Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Ludmila Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová

„Tak si k tým zločinom, ktoré ste mi tu teraz vymenovala, pripíšte ešte jeden, pani Dobiášová. Urážku na cti. Vy krava nebeská!“ Pre niekoho kultové. Inak hrozne patetické. Dialógy sa berú neznesiteľne vážne, herecké výkony sú bez náznaku nadhľadu miestami až afektované (pán Chudík), nuž a statické, niekoľkominútové zábery dokazujú, že profesionálni herci (Kopecký, Abrhám) sa dokážu namemorovať dlhé monológy, ale pozerať sa na to dobre nedá. Atmosféra zaspáva a tempo zaspalo. Seriál tragikomicky zostarol.(16.8.2008)

• dobytek

Nadšení ostatních z tohoto seriálu rozhodně nesdílim. Neni to dost dobrý na to, abych to vydržel nějak pravidelně sledovat, takže mi poněkud unikaj souvislosti a vztahy mezi jednotlivými postavami. Celkově mi ale připadá jeden díl jako druhej a dalo by se to shrnout asi takhle: Doktor Sova flegmaticky pronese nějaký moudro, pak pro změnu doktor Štrosmajer pronese nějaký moudro velmi emotivně, do toho pořád přiblble se usmívající doktorka Bety Čeňková, sem tam nějakej prostřih na Gregoryho, kterej doma poslouchá nějaký hrozný kakofonie... Jedinej sympaťák je Cvach.(16.11.2006)

• DruidKarel

Pokud je něco, co nemám rád, tak je to doba komoušů a Nemocnice na kraji města, plná prorežijních herců. Jen se podívejte na ten výpis jmen... 1 jméno za všechny: Josef Dvořák neboli agent STB. No, ostaní jsou to víceméně dobří herci, ale tenhle typ seriálů už netáhne. Pro mě je to jen účelné dílo doby. K odpadu to nemá daleko... 1* (tohle není ale známka ve škole)(16.4.2008)

Na okapu si udělaly hnízdo vlaštovky, Karel už zase pije, doktoři se před návštěvami skrývají ve sprchách a cigarety pálí dřív, než si stihnou sundat gumové rukavice...no a místo žhavého sexu na svobodárně se poslouchají gramofonové desky. Nejvíc mě vždy iritovala postava doktorky Králové, která neví, co chce.(13.1.2011)

Nejlepší český seriál z nemocničního prostředí, který má i po 30 letech sledovanost přes milion diváků. Už to o něčem svědčí. Samotný děj, zpracovaní a vůbec takové to pojetí se vůbec nedá srovnávat s těmi dnešními, až na na nějaké ty výjimky, sladkými slátaninami... A to už vůbec nemluvim jak to zde po stránce herecké! Neobyčejná skupina pánů herců se sešla. Z každého slova, skutku či pohledu je cítit určitá přirozenost, přesvědčení a zaujetí. Zato dnes může v seriálu po pár minutách tréninku hrát každý a úspěch v podobě finančí odměny a závratné sledovanosti je zaručen. Inu Jaroslav Dietl je prostě Jaroslav Dietl! Teď už nikdo tak nepíše a ani psát nebude. Každému určitě v paměti uvíznul některý z jeho famozních dialogů - i po těch třiceti letech...(4.4.2008)

• - Běžně se uvádí, že role Hany Maciuchové se jmenovala pouze Blažejová. V 6. díle s názvem "Únos" ve scéně, kdy Kovanda (Jaroslav Moučka) při odchodu z nemocnice dáva svému zeti Arnoštu Blažejovi (Josef Abrhám) peníze, aby je vrátil Ině (Andrea Čunderlíková), požádá ho, aby se o tom všem nedovědela Alena. Nato ho Arnošt požádá o totéž. V nových řadách však postava Maciuchové dostala jméno Milada, pravděpodobně proto, že jméno zaznělo v celém seriálu pouze v této scéně. (hermiona)

• - Když přijede primář Sova (Ladislav Chudík) se svou bývalou snachou ke svému synovi pro vnučku, je v záběru u nohou herců stojících u vrat vidět mikrofon. (jujec)

• - Jaroslav Dietl napsal roli Alžběty (Eliška Balzerová) podle své ženy Magdalény. (M.B)