V síti

Caught in the Net

V sieti

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min

Dokument Víti Klusáka - nachytal nejednoho hnusáka. Já mít doma takhle malou holku - tak jinak bez okolků - chopím se takové reakce - že pánům spadne erekce. No fajn, čekal jsem, že to bude mít větší gule, a tím teď nemyslím chlouby těch pánů. Zkrátka že to Víťa na konci pořádně osolí v rámci konfrontací. Svůj účel dokument splnil, vyvolal diskusi a mně se chtělo v kině blinkat. Ti borci si fakt myslí, že jim pod pupíkem plandá nějakej klenot a mají nutkání ho ukazovat dvanáctkám! Ještě mě napadlo, že v naší malé vesničce žije takový čítankový predátor, jenže tomu je přes 60 a neumí s internetem, tudíž to valí do dvanáctek naživo na vesnických zábavách. Rozdíl mezi ním a predátory z Víťova dokumentu je ten, že náš soused dostane vždycky okamžitě na držku, a to takovým způsobem, že na týden přestane jezdit na kole a chodí do obchodu pro lahváče pěšky. Někdy si říkám, že je škoda, že internet poskytuje možnosti sexpredátorství z klídku domova a v určité míře anonymity. Kdyby tihle borci taky dostali hned přes držku, možná by se jim po páté nakládačce rozsvítilo. A nebo taky ne mno....jsem muž, ale z těch chlapů tady mi bylo fakt blivno.(5.3.2020)

• Rendiss

Kino Blatná 28. 2. 2020 Zážitek výsostně znepokojivej. Trochu víc zaujetí vůči chlapum. Vít Klusák bude v koutku duše teplej. Na přípravě dokumentu a i jeho realizaci, se asi podílel jen on, jakožto zástupce mužů.. a dva kameramani, kteří nebyli vidět.. Jinak je to plný ublíženejch ženskejch. Z nich se umí jakžtakž bránit jenom Tereza Těžká, a to ještě blbě. Nedívám se to tak, že je to o pedofilech, ale jak je to natočený. Jak se defacto vnucuje nějakej názor na něco špatného, o čemž všichni vědí, ze to špatný je. Takhle nějak se točí propaganda pro "špatný" lidi. Připomíná mi to vymýváni mozků ve třetí říši. Všechno a všichni jsou špatný, jenom ty, dvanáctiletá holka jsi posvátná. Ústečák na konci to řekl drobet přesně, všechno začíná výchovou. Ale lidi na to chodí, prachy se vrací.(29.2.2020)

"A máš nějaký nápadníky?" "Dost." ... Vít Klusák byl vždy znám jakožto tvůrce s vrozenou kreativní intuicí s nimiž točí své kontroverzně provokativní dokumentární snímky s investigativní náturou (budiž Český sen o největší falešné reklamě a Svět podle Daliborka o nejzarytějším českém neonacistovi příkladným důkazem), přičemž jeho nejnovější celovečerní dogma s názvem V síti doposud vyvovalo nejmohutnější mediální haló - a ne jen tak bez ledajakého bezdůvodného mínění. Konceptuální premisa samotného snímku je sice velice jednoduchá, zato založena na zcela šokující a přitom aktuální problematice, která je zároveň hrůzu nahánějící až na dřeň - a já jsem rád za to, že tento sémantický projekt nabil takové masivní publicity... Do sedačky v kompletně vyprodaném narvaném kinosále jsem se svými sarkastickými kumpány sedal s vědomím, že budu úzkostlivě sledovat více jak hodinu a půl trvající kognitivní tryznu, která apeluje na upozornění vůči nejtemnějším zákoutím a nebezpečenství internetu zcela BEZ CENZURY - a účel samozřejmě světil prostředky. Ale vskutku jsem nečekal, že zrovna při projekci - vzhledem k presumpci dané tématiky - se budu tak nesnesitelně řezat smíchy z toho, jakým nezadržitelným způsobem mi neustále explodovala bránice... Kulometná kadence absurdního humoru ("Se svlíknu je mi vedro. Vidíš ten můj velký pupek?") způsobená neuváženou debilitou sexuchtivých nimrodů která jako by se striktně řídila dle nějaké pevně stanovené iracionální šablony bez jakékoliv diverzifikace ("Se zas obleču, je mi zima.") doslova evokuje dojem nekorektní černé humoresky o jedné svérázné a geniálně zorganizované mystifikaci, jejíž proximální esenciální specifikum primárně stojí na třech zdánlivě mladistvě vzhlížejících a charismatických dívkách které s pomocí profesionálních nekonvenčních praktik štábu loví sexuálně zvrácené a pedofilně nemravné predátory beze špetky altruismu, jež nekompromisně evokuje dojem velice sporadického nadstandardního dokumentu, jehož významovost je pro současnou generaci posedlou virtuální komunikací nemale klíčová... Garantuji, že se budete nesmírně bavit - úroveň bizarnosti některých situací je až fraškovitě komicky zavádějící. Budete smíchy brečet jak u online hovorů ("Budeš moje poupátko?"), jízlivých poznámek ze strany pobouřeného diváctva (když kamarád na celé kino zařval 'Ty vole, co je to za kozomrda?!', zemřel jsem v potopě slz smíchu) i samotných tvůrců ("A co je to teda ten klyrotiz?") v pozitivním slova smyslu, tak u závěrečných schůzek z očí do očí ("Když jde táta tak já už teda taky radši půjdu."). Neuvěřitelně zábavné hlášky oněch psychicky labilních a naivních prasáků se beze sporu záhy stanou kultovními ("Co tam děláš?" "Ále, já si tady jenom něco léštím.")... Taky zaručuji že budete stoprocentně dojati - přičemž nepocítíte pražádný náznak patosu. Ačkoliv třeba máte alespoň minimální uvědomění o zvěrstvech jež se v temnotě internetu páchají, budete kolektivně nahlas polemicky komentovat extrémně šokující dění momentálně se odehrávající se na plátně - věřte mi, tomuhle se nikdo neubrání. Budete svírat sedačku napětím - přičemž vaše hladina adrenalinu bude vést neadekvátní boj vůči maximálnímu nátlaku a vaše krev vám bude tuhnout v žilách. Bude vás taktéž mrazit a nenadálé budete podléhat bázni - u perverzní pasáže s dětským pornem mi bylo vnitřně neskutečně zle. O intenzitě samotného finále ani nemluvě... Nepopírám, že se nenalezne někdo, komu se bude tento unikátní projekt netolerantně příčit kvůli explicitním sekvencím - ale taktéž nelze vyvracet fakt, že by jej měly vidět veškeré věkové kategorie a etnické skupiny... V síti je prostě a jednoduše dechberoucí emocionální kolotoč jehož celková poutavost je vskutku nevšední a který efektivně implementuje své téma - fakticky nikdy jsem nezažil projekci, při níž by se tak výrazně a bez studu projevovaly nijak ambivalentní, avšak zcela totožné emoce. Tenhle sugestivní snímek je jednoduše událost mezinárodního významu a formátu, který je v prvé řadě podstatný nejen pro současnou generaci mladistvých... V síti se bez jakýchkoliv debat a pofidérních resumé bude moci pyšnit bezprecedentním retenčním úspěchem a nekompromisně vydělá nesmírný jmění, tak doufám že se získaný kapitál investuje právě do legální honby na pedofilní zrůdy, kterých je nečekaně více než požehnaně... Nyní poslouchám nejrůznější podcasty, sleduji interview, diskuze a vše možné spojené jež stálo za tímto determinujícím počinem a tudíž si ještě více vážím komplikované práce ze strany tvůrců... Vítku, Báro, Terko, Anežko, Sabino a další jež se podíleli - ani si nedokážete představit, jaký nesmírný respekt vůči vám vzbuzujeme - děkujem! Již nikdy nebudu hledět na internet s tak přehnaně kladnou perspektivou - třebaže mé povědomí o tzv. Darkwebu je jakkoliv ortodoxně značné... Verdikt: jedinou znatelnou výtku mám vůči restriktivní stopáži - celkově jsem očekával více matroše. Jinak každopádně smekám, usmívám se od ucha k uchu (tak nehorázně absurdním způsobem jsem se ještě v kině smíchy fakticky neřezal), klaním se, jednoduše nemám slov. Po zhlédnutí také doporučuji dát si nějakou tu alkoholickou dvanáctku ;))) ... Nejtemnější černá komedie tuzemské produkce tohoto tisíciletí - Oskara prosím! ... 9,4 pindíků z 10... PS: Škoda jen toho, že neexistuje 3D verze :(((((27.2.2020)

Těch 5* nedávám ani za atraktivní téma, ani za znepokojivou myšlenku, ale především za profi zpracování. Celý projekt je vymyšlený, připravený i zrealizovaný do nejmenších detailů, ale přesto jsou z něj sem tam cítit i "tak to zkusíme takhle a uvidíme, co z toho vznikne" momenty, což je super. Vytkla bych možná až příliš naivní dotazy Zrzky a Blondýnky, ale jinak klobouk dolů... Po "Českém snu", ze kterého je mi upřímně zle (není nic horšího než nadšení ze zklamání druhého), je "V síti" alespoň částečnou dokumentární (a pro mě i emoční a smysluplnou) kompenzací.(4.3.2020)

No nic, tak marketing asi na pohodu :D co k tomu říct. Masmédii propagovaný snímek jsem si nemohl v kino verzi nechat ujít. Jedná se sice o téma, které by bez pochyby mělo být dosti viditelně medializované, ale konečný výsledek se moc nepovedl. Když vezmu v potaz, kolik videí, rozhovorů, útržků a informací, které se v dokumentu vůbec neobjevili, jsem viděl před zhlédnutím toho snímku, tak obsah dokumentu stál za nic. Úplně mi třeba chyběly nějaké útržky k tomu, jak herečky celé natáčení ustály nebo co si z toho odnesly, to by se určitě na posledních 10 minut filmů vešlo a určitě by to tomu neuškodilo, možná myslím, že právě na opak. Nějakou zpětnou vazbu by každý na konci určitě uvítal a dodalo by to filmu tu pravost a reálnost. Škoda. Určitě by se se snímkem dalo více pracovat. Problematika byla ale samozřejmě vystižena. Jinak když už někde padlo, že se na snímku pracovalo 3 roky, tak propracovanost celého dokumentu mohla být určitě lepší. Obdivuji všechny 3 herečky. A ještě nechápu, proč bylo takové haló k písničce od Tomáše Kluse, když ve filmu píseň vůbec nezazněla... :D / režie 70% / scénář 25% / kamera 70% / hudba 80% / herecké výkony 100% / napětí 80% / střih 90% / kostýmy, masky 75% / // celkové hodnocení 82% // (viděno: kino)(7.3.2020)

• - Jedná se o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech – 115 245 diváků za týden. Doposud toto prvenství držel film Michael Jackson’s This Is It (2009) s 91 824 diváky. Jedná se také o 9. nejlepší první víkend českého filmu. (TheSlezy)

• - Jedna z protagonistek, Anežka Pithartová, je vnučkou známeho českého politika Petra Pitharta. (Dawe_Holi)

• - Policie si vyžádala natočený materiál po zveřejnění první ukázky. [Zdroj: iDnes.cz] (malamala)