Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (206)

Jiný náhled (1999) (S03E06)

Opätovne sa stretávame s tematikou alternatívnej reality a opäť sa jedná o super epizódu. A vzťah O'Neill - Cartrová začína naberať trochu iné smerovanie. ()

Lovec Goa'uldů (1999) (S03E07)

Epizóda je atraktívna z pohľadu pre SG-1 nových technológií a zaujímavú figúrku lovca Goauldov. ()

Démoni (1999) (S03E08)

Epizóda je tradične napínavá, aj akčná a opäť sa stretávama z predpotopným jaffom - Unasom. Akurát nedokážem prekusnúť, že SG-1 si hravo poradí s vyspelými mimozemskými technológiami, s novými civilizáciami a rôznymi hi-tech hrozbami, a v tejto epizóde si nedokáže poradiť so zaostalou kultúrou, tak 'nenápadne sa podobajúcou' na pozemský temný stredovek. Jeden zaknaktel (či ako sa to píše) a je po starostiach - aj s (pomalým) Unasom, aj s Vikárom a jeho "arabelovským" prsteňom. Zaujímavé, že skupinka hlavných hrdinov sa v zajatí ani nepokúsi o útek. ()

Bitevní řád (1999) (S03E09)

Epizóda je síce dostatočne akčňá a svojim spôsobom aj zaujímavá, ale myslím, že scenáristi ju dostatočne nedomysleli a niektoré vecí postrádaju logiku. ()

Rozloučení navždy (1999) (S03E10)

Jackson dostáva v tejto epizóde hlavné slovo a aj keď je to väčšinou o jeho vzťahu s Šarí, má to tú správnu mysterióznu atmosféru, a keď chce Jackson opustiť projekt SG, tak aj zaujímavý náboj. ()

Minulost a přítomnost (1999) (S03E11)

Opäť to pozemské zasadenie na inej planéte - tentoraz do povojnových čias v Spojenom kráľovstve. Ale epizóda je pútavá a postupním odhaľovaním rúška tajomstva aj pekne graduje. Jackson temer pretiahne omladenú Lineu - ničiteľku svetov. ()

Vzpomínky Jolinar (1999) (S03E12)

V prvej časti príbehu rozdelenom do dvoch epizód sa dostávame na podivnú planétu (či skôr mesiac) pripomínajúcu peklo. Opäť sa o slovo prihlasuje Jolinar, ďalší Tokrovia, znovuzrodený je aj Apophis. Prvýkrát ukážu aj tvár mocného Sokara. Nechýba akcia, na zemi i v kozme, a tiež O'Neillove humorné hlášky. Akurát efekty dostávajú zabrať, na čo televízna technika až tak nestačí. ()

Vyhánění čerta ďáblem (1999) (S03E13)

Dokončenie príbehu o vysloboditeľskej misii na pekelnom mesiaci, ktorý je myslím lepší ako prvá časť. Čo z toho, že loď v závere exploduje, keď aj tak všetci záporáci nejakým scenáristickým kúzlom bez ujmy prežili. ()

Nouzová situace (1999) (S03E14)

Téma tajnej invázie emzákov už raz musela prísť. Skvelá zápletka, v ktorej dlho nie je jasné, na ktorej strane leží pravda. ()

Záminka (2000) (S03E15)

Opäť sa stretávame s vyspelou rasou Tollánov a zápletku tvorí atraktívne prostredie súdu a v ňom obhajoba ľudského hostiteľa voči Goauldom. Epizódnu rolu si tu strúhne charizmatický a nepriehľadnuteľný Kevin Durandsi. ()

Sto dní (2000) (S03E17)

Epizóda, v ktorej sa rieši, čo by sa stalo, keby na jednej z planét, kam tím zavítal, zrazu zmizla brána. Možnosť letu na planétu zásluhou pomoci spriateľených rás sa možné doživotie mení na otázku niekoľkých mesiacov a to už nie je také terno. Pri O'Neilovej dočasnej milenke sa začínajú (aj keď len mierne) objavovať skrývané sympatie medzi plukovníkom a majorkou. ()

Nové poznání (2000) (S03E19)

Ďalšia z rady epizód, ktoré sa venujú potomkom ľudí, ktorí sa dostali na vyššiu technologickú úroveň ako pozemšťania. A dvakrát priateľsky nevyzerajú. Akčná i nápaditá epizóda. ()

Mateřský instinkt (2000) (S03E20)

Štandartne dobrá epizóda, ale x-tý variant na tému dieťa harmesis je už trochu veľa a technologické epizódy sú predsalen zaujímavejšie ako tie "éterické". ()

Křišťálová lebka (2000) (S03E21)

Daniel sa dáva na rodinkárstvo a do epizódy si privedie aj svojho deda, bývalého archeológa, dnes chovanca v blázinci. Okrem zaujímavého námetu a akcie to je obohatené aj o humor. "Ale ja nie som halucinácia."..."To hovorí každá halucinácia." ()

Nemesis (2000) (S03E22)

A o slovo sa prihlasujú Replikátory, čo znamená, že sú tu strielačky, výbuchy a trocha high-tech hračičiek od Asgardov. Trochu úsmevné, keď ľudia naprávajú chyby vyspelejších rás - podľa motta "kde končia Asgardi, začínajú Tauri, ale zbytok to vynahradí. Rozpoltený záver série dáva predpoklad nadupanému pokračovaniu. ()

Série 4 (2000) (S04)

Aj keď aj v tejto sérii je niekoľko skvelých dielov (najlepšia asi Časová slučka), prevažujú skôr štandartne dobré. A v dvoch prípadoch iba priemerné epizódy. Takže suma sumárum sa jedná o zatiaľ najslabšiu sériu (aj keď vyše 85 % v priemere určite slabý výsledok nie je). ()

Malá vítězství (2000) (S04E01)

Vypeckované zavŕšenie prvého dielu, ktoré malo snáď všetko - napätie, akciu, asgardské high-tec hračičky v podobe šmrcovných lodí i humor. Veď nazvať kozmickú loď po O'Nealovi, je samo o sebe komické. Začiatok epizódy má skvelú hororovú scénu v ponorke. Znamenitá epizóda. ()

Druhá strana (2000) (S04E02)

Ďalšia z rady epizód, v ktorom sú potomkovia ľudí na technologicky vyspelejšej úrovni. A opäť sa jedná o znamenitú epizódu. Miešajú sa do nej aj nacistické prvky a morálne hodnoty. V jednej z postáv sa objavil aj charizmatický Auberjonois, známy zo serálu Star trek DS9 ako meňavec Odo. ()

Odkaz Ataniků (2000) (S04E03)

Výborná epizóda o technológii vyhynutej rasy, ktorá je testovaná na príslušníkoch jednotky SG1. Vyplýva z toho mnoho humoru a množstvo hlášok. O'Neill: "Zem alebo steak, nie je to jedno?" O'Neill "Je mi to ľúto." Tealc: "Nie je." Divné je, že keď SG1 nemôže na misiu, nedostane rozkaz iná jednotka, trebars aj s Tealcom. ()

Na rozcestí (2000) (S04E04)

Tealc sa nám utrhol z reťaze, zabudol na svoju ženu, syna a strmhlav sa vydáva vlastnou cestou nevidiac, že je zaslepený túžbou. Zaujímavá je zápletka o goauldovi-špiónovi i sexy Tokra - Vanessa Angel. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě