Reklama

Reklama

Nemocnice na kraji města

(seriál)
  • Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Hrají:

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(20)

Obsahy(1)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

(více)

Recenze (414)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dietloviny /Muz na Radnici, Okres na Severu, zena za pultem ...../ uz za normalizacie neboli znamkou ekstra kvality. Ale tu sa Jaroslav Dietl vynimocne pochlapil. Serialu dominuju kvalitni herci /Chudik, Abrham, Maciuchova/, dialogy su obcas dlhe a beru sa prilis vazne, Chudik vie hrat, a hoci niektore herecke vykony nemaju prislusny nadhlad, stale sa na to dalo pozerat. A plne si to uzit. Cez vsetky tie nedostatky som sa vsak vzdy vedel blahosklonne preniest - od prirodzenia som totiz tolerantny. . Po kultovych Chalupari je to jeden z najlepsich ceskoslovenskych normalizacnych serialov. Spolu s Takovou Normalni Rodinkou. A asi najlepsia dietlovina, ku ktorej sa ako k jedinej vynimocne hlasim. 93 % ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Učinil jsem reprízu cca po 20 letech a znovu se přesvědčil o tom, jaká je nostalgie potvora. Napálit tam nějakou tu hvězdu navíc, protože je to přece onen legendární seriál s armádou zvučných jmén, notoricky známou melodií a nepřekonatelným dr. Štrosmajerem, by bylo příliš snadné, ovšem zhodnoťme to objektivně. Legenda neznamená automaticky kvalitu, a i přes značné stáří má rozhodně seriál jako celek co nabídnout, nemluvě o porovnání s dnešními hnoji typu Ulice, Ordinace apod. Mistrně zmáklé dialogy a pestrý výběr hereckých klenotů včetně pozoruhodného génia Miloše Kopeckého. To vše je nesmrtelné. Nicméně mezi vady na kráse musím započítat x hluchých míst, příliš okaté studiové interiéry a pár nesympatických postav (Čunderlíková). Po součtu kladů a záporů mi tedy vychází čirý průměr...ale Milouš Kopeckých byl vážně frajer!! ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Na ktorú stranu sa pridať? Jedni sebavedomo tvrdia, že "Nemocnica na kraji mesta“ je špička československej seriálovej tvorby. Iní zasa hlasno kričia, že je to len obyčajný socialistický škvár, komunistická propaganda. Že vraj sú tam výborne vykreslené postavy a herecké výkony hlavných predstaviteľov sú ukážkou vrcholného hereckého kumštu. Ale na druhej strane, že to nebolo nič iné len sprosté zneužitie vtedajšej hereckej špicky. Neviem to rozsúdiť. Aj keď ma to mierne ťahá skôr na stranu odporcov tejto kontroverznej seriálovej klasiky. Predovšetkým však táto televízna nemocnica nebola len na kraji mesta, ale aj na okraji môjho diváckeho záujmu. ** ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Typická dietlovská bizarní telenovela se všemi jeho scenáristkými nedostatky, nonsensy, ale i neúnavnými schopnostmi tvořit nové a nové floskule, které stávajíce se oblíbenými a citovanými hláškami jen podporují tu nostalgií podpořenou bublinu seriálové legendy, na níž se bohužel dodnes veze třeba i taková Ordinace v růžové zahradě.. Nemocnice tak jen potvrzuje, že za divácky, rozuměj většinového diváka, nejoblíbenější tuzemský žánr neplatí detektivka, ale vlastně libovolný filmový (pa)tvar z nemocničního prostředí.. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

***Celkem 67%***TV/// Obsazení 10/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Prostředí 5/10/// PLUS: excelentní herecká sestava, dobře napsané dialogy, některé z nich zlidověli, chytlavá hudba, občas zajímavé dějové zvraty MINUS: slabší střední část seriálu, řekněme 6 až 13tý díl, často pomalejší tempo vyprávění, méně zajímavé vedlejší postavy nebo děj mimo nemocnici./// Shrnutí: Nemocnice na kraji města se řadí (a určitě oprávněně) mezi poklady české seriálové tvorby. Práce s postavami, to jak jsou napsané, to kým jsou obsazené a scénář, který mohou zahrát je podle mě i dnes výborný s klidem mohu říct i nepřekonatelný. Stejně jako u každého jiného seriálu i zde zub času zahlodal. Na jednu stranu je to dobře, protože si můžeme připomenout jak někteří herci se kterými se setkáváme dodnes vypadali, a vlastně jak mladí byli. Jenže stejně tak tomu chybí to dnešní tempo, které by vás udrželo v pozornosti po celou dobu. Nemluvě o tom, že některé dějové pasáže jsou celkem nezajímavé. Ještě bych mohl zmínit již natočená pokračování, jak jsou oproti tomuhle údajně špatná (což zatím nemohu posoudit), ale kupodivu já se na ně těším. Těším se na setkání s herci po tolika letech a na to jak nebo kam se ubírala jejich postava. Uvidíme, možná poté ještě více vyzdvihnu tento skvost, prozatím ale zůstanu u lepších 3*. ()

Galerie (131)

Zajímavosti (153)

  • Nina Popelíková (vrchná sestra Jáchymová) hrala v podstate úlohu ako keby hrala svoju skutočnú dcéru Milicu, ktorá v dobe natáčania pracovala ako zdravotná sestra. Milica pracuje v zdravotníctve dodnes - založila a je vrchnou sestrou agentúry domácej starostlivosti Galium. (Raccoon.city)
  • Jaroslav Dietl najprv nemal chuť sa k svojim postavám vracať v dotáčaní druhej série seriálu. (Raccoon.city)
  • Seriál bol najskôr vysielaný v NDR v rovnakej podobe ako v Československu. Keď ho však prevzala západonemecká televízia, odstránila ideologické scény, zjednotila stopáž jednotlivých dielov na 58 minút a seriál prestrihala z pôvodných trinástich epizód na deväť. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.… (více)

Reklama

Reklama