Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Politika (1998) (S01E20)

Skvělý Ronny Cox jako Kinsey poprvé (dokonce má i některé pravdivé připomínky k celé situaci, byť celkově jde o arogantního parchanta). Epizoda má svou důležitost i pro závěrečné finále, takže nejde jen o výplň a některé slovní přestřelky neměly chybu, stejně tak Robert Wisden tady byl o pěkný kus slizčí než v úvodní dvojepizodě. Jen některé ty flashbacky mohli podstatně zkrátit. ()

V sevření hada (1998) (S01E21)

První z klasických finále seriálu, kdy Zemi hrozí zkáza a SG-1 riskuje své životy (tady i kariéry), aby Zemi zachránili. Pěkná linie se Skaa'rou (i když mi pořád přijde potupné, že cvičený voják jako Kawalsky se nedokázal bránit mláděti, zatímco Skaa'ra dokáže ovlivnit plně vyvinutého hada) a potěšil i krátký návrat Ferrettiho. ()

V hadím hnízdě (1998) (S02E01)

Tak SG-1 poprvé zachránila svět, za asistence Bra'taca, který se s nejlepšími bojovníky Tau'ri nijak nemaže a hezky přebírá velení nad celou operací, po mnoha letech se konečně postaví proti svým bohům. Na Zemi zatím plukovník Samuels testuje novou hračku a je si jistý, že s tou smázne Apophise z oblohy, ale pěkně mu ztuhnul úsměv, když raketa jen narazila do štítu. Taky by někoho mohlo napadnout, že Goa'uldi můžou mít ještě lepší vybavení než nějaký radar. Pěkná scéna, kdy po záchraně Země posádka letounů v atmosféře neočekává nic jiného než smrt, ale jsou spokojeni, protože Země je celá. Naopak ten poslední kousek s Danielem už mě moc nevzal, to jeho věčné umírání mi přijde spíš úsměvné. ()

Při výkonu služby (1998) (S02E02)

Konečně i Carterová získává osobnější vazby k celému programu Stargate, její kolegové je získali hned v úvodním dvojdíle. Amanda Tapping tu v roli Tok'ry (která se ale chová spíš jako Goa'uld, přinejmenším stejně arogantně) byla výborná, navíc tu byly položeny základy pro jednu z nejstálejších dějových linií seriálu, kde byste podle zdejších událostí vývoj určitě neodhadli. Aby to nebylo tak snadné, tak zde máme ještě goa'uldského zabijáka, který si umí pohrát i s myslí lidí ("Přeji vám hezký den."). Potěšil i návrat Cassandry, zde ještě malé. ()

Ve vězení (1998) (S02E03)

Tahle epizoda mi připadá jako jedna z těch slabších. Celé prostředí vězení mi připadá kapku klišovaté, hlavně velký boss, který si zasedne na naše hrdiny a nakonec je odpraven, aby se kápem vězení stal jeden z hlavních hrdinů (moc to nevylepší fakt, že má nejméně oblíbená postava). Postava Liney je celkem zajímavá a možná i kontroverzní, protože nevíme, co vlastně bylo původním úmyslem se stvořením viru a jak to bylo s jeho rozšířením - máme jen neúplnou výpověď neznámého trestance a spoustu dohadů. Spolupráce týmu ve vězení, vzájemná ochrana a spojení s pochybnou existencí zaujmou, stejně tak úsilí Hammonda a dalších SG týmů (i když by mě zajímalo, kdyby uvěznili řekněme takovou SG-4, tak jak moc úsilí by Hammond a další lidé na základně vyvinuli, pro SG-1 se vždycky každý může přetrhnout, nabídl by generál vyměnit si místo i za jiný tým?). Epizodu za mě hodně sráží konec, kdy jednak Carterová prozradí Linee přísně tajné informace (souhlas generála ještě neměla, ne?) a jak najednou Linea perfektně ovládá počítač a další systémy základny (jak může nastavit falešnou autodestrukci, kterou nikdo z přítomných nedokáže zastavit, to už je trochu moc). Silnější 3 hvězdy, taková průměrná epizoda.... ()

Správce (1998) (S02E04)

Kdo by si nepřál něco v minulosti udělat jinak a změnit výsledek? Naše charaktery tuhle šanci dostaly, ale radost z toho neměly. Nejvíc mě bavila O'Neillova zpackaná mise, docela mi to připomínalo libovolnou misi Counterstriku, ale byla zábava to sledovat, stejně jako vidět zase jednou Kawalskyho. Danielova vzpomínka byla o poznání nudnější a hloupější (proč si nestoupnout pod nebezpečně houpající se několikatunovou desku, co by se mohlo stát, že?). Závěrečné scény ve falešné SGC byly místy vtipné (briefing), jindy to ale zavánělo přeplácaností. A charakter Správce dost nevyrovnaně bazíroval mezi zábavným a otravným, často v rámci pouhých sekund. ()

Závislost (1998) (S02E05)

Epizody zaměřené na Daniela Jacksona nepatří k mým nejoblíbenějším - zvlášť, když se prezentuje tak nesnesitelně ve stylu "musím udělat správnou věc za každou cenu a budu ignorovat rozkazy svého velitele" a akorát tím dostane do průseru celý tým, který to málem stojí život, zatímco on je v nažehleném obleku v paláci u slavnostní večeře. Celá zápletka se sarkofágem je ale velmi zajímavá a nutno uznat, že přeměnu na arogantního hajzla hraje Shanks na jedničku (viz jeho tiráda na téma "ty mě snad nikdy nedoceníš"). V průběhu seriálu bylo ukázáno, že užívání sarkofágu dokáže v lidem probudit jejich horší stránky (ale ne u všech, viz O'Neill v 6. sérii), takže navzdory tomu, že někteří fanoušci Daniela ho mají skoro za svatého, tak tahle epizoda ukazuje, že do svatého má hodně daleko. ()

Thorův vůz (1998) (S02E06)

Posun v dějové linii s Asgardy, i když definitivní spojenectví se Zemí se stane až na začátku další řady. Jinak jde o standartní průzkumnou misi, kde se SG-1 snaží odčinit chybu, kterou udělali při první návštěvě Cimmerie, Jack a Teal'c jsou tady pro zajištění obrany, zatímco Sam a Daniel řeší sérii testů, které by mohly vést k získání zbraní pro obranu planety - a překvapivě vedou k něčemu docela jinému. Ten konec byl efektivní a máme tady příklad toho, jak by asi Asgardi řešili útok na chráněnou planetu (mimochodem, je Cimmeria jednou z planet chráněných úmluvou? jestli ano, proč by speciálně tady měli kladivo na vymýtání Goa'uldů? to v seriálu nikdy nebylo pořádně vysvětleno). Taky Heru'ur byl jeden z těch celkem charismatických Goa'uldů, který mohl v seriálu dostat více prostoru, jako jeden z mála působil dojmem, že by si v bitvě poradil i bez hordy Jaffů. A zase jednou se ukázalo, že lidé mohou při svých průzkumech vesmíru nadělat i pěknou rotyku. ()

Zpráva v láhvi (1998) (S02E07)

Celá základna je zamořena mimozemským virem - docela slušná akční epizoda i s pár pěknými charakterovými momenty (hlavně Jack/Teal'c), byť zde máme hodně klišé v podobě typických scén (zrušení výbuchu vteřinu před ním - to jako mělo vyvolat napětí? ani to nedávalo smysl, to nemohl Jack posílat kouli bránou a oni během toho rušit autodestrukci? to museli čekat až do vypnutí brány?) nebo siláckých dialogů ("bez boje to nevzdáme"). Nicméně to závěrečné navázání kontaktu s mimozemskou rasou, která kupodivu neměla nepřátelské úmysly, mě docela překvapilo, to jsem nečekal. Trochu zbytečná linka s nakaženým poručíkem, který má slabost pro Carterovou, ani ji v epizodě nedořešili, tak proč ji tam vůbec cpát... ()

Rodina (1998) (S02E08)

Jaffské epizody mě tolik nebaví a tahle je jedna z mých nejméně oblíbených, rodinná situace Teal'ca mě v těch prvních dílech vůbec nebavila. Až když Rya'c trochu povyrostl a stal se členem hnutí Jaffů, tak mě jeho charakter začal zajímat, tady ale ještě ne. Jeho žena tu chválabohu byla prakticky naposled a bývalý přítel, který zcela "nečekaně" zradí, byl na můj vkus až moc klišovitý. Zajímavý nápad se zničením Země (který ale nedostal skoro žádný prostor) a potvrzení Apophisova přežití jsou jediné plusy dílu. ()

Tajemství (1998) (S02E09)

Skvělá epizoda, kde máme netypicky 2 dějové linie, které se propojí až na konci. Víc mě baví linie ze Země, hlavně kvůli poznání sympatického generála Cartera, jedné z nejlepších vedlejších postav seriálu, navíc jeho uvedení na scénu konečně dodává Carterové větší hloubku, její charakter byl doteď poněkud zanedbáván. I hrozba odhalení programu od agenta Spendera (snad ho neposlal Kuřák, pan X nebo Mulder) je zajímavá, i když je škoda, že tahle linie nebyla do budoucna více prozkoumaná (i když vrahové mohli být z NID nebo od senátora Kinseyho, takže budoucí používání druhé brány a krádeže na jiných planetách mohou mít jistou návaznost). Linie na Abydosu je o trochu slabší, osud Sha're mě tolik nebere, budoucí linie s Harsesisem taky není můj šálek kávy, ale zahrané je to slušně a souhlas s komentáři, které označují Heru'ura za charismatičtějšího záporáka než je Apophis. Za sebe si myslím, že místo soustředění na jednoho hlavního záporáka by bylo v průběhu celé série lepší sledovat boj s více menšími záporáky (kromě Apophise a později Anubise mohli dostat rovnoměrnější prostor Heru'ur, Sokar, Cronus, Hathor, Nirrti a další hadi). ()

Zhouba (1998) (S02E10)

Hlavní zápletka epizody tentokrát není moc zajímavá, daleko povedenější jsou interakce mezi postavami - hlavně mezi Maybournem a Jackem, i ty scény mezi Teal´cem a Ally nejsou špatné, alespoň poznáme našeho Jaffu z trochu humornější stránky ("A co vata?" - "To přece není k jídlu."). I pár scén s "komáry" se docela povedlo. ()

Tok'rové 1 (1998) (S02E11)

Spíš taková expoziční epizoda, kde se dozvíme hodně o Tok'rech, ale jinak se tam zase tak moc věcí neděje, vlastně se všechno připravuje na pokračování (o hodně lepší díl, hlavně zásluhou skvělého Carmena Argenziana). ()

Tok'rové 2 (1998) (S02E12)

Země konečně navázala spojení s Tok'ry, kterým poskytli hostitele - Jacoba Cartera. Někde jsem četl, že Carmen měl původně být jen na několik epizod, ale autory jeho herectví zaujalo natolik, že z něj udělali stálý charakter. Pro mě šlo o nejlepší vedlejší charakter v celém seriálu (a to měl hodně konkurencí), jeho interakce nejen se Sam, ale i se zbytkem týmu, byly dokonalé. Tady jsme viděli jeho interakci se Sam, kdy začal chápat souvislosti a nevhodnost svého chování v minulém dílu, taky ukázal svoje pocity k dceři, zakryté za vojenskou fasádou a skvěle zahrál i zmatenost z přemíry informací, radost z uzdravení. S výjimkou toho se v epizodě zase tolik nestalo, ale spojenectví s Tok'ry bylo jedním z dlouhodobých story-arců celého seriálu, nejen poskytnutí hostitele, ale i odhalení špeha ukázalo prospěšnost lidí z Tauri. ()

