V síti

Caught in the Net

V sieti

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min

Pokud tenhle materiál opravdu dopomůže k potrestání třeba jediného zúčastněného individua, tak si troufnu tvrdit, že už "jen v tom" má tenhle dokument hodnotu sám o sobě. Celkově zaujmou silné production values a nápaditě dávkovaný humor (víte, jak se říká, že psi vycítí dokonale povahu člověka?), díky čemuž se v tom všem ostatním hnusu úplně neutopíte. S celkovým vyzněním a závěrečnou přímou konfrontací se samotným predátorem je to už ale složitější. V jednu chvíli mi přišlo, jako by Klusákovi došly argumenty a prostě nevěděl, jak má tváří v tvář tomu "reálnému zlu" (které celou dobu dokumentoval) reagovat. Diskuzi to ale určitě rozdmýchá a pár dětí se bude (snad) na internetu chovat o něco ostražitěji. Zaplaťpánbůh.(4.3.2020)

7/10. Na naše poměry fakticky vypiplaná záležitost, u které až fascinuje s jakou péčí a detaily se tvůrci zaobírali. Má to solidní tempo, atmosféru a nápady. Ústřední trio hereček si zaslouží velkou chválu, páč zachovat autentičnost a chladnou hlavu v situacích, ve kterých se ocitly - to nemohlo být jednoduché. Přesto mě mrzí, že "dokument" slouží spíš jako náhled do věcí a... pak už nic víc. Chápu, za jakým účelem to vzniklo a jsem přesvědčen, že to pomůže... jen po stránce "kinematografie" bych minimálně ve druhé polovině očekával trochu silnější tah na branku a něco jiného, než "všeho víc" bez závěrečného rozřešení. Více: https://www.youtube.com/watch?v=MhPqVtBpUn4(9.3.2020)

O dokumentu Svět jménem Daliborka se radši moc vypisovat nebudu, protože jsem se kdysi dávno s jistým nejmenovaným známým nad rozborem tohoto filmu pohádal a došlo to tak daleko, že jsme si dali na nějakou dobu v kamarádství pauzu. Shrnul bych to v kostce asi tak, že proti ryzí filmařské stránce toho dokumentu bych vlastně ani nic neměl, fakt, že je ale Svět podle Daliborka strašně teatrální a jeho protagonistou je exot, kterému bych nejradši rozbil držku kdybych neriskoval, že mi jí rozbije spíše on. Pravdou nicméně je, že zbytek tvorby režiséra Víta Klusáka nakoukaný nemám a po shlédnutí V síti je to dost možná i škoda. I když je faktem, že tento dokument je Klusákův jen z části a spolupracovala na něm Barbora Chalupová a je otázka do jaké míry zde fungoval vliv Klusáka a do jaké míry vliv Chalupové. Vzhledem k Světu podle Daliborka bych si možná dokázal tipnout, to ale dost možná necháme až na potom. Hned ze začátku začnu chválou a to faktem, že jde o velmi zajímavý projekt a cením veškeré zúčastněné, především 3 hlavní aktérky dokumentu Terezu Těžkou, Anežku Pithartovou a Sabinu Dlouhou. Tyhle 3 dámy byly vybrány především kvůli svému mladistvému vzhledu a byli vybrány aby účinkovali jako tři dvanáctileté dívky, které následně s tvůrčím štábem zmapovali konání sexuálních predátorů na internetu. Silná myšlenka, silný projekt a 390 hodin natočeného materiálu při kterém sexuální predátoři ,, holčičky´´ lákají ke svlékání, mají sexuální řeči a lákají k osobnímu setkání. I přes fakt, že je vám ve skutečnosti zhruba 20 let něco strašného a na psychiku náročného. Už proto by se mělo třem hlavním herečkám zatleskat, protože tohle je prostě něco co každý rozchodit nemusí i přes fakt, že jste během natáčení v kontaktu s psychology. Právě co se týče účasti psychologů, sexuologů a právníku mám problém s faktem, že oni samotní nemají V síti zase tolik prostoru. Na jednu stranu to dává smysl, na druhou stranu tím ale podle mně film vyhazuje hodně potenciálně edukativní stránky, která by u podobného tématu jako sexuální obtěžování dětí na internetu měla být důležitá. Je mi jasné, že na takovémto principu pravděpodobně funguje právě verze V síti: Za školou, která je ostříhaná o všechny záběry na rozmazané stopořené penisy a místo toho tři hlavní dívky dávají rady mladým dětem na internetu, ve finále bych se ale možná bez stopořených šroubováků ve filmu V síti obešel. Nebo bych jich tam rozhodně nedával dvacet. I dvě věty je ale větší počet vět než bych chtěl o (cizích) pérech psát. Klíčová je pro mně scéna kdy je řečeno, že všichni sexuální predátoři na internetu nutně nejsou pedofily ale pouhými sexuálními násilníky. Konkrétně mi utkvěla v hlavě věta, že je pedofilů jen málo procent a není přesně zmapováno co je ten zbytek. A právě řešení toho co jsou tyhle neznámá individua zač by byli možná zajímavější, Klusák a Chalupová se ale tímhle příliš nezatěžují a drží se jasně zadaného tématu. Nedá se na to vyloženě nadávat, trochu to ale přeci jen zamrzí. Během 100 minut jsme s hlavními hrdinkami svědky několika způsobů sexuálního obtěžování, vydírání, agresivního vyhrožování či jiných velmi špatných věcí. Funguje to a je z toho člověku patřičně zle. S dívkami často komunikují i lidé, kteří mají doma děti či dokonce vnoučata. Zde bych si dovolil malou odbočku k divákům v sále, kteří se podle mně smáli ve chvílích kdy by se opravdu smát neměli. Neříkám, že se nedá dělat sranda z pedofilie a sám jsem člověk, který sem tam vystrkuje vtipy o farářích a ministrantech, momentů, které bych v tomto filmu označil za reálně vtipné a dávalo by tak smysl, že se diváci smějí ale není mnoho. Svým způsobem demotivující je ta část kdy se diváci kina smějí koláži stopořených kulek sexuálních internetových úchyláků, byla to ta chvíle kdy jsem si řekl, že je ten film sice dobrý ale reálně jsem uvažoval o opuštění sálu a dokoukání filmu později doma. Vydržel jsem, k odchodu jsem ale skutečně neměl daleko. V síti ve finále vlastně jen řekne, že problém sexuálních predátorů na internetu existuje. Komunikují s nimi, vylákají je ve finále k osobní schůzce a policie ČR si nakonec vyžádá filmařský materiál aby začal stíhání. Nějaké rozebírání původu situace zde ale chybí a mě to přijde trochu škoda. Herečky podstoupili opravdové peklo, projekt byl pečlivě připraven a snaží se svým způsobem o dobrou věc a tedy ukázat mladé generaci, že je něco špatně (a verze Za školou jim pravděpodobně bude vysvětlovat co je špatně ještě o trochu víc), ve finále ale z toho není nic. Jedna konfrontace jednoho úchyláka z Ústí, který komunikoval se všemi třemi herečkami, pracuje na dětských táborech a právě tato konfrontace mi silně připomněla scénu ze Světa podle Daliborka kde Klusák seřval Daliborka za chování v Osvětimi. S finálem dokumentu mám trochu problém, protože to co přišlo přesně před ním by mi jako konec vlastně vyhovovalo víc. V síti prodalo svoje téma, reflektuje problémy, které se na internetu ve spojitosti s dětskými predátory objevuje a zvládá říct co zhruba chtělo. Mám ale pořád problém trochu v tom, že se Klusák a Chalupová snaží jen informovat a nezkusit zákulisí sexuálních predátorů a především zjištění kdo jsou ty neznámé osoby trochu prosvětlit. Ve finále ale povedená dokumentární věc, která rozhodně neurazí a co chtěla říct rozhodně řekla..... PS: Viděna klasická verze, verzi V síti: Za školou jsem (zatím) neviděl(22.5.2020)

V síti je dost netradiční film na citlivé téma, který se těžko hodnotí. Pro nás mladší generaci je to docela aktuální a všeobecně známý problém (ikdyž jsem nevěděl, že se to děje až v takové míře), pro starší generace rodičů a prarodičů to bude ale nářez, protože ti o tomhle ani zdaleka neví tolik, čímž se dostávám k dalšímu plusu, a tím je schopnost přilákat do kina lidi, kteří by se tam za normálních okolností ani neocitli. Celkově je to dost hezky a uceleně zpracované, místy vtipné, místy dost mrazivé a určitě je nutné o tomhle více mluvit, hlavně mezi dětma, čehož se filmařům podle mě podařilo skvěle. Palec nahoru a doufám, že to hlavním “online kamarádům” pěkne zničí život a dostanou, co si zaslouží. Tolik penisů jsem totiž neviděl za celý svůj život:D(29.2.2020)

Předně bych chtěl poděkovat režisérovi Vítu Klusákovi, režisérce Barboře Chalupové, a hlavně třem slečnám, že do něčeho tak neuvěřitelně psychicky náročného šli a přivedli k životu látku, o níž by se mělo neustále mluvit. Problém, v němž se na internetu může každý dostat ke všemu a povídat si s kýmkoli je bohužel starý jako snad internet sám. Zde je třeba ocenit fakt, že celý tvůrčí tým k tomuto přistupuje velice střízlivě a vykresluje nám syrovou realitu, u níž budete nejednou odvracet znechucením zrak. Rovněž musím ocenit i dokonalou iluzi dětských pokojíčků a s tím i spojených příběhů, které holky některým predátorům vypráví. Je tedy vážně na škodu, že v některých pasážích edukativní rozměr poněkud nešťastně ustupuje divácké atraktivitě, pročež právě v těchto momentech dostanete iluzi velmi zvrácené grotesky. Co tedy dodat na závěr? Snímek V Síti by měl povinně vidět každý rodič, který nechává svou ratolest volně brouzdat na internetu a následně svým dětem pustit verzi určenou pro školy. Právě malé a dospívající děti, které tráví na různých "kecálcích" spoustu svého času by měli vědět, že ne vždy sedí na druhé straně někdo, kdo si s nimi chce skutečně jen kamarádsky popovídat, ale třeba někdo, kdo je chce jen využít a v nejhorším případě i zneužít. Tohle je zkrátka "must see" dílo, u něhož pevně doufám, že za pár měsíců či let nezapadne prachem. Tato problematika totiž zřejmě nikdy nepřestane být aktuální. (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „A tobě nevadí, že je mi 12 let?“(27.2.2020)

• - Jedna z protagonistek, Anežka Pithartová, je vnučkou známeho českého politika Petra Pitharta. (Dawe_Holi)

• - Snímek V síti se stal nejnavštěvovanějším českým dokumentem všech dob. Dosavadním držitelem rekordu byl Občan Havel z roku 2007, na kterého přišlo do kin více než 163 tisíc diváků. [Zdroj: Novinky.cz] (Duoscop)

• - Tvůrci původně zamýšleli přístupnost klasické (necenzurované) verze až od 18 let. Nakonec, po dohodě s psychology a odborníky, se hranice posunula na 15 let. (Marsik)