Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Havlová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová, Martin Šotola

Kultovní český seriál. Projekt mnoha paradoxů, natočený v nejtěžší normalizaci a přesto komunisticky prakticky nezatížený. Na konci sedmdesátých let král ve zchátralé tvorbě, jehož jedinou devizou jsou brilantně vytvořené postavy, jejichž osudy by se dali rozplétat klidně dvacet let... a to se taky stalo. Dnešní mladí diváci si můžou klidně odečíst tu čtvrtou hvězdu.(17.10.2005)

Jednotlivé postavy byly velmi dobře zahrané, ale bohužel to vše kazily všelijaké ty schůze SSM apod. To se ale nemůže moc tvůrcům vyčítat, když byla doba taková, jaká holt byla. Stačilo mi vidět seriál jen jednou a utkvěli mi v paměti především Miloš Kopecký a Ladislav Chudík, kteří vyloženě excelovali. Nijak však netoužím vidět seriál znovu jako celek. Spíš si rád připomínám jednotlivé scény.(17.4.2010)

Stěží najdete lepšího představitele specifického žánru jménem český televizní seriál, než jakým je "Nemocnice". Když pominu skvělé herectví Mistra Kopeckého a jiných, tak nejvíce na tomto seríálu oceňuji, že v době tuhé normalizace, kdy se točil jeden politicky zaměřený blábol za druhým, se "Nemocnice" úspěšně vyhnula "soudruhování" a politickému agitování. Dá se na to koukat i dneska, aniž by se člověk nasral.(23.3.2003)

I když je tento seriál notně ovlivněn dobou, přesto je to jeden z nejlepších seriálu, jaký kdy Česká Televize vyprodukovala. Chudík, Kopecký, Abrhám, Dietel i Dudek a plno dalších zde bezpochyby podávají životní výkony. Jen škoda, že popularita jejich postav zavalila jejich některé mnohem zajímavější a pozoruhodnější role.(5.12.2009)

Určitě je to naše stará seriálová klasika. S odstupem času, ale mám k tomu seriálu pár výhrad. Hlavně mi přišlo, že se tam časem řešila furt ta stejná a podobná témata a všechny postavy mi úplně nesedli i když se v tom sešla naše tehdejší herecká špička. Seriál určitě táhnou především Chudík z Kopeckým ti jsou nezapomenutelní. Nicméně kvalita jednotlivých dílů je kolísavá. Každopádně když to zase vezmu jako celek a přihlédnu k tomu jaký skvosty se točí dneska, tak si to ty 4* nakonec zaslouží. Takže dávám 70%(4.4.2015)

• - Herečka Jana Štěpánková se ještě dlouhá léta po skončení natáčení přátelila s anestezioložkou Danou Královou, která byla předlohou pro její seriálovou postavu. (raininface)

• - Jaroslav Dietl napsal roli Alžběty (Eliška Balzerová) podle své ženy Magdalény. (M.B)

• - Blažejová (Hana Maciuchová) nemá v seriálu křestní jméno, jenom příjmení. (M.B)