Reklama

Reklama

Hvězdná brána

(seriál)
  • Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Hrají:

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)
(další profese)

Série(10) / Epizody(213)

Obsahy(1)

Seriálové pokračování slavného sci-fi filmu stejného názvu. Po dalším objevu Daniela Jacksona je zjištěno, že pomocí hvězdné brány je možné cestovat i na jiné planety. Americká armáda proto zřídí několik týmů pojmenovaných SG, které mají za úkol planety prozkoumat a pokud možno s jejími obyvateli navázat přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety, pátrají po původu hvězdných bran a snaží se vymanit z vlivu zkorumpovaných politiků, kteří chtějí bránu využívat kvůli vlastnímu prospěchu. (Sharlay)

(více)

Recenze (1 009)

Eliott 

všechny recenze uživatele

I když jsem zřejmě nezačal v dobách jeho největší slávy, oblíbenost tohoto seriálu jsem nikdy zcela nepochopil. Triky jsou béčkové a akce téměř nulová. Děj je velice zdlouhavý a nudně se točí kolem světa kterému nerozumím a ani už vlastně nechci. Jelikož řekněme u konkurenčního MCU vesmíru je v nabidce mnohem víc a zaobalené do lepšího a svižnějšího provedení. Originalitu b tomto případě neoceňuji a momentálně jsem ve fazi, kdy naštvaně přepínám program, kdykoli to jede v televizi. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Neustále se měnící kvalitou jednotlivých epizod to silně připomíná další kult z 90. let Akta X, jenže kdo na tom vyrůstal a má trochu nadhledu, tak ani po těch letech to nemůže mít týmu SG-1 za zlé. Konečně si svůj dětský kult střihnu od první do poslední epizody a už na konci pilotu, při definitivním sestavení nového týmu, mě mrazilo jako dlouho ne. Hláškující frajer O´Neill, intelektuál a lingvista Jackson, roztomile emancipovaná Carterová a mlčenlivý Jaffa Teal´c jsou rozhodně jednou z nejlépe poskládaných a skvěle si nahrávajících seriálových partiček. Pro Shankse, Tapping a hlavně Judgeho to jsou životní role. Seriálový dinosaurus Anderson má samozřejmě ještě jedno starší eso v rukávu. Mytologické linky je v první sérii minimum, ale dost mě překvapil její strmý nástup už ve druhé sérii. Samostatně stojící epizody, kde spolu s SG-1 jednorázově prozkoumáváme cizí planety, jsou většinou kvalitativně na nižší úrovni než ty mytologické, ale pravý fanoušek Hvězdné brány si tam svoje guilty pleasure záležitosti má šanci najít. Navíc tady o dost více než třeba ve zmiňovaných Aktech X fungují komediální epizody. Od začátku nechybí trademarky jako červený telefon na prezidenta nebo největší seriálová osina v zadku buzerant Maybourne. Z původního filmu sem bylo přeneseno i rivalské špičkování mezi Jackem a Danielem a tvůrci se nebojí vrátit ani k dosti ožehavému tématu v podobě Jackova syna. Trošku mě zde zarazilo množství nenávistných výlevů na adresu SG-1. Když však mezi těmi exoty poznávám ufňukance, kteří pod údajně geniálním Firefly brečí, že jim to po par dílech stopli, tak si s blaženým úsměvem pouštím jednu z více než 200 epizod Hvězdné brány a je mi dobře. 1. série: 70%, 2. série: 75%, 3. - 7. série: 80%, 8. série: 75%, 9. - 10. série: 70%. ()

