V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

igi B.

Pozorrrrrr! Varrrrrrování ministerrrrrrstva tolerrrrrrance! Igitátorrrrrrův názorrrrrr mudrrrrrrlantům navzdorrrrrry trrrrrradigičně perrrrrrverrrrrrzní d/rrrrrráčkovanou varrrrrriantou prrrrrrojevu! . . . Rrrrrresumé? Parrrrrrafrrrrrráze starrrrrrých prrrrrrovařených evrrrrrrgrrrrrrýnů - trrrrrrochu Starrrrrr Trrrrrrek - trrrrrrochu Starrrrrr Warrrrrrs - trrrrrrochu Rrrrrrobinson Crrrrrrusoe - dohrrrrrromady prrrrrrůměrrrrrrné vesmírrrrrrné dobrrrrrrodrrrrrružství, žánrrrrrrově trrrrrroufale prrrrrrezentováno žeprrrrrrý drrrrrrama, krrrrrrom prrrrrrostoduché storrrrrry a prrrrrrimitivního prrrrrrofesionálního tvůrrrrrrčího ztvárrrrrrnění s prrrrrroblematicky trrrrrrapným závěrrrrrrem drrrrrruhdy legrrrrrračně a rrrrrrádoby rrrrrryze amerrrrrricky korrrrrrektně zprrrrrracováno evrrrrrropským rrrrrrežisérrrrrrem Peterrrrrrsenem... . . . Drrrrrrahá rrrrrrada závěrrrrrrem: Prrrrrromítání prrrrrrožívejte s rrrrrrozumnou verrrrrrvou a krrrrrritickou rrrrrrezerrrrrrvou a pozorrrrrr prrrrrrosím na rrrrrrozumbrrrrrradné ještírrrrrrky... ;-) - - - Postscrrrrrriptum: "Drrrrrrakům zdarrrrrr! . . . Rrrrrrrrrrrr..." :-) - - - - - (Poprrrrrrvé prrrrrrhlédnuto 17.4.2008 na orrrrrriginaldvd, komentátorrrrrrský elaborrrrrrát třicátýčtvrrrrrrtý - 18.4.2008 ;-) ()

Shit

Hodně netradičně zpracovaný sci-fi, kde se dvě rozdílný rasy střetávaj po ztroskotání na opuštěný planetě. Bohužel je to trikově, až teda na masky, trochu lacině působící a hlavně jelikož je to založený převážně na dialozích, tak to sem tam mírně nudí, protože to občas nemá co říct a scénář tomu taky moc nepomáhá, hlavně trošku rozpačitě vypadá učení angličtiny Drakonem. Ale celkově se jedná o solidní sci-fi, i když bych od Petersena čekal víc po Nekonečným příběhu. 3.5* ()

honajz2

Jo, buddy movie jde podat všelijak, i takhle. Původně jsem tomu filmu moc nevěřil, ale to trvalo tak 5 minut a začalo se mi to líbit. Ta planeta, kde Willis ztroskotal, byl dost zajímavá, včetně všech těch potvor, které tam byly, ta rasa draků je tu zajímavě popsaná a promyšlená a to putování pustinou mě bavilo. Bohužel od toho porodu šel můj zájem dolů a už to nic nezachránilo, protože do té doby to nevypadalo tak klasicky a hollywoodsky, ale prostě to k tomu nakonec spadlo, což je škoda. Kdyby to celé zůstalo u putování těch dvou, byl bych spokojenější mnohem víc, ale líbilo se mi to i tak, jen od toho porodu to podle mě prostě spadlo do už okoukaného. 4* ()

NinadeL

Po skvělém fantasy Nekonečném příběhu Petersem přijal komornější sci-fi Můj nepřítel, aby vyprávěl klasické schéma tohoto žánru. Což samo o sobě nemusí být na škodu, je-li i po 25 letech film uvěřitelný a nejsou-li triky ani výprava archaická. Příjemné překvapení po vizuální stránce. Nic zásadního neodkazuje na realitu roku 1985, což skutečně vítám. ()

evapetra

Je pravda, že některé situace nebyly tak úplně a zcela originální, i s přihlédnutím k době vzniku, nicméně film jako celek funguje velmi dobře, postupně si ta zpočátku odpudivá bytost stále více získává srdce nejen Davidgeovo a představa o nadřazenosti jednoho tvora vůči druhému dostává poněkud na frak. A takových poselství, navíc podaných zábavnou formou, není nikdy dost. ()

• Během úvodní bitvy zobrazuje počítač v Dracově lodi strukturu proteinu. (HellFire)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely Barry B. Longyeara. (Hans.)

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen