poster

Nemocnice na kraji města (TV seriál)

 • anglický

  Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Hrají:

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (368)

 • golfista
  *****

  Vynikající česká seriálová špička, která má jistě nějaké pihy na kráse, ale jako celek si plné hodnocení zaslouží. Výborné prokreslení jednotlivých postav a herecké výkony hlavních představitelů (hlavně v druhé části od 13. dílu do konce) jsou hlavní devizou seriálové jedničky.(5.4.2003)

 • Lima
  ****

  Stěží najdete lepšího představitele specifického žánru jménem český televizní seriál, než jakým je "Nemocnice". Když pominu skvělé herectví Mistra Kopeckého a jiných, tak nejvíce na tomto seríálu oceňuji, že v době tuhé normalizace, kdy se točil jeden politicky zaměřený blábol za druhým, se "Nemocnice" úspěšně vyhnula "soudruhování" a politickému agitování. Dá se na to koukat i dneska, aniž by se člověk nasral.(23.3.2003)

 • Tosim
  ****

  A CO DUŠE? Postupem času jsou pro mě více nosné scény z nemocnice, operace a pacienti, soukromé trable doktorů už méně, každopádně o jakékoliv plytkosti nemůže být řeč, to, jak spolu lidé mluví, uměl Dietl zkrátka zachytit bezchybně. Nejlepší postavou je, jak jsem tak sledováním zjistil, doktorka Králová. Ta mě nejvíce oslovuje. NA MĚ ŽÁDNÁ ULTIMÁTA NEPLATÍ!(28.3.2008)

 • Djkoma
  ***

  Kvalitní český seriál, který se stal legendou nehledě na jeho kvalitu (jak je zvykem v česku).(29.8.2004)

 • Renton
  ***

  Scénář: Jaroslav Dietl .. Lehce nadprůměrná záležitost, která se nese na (dodnes) populárním prostředí nemocnic a lékařů. Silná zejména v dialozích. 70%(8.9.2004)

 • Marigold
  ***

  Nechápu gloriolu "geniálního seriálu" a nechápu ani špínu, kterou na Nemocnici někteří házejí. Seriál, který mi stačilo vidět jednou, ale nijak zvlášť mě ani nezaujal, ani neznechutil. Je to prostě kvalitní řemeslo, dobrá "vypínárna" po těžkém dni. Klasické médium přenosu vlastních starostí do "jiného" světa... Sice to trochu zavání normalizačním sedativem, ale přesto Nemocnice svoje kvality to má (přinejmenší za toho Kopeckého si to tři hvězdy zaslouží)...(28.1.2004)

 • Anthony
  *****

  Skvěle napsané dialogy a postavy - ty postavy jsou navíc i dobře zahrané (většinou). Nejraději mám Kopeckého a Medřickou, hodně zajímavým vývojem projdou např. Abrhám nebo Janžurová. Srala mě Motlová s tím svým věčně vytřeštěným výrazem ("a co Kája!"), snad největší sviní v seriálu je dcera Štrosmajera - k té cítím přímo fyzický odpor. Jsem zvědavý na pokračování (vyhlížím ho ovšem s mírnými obavami)(25.7.2003)

 • Radek99
  ***

  Předchůdce dnešních latinskoamerických telenovel, byť tedy s československou hereckou špičkou a s občasnými záblesky něčeho vyššího (třeba díl, kdy zemřel doktor Štrosmajer...)(13.7.2007)

 • tron
  ***

  „Tak si k tým zločinom, ktoré ste mi tu teraz vymenovala, pripíšte ešte jeden, pani Dobiášová. Urážku na cti. Vy krava nebeská!“ Pre niekoho kultové. Inak hrozne patetické. Dialógy sa berú neznesiteľne vážne, herecké výkony sú bez náznaku nadhľadu miestami až afektované (pán Chudík), nuž a statické, niekoľkominútové zábery dokazujú, že profesionálni herci (Kopecký, Abrhám) sa dokážu namemorovať dlhé monológy, ale pozerať sa na to dobre nedá. Atmosféra zaspáva a tempo zaspalo. Seriál tragikomicky zostarol.(16.8.2008)

 • Karlos80
  ****

  Zdařilý a téměř všemi oblíbený (dnes už kultovní) televizní seriál, který ani po dlouhých téměř třiceti letech nezklame jak věrného a stálého televizního diváka tak i toho občasného a nového . Skvělá Dudkova předloha, scénář-jakbysmet, režie, herecké výkony na tehdejší velice dobré úrovni, oblíbená, pronikavá a velice zapamatovatelná hudba, a hlavně příběhy ze života obyčejných lidí jejich charaktery a nevšední problémy. Tak to přesně můžu, a tento seriál mi to přesně před mnoha lety miliónově splňoval. Dietl měl prostě čich, a jeho poměrně zdařilé seriály ( a to nekoukám ani na dobu a ani nejsem nějak politicky zaujatý), za bývalého režimu vždy téměř povinně vyklízeli ulice. Prostě televizní klasika. Škoda jen jedné věci? A to sice toho že se tohoto seriálu nedožil pan Karel Höger (původní dr. Sova). Se kterým byla natáčena původní třináctidílná série v roce 1976. A dodnes s ním zbylo několik natočených scén, třeba ta pod deštníkem s Eliškou Balzerovou a Ladislavem Chudíkem. Nejraději jsem měl ale stejně a samozřejmě dr. Štrosmajera a jeho nezapomenutelné výlevy nejen ze života ale i ze své bohaté lékařské praxe. Jako třeba tento který povídal vrchní sestře Pěnkavové (Iva Janžurová).."Kdyby blbost nadnášela, tak tu létáte jak holubička." Nevím jestli originál z jeho hlavy? Ale jak pravdivé že?(16.1.2007)

 • Boss321
  ***

  Česká televizní klasika se spoustou vynikajících herců a s nezapomenutelnou hláškou Miloše Kopeckého:,,Kdyby hloupost nadnášela tak vy by jste lítala jako holubička"......(1.12.2007)

 • Faidra
  ***

  V tehdejších i dnešních podmínkách rozhodně nadprůměrná záležitost, ale nějak zvlášť urvaná jsem z ní nikdy nebyla. Postavy Štrosmajera a Fastové jsou skvěle napsané, životné a přesvědčivé, zato Sova a Cvach jsou slušně odfláknutí a zatímco pan primář svou ušlechtilostí naleptává žaludeční stěnu, Cvach není postava, ale karikatura. Nemluvě o Čeňkové, která mi vždycky lezla krkem, a dost zvláštní chronologii příběhu, který zpočátku postihuje každou drobnost, aby v závěru chvátal mílovými kroky. Ale pravda je, že liga dobrých herců v čele s Kopeckým, Medřickou a Janžurovou z toho dokáže vytěžit celkem dost. A pravda je bohužel i to, co tu napsali mnozí přede mnou - že pokud se člověku "poštěstí" vidět něco z druhé série, začne mu původní řada seriálu připadat jako naprosto špičková záležitost.(29.8.2007)

 • emma53
  *****

  "Kdyby blbost měla křídla, tak bys tady lítala jak holubička". Štrosmajer a jeho hlášky. Slizkej Cvach, rozkošně zamilovaná Janžurka s Pepou Dvořákem a ostatní ansábl, který nám udělal ty večery snesitelnější a za to jdu na nejvyšší špricličku.(13.9.2017)

 • igi B.
  **

  Upachtěný režimní seriál, ukazující dle společensko-politických pravidel té doby na epizodkách >ze života< jedné okresní nemocnice >problémy< socialistického zdravotnictví. Socialistické soužití, soudružské vztahy, jasný záporák Cvach, nemorální kariérismus, řeč a moudrost dělného lidu a tak dále a tak dále - no ano, soudruzi umělci, ukažte nám ten život v husákovském socialismu, ale jen to co vám vrchnost dovolí... Nechápu tu zdejší adoraci, byť samozřejmě hlavní protagonisty téhle vylhané story zosobnili nejpopulárnější herci té doby. A ty dvě hvězdičky zde jsou opravdu jen za ty dobré herecké výkony některých z nich...(23.2.2006)

 • dobytek
  **

  Nadšení ostatních z tohoto seriálu rozhodně nesdílim. Neni to dost dobrý na to, abych to vydržel nějak pravidelně sledovat, takže mi poněkud unikaj souvislosti a vztahy mezi jednotlivými postavami. Celkově mi ale připadá jeden díl jako druhej a dalo by se to shrnout asi takhle: Doktor Sova flegmaticky pronese nějaký moudro, pak pro změnu doktor Štrosmajer pronese nějaký moudro velmi emotivně, do toho pořád přiblble se usmívající doktorka Bety Čeňková, sem tam nějakej prostřih na Gregoryho, kterej doma poslouchá nějaký hrozný kakofonie... Jedinej sympaťák je Cvach.(16.11.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Já prosím, aby se na mě po ránu mluvilo úplně tiše a sdělovaly se mi samý bezvýznamný věci." Hláškující MUDr. Štrosmajer byl pro mne jediným důvodem, abych tímto seriálem zabil pár socialistických večerů. Ty ostatní takřka růžovoordnační vztahy v dietním hávu mne zase tak moc nebavily, takže v dnešní době se této nemocnici vyhýbám úplně stejně, jako všem ostatním. Ze mě nemocného neuděláte.(13.2.2017)

 • Lynn
  *****

  Dnes již klasika české seriálové tvorby. Mnohem lépe napsaná i zahraná než její "o dvacet let" mladší pokračování.(29.1.2005)

 • gudaulin
  ***

  Z dnešního pohledu jen průměrný televizní seriál, který v žádném případě neobstojí v porovnání s lepší částí americké seriálové produkce. Příliš upovídané, pomalé, interiérové. Na druhou stranu seriál jako jeden z mála není z převážné většiny zatížený předlistopadovým ideologickým balastem. Dietl dialogy psát uměl. Vzhledem k relativně omezenému počtu dílů se nemusel a nestačil ztrapnit tak, jako současní autoři telenovel. Celkový dojem (se silným přídavkem nostalgie): 50 %.(14.6.2006)

 • Ainy
  *****

  Perfektní herecké obsazení, úžasné dialogy a zajímavé ztvárnění jednotlivých postav a děje. S nostalgií vzpomínám :-)(5.8.2011)

 • Le_Chuck
  **

  Telenovela z nemocnice.(19.6.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace