Epizody(8)

Osemdielny taliansky televízny seriál o životnej púti presláveného stredovekého cestovateľa a objaviteľa. (oficiální text distributora)

Radek99

Výborný historický seriál popularizující jednu velkou historickou postavu západní civilizace, který patřil k tomu nejlepšímu, co se vysílalo v Československé televizi před rokem 1989. Úžasně výpravný (a asi na italské poměry i nákladný), skvěle herecky obsazený (včetně mezinárodních hereckých hvězd - Leonard Nimoy, F. Murray Abraham, Denholm Elliott...) a s tak podmanivou a sugestivní hudbou Ennia Morriconeho, že takového Vangelise v Dobytí ráje hravě strčí do kapsy. Seriál Marco Polo je ale vlastně více než hraný film takový imaginární historický cestopis, skoro až s encyklopedickými rozměry života, doby a cesty slavného cestovatele. A jediná má výtka zní - občas (ale opravdu jen málokdy) sklouzává tenhle seriál od dějovosti k popisnosti, rozměrů třeba zrovna italských filmových neorealistů to ale nedosahuje:-) ()

Subjektiv

Je tomu možná dvacet let, co jsem seriál Marco Polo viděl naposledy a ač mu nelze upřít kvalitu, v dětských vzpomínkách nabýval podstatně větší velikosti. Seriál osciluje mezi dokumentarizujícím popisem navštívených míst a kultur, obraze doby, napínavým palácovým dramatem, monumentálním příběhem počátku konce veliké říše, naivní romantikou až k humanistickému poselství. Jde sice o osmihodinové dílo, avšak pro řádné líčení všeho, co si předsevzalo, mu to přesto nestačí. +++++ Historicita a popisnost zdá se být na první pohled věrnou, určitých nesrovnalostí jsem si však přesto povšiml. Velkolepá výprava s množstvím nákladných kostýmů, natáčení na opravdové Velké čínské zdi, v reálném Zakázaném městě, ve skutečném letním císařském paláci v Pekingu - to vše dodává sérii autenticitu. Člověka však zklame vědomí, že Marco Polo ve své knize o Zdi vůbec nepíše, Zakázané město se začalo stavět až 100 let po jeho smrti a téměř celý komplex letního paláce je ještě mladší. Jistě, jde o nádherné kulisy a dost možná ty nejvěrnější, co jsou k dispozici, leč proč Polo stojí na zdi, proč se o Zakázaném městě hovoří? A když nesedí toto, mohu věřit tomu dalšímu? +++++ Pokud jde o historické události, tak snad ano. Ve zobrazování impéria však seriál příliš do hloubky nejde. Pobyt u dvora v obří říši však přesto považuji za nejzdařilejší část seriálu. Veliký chán Kublaj sedí uprostřed všeho dění, sbíhají se k němu informace, rozbíhají se od něj příkazy, ale než mocná říše pohne svou paží, jak hlava nařídila, uplynou týdny a měsíce, než zabolí vzpoura či válka, trvá to zrovna tak dlouho. Ten moloch už ani sám sebe necítí. +++++ Hůře působí Polova milostná vzplanutí zažehávaná zřejmě plameny v jeho očích. Lásky jsou zde vždy věrné, komplikuje-li je něco, vždy je to zlý okolní svět. Stačí říct: "Miluji tě," a druhá strana automaticky odpoví: "Já tebe taky." Není třeba snah, stačí být Marcem Polem. Závist mě jímá. Jistě Polo oplývá krásou, ušlechtilostí ducha i bezmeznou odvahou, ale přesto se mu musí každá, po které touží skládat k nohám a na druhou stranu právě a pouze ona? Má-li Marco Polo jistou, leč změrnou hloubku v líčení říše a zvyků dalekých krajů, v podání mezilidských vztahů, zvláštěpak vztahů mužů s ženami mu chybí zcela. A přece je líčí, ač nemusí a nepotřebuje. +++++ Ten ušlechtilý Polo, Polo Ježíš Kristus, připraven k největším obětem, vždy nebojácný Polo, moudrý Polo, dokonalý Polo nám však ještě přichystal lekce lidství, doufajíc zřejmě, že napraví naše zkažené duše. Ale ne, on působí dojmem, že oslavuje naši pokrokovou dobu, v níž už většina obyčejných lidí ví, že porozumění mezi národy a třídami je možné. On, světlo humanismu v tmářském středověku, kam patří ti, kteří i v dnešní době vyvolávají nenávist. Míru zdar, říkám i já, leč všímám si, že Polo z Marca Pola nějak nechápe či neříká, co vlastně v lidech probouzí nenávist a rozbroje. Ve své láskyplnosti klouže po povrchu. Výpravný je však tak moc, že si natěsno tu čtvrtou mou hvězdu vysloužil. ()

DaViD´82

Co tomu chybí k dokonalosti nejlépe shrne sám Marco v (páté?) epizodě, ve které chánovi s až nakažlivým zaujetím vypráví co na své cestě z Benátek viděl a zažil. A přitom tam z toho nebylo vůbec nic. Chyba téhle série je tedy především v rozsahu, na pokrytí všech Polových dobrodružství je osm cca hodinových dílů málo, zvláště když se ztrácí čas při "estrádních" ukázkách jednotlivých kultur během žranic tu či onde. Pokud se však zrovna nejí a nepopíjí, tak nelze mít moc výhrad. ()

Cervenak

Skvostný seriál, na ktorý sa už trochu pozabudlo, čo je veľká škoda, pretože sa výpravnosťou a celkovou kvalitou spracovania minimálne vyrovná "konkurenčnému" a omnoho slávnejšiemu Šogunovi. Davové scény a množstvo kostýmov a pompéznych dekorácií mu môže ticho závidieť ktorýkoľvek novodobý historický veľkofilm. Na DVD vyšiel síce v tragickej obrazovej kvalite a bez pôvodnej zvukovej stopy, ale aspoň má pôvodný hviezdne obsadený český dabing z 80. rokov. ()

Lima

Mám rád kostýmní velkoprodukce a tohle je produkt přesně podle mého gusta. Monumentální, výpravné, na penězích se nešetřilo. Navíc dějově zajímavé a s výbornými herci (hlavně mě potěšil F.Murray Abraham, který mimo Saliera v Amadeovi moc výrazných rolí neměl). Krásný hudební motiv, který mi navždy zůstane v hlavě. Tady prostě není co řešit a nejvyšší hodnocení je tu zcela na místě. Všem doporučuji. ()