Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová
  • DruidKarel

Pokud je něco, co nemám rád, tak je to doba komoušů a Nemocnice na kraji města, plná prorežijních herců. Jen se podívejte na ten výpis jmen... 1 jméno za všechny: Josef Dvořák neboli agent STB. No, ostaní jsou to víceméně dobří herci, ale tenhle typ seriálů už netáhne. Pro mě je to jen účelné dílo doby. K odpadu to nemá daleko... 1* (tohle není ale známka ve škole)(16.4.2008)

• Gavin87

Jaroslav Dietl byl nebezpečně špatný scénárista, ale mnohem nebezpečnější je slepé, křečovité a již téměř mechanické oslavování jeho osoby a talentu všemi generacemi diváků a filmových pracovníků. Umělci však říkají, že jsou lepší lidé se špatným vkusem, než-li lidé bez vkusu. Budiž ! Buď tedy, Jaroslave, oslavován navzdory zrůdnosti svých děl ! Jednu hvězdu dávám panu Vinklářovi a druhou hvězdu panu Kopeckému.(7.3.2011)

„Tak si k tým zločinom, ktoré ste mi tu teraz vymenovala, pripíšte ešte jeden, pani Dobiášová. Urážku na cti. Vy krava nebeská!“ Pre niekoho kultové. Inak hrozne patetické. Dialógy sa berú neznesiteľne vážne, herecké výkony sú bez náznaku nadhľadu miestami až afektované (pán Chudík), nuž a statické, niekoľkominútové zábery dokazujú, že profesionálni herci (Kopecký, Abrhám) sa dokážu namemorovať dlhé monológy, ale pozerať sa na to dobre nedá. Atmosféra zaspáva a tempo zaspalo. Seriál tragikomicky zostarol.(16.8.2008)

• raroh

Nejzajímavější je na seriálu určitě hudba skutečného mistra Jana Klusáka (tehdy v nemilosti režimu), jinak jde o běžné dobové spotřební zboží, jaké na běžícím pásu (typický "papírový" jazyk) Dietl psal (to, že se v tomto případě zdánlivě vyhýbal schůzím a soudruhování považuju v dnešním kontextu spíše za minus, protože realitu dělal ještě víc jinou, než byla, vytvářel takový rádobyrealismus). Stačí jen srovnat se Sanitkou, která je dle mého dojmu mnohem povedenější (už jen v reálnosti profesního terénu).(15.7.2010)

Na okapu si udělaly hnízdo vlaštovky, Karel už zase pije, doktoři se před návštěvami skrývají ve sprchách a cigarety pálí dřív, než si stihnou sundat gumové rukavice...no a místo žhavého sexu na svobodárně se poslouchají gramofonové desky. Nejvíc mě vždy iritovala postava doktorky Králové, která neví, co chce.(13.1.2011)

• - Ladislav Frej (Sova ml.) tvrdí, že jediné, čo mu dala táto filmová úloha, bolo to, že dostal v trafike tvrdé Sparty, čo v tej dobe nemal len tak niekto. (Raccoon.city)

• - Vrchní sestra Jáchymová (Nina Popelíková) má křestní jméno Valentýna. Zazní to pouze ve 4. díle, když ji tak na chodbě osloví dr. Štrosmajer (Miloš Kopecký). (hermiona)

• - Přesto, že se Nemocnice "narodila" v době hluboké totality, našla si cestu i za hranice. V polovině 80. let měla v Německu sledovanost 40 %, což byl na tehdejší dobu absolutní rekord srovnatelný jenom se špičkovými sportovními přenosy. Vysílání probíhalo i ve Finsku. (Elisebah)