Tajemství DNA

(TV film)
  • Rusko Великая тайна ДНК (více)
všechny plakáty
Rusko, 2014, 44 min

Studie lidské DNA každý den otevírají stále více informací o sobě, ale zároveň před lidstvem kladou takové otázky, na které genetici ještě nemohou najít odpověď. Co je DNA, co se pod ním skrývá, jak se dá využít a mnoho dalších otázek zodpoví tento dokument. (Kino Svět)

majo25

Príklad, ako sa zo zaujímavej témy dá vďaka slabšiemu spracovaniu pokaziť dokumentárny zážitok. Minimálne vyznieva úsmevne. Tento dokument vyzerá, ako keby Rusi len predvčerom objavili DNA a genetické testy a oznamujú nám, čo všetko "prevratné" sa dá z oného "tajuplného" genetického kódu vyčítať, resp. aj nevyčítať (rysy povahy a pod). Nezabudnú spomenúť, že test DNA je "dnes" možný už vo všetkých väčších ruských mestách. :-) Skrátka, zaspali dobu a dávno známe skutočnosti vydávajú za prevratné novinky. Aj spolu s dávkou vedeckého konzervatizmu a bioetiky. Do toho úplne zbytočné kriminálne príklady či príbehy rodín (ako ten o výmene batoľat v nemocnici), ktorých kvalita i prínos je porovnateľný so Susedskými prípadmi alebo Krimi novinami. Na záver nesmiem zabudnúť na kamerové nastajlovanie expertov, v pozadí ktorých nesmie chýbať monitor počítača s atraktívnym vedeckým screenom. Celkovo podpriemer. ()

Autogram

Ruský dokument štandardnej kvality a potupnosti od základných informácií z učebníc cez perličky o náprave zamenených bábätok až po etické otázky budúcnosti. Ozvláštnené je to ruskými špecifikami o skúmaní pozostatkov vyvraždenej cárskej rodiny Romanovcov a genofondu Rusov v porovnaní s dávnovekými mongolskými okupantami. ()