Frasier

USA, (1993–2023), 102 h 31 min (Minutáž: 21–44 min)

Hudba:

Bruce Miller

Série(12) / Epizody(273)

vlciak_007

Konečne prišiel humor môjmu intelektu vhodný! Frasier je fakt ÚŽASNÝ, GENIÁLNY, SKVELÝ, MILÝ perverzák. A musím uznať, že toľko blbcov, ktorí sa do tohto seriálu natlačili. Skrátka nádhera. WTF, prečo sa to ešte nenatáča? 100%. ()

bohemak2

Učit se je lidské a poučení lze brát z čehokoliv. Filmy mají na většinu z nás velký vliv - viděním, slyšením a prožitými emocemi si pamatujeme obsah téměř nejlépe. Většinou své myšlenky dokážeme ukočírovat, ale co když na různé smysly začnou útočit různé signály a aniž bychom si to uvědomovali, sledováním filmu si utvoříme názor pouze na základě jakýchsi vjemů, které reflexivně zpracujeme a neporadíme se s našim mozkem, co to vlastně bylo zač. V historii se film často zneužívá právě k ovládání myslí, usměrňování názorů a obecného mínění. Není to určitě lehká práce, je třeba zvolit vhodné načasování, správně pořadí podkladů, velikost osvětlení... na výsledném efektu může záležet jakýkkoliv detail. Tohoto šťouchu (nudge) lze dosáhnout opravdu precizní prací, nebo jen prostě 11. sériemi přesvědčováním, že "lidi jsou v zásadě dobří" a jen okolnosti je nutí jednat jinak, než jak by měli. Frasier je více skvělý seriál než sitcom, není zahleděn jen do svých niterných vztahů v rodině, ale dívá se dál, dívá se na celý lidský život, na to, co většina lidí prožívá v období produktivního věku. Díky tomu můžeme sledovat, jak kráčí životem jeden absolvent Harwardu s jeho nejbližšími, pochopit, proč někteří lidé lpí na svých zásadách a proč je důležité mít lidi, kteří se za vás postaví. Frasier je jako každý jiný, chodí do práce, řeší domácí potíže, milostný život, soutěží s Nailsem, navštěvuje vinařský klub, handrkuje se s Roz a Martym... Nijak nevybočuje z běžného života, snad jen svojí známostí rozhlasového psychiatra. Není to nějak málo pro námět k 262 epizodám? Ani ne... Frasier poklidně plyne, chytře promyšlené gagy se vynořují a zase zanořují, aby mohli na konci zasadit rozhodující úder, občas jedna ze skvěle promyšlených charakterů postav někdy něco přeslechne nebo špatně pochopí, čas od času vyvstane významnější dějová linka, která pohne příběhem kupředu a než se nadějete, koukáte již na 10. díl v kuse. Čím je tedy tento seriál tak zvláštním? Řešením občas banálních problémů, které by normální člověk ignoroval a nepřemýšlel by nad nimi nebo naopak situací, kdy by každý normální člověk byl sobcem a ozval se... Taky vás někdy štve, že život není fair, že se musíte srovnávat s neadekvátními podmínkami a jiní, za lepší plat, větší oblíbenost a za mnohem méně zodpovědnosti/vědomostí/práce sklízejí ovoce? Že vaše přítelkyně uteče k nějakému hrubému ignorantovi a vám jako gentlemenovi nezbyde nic? Že pomůžete někomu k úspěchu a on vám to neoplatí? Že vám drzoun zasedne místo v kavárně, kde již několik minut čekáte na volný stůl? Že vás ošidí majitel galerie a při reklamaci se vám vysměje? Že vás občas nutí lidé k odpovědnosti, do které vám nic není? Pokud ano, směle se pusťte do tohoto seriálu. Já to udělal a od té doby nahlížím na věci trochu jinak. Není vždy nutné očekávat reakci za svoje činy. Není vždy nutné mít z činů prospěch. Je správně stavět se za správnou věc. Držet se pravdy, snažit se jednat čestně a nezištně. Pomoci bližnímu. Skoro by se dalo říci, že si autoři vypůjčili Masarykovské hodnoty. Nejlepší díl: High Crane Drifter | | The Ski Lodge | | Chess Pains | | Death and the Dog () (méně) (více)

Dazdn1k

Genuialne dialogy, nie je to humor pre kazdeho, velka skoda ze sa uz nevysiela a aj to ze v cechach o nom vie len malo ludi, kedze ho tam nemaju ()

rooklet

Pokud si chci zlepšit náladu, pak tento seriál je téměř zaručeným prostředkem...perfektní 2. český dabing s jasně charakteristickými hlasy (ať se na mě bratři Slováci nezlobí, ale v sk dabingu jsou všechny hlasy tak nějak stejné) úžasný Igor Bareš a další dodávají postavám další rozměr ... inteligentní humor s perfektním načasováním... něco z mála věcí, které se Amíkům povedly... a co je důležité, série jsou na podobných úrovních a spíše je každá další lepší než předchozí... ()

clix002

Jednoznačne môj top komediálny sitcom, nielen pre jeho skvelý inteligentný humor, ktorý ako mnohí poznamenali, nie je pre každého ale aj preto že obsahuje množstvo informácií o divadle, histórii, knihách, autoroch, hudbe, sherry :), víne, syroch atď, atď... Tento seriál nikdy neprestane baviť a môžete si ho púšťať stále dokola. Podobne ako Cheers obsahuje úžasný "unseen character" Marisu, ktorú by ste rozhodne chceli po všetkých tých karikatúrnych opisoch vidieť. Najobľúbenejšie epizódy pri ktorých sa neudržíte smiechom - Ham Radio, Halloween, Ski Lodge, Three Valentines. A ako čerešnička na torte pre tých ktorý videli všetky série "Crock Tales" PS: "Frasier's Celebrity Callers" množstvo známych osobností ktorý sa dovolali do Frasierovej show. ()