Duchové (1998) (S02E13)

Dobrá příležitost vidět Carterovou poprvé ve vedení týmu, ty scény s indiánskou kulturou mě moc nebavily, ale infiltrace SGC mimozemšťany to zase zvedla nahoru. Mohli trochu ukázat, že Hammondovi nebyl rozkaz příjemný, takhle působil trochu mimo charakter. Jinak bylo dobré vidět, že kapitán Conner se vrátil do normálu po té katastrofální misi z první sezony, škoda, že se Roger C. Cross už v seriálu znovu neobjevil. ()

Svatý kámen (1998) (S02E14)

Úvod ke konspiračním epizodám s NID, tématu honby za mimozemskou technologií za jakoukoliv cenu a vlivní lidé v pozadí. Tohle téma se v Bráně průběžně bude objevovat až do konce. Tahle epizoda ale ještě tolik není o těch zákulisních kejklech, ale jde tu o hledání ztracené mimozemské technologie s mimořádnými účinky. Pátrání v podobě SG-1 bylo poutavé a nepostrádalo pár překvapivých zvratů. Skvělá interakce s naším oblíbeným plukovníkem Maybournem. ()

Pátá rasa (1999) (S02E15)

Z hlediska vývoje seriálu jde o zcela zásadní epizodu, Země se tu konečně zkontaktuje s Asgardy, což byli nejdůležitější spojenci Země, poprvé se tu dozvíme o Anticích, vidíme zde archív všech jejich znalostí, který se v seriálu ještě později objeví a něco z toho pak Jack použije i prakticky, takže tu máme přídavné zařízení pro cestu do jiné galaxie nebo nové adresy pro cestování. Osobně si myslím, že RDA odvedl v téhle epizodě dobrý herecký výkon, postupnou proměnu vlivem nadměrně zatíženého mozku jsem mu bez problému věřil. Další velké plus epizody je, že vyrovnaně kombinuje epizodu zaměřenou na jeden charakter s dlouhodobým story-arcem seriálu, obvykle to bývá jedno nebo druhé. Na druhou stranu tuhle epizodu nevidím jako něco výjimečného a jednu z nejlepších z celého seriálu, na tu mám jiné adepty. A taky mi v téhle epizodě leze na nervy Daniel Jackson s tím svým nabubřelým přístupem "já přesně vím, co se s ním děje, já jediný věřím, že má v hlavě znalosti původních stavitelů brány, já jsem jeho jediná naděje na komunikaci" Pod 5 hvězd ale nepůjdu.... ()

Černá díra (1999) (S02E16)

Tahle epizoda patří mezi mé nejoblíbenější z celého seriálu. Skvělé efekty, zajímavá zápletka, děj napínavý až do konce a jako bonus představení majora Davise, mé nejoblíbenější vedlejší postavy z celého SG universa (spolu s Jacobem Carterem). ()

Dovolená (1999) (S02E17)

Skvělá humorná epizoda, kterou si pro sebe celou (navzdory centru na Daniela) ukradl Christopher Judge, když si zahrál Jacka. Hrál úplně odlišný charakter než jeho obvyklého klidného stoického Jaffu a byl skvělý. ()

Hadova píseň (1999) (S02E18)

Pěkná epizoda, jen bych si přál, aby Sokar v seriálu dostal více prostoru, když se o něm mluvilo s takovým strachem (jak tady, tak i v další řadě). Čekal bych více negativních emocí lidí k Apophisovi, přece jen je to úhlavní nepřítel Země. Scény s propalovanou iris byly vynikající, stejně tak účast Tok´rů. Peter Williams v pár scénách dokázal, že umí hrát nejenom stereotypního zlého Goa´ulda. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě