Výjimeční

Výnimoční

Komedie / Drama

Francie, 2019, 114 min

Antoine Sanier

Nepřenosný filmový zážitek, u kterého obzvlášť platí, že na každého diváka zapůsobí jinak. Silné téma o mizerných podmínkách pro zajištění pečlivé a důstojné péče o pacienty s autismem, které trápí mnoho zemí, mnoho rodin, mnoho konkrétních lidských bytostí a hlavně o výjimečných, obětavých lidech, kteří se do toho v Paříži pustili na vlastní pěst. Nádherné, poučné, lidské a syrově dojemné. Vincent a Reda excelují! Viděno v kině, které bylo překvapivě, však zaslouženě plné.(30.11.2019)

Vidí? Takhle se dělá háelpéčko aka Hluboký Lidský Příběh. Už to letos nastínily solidní Neviditelné, ale Nakache a Toledano tomu dali hitové balení, které má potenciál fungovat i mimo Francii. Složité téma péče o děti s autismem podává dvojka hitmakerů s lehkostí, která ale není totožná s nějakou exploatací. Ten film má skvělé tempo, šibeniční humor, silnou ústřední dvojici a schopnost apelativní patos schovat pod realistický a civilní tón. Poselství je natolik závažné a téma natolik aktuální, že člověk odpustí i rozvleklou (ne)pointu. Už jsme skoro tam. Akorát, že tam ještě ani zdaleka nejsme. Jsem zdravě a necynicky dojat filmem, který odmítá věřit v to, že jsou věci dávno ztracené a prohrané bitvy nemá cenu bojovat do konce.(28.11.2019)

Už při sledování snímku mě napadalo, jak by se s námětem vyrovnala hollywoodská studia. Do hlavní role by angažovali Toma Hankse, slzopudný scénář by byl postavený na nejpodpásovějším citovém vydírání a zbavený vší nepříjemné kontroverze, aby snímek končil patetickým happyendem. Celé by se to pochopitelně motalo kolem neživotných vztahových konstruktů. Nakache a Toledano na to jdou naštěstí jinak a jejich přístup se dá považovat za protipól francouzského hitu Nedotknutelní. V prvním případě volili ryzí komedii, tentokrát nabízí civilnost podepřenou lehce úsměvnými momenty. V Nedotknutelných použili motiv sociální pohádky, tentokrát se jejich scénář opírá o důvěrnou znalost prostředí a problematiky autismu. Film nepředstírá nemožné, netvrdí, že existují pozitivní řešení tam, kde pomůže jen stresující nevděčná práce a asistenti se potýkají s nekončícími riziky soužití se svými svěřenci. Snímek se snaží vyjádřit uznání těm, co službu pacientům poskytují, a je v tom přesvědčivý. Zatímco Nedotknutelní byli silní příběhem, u Výjimečných hrají prim postavy a komunita. Výjimeční nepředstavují aktivistický film v tradičním smyslu slova, tedy snímek, který čeří vody s úmyslem za něco bojovat a něco prosadit. Je ale v tom nejlepším smyslu slova angažovaný s cílem ukázat výsek společnosti a problémy, které se nám moc nechce vidět a kterými se nechceme zabývat. Výborný casting v čele s Vincentem Casselem kvality filmu podtrhuje. Celkový dojem: 90 %.(28.11.2019)

Tak teraz som z toho blbec. To takto (ne)funguje/(ne)fungoval/(ne)bude fungovať systém starostlivosti o autistické a inak duševne postihnuté) deti (a dospelých) vo Francúzsku? Našťastie nemám páru ako to funguje u nás a v bývalom východnom bloku a asi po tom ani pátrať nebudem. Vincent Cassel sa mi v žiadnej jeho doterajšej úlohe nepáčil viac, v niektorých úlohách mi dokonca poriadne pil krv, ale tu je skutočne za hypersympaťáka, ktorému ale kuká z očí, že to myslí skutočne vážne. Čo znie v spojitosti s Casselovým kukučom ako oxymorón, ale je to tak. Film je trochu dejovo zmätočný, ale je pravdepodobné, že to bol aj tvorivý zámer, pretože život Malika a Bruna takým aj je. Záverečné zábery so skutočnými osobami sú tentokrát skutočne pôsobivé.(5.12.2019)

