poster

Nemocnice na kraji města (TV seriál)

 • anglický

  Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Hrají:

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová
(další profese)
 • lekr
  ****

  I když je tento seriál notně ovlivněn dobou, přesto je to jeden z nejlepších seriálu, jaký kdy Česká Televize vyprodukovala. Chudík, Kopecký, Abrhám, Dietel i Dudek a plno dalších zde bezpochyby podávají životní výkony. Jen škoda, že popularita jejich postav zavalila jejich některé mnohem zajímavější a pozoruhodnější role.(5.12.2009)

 • pakobylka
  ****

  Seriál, který má lidskost v genech. A zároveň mistrovský tah Jaroslava Dietla jakožto autora scénáře - neboť lékařské prostředí mu dalo nebývalou volnost ... možná i proto, že před bílým pláštěm se scvrkne každá autorita. Jaroslav Dudek pak "Nemocnici na kraji města" dokázal přetvořit v záležitost silně nadčasovou, která líčí člověka s neobyčejným porozuměním pro všechny lepší i horší stránky jeho povahy, přičemž nenápadně, leč cíleně vyzdvihuje hodnoty trvalé, které bychom (navzdory hektickému 21. století) neměli opomíjet ... 4,5*(29.8.2015)

 • Karlos80
  ****

  Zdařilý a téměř všemi oblíbený (dnes už kultovní) televizní seriál, který ani po dlouhých téměř třiceti letech nezklame jak věrného a stálého televizního diváka tak i toho občasného a nového . Skvělá Dudkova předloha, scénář-jakbysmet, režie, herecké výkony na tehdejší velice dobré úrovni, oblíbená, pronikavá a velice zapamatovatelná hudba, a hlavně příběhy ze života obyčejných lidí jejich charaktery a nevšední problémy. Tak to přesně můžu, a tento seriál mi to přesně před mnoha lety miliónově splňoval. Dietl měl prostě čich, a jeho poměrně zdařilé seriály ( a to nekoukám ani na dobu a ani nejsem nějak politicky zaujatý), za bývalého režimu vždy téměř povinně vyklízeli ulice. Prostě televizní klasika. Škoda jen jedné věci? A to sice toho že se tohoto seriálu nedožil pan Karel Höger (původní dr. Sova). Se kterým byla natáčena původní třináctidílná série v roce 1976. A dodnes s ním zbylo několik natočených scén, třeba ta pod deštníkem s Eliškou Balzerovou a Ladislavem Chudíkem. Nejraději jsem měl ale stejně a samozřejmě dr. Štrosmajera a jeho nezapomenutelné výlevy nejen ze života ale i ze své bohaté lékařské praxe. Jako třeba tento který povídal vrchní sestře Pěnkavové (Iva Janžurová).."Kdyby blbost nadnášela, tak tu létáte jak holubička." Nevím jestli originál z jeho hlavy? Ale jak pravdivé že?(16.1.2007)

 • Marthos
  ***

  Letošní repríza zahnala veskrze pozitivní vzpomínky z předchozích uvedení kamsi do ztracena a rozhodně bych na tomto místě neoslavoval ani Dietla, ani národem milované herecké umělce. Skutečnost, že seriál se až na drobná klopýtnutí dokázal obratně vyhnout tendenčním dialogům, by neměla ospravedlňovat dobově poplatnou atmosféru, kterou socialistické špitály zkrátka mají. Doba a její lidé jsou bohužel alfou a omegou každého díla, sebevíc milovaného a obdivovaného.(6.7.2015)

 • igi B.
  **

  Upachtěný režimní seriál, ukazující dle společensko-politických pravidel té doby na epizodkách >ze života< jedné okresní nemocnice >problémy< socialistického zdravotnictví. Socialistické soužití, soudružské vztahy, jasný záporák Cvach, nemorální kariérismus, řeč a moudrost dělného lidu a tak dále a tak dále - no ano, soudruzi umělci, ukažte nám ten život v husákovském socialismu, ale jen to co vám vrchnost dovolí... Nechápu tu zdejší adoraci, byť samozřejmě hlavní protagonisty téhle vylhané story zosobnili nejpopulárnější herci té doby. A ty dvě hvězdičky zde jsou opravdu jen za ty dobré herecké výkony některých z nich...(23.2.2006)

 • - Po smrti Karla Högera sa musel Ladislav Chudík narýchlo učiť rozsiahle texty v češtine – 550 strán scenára. Sám priznal, že na pľac chodil s "hendikepom nepripravenosti" a počas vyčerpávajúceho nakrúcania ustavične pendloval na trase Bratislava – Praha – divadlo – štúdio – hotel. (Zdroj: Eurotelevízia) (krasomama)

 • - František Němec (Řehoř) získal ocenění Zlatý krokodýl. (M.B)

 • - Po úmrtí Karla Högra bol do úlohy primára Sovu zvažovaný aj Josef Větrovec. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace