V síti

Caught in the Net

V sieti

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min

To vyzvánění Skype jsem nikdy neměl rád a tady ho kolikrát nechali zvonit tááák dlouho, až to bolelo. Samozřejmě je to palčivé téma dnešních rodičů, takže divácká úspěšnost zaručena. A musím řict, že i když o tom člověk ví, nepředstavoval jsem si to až v takovém extrémním rozsahu. V podstatě nedlouho po castingu, bez nějakejch velkejch zdržovaček, hned první honič!!! No kurva. Sice jsem od dokumentu čekal ještě ostřejší a nechutnější věci (podle toho, jak všichni, co to viděli, z toho byli zhnusení), ale střízlivě musím říct, že tam toho bylo až až... a pak mi někde vzadu v hlavě visí tušení, že ty ještě horší věci se dějí ve skutečnosti a ne v dokumentech. Jinak pro pedofilní diváky je to poměrně slušnej návod, jak zjistit, co nedělat, aby se nenechali chytit. Myslím, že tohle je můj první dokument v kině a zážitek docela silnej. Hlavně taky proto, že jeden z těch úchylů vypadal zamlženej jak Niki Lauda...(7.3.2020)

Předně bych chtěl poděkovat režisérovi Vítu Klusákovi, režisérce Barboře Chalupové, a hlavně třem slečnám, že do něčeho tak neuvěřitelně psychicky náročného šli a přivedli k životu látku, o níž by se mělo neustále mluvit. Problém, v němž se na internetu může každý dostat ke všemu a povídat si s kýmkoli je bohužel starý jako snad internet sám. Zde je třeba ocenit fakt, že celý tvůrčí tým k tomuto přistupuje velice střízlivě a vykresluje nám syrovou realitu, u níž budete nejednou odvracet znechucením zrak. Rovněž musím ocenit i dokonalou iluzi dětských pokojíčků a s tím i spojených příběhů, které holky některým predátorům vypráví. Je tedy vážně na škodu, že v některých pasážích edukativní rozměr poněkud nešťastně ustupuje divácké atraktivitě, pročež právě v těchto momentech dostanete iluzi velmi zvrácené grotesky. Co tedy dodat na závěr? Snímek V Síti by měl povinně vidět každý rodič, který nechává svou ratolest volně brouzdat na internetu a následně svým dětem pustit verzi určenou pro školy. Právě malé a dospívající děti, které tráví na různých "kecálcích" spoustu svého času by měli vědět, že ne vždy sedí na druhé straně někdo, kdo si s nimi chce skutečně jen kamarádsky popovídat, ale třeba někdo, kdo je chce jen využít a v nejhorším případě i zneužít. Tohle je zkrátka "must see" dílo, u něhož pevně doufám, že za pár měsíců či let nezapadne prachem. Tato problematika totiž zřejmě nikdy nepřestane být aktuální. (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „A tobě nevadí, že je mi 12 let?“(27.2.2020)

V síti je dost netradiční film na citlivé téma, který se těžko hodnotí. Pro nás mladší generaci je to docela aktuální a všeobecně známý problém (ikdyž jsem nevěděl, že se to děje až v takové míře), pro starší generace rodičů a prarodičů to bude ale nářez, protože ti o tomhle ani zdaleka neví tolik, čímž se dostávám k dalšímu plusu, a tím je schopnost přilákat do kina lidi, kteří by se tam za normálních okolností ani neocitli. Celkově je to dost hezky a uceleně zpracované, místy vtipné, místy dost mrazivé a určitě je nutné o tomhle více mluvit, hlavně mezi dětma, čehož se filmařům podle mě podařilo skvěle. Palec nahoru a doufám, že to hlavním “online kamarádům” pěkne zničí život a dostanou, co si zaslouží. Tolik penisů jsem totiž neviděl za celý svůj život:D(29.2.2020)

Veľmi si cením snahu tvorcov a taktiež ich chválim za nevšedné spracovanie, ale miestami som mal pocit, že si zbytočne robili z témy srandu (dievčatá so smiechom komentujúce ich "nápadníkov", pes ocikávajúci kabát) a inokedy naopak príliš tlačili na pílu (scéna s prvým slušným video callom bola síce úsmevná až dojemná, ale zároveň na mňa pôsobila mierne silene). Pocitu, že filmári kládli malý dôraz na serióznosť témy, som sa nevedel zbaviť taktiež kvôli hlučným divákom v kinosále, ktorí sa neustále smiali aj na záberoch, ktoré určite nemali pôsobiť humorne. V síti stojí za to, odporúčam zájsť do kina, ale ako som už napísal, určité výhrady, bohužiaľ, mám.(7.3.2020)

Dlouhodobá mediální kampaň v kombinaci se známým jménem jednoho z režisérů udělala svoje. V síti se během prvního týdne v kinech stal nejúspěšnějším dokumentem české historie a já mu to moc přeju. Během projekce jsem se spolu s ostatními diváky nasmála víc než při sebelepší komedii, protože je neuvěřitelné, jaké argumenty sexuální predátoři používají - bolestivé vracení semene zpátky do těla, když slečna neukáže prsa, bylo asi top. Při závěrečné osobní konfrontaci s jedním z pánů mě ale mrazilo při pomyšlení, že se tito lidé ve většině případů necítí provinile, protože je to přece vina dětí a jejich rodičů. Moc moc důležitý projekt.(9.3.2020)

• - „Film jsme postavili tak, aby byl co nejvěrnějším odrazem toho, co se v dětských pokojících čím dál častěji děje. Pokud bychom film natočili jako soubor rozhovorů s odborníky nebo investigativní reportáž, nikdo by si nedokázal představit, čím si kluci a holky v tom věku procházejí. Doufám, že se nám podaří rozpoutat debatu a rodičům, učitelům a třeba i zákonodárcům trochu více otevřít oči,“ prohlásila režisérka Barbora Chalupová. (Duoscop)

• - „Díky filmu V síti získaly některé děti odvahu problém řešit. Naštvali jsme hodně lidí, ale měli jsme hlavně strach o herečky, postarali jsme se o jejich ochranu,“ říká dokumentarista Vít Klusák o filmu V síti. [Zdroj: art.ihned.cz] (SONY_)

• - Jelikož falešné profily dívek udávaly jako bydliště Kladno, Ústí nad Labem a Plzeň, ale hovory se odehrávaly v Praze, byla IP adresa přesměrována na jednotlivá města. Také scenérie a světla za okny pokojíků ve studiu se pro autenticitu měnily podle aktuálního počasí v daných městech. (Rehin99)