Hvězdná brána - Série 1 (1997) (série)

Paralelní svět (S01E19)

(epizoda)
  • USA There But for the Grace of God (více)

Pomocou neznámeho artefaktu - kvantového zrkadla, ktorý tím SG-1 našiel počas misie na novú planétu, sa dr. Jackson dostane do alternatívnej reality. V tejto realite Goa'uldovia napadli Zem. Vidíme, ako by mohol svet dopadnúť. Teal'c zabije najlepšieho priateľa, pretože ten práve zničil celú jeho rasu vrátane jeho rodiny. Vidíme hrdinsky zomrieť Carterovú, Hammonda a celý personál základne bojujúcej až do samého konca. Vidíme zničenú celú planétu Zem. A to všetko by sa mohlo stať aj v našej realite. (TV JOJ)

Grogan

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tématika paralelních vesmírů je velmi zajímavá, zde máme vesmír, kde je více věcí odlišných než v naší realitě, bohužel ne zrovna v pozitivním smyslu. Tahle epizoda celou tu tématiku mnoha světů, které se v mnohém liší a v něčem i shodují, moc pěkně uvádí. Naše hlavní postavy jsou tu představeny v zajímavých polohách, které jsou leckdy i podobné situaci v našem vesmíru, ale okolnosti je vedou k odlišným rozhodnutím (Teal'c se zdá být na pochybách ohledně Goa'uldů i zde a snad by se i přidal na stranu lidí, kdyby mu Jack neodpálil planetu), Jack je tu jako tvrdý velitel, který neváhá odpálit celou planetu, pokud existuje možnost, že to zastaví invazi na Zemi. Skvělé akční scény (Hammond a Walter bránící koridor, Carterová a její odpálení útočníků i za cenu vlastní smrti). Mezitím vším pobíhá náš Daniel Jackson, který má tu drzost od lidí zde požadovat, aby zahodili poslední šanci na záchranu kvůli záchraně nějakého paralelního vesmíru (ovšem jeho, to je to důležité), nejdivnější je, že oni to jsou vskutku ochotní udělat. Já dobře vím, proč jsem tu postavu nikdy neměl moc rád, hrozně často na mě působí jako egoista, který nutí lidi, aby se chovali tak, jak to vyhovuje jemu a kdyby ne, tak tam snad bude poskakovat jako čertík z krabičky, dokud ti lidé radši nerezignují. ()

ben666

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Skvělá epizoda. Daniel se dostane do alternativní reality, kde je Země napadena Goa'uldy. To nabízí skvělé možnosti rozehrát děj na téma, co by se stalo, kdyby. Je to první díl z uceleného čtyřdílného bloku epizod, na který navazují epizody Politics, Within the Serpent's Grasp a The Serpent's Lair. ()

• V epizodě, vysílané v USA 20.2.1998, je vidět mapa Evropy s nápisem Czechoslovakia, 5 let po rozpadu Československa. (Sony1994)