Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová

Z dnešního pohledu jen průměrný televizní seriál, který v žádném případě neobstojí v porovnání s lepší částí americké seriálové produkce. Příliš upovídané, pomalé, interiérové. Na druhou stranu seriál jako jeden z mála není z převážné většiny zatížený předlistopadovým ideologickým balastem. Dietl dialogy psát uměl. Vzhledem k relativně omezenému počtu dílů se nemusel a nestačil ztrapnit tak, jako současní autoři telenovel. Celkový dojem (se silným přídavkem nostalgie): 50 %.(14.6.2006)

Seriál, který má lidskost v genech. A zároveň mistrovský tah Jaroslava Dietla jakožto autora scénáře - neboť lékařské prostředí mu dalo nebývalou volnost ... možná i proto, že před bílým pláštěm se scvrkne každá autorita. Jaroslav Dudek pak "Nemocnici na kraji města" dokázal přetvořit v záležitost silně nadčasovou, která líčí člověka s neobyčejným porozuměním pro všechny lepší i horší stránky jeho povahy, přičemž nenápadně, leč cíleně vyzdvihuje hodnoty trvalé, které bychom (navzdory hektickému 21. století) neměli opomíjet ... 4,5*(29.8.2015)

V tehdejších i dnešních podmínkách rozhodně nadprůměrná záležitost, ale nějak zvlášť urvaná jsem z ní nikdy nebyla. Postavy Štrosmajera a Fastové jsou skvěle napsané, životné a přesvědčivé, zato Sova a Cvach jsou slušně odfláknutí a zatímco pan primář svou ušlechtilostí naleptává žaludeční stěnu, Cvach není postava, ale karikatura. Nemluvě o Čeňkové, která mi vždycky lezla krkem, a dost zvláštní chronologii příběhu, který zpočátku postihuje každou drobnost, aby v závěru chvátal mílovými kroky. Ale pravda je, že liga dobrých herců v čele s Kopeckým, Medřickou a Janžurovou z toho dokáže vytěžit celkem dost. A pravda je bohužel i to, co tu napsali mnozí přede mnou - že pokud se člověku "poštěstí" vidět něco z druhé série, začne mu původní řada seriálu připadat jako naprosto špičková záležitost.(29.8.2007)

Nazdar Sova, tak co to bude dneska? Endoprotéza, nebo endoprotéza? ,,Vážení kolegové, chtěl jsem vám říci - nebylo by dobře, abych vám to neřekl - dnes nás čeká závažná operace". Tak sůva neser a vymáčkni se, co vy ortopedičtí mágové dneska spíchnete! ,,Ale ještě předtím, vážená kolegyně, musím zdůraznit, že jsem se mýlil. Ve vás. Od samého začátku jsem vás častoval despektem a nedůvěrou". Doktorskej nemel a prozraď, za účelem jaké legrandy dneska toho pacoše rozkucháte? ,,Bude nutná endoprotéza, kolegové". A je to tady, a je to tady.......Za Chudíka, který ztvárnil prototyp slušného člověka, Kopeckého, jenž přidal ukázku neodolatelného, avšak slušného hulváta, za Inušku, předobraz kurvičky, ovšem velice slušné - dávám slušné čtyři.(16.5.2012)

Nejlepší český seriál z nemocničního prostředí, který má i po 30 letech sledovanost přes milion diváků. Už to o něčem svědčí. Samotný děj, zpracovaní a vůbec takové to pojetí se vůbec nedá srovnávat s těmi dnešními, až na na nějaké ty výjimky, sladkými slátaninami... A to už vůbec nemluvim jak to zde po stránce herecké! Neobyčejná skupina pánů herců se sešla. Z každého slova, skutku či pohledu je cítit určitá přirozenost, přesvědčení a zaujetí. Zato dnes může v seriálu po pár minutách tréninku hrát každý a úspěch v podobě finančí odměny a závratné sledovanosti je zaručen. Inu Jaroslav Dietl je prostě Jaroslav Dietl! Teď už nikdo tak nepíše a ani psát nebude. Každému určitě v paměti uvíznul některý z jeho famozních dialogů - i po těch třiceti letech...(4.4.2008)

• - Výtah mezi poschodími nemocnice má jen jedny dveře. Takový případ známe ze starých výtahů, kdy kabina výtahu nemá své druhé dveře, které by jezdili s ní, ale při pohybu klece „chybí“ jedna stěna výtahu a je tedy vidět, jak dveře, kterými jsme vstoupili mizí, kolem nás „jede“ zeď šachty a následně se další dveře objeví. To se tady ale neděje, protagonisté otevřou dveře do výtahu, vstoupí dovnitř, dveře se zavřou, výtah se rozjede - i s těmito dveřmi - a v dalším patře se zase tytéž dveře otevřou a protagonisté vyjdou ven. Toto se děje opakovaně v průběhu celého seriálu, mnohdy i několikrát za jeden díl. (tatachu)

• - Nina Popelíková (Jáchymová) zemřela pouhých pět měsíců po premiéře. (M.B)

• - Ona slavná glosa doktora Štrosmajera na paní Dobiášovou "Vy krávo nebeská" nebyla ve scénáři. Šlo o soukromou dohodu mezi Milošem Kopeckým a Stellou Zázvorkovou, podle které měli dialog o zdravotním stavu pana Dobiáše (Ferdinand Krůta) zakončit právě touto větou. Členy štábu včetně režiséra Dudka to šokovalo. Režisérovi Dudkovi se v první moment toto zakončení nelíbilo, nicméně nakonec replika na konci 18. dílu skutečně zůstala. (Dinsberg)