Zlínský klenot (TV film)

Dokumentární / Drama

Česko, 2019, 52 min

Tomáš Baťa (a.z.)

Martin Polák

Pokud je dokumentární film pojatý realisticky - jako v tomto případě -, mělo by být jedním z hlavních cílů vložených hraných ukázek prohloubení dojmu autenticity. A to se moc nedaří: scénky jsou po herecké stránce lepší i horší, někdy ale už vyloženě špatně napsané. Například: Tomáš Baťa se vypracoval od píky, nebyl to rozený intelektuál, na druhou stranu svoje podnikání rozšířil do celého světa, se zahraničními partnery se musel nějak domlouvat (většinou to asi nebylo v češtině), a tudíž to nemohl být ani žádný buran. Mám opravdu uvěřit, že když pan velkokapitalista mluví o novém pařížském kině nejstarší světové filmové společnosti Gaumont [Gomón], vysloví její jméno jako „Gamont“? V době, kdy je francouzština mezinárodním jazykem číslo jedna??? To snad ne... To, že o necelou minutu později zazní v objektivním (!) komentáři spíkra (který na tom nemá hlavní vinu, protože přečte to, co po něm vyžaduje režisér) výslovnost „Gómont“, taky o mnohém vypovídá... Škoda, při pečlivější práci mohlo být o hvězdičku víc. -------- V titulcích filmu uvedeno: název Zlínský klenot. Památník Tomáše Bati.(26.5.2019)

Zlín je prostě boží i přestože odkaz p.Bati za ta léta (a částečně záměrně) poněkud uchlápá.(17.5.2019)

Nadcasovost.(15.5.2019)

Hraný dokument, který nejen samotným příběhem přitahuje také historickými fotografiemi a filmovými záběry. Je nesmírně zajímavé srovnávat místa, která člověk zná s jejich podobou před 80..90..100 a více léty. Příběh památníku je poutavý, ale stejně tak obraz kolonie baťovských domků, veřejných prostor a náměstí. Příběh, který nám, kteří nejsme právě Zlínofilové, toto město ukázal trošku jinak.(30.5.2019)

Dokument vcelku zajímavý, barák již méně...Princip dravosti Bati jde mimo mě... Mravní bída je počátek, hospodářská krize důsledek...(29.5.2019)