LorD_OniX

Tento seriál je moje srdcovka. Poprvé shlédnuto na televizní stacinic Markíza, kde vynikal v té době slovenský dabing. Seriál má 11 série a při 11. září zemřel po natočení 8 sérií jeden ze scénaristů ve World Trade Center. Tímto seriál trochu utrpěl a přišly dvě slabší série. Pro mě budou nejlepší série první až šestá, kde člověk opravdu nenajde ani jeden díl, kde by se nesmál celou dobu. Myslím, že i v dnešní době si člověk může najít zalíbení v tomhle stylu humoru. ()

LeuskaR

Frasier je jeden z tých lepších sitcomou, ktoré som videla. Zaujímavé zápletky, inteligentný humor, každá epizóda vás núti pozrieť si dalšiu a dalšiu. Podľa mňa najlepšia postava je David Hyde Pierce. vtipný, popletený, jednoducho svojský a originálny charakter. ()

Jarsey

Jedinečný sitcom, spin-off seriálu Cheers. Zde sledujeme postavu doktora Frasiera Cranea, který se z Bostonu odstěhoval do Seattlu a zde pracuje v místní rozhlasové stanici jako „lékař na telefonu“. Žije se svým otcem, čas tráví se svým bratrem, hledá si ženu pro život atd. Humor je nenucený, ovšem v jedenácti sezónách se dá předpokládat, že některé díly jsou extrémně slabé, ale celková úroveň seriálu je velmi vysoká. Humor je inteligentní, neotřelý a originální. ()

failik

V devadesátých letech nebylo o sitcomy nouze a Frasier, i když se jednalo o spinoff vydržel dlouhých jedenáct let. Sympatické obsazení, vtipné situace a chytrý humor. ()

hmyzovrah

Je to teprve dva roky, co jsem narazil na tento sitcom a po první slabší sérii jsem tento sitcom zařadil mezi nejlepší. Je tam hodně znát Britský humor, asik to bude tím, že některé postavy jsou Britové :-) ()

Nag0

Nesmierne podhodnotený seriál s absolútne brilantným obsadením, trefným často sofistikovaným až veľmi špecifickým humorom ktorý má síce často pôvod v dosť puerilných vodách, avšak vždy sa dostane nad hladinu vďaka distingvovanosti, šarmu, intelektuálnemu rozmeru či bežnému sedliackemu rozumu hlavných postáv a ich nekončiacim menej či viac subtílnym interakciám. ()

vecnaAmbra

Tento seriál mám veľmi rada a z môjho pohľadu ho žiaden iný sitcom neprekonal. Pre jeho plné vychutnanie je dosť podstatné sa dôkladnejšie zoznámiť s jednotlivými charaktermi postáv vrátane psa :-) Humor je často ťažený z nesmierne obrovského ega Frasiera a Nilesa, no zároveň je podaný tak sympaticky a inteligentne, že to sa vidí len málokedy a v amerických seriáloch už úplne ojedinele. Naozaj veľký obdiv tvorcom, ktorí dokážu vymyslieť také kvantum vtipných situácii a hlášok a pritom vôbec neskĺznuť do nejakej primitívnosti. Za povšimnutie stojí fakt, že seriál celých 11 sérii nestráca na kvalite, ba dokonca niektoré časti 11 série patria k tomu najlepšiemu. Isteže boli aj slabšie diely, možno mi trocha liezla na nervy Bibi či Daphnina rodina a záver deviatej série by som najradšej vynechala, ale treba brať do úvahy, že osudy našich postáv sa za takú dobu museli nejakým spôsobom vyvíjať. A taktiež aj časti, ktoré sú viac zamerané na medziľudské vzťahy, či rôzne Frasierove psychické dilemy prekvapujú svojou milou inteligenciou. Páči sa mi tiež, že zápletky v jednotlivých častiach majú zaujímavý náboj a nevyznievajú tak nejako nepravdepodobne a do stratena, ako je tomu napríklad v seriáli Priatelia, v ktorom najmä vedľajšie postavy mali často nereálne správanie. Jediné čo vadí, je opakovaný debilný smiech v pozadí, ale čo už, tento trend tu máme už nejakú dobu a treba sa s tým asi zmieriť. Vždy keď si chcem oddýchnuť a dobre sa naladiť, pozriem si opäť s chuťou tento klenot medzi seriálmi. Ešte by som rada dodala a vidím, že nie som sama, že slovenský dabing je vynikajúci a je lepší ako našich milých českých bratov. ()

3Libras

Konečne nejaký sitcom, v ktorom nie sú hlavné postavy len mladí, krásni a úspešní ľudia hľadajúci vhodného adepta na rozmnožovanie, s ktorým by žili šťastne až do smrti. V seriáli je síce mnoho predvídateľných situácií ale tie úžasné dialógy a neobkukané postavy to maximálne vyvažujú. Možno práve to, že protagonisti sú už v trochu postaršom veku a majú už všeličo za sebou ponúkne divákovi množstvo zaujímavých situácií a dilem, nad ktorými sa nielen pobaví ale aj zamyslí. Nie som nejaký ortodoxný zástanca pôvodného znenia (tu je to naozaj pre náročnejších užívateľov) ani kritik dabingov, ale v tomto prípade určite odporúčam verziu so slovenským dabingom. Sitcom dostal počas svojho 11(!) ročného trvania 37 Primetime Emmy Awards - zaslúžene. ()

MatoPalkes

Aj po mnohých rokoch stále jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. Dokonca ešte lepší, lebo chápem viacej vtipov. Veľmi príjemná záležitosť. ()