začal skôr. Režisér mal dobre marketingovo premyslené do čoho ide, dokument získal masovú popularitu. Zahájil diskusiu, ovplyvnil realitu. Otvoril oči. Napriek tomu prílišnou repetitívnosťou, myšlienkovou plochosťou zobrazených DonJuanov trochu nudil a v scéne snahy o konfrontáciu s "hlavnými páchateľmi" aj vadil. Výhrady k cielenému šokantnému efektu filmu spôsobom nastavenia parametrov v komentári obšírne zhrnula JitkaCardova a stručne, no výstižne a vtipne film zhodnotil A_FISH. ()

castor

Dokument/experiment, který je plný chlupatých salámových pupků a ztopořených ocasů, jejichž majitelé mají zvláštní představu o realitě. Nicméně ta zásadní je tak nějak vidět hned z úvodu, kdy sledujeme záběry okolí nevnímajících dětí s tvářemi zabořenými do mobilů. Myslím, že právě o pasivitě rodičů tady chybí hrozně moc. Když vnímáme třeba jednu „oblíbenou“ českou reality show, ve které specifické spektrum účinkujících se zkaženými zuby hledá odpovědi v tom, vedle koho vlastně denně usíná, tak velká část epizod je plná dětí se závislostí na mobilech, kdy s elektronikou v ruce tráví hodiny denně a rodič netuší, na jakých stránkách a chatech. Ale zpět ke Klusákovi a Chalupové. Sehnali dospělé herečky, postavili dětské pokojíčky, přihodili medaile i vyřezávaný domeček pro panenky a rozjeli něco, co v několika fázích zaznamenalo masivní zájem a debatu ve veřejném prostoru. Za to velká poklona. Dívky opakovaně zdůrazňují, že je jim pouze 12 let, pánové na druhém konci mají ovšem pocit, že když někdo neklade aktivní odpor, tak říká ano. Myslím, že palčivých otázek je docela dost a mohlo se o nich mluvit. My ovšem sledujeme další a další úchyly a jejich chlouby. Víme, že taková situace je, ale dokument se nezamýšlí nad tím, jak z toho „ven“. Každý totiž asi tuší, o čem jednotlivé konverzace budou. Skutečnost, že se něco takového děje, už nikoho nešokuje. To spíš, s jakou intenzitou k tomu dochází. A jaké mohou mít potom náctiletí představy o partnerských vztazích. To, jak (ne)vypadá běžný sex, dobře vědí z porno stránek. Když se to celé začne zajídat, přijde pár odlehčujících momentů: kupříkladu nějaká z dívek vybuchne. Mimochodem Tereza Těžká se s „rolí“ popasovala asi nejlépe. Ale klobouk dolů přede všemi. ()

*CARNIFEX*

Žiadny súd, žiadna Polícia, žiadny ľudský prístup, si takýto skurvysyni nezaslúžia. Záver je už absolútne dno. Ten človek by mal do smrti vysieť za vtáka niekde na námestí pre výstrahu .. ()

D.Moore

Sice se pořád nemůžu zbavit dojmu, že V síti byl v první řadě kalkul, nicméně když je výsledek nakonec takový, jaký je, snad to ani tvůrcům nemůžu mít za zlé. Pokud je situace opravdu taková, že si překvapení rodiče (ostatně stejně jako dokumentaristé) neuvědomují, jaké nebezpečí na jejich děti na internetu číhá, je třeba jim to nejen říct, ale rovnou ukázat. A je to opravdu ošklivá a znepokojující podívaná, místy i na mě velmi sugestivní. Klobouk smekám hlavně před trojicí hereček, jen je trochu škoda, že zrovna Anežka Pithartová dostala asi nejméně prostoru, protože právě ona si podle mě s volajícími "hrála" nejlépe. Její zdánlivě nevinné otázky neměli muži nejmenší šanci prokouknout, nicméně divák, který věděl, oč právě jde, se mohl snad až bavit tím, jak rafinované pasti to jsou a s jakou až loveckou přesností je herečka klade. ()

troufalka

Vytáhla jsem z lednice víno a sýr, ze špajzu oříšky, z poličky skleničky a usedla se svými dětmi k televizi. Od doby Večerníčka samy projevily zájem dívat s mamkou na televizi. Bylo to nesmírně zajímavé a poučné - hlavně pro mne. Některé reakce a poznámky mých skoro dospělých dětí mne překvapily. Co se obsahu týče, tak příliš nepřekvapil, ani nešokoval. Holky byly hodně přesvědčivé, kdybych nevěděla, že jsou plnoleté, tak jim těch 12 let zbaštím i s navijákem. Velmi užitečné!! Jak pro rodiče náctiletých, tak i pro děti samotné. ()

Wacoslav1 odpad!

Ještě větší píčovina, než jsem čekal. Třeba mě zastřelte, ale absolutně mě to nebavilo a při sledování mi bylo často trapně. Na efekt udělaná přehlídka zoufalců vesměs padesát a víc co si musí honit svoje malý péra před fiktivními dvanáctkami, který jako dvanáctky moc nevypadají. Takže smysl tohoto šokumentu? Mám se posrat z přehlídky těchto lidských karikatur. Ano zaslouží si výsměch a politování, ale tím to hasne. Jo ten vyděračskej zmrd co pak dostal limonádou do ksichtu to už byla jiná kategorie takovýho zkopat to jo, ale jinak tenhle rádoby dokument nepřichází s ničím o čem se neví, jenom nemluví a celou dobu jen klouže po povrchu a ani v náznaku se nevěnuje podstatě věci. Chytrýmu napověz, hloupýho kopni...Odpad!5% ()

Tom_Lachtan

Už hodně, hodně dlouho jsem neviděl film, při kterém jsem měl takové nutkání někomu rozbít hlavu ocelovou trubkou. Tady ano a opakovaně. Zneužívat mentální nevyspělosti malých holčiček je prostě prasárna. Ale komentář je o filmu jako takovém, nikoli o tématu, takže... Jo, je to dobrý, dokonce jsem tady i odpustil Klusákovi jeho "dokumentární" prasárničky, kdy nechá herečky v rolí dvanáctek ležet ve ztemnělém pokoji a smutně hledět do kamery, protože narozdíl od protagonistů jiných filmů dvojice Klusák/Remunda, zde tenhle stav těm holkám věřím (zdravice na babice, okopávající silnici z jiného dokumentu). Škoda, že ve filmu nebylo víc konfrontací ve stylu "my jsme štáb, vy jste úchylnej parchant," protože tohle bylo neskutečně silné završení už tak silného tématu. Jo, hraje to na emoce, ale tady je to tak správně a má to tak být (plus bonus v podobě naprosto přirozeného dojetí nad jediným normálním v tlupě degenerátů). ()

Arbiter

Čekal jsem necitlivý průšvih. Na Klusákovy poměry ale ze Sítě vylezl fakt dobrý edukační materiál. Tak třeba za to můžeme poděkovat Barboře Chalupové, nevím. ___ Oželel bych například závěrečnou konfrontaci s Ústečanem a se Sneakym, protože v nich šlo spíš o tvůrčí kalkul a/nebo o osobní vypořádávání štábu s traumaty. Potřebný odstup se v tu chvíli vytratil. __ Data o predátorech jsou stejně šílená, jako data o znásilnění a násilí na ženách. A ještě šílenější je, jak s tím firmy provozující sociální sítě při zachování sočasného byznys modelu efektivně nic (moc) nenadělají a nedělají. Stačí se mrknou půl roku od premiéry na lide.cz, tvl. EDIT 11/2020: Tak lide.cz končí. Přirozeně ne proto, že ničí životy dětí, ale protože nevydělávají. ()

darkrobyk

Konečně jsem si našel čas a odhodlal se ke zhlédnutí. Film mě nepřekvapil, jelikož jsem něco takového očekával, znechutil určitě. Ne pornografií, u níž vůbec nevadilo, že byla cenzurovaná, ale manipulací dospělých dětmi. Samozřejmě nejdrsnější je závěr - setkání s predátory. Tedy dvojice požadující švédskou trojku si nebrala servítky. Zejména ženě vůbec nevadilo, že dívčině je dvanáct a má ještě nepravidelné měsíčky. Na otázku, co by dělali, bez skrupulí odpoví: „Ty mě budeš lízat a on tě bude při tom šukat." Asi nejděsivěji působil potetovaný chachar, kterému nebylo nic svaté a který dívce rovnou poslal sex ženy se psem. To co po ní chtěl a čím ji vyhrožoval....no....že ji předhodí bezdomovcům a podobně....bylo vskutku úděsné. Naopak se mi líbil student, kterého odkryli, protože chtěl pomoci, a pobavil mě pes v závěru, co si udělal z bundy predátora patník. Vybrané herečky zvládly svoji roli na výbornou, i když nepochybuji, že ještě po natáčení měly pár nočních můr. Záběry do zákulisí mi nevadily, ať už byly autentické nebo hrané. Osobně si myslím, že být u toho, nezůstala by většina lidí v ledovém klidu. ()

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (více)

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

26.04.2021

FAMUFEST a jeho 37. ročník již stojí za dveřmi a čekají, až je příští týden vpustí dovnitř. Od středy 28. dubna do neděle 2. května 2021 se v rámci festivalového dění můžete těšit nejen na nabitý… (více)

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán