V síti

Caught in the Net

V sieti

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min

Joo, máma vždycky říkala, že to jednou dotáhnu do televize! Samozřejmě kolegy chápu, i pro mě je žena 12+ stará vyžilá bréca, která má svou sexuální kariéru dávno za sebou a už se může angažovat leda v kuchyni, rakvi nebo přivázaná ve sklepě. Na druhou stranu si potřebuju udržet společenskou úroveň a jeden pobyt ve vězení mi bohatě stačil, takže s dětmi zásadně nesouložím. Kdepak. Nebo alespoň ne s těmi živými, maximálně pokud se nějaké rozkládá třeba někde v poli, už zapršelo a nikdo ho nepostrádá, tak budiž, ještě ho odklidím do škarpy, aby se nezaseklo někomu v kombajnu, ale jinak mám silné morální zásady. Razím životní motto, že člověk se má chovat tak, aby se za sebe nemusel stydět, až mu na to přijdou, proto bych být Klusákem zašel ještě dál a všechny amanty i za cenu žalob a pokut zveřejnil. Ono by se mělo vědět, kdo je starý prasák a na vaši dcerušku půjde tvrdě jak na kurvu z dálnice, a kdo je naopak něžný romantik a snílek, který ji prvně gentlemansky pochválí kreativní úpravu pubického ochlupení, rozněžní se nad volbou barvy spodního prádla, a pak teprve, pak teprve se nesměle zeptá na menstruaci. Mám slabost pro Klusáka a mám slabost pro jeho pojetí dokumentu, projekt jsem podpořil v crowdfundingové kampani a jsem s výsledkem zcela spokojen.(26.2.2020)

Tak Klusák a Chalupová to načrtli veľmi obstojne. Čo ale ďalej? Čo na to polícia, psychológovia, pedagógovia, rodičia, umelecká obec a tak ďalej? V sieti sa silou mocou snaží obsahovať nejaký dramatický oblúk, ktorý by obsah priblížil nejakému naratívu, pričom ako reportáž na pokračovanie pravidelne vysielaná vo verejnoprávnej televízii by v tomto prípade sedela látke viac. Mám aj morálny problém s tým, že režiséri urobili fotomontáže dievčat a následne ich fotky zneužili netoví predátori na vydieranie, ako k tomu prídu dané herečky? A ako prídu k tomu, že na monitoroch museli sledovať, ako si nad ich tvárami honia úchylovia rôzneho veku? Klobúk dole pred odvahou tvorcov, ale mne osobne príde divné už aj to, že za toto si platím nemalé peniaze v kine, pričom ide skôr o materiál, ktorý by mal byť ihneď dostupný každému a zadarmo ako varovné memento.(20.6.2020)

Je zbytečné psát, co ostatní. Vyděsilo mě a zhnusilo, kolik chlapů si troufne na dvanáctileté holčičky. To se nás tak bojíte? To nedokážete oslovit dospělou ženu? A i kdyby ne, nemáte snad ruce? ---- Jinak. Dávám plný počet. Dala bych čtyřku, ale za společenskou důležitost přitvrdím. Byť nemám ráda stylizované dokumenty a tenhle je. Ne v těch slizkých hovorech, ale kolem. ------------Klusák vybírá holky jak dívčí kapelu: bruneta, blondýna, zrzka. A pak holky malebně a zadumaně usínají v kašírovaných pokojíčcích. Kolik kamer by na place museli mít, aby to všechno nasnímali? Dohrávají prostě.---- OK, v tomhle případě beru. SHRNUTÍ: Vlk už dnes nemusí na Karkulku číhat v lese. Stačí mu počkat, až si v bezpečí u sebe v pokojíčku zapne počítač.(20.6.2020)

• JitkaCardova

Za mě je lidsky nedocenitelný výkon skvělých hlavních protagonistek, které se nenechaly semlít a všechno ustály, při tom, do jaké oprátky si nechaly strčit hlavu, na druhou stranu režijní přístup se celkem neskrývaně ukazuje jako naprostý propadák a velká slabina celého projektu. Nápad dobrý, provedení populistické, excentrické, lehkovážné, bez adekvátní přípravy, hazardérské a výsledný tvar cílí na efekt, na pudy, na divácký šok a je i nepřijatelně manipulativní - např. odborná veřejnost není z filmu jednoznačně nadšená, spíše naopak: dle různých odborníků (např. sociolog David Šmahel nebo vedoucí odd. informační kriminality pražské policie Václav Písecký) představuje film promarněnou příležitost, jednak proto, že přifukuje a živí bublinu předsudečných a zcestných představ, že hrozba přichází vždy od starších cizích chlápků, jednak především tím, jak navozuje dojem, že děti, které začnou komunikovat na sociálních sítích, jsou okamžitě stoprocentně zahlceny přívalem nahých fotek a videi masturbujících starých chlapů a divných týpků (sama jsem už před shlédnutím filmu přesně tenhle jednoznačný dojem měla z mediálního obrazu, trailerů, anotací...), což nepřiměřeně děsí a alarmuje veřejnost. Ve skutečnosti už to, jak byl projekt postaven, šlo cíleně naproti právě takovému scénáři: jak vizuál a věk vytipovaných dívek a instrukce k jejich chování, tak třeba fakt, že se nepřihlašují na jakoukoli jejich věku a zálibám přiměřenou síť, ale rovnou na internetovou seznamku pro dospělé Lidé.cz a pohybují se tam i po desáté hodině večer a podobně. Tyto parametry přímo vybízejí k tomu, aby projekt odhaloval nejnebezpečnější, až kriminální formy sexuálního zneužívání dětí na internetu tzv. sexuálními predátory, nicméně film i mediální obraz, který ho předchází, budí (a nekoriguje, ale ještě posiluje) dojem, že odkrývá nejautentičtější dramatickou šokující pravdu o tom, čemu dnes čelí všechny děti, které se přihlásí na sociální síť. Nutno podotknout, že autoři projekt nijak pečlivě nepřipravili (ze snímku to dost vysvítá, je to spíš rychlá a laciná hurá akce než co jiného) a sami si zpola ani nebyli vědomi, že to takhle dopředu moderují, o to pak byli všichni zaskočenější. Byl to spíš amatérismus a odbytost než záměr, a pak se na té bublině přitažlivého šoku, děsu, odporu a senzace nezodpovědně svezli. *** Snímek takhle především škodlivě přispívá zkreslujícímu obrázku rodičovské a obecně dospělé veřejnosti o internetových aktivitách dětí, o jejich nenahraditelných pozitivech při správném přístupu, i o hrozbách, které jsou reálné, a ztěžuje práci odborníkům, kteří na tomto poli dělají osvětu, případně se snaží řešit konkrétní problémy. Přitom to mohlo být při dobré vůli, pečlivosti a kvalitní odborné přípravě naopak - dokument mohl adekvátně varovat tam, kde jde o reálné nebezpečí, ale i motivovat a uklidňovat rodiče i děti tam, kde je poplach falešný a nežádoucí. *** Pokud tedy jde o kvalitu a zhodnocení úrovně snímku, výstižný mi co do popisu připadá komentář Mattyho - distancuji se ale od jeho neutrálního tónu co do posouzení jeho služby veřejnosti. Za sebe ji hodnotím jako medvědí. Je to dokument, jenž byl zamýšlen jako osvětový, a škody napáchané v sociálním prostoru jeho lehkovážnou honbou za senzací na úkor disciplinovanosti, svědomitosti, kvalitní odborné přípravy a komunikace odhalené problematiky s veřejností jdou plně na vrub autorů. Navíc jsem s těžkým srdcem sledovala hlavně to, jak se s tím, do čeho byly dost narychlo a bez dostatečné průpravy a podpory hozeny, všechny tři protagonistky perou (odborná pomoc je tam spíš jako lidská stafáž, než že by se nějak reálně osvědčila, většinou jsou to právě samotné dívky, kdo nastoluje klid tím, jak to zvládají) a bála jsem se, aby tak ledabylý a necitlivý přístup senzacechtivého režiséra na nich nezanechal trvalé následky. Vlastně mám dost naštvaně dojem, že jsem viděla film o zneužití dívek v honbě za sobeckým osobním uspokojením ještě v úplně jiné rovině. A za to bych tvůrcům udělila aspoň deset záporných hvězdiček. Doufám, že až opadne první divácký šok z toho, co se povedlo zachytit z reálného chování sexuálních predátorů, k snímku samotnému hodnotitelé tak shovívaví nebudou. *** Pro úplnost dodávám, že jsem hodnotila verzi pro dospělé, V síti 15+. Film existuje také ve verzi pro školy, V síti: Za školou, kde mají být nejotevřenější sexuální záběry vynechány a film má být proložen vysvětlujícími vstupy, jež se praktickými radami a osvětou obracejí přímo k dětským divákům. Ty byly připraveny ve spolupráci s platformou e-bezpečí a je pravděpodobné, že tato verze má díky tomu vyšší relevanci, obávám se však, že většina dospělé společnosti uvidí pouze tu první. *~(11.3.2020)

Konečně zase jednou něco, co si tu vysokou návštěvnost v našich kinech zaslouží. Mrazivé a děsivé - jak byli ti muži za tím filtrem, bylo to snad ještě horší, něž kdyby tam byli bez něho. Po zhlédnutí to chtělo panáka nebo něco, aby se z toho člověk trochu vzpamatoval. Ty tři herečky byly fakt statečný, že do toho šly. Akorát upřímně na dvanáct mi připadala jenom jedna z nich. Fakt jsem ráda, že jsem něco takovýho nezažila (ve svých dvanácti jsem internet ještě moc nepoužívala, možná vůbec). Soundtrack byl taky dost děsivý, podle mě hodně přispěl k vybudování atmosféry. Zajímalo by mě, jak konkrétně to s těma chlapama dopadlo. Možná to chybělo k úplné katarzi na konci. I tak ale jasných pět. 9/10(7.3.2020)

• - Tvůrci měli k dospozici 390 hodin záznamů. (Duoscop)

• - Jedna z protagonistek, Anežka Pithartová, je vnučkou známeho českého politika Petra Pitharta. (Dawe_Holi)

• - Jedná se o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech – 115 245 diváků za týden. Doposud toto prvenství držel film Michael Jackson’s This Is It (2009) s 91 824 diváky. Jedná se také o 9. nejlepší první víkend českého filmu. (TheSlezy)