Reklama

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

Stargate JE americká militaristická agitka napěchovaná ideologickými podtóny, které se mi nelíbí. Asi nejméně se mi na tom líbí podpásová kombinace téměř nekritické oslavy euro-americké civilizace s chytrou dehonestací civilizací podstatně starších a občas možná funkčnějších. Seriál navíc docela pružně reagoval na soudobé poměry na domácí i mezinárodní politické scéně, takže poselství je nad slunce jasné. Euro-americká civilizace (případně převládající euro-americké náboženství) je to jediné legitimní, pravé a ořechové. (Což já si nemyslím.) -- Stargate je zkrátka tak neuvěřitelně white-anglo-saxon-protestant-centrická, až to občas opravdu bolí. Ale protože mám jistou slabost pro propagandu, a protože SG je výborně napsaná, skvěle obsazená a špičkově zahraná záležitost, já Hvězdné bráně ten pitomý spasitelský komplex odpustím. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Predstavte si Star Trek, ktorý by sa odohrával v súčasnosti. Nejak tak vyzerá SG-1. Takže tu ľudstvo ešte nemá rozvinuté raketoplány a sci-fi gadgety, ale iba ich postupne získava. Prieskum vesmíru je pod kontrolou armády, vďaka čomu to hlavne v prvých piatich sériach pôsobí celkom realisticky. Napriek tomu atmosféru zľahčuje všadeprítomný suchý humor Richarda Dean Andersona. V prvých sériách bol ale dokonale vyvážený aj s dramatickou stránkou. Od šiestej série sa z toho stále vo väčšej miere stávala komédia až to bolo občas trápne. Našťastie finále seriálu a uzatvorenie celej línie s Goa'uldami vo ôsmej sérii sa vydarilo, takže aj slabšie momenty sa dajú odpustiť. 9. a 10. sériu do SG-1 nepočítam. Je to spin-off s mnohými novými postavami a novou hlavnou líniou s Ori, ktorá ma nebavila, keďže Artušovské legendy nemusím. Ale tieto série sa kľudne dajú ignorovať. Ústredná štvorica postáv je super. O'Neill je skvelý hláškar, Daniel si prejde behom seriálu poriadnym vývojom, Teal'c bol pre mňa vždy taký Goa'uldský Rambo. Len tá Carterová bola zo začiatku taká nepríjemná osina v prdeli. Ale časom sa zľudštila. Akurát tá bájna romantická línia medzi O'Neillom a Carterovou mi vždy pripadala dosť vycucaná z prstu. Absencia Daniela v šiestej sérií sa dala akceptovať jednak kvôli jeho skvelej náhrade Jonasovi, ktorý sa nesnažil Daniela imitovať a zároveň vďaka opätovnému Danielovmu návratu v siedmej sérii. No a okrem hlavných postáv som si obľúbil aj väčšinu vedľajších, ktoré sa tu pravidelne objavovali. Triková stránka bola skvelá a komu v Star Trekoch chýbala akcia a vesmírne súboje, tak si ich do sýtosti užije v SG-1. CZ dabing je fantastický. Teda aspoň tých prvých 6 sérií, ktoré som videl po česky a ktoré vznikali v dobách, keď si ešte TV dávali na dabingu záležať. Zvyšok som videl len v origináli. 7. séria SG-1 bola prvým seriálom, ktorý som sťahoval z netu a konečne som nemusel čakať na to kedy sa uráčia naše TV odvysielať ďalšie časti. Nakoniec sa rozlúčim obligátnym pokrikom Jafa Kree. 9/10. ()

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čisté peklo. Keď v roku 1994 Nemecký univerzálny vojak Emmerich nakrútil Hviezdnu bránu, mnohým sa na jazyk tislo slovo béčko. Nenápaditý scenár, tuctové akčné scény, priemerné postavy a absencia inteligencie. Ale tiež solídne herecké obsadenie a pekná vizuálna stránka. Povedzme 50%. Hoci sa snímka stala - i vzhľadom na nižší rozpočet - komerčným hitom, dodnes nevzniklo pokračovanie. Sám Emmerich nejaký čas tvrdil, že po spúšti, ktorú spôsobil seriál, si ho už ani nevie reálne predstaviť, okolo roku 2016 ale otočil a začal plánovať reštart. No po prepadáku Deň nezávislosti 2 Fox stratil záujem a režiséra hodil cez palubu. Na mizernom seriáli bol najlepší Richard Dean Anderson ako cynický seržant, ale na Kurta Russella nemal ani náhodou. Zvyšok jeho tímu ma nikdy nebavil, pripadali mi ako čudáci a exoti (najviac som si obľúbil obskúrneho Teal'ca). Scenáre boli strašné, postavy podpriemerné, herecké výkony na úrovni porna, no vrcholom bola sračková akcia, extra lacné efekty a nesympaticky lacná výprava, oproti ktorej si umelohmotná Xena zaslúžila Oscara za výpravu. Väčšinou je to stále rovnaký les s pár stromami alebo lúka s minimom trávy a uprostred toho nejaký blbec z tatrovky povyhadzoval veľké umelé kocky, ktoré potom ďalší blbci postavili na seba a bol to akože mimozemský dom. Ďakujem veľmi pekne za takú lacnú snahu, vážení. Pozoruhodné bolo i to, že - česť výnimkám - prieskumníci vždy na cudzej planéte objavili ľudských mimozemšťanov, ovládajúcich angličtinu. Na rozdiel od iných sci-fi seriálov (Star Trek, Babylon 5), tento nerešpektujem ako kult. ()

Galerie (3 161)

Zajímavosti (202)

  • Christopher Heyerdahl ztvárnil v seriálech Hvězdné brána a Atlantida (od r. 2004) tři role. Ve Hvězdné bráně se objevil v epizodě Revidování (2003) jako Pallan, obyvatel planety P3X-289, kde se okolní svět stal toxickým a obyvatele chrání dóm ze skla a oceli. V Atlantidě pak ztvárnil Hallinga, vůdce Athosianů, a zároveň wraitha Todda, který pomáhá pozemšťanům při boji proti wraithům. (pusheen)
  • Kanaďan Robin Mossley je další z herců, kteří si ve Stargate SG-1 zahráli vícero rolí. Poprvé se objevil v epizodě Časová smyčka (2000) jako Malakai, později jako doktor Reimer v epizodě Morpheus (2006). (O´Neill)

Související novinky

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Milovali jste v dětství Pobřežní hlídku, Hvězdnou bránu, RoboCopa nebo snad Pravou blondýnku? Pak vás možná bude zajímat, že se všechny tyto značky a pár dalších dočkají v budoucnu seriálových… (více)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)

Reklama

Reklama