Do nemocnice přijíždí ministerská komise, aby projednala stížnost zelinářky Dobiášové. Všichni před touto komisí postupně vypovídají a Karel Sova při své výpovědi označí nemocnici v Boru jako „určitě ne na takové úrovni jako špičková pracoviště v Praze". Blažej prudce a rozhořčeně vytýká Karlovi jeho nesolidárnost s ostatními. Tenhle konflikt je největší a nejtěžší, jaký ortopedie poznala. Karel však není ochoten přiznat vůbec nic, ani své vlastní ženě. Doktor Štrosmajer cítí jako svou povinnost informovat o tom starého pána v Týništi. Arnošt Blažej se odhodlává jít za Inou do porodnice a říct o všem i své ženě. Nečeká ho nic míň než definitivní odchod z domu. Doktor Štrosmajer při jedné z operací dostane těžký srdeční záchvat, doktorka Králová ho rychle odváží na své oddělení. Mladý Peterka musí chtě nechtě dokončit operaci za něho a udělá to dobře. Doktor Štrosmajer, sotva se z infarktu probere, už vede s Danou Královou opět svůj proslulý dialog. (Česká televize)

quokam

Vrchol seriálu a důvod, proč druhá řada převyšuje tu první, ale taktéž 90 či více procent nejenom ČSR seriálové produkce. Koncerty Kopeckého, Štěpánkové, Kaisera, herecky souboj jak pistolníků divokého západu mezi Abrhamem a Frejem (za mne osobně herecky zvítězil Frej). Jediné, co mne štve, jsou až patetické komentáře úvodního vypravěče, sice to asi odpovídá soudobé mode, ale dnes už to vypadá hodně ulitle. 95 proc. ()