Chvíli mi trvalo než jsem se do toho položil (začátek mi přišel téměř až nezáživný), ale na konci jsem měl co dělat, abych se nerozbulel a byl jsem vážně dojatej. Opravdu nevídaně skvěle vygradováno. Nejlepší na tom je, že to ani nebyl kalkul a všechny ty emoce to zvládá vyvolat i bez srdcervoucích dialogů, pláče, afektu a jiných hollywoodských patosů (vlastně se tam mnohdy ani nic neděje, neříká a jen čučíte na různé záběry ve spojení s výbornou hudbou). Ani to teda moc nestojí na nějakém pevném základu nebo silnější příběhové lince (což je možná i trochu škoda), jen si to tak plyne a vy prostě sledujete jednu organizaci, která pomáhá autistickým dětem. Dokonce zde není ukázána ani žádná dojemná historie jednotlivých postav, vše je to natočené téměř až dokumentárním stylem tady a teď, a proto bych se ani nedivil, pokud by to na někoho působilo trochu nudně. Pro mě to byl ale bezesporu mega silný zážitek. Při závěrečných titulcích bylo v kině hrobové ticho a já jsem si připadal i tak trochu jak vůl, jaké někdy v životě řeším blbosti. Musím také upozornit na to, že mi to rozhodně nepřišlo jako komedie, naopak mi bylo z filmu strašně smutno. Rozhodně ale bravurní ukázka toho, jak moc těžký život mají handicapovaní. Francouzi opravdu umí výborně zachytit nejrůznější sociální témata a zanechat v divákovi obrovskou stopu, čehož si fakt cením.(8.12.2019)

Krásnej, příjemnej a lidskej film u kterého si člověk (já) říká, že to s lidmi ještě není tak úplně ztracené. Film, který má smysl a hloubku. Pánové mají můj obrovský obdiv a vlastně všichni okolo takové organizace. Ruku na srdce, na tohle bych prostě neměl. Režisérské duo točí opravdu kvalitní snímky a díky za ně. A Vincent Cassel mě velice mile překvapil, pěkný výkon.(5.12.2019)

(30.11.19/Cinema city)(30.11.2019)

Kdo by to byl řekl, že mě v adventní době zaskočí, uhrane a dojme skupinka francouzských Rain Manů? Ale bez legrace... tohle je neskutečně lidský film, který jsem doslova hltal z plátna a nepřestal ani na okamžik. S výborným Vincentem Casselem v hlavní roli mi připomněl klenoty jako Rain Man, Čas probuzení a svým původem i Nedotknutelné a rozhodně se nejedná o hyperbolická přirovnání. Francouzi zkrátka umí točit filmy o lidských příbězích a tenhle se mi obzvlášť zapíše do paměti. A když už si myslíte, že je všemu emočnímu cloumání konec, přijde ten zdaleka nejsilnější moment - závěrečné titulky. Za mě nejlepší film roku 2019.(3.12.2019)

Nejcivilnější, nejpůsobivější a nejsmysluplnější film Toledana s Nakachem. Brečím. A zároveň mám po tomhle neutuchající víru v lidstvo. It's kinda funny, too.(23.11.2019)

Doják roku. Až má člověk chuť se přihlásit jako dobrovolník do některé takové organizace. A Cassel je prostě Pan Herec, v Evropě nemá konkurenci. U takových filmů by měly být plné sály. 🤗 🤗(3.12.2019)

Bruno a Malik jsou výjimeční stejně jako jsou výjimeční jejich svěřenci. Bruno s Malikem totiž neřeší, zda mají příslušná povolení a kvalifikovaný personál, ale zcela se věnují svým svěřencům. Autistům, které nikde nechtějí a doma nezvládají. Nejsou to totiž ti zábavní autisté typu Rain Mana, ale jsou mezi nimi ti, kteří nemluví, ubližují sobě nebo jiným, mají záchvaty. A pak na ně přijde kontrola, která jim vyčítá všechny formální nedostatky. Obrana je jednoduchá: proč, když děláme všechno, má na seznamu 50 dalších žádostí, kterým nemůžeme vyhovět, proč nám každý den volají, zda bychom nepřijali někoho dalšího? Tempo je sice trochu mdlé a film trpí až velkou doslovností s mírným tahem na uspání, ale zaobírá se tématem, u kterého nelze usnout.(28.11.2019)

Když už sociální drama, které diváka vypočítavě ždímá, tak od Nakacheho a Toledana. Opravdu to na náš soucit hraje hodně okatě, čemuž výrazně přispívá i melancholický soundtrack od Grandbrothers, ale Cassel a hlavně Kateb se úspěšně starají o to, aby hlavní postavy nebyly jednorozměrné. Na výsledném hodnocení mi přidal i fakt, že se jedná o (sic hodně za vlasy přitaženou) skutečnou událost. Sociální situace ve Francii zajisté není ideální, ale úřady tady jsou bohužel vykresleny až moc antagonisticky. Pokud tedy hledáte objektivnější náhled na zacházení s nepohodlnými členy společnosti, pusťte si raději letošního Narušitele systému. I tak, jak říkám, kvalitní drámo. 70%(5.12.2019)

Začátek možná až příliš live dokumentární, ale pak to skočilo do další dimenze a na konci mi tekly slzy ... Nádherně a Výjimečně udělané ... o tomto nelehkém světě a těch, kteří na něj přicházejí s mnoha omezeními těla i mysli ... proč se to tak děje a z čeho jejich "úděl" pramení, můžeme jen domýšlet ... a obdivovat ty, kteří jim na jejich náročné pouti obětavě a neúnavně pomáhají ... 5 hvězdiček a 5 spolusledujících v cinestaru :)(28.11.2019)

Opravdu výjimečný film a to pravé HLP! Po Nedotknutelných a Sambě přišli Nakache a Toledano opět s překrásným a dojemným příběhem, který ještě herecky podtrhují Vincent Cassel a Reda Kateb. Když se spojí síly Žida a muslima, tak z toho zkrátka musí vzniknout něco překrásného. Perfektní propojení nového případu - kluk s těžkým autismem, kterého nikde nechtějí a o kterého se stará nový pečovatel - a úplně prvního případu Josepha, s kterým se po dlouhých letech snaží hlavní hrdina najít správnou cestu do běžného života. Je smutné, že to tak opravdu je. Jakmile je to těžký případ, dávají od něj ruce pryč, protože by ho nezvládali, nebo ho dopují prášky a nevnímá svět. Tohle je ukázka toho, jak by to mělo ne/fungovat. Hlavní hrdina to nechce vzdávat a bojuje, dokud to jde, protože nejde o něj, ale o ty rodiny a ty děti, někdy už dospělé, protože i oni chtějí mít život. Dostalo mě to.(5.12.2019)

Nakache a Toledano sú jednými z tých pár jedinečných európskych režisérov, ktorí dokážu natočiť snímku s nesmierne ľudským a humánnym posolstvom, okoreniť ju milým a nenásilným humorom, perfektne ju obsadiť a presadiť ju ako na poli klubových filmov, tak aj multiplexov. Film je vyskladaný z niekoľkých druhov scén. Hlavnými postavami sú dvaja veľmi dobrí priatelia, ktorí tam jednoducho musia byť jeden pre druhého, inak by to nezvládli, a do ktorých životov nahliadame, aby sme pochopili, ako veľmi práca ovplyvňuje ich súkromie a čo všetko sú nútení obetovať pre oveľa vyšší cieľ. Na druhej strane sledujeme ich prácu s hendikepovanými a znevýhodnenými ľuďmi rôzneho veku, o ktorých sa starajú v rámci fungovania ich súkromného zariadenia. Keďže by toho samozrejme bolo na dvoch veľa, do práce zapájajú aj ľudí z okraja spoločnosti, dávajú im akúsi druhú šancu, zmysel, ktorý musia pretaviť do praktických výsledkov. A v závere sledujeme dokumentárny film dvoch vyšetrovateľov, ktorých úlohou - ako zástupcov kontrolného orgánu - je zistiť, či podmienky, v ktorých organizácia funguje, sú dostatočné a či celé fungovanie nie je v žiadnom smere nelegálne. Tak nenútenú snímku plnú krásnych smutných či komických momentov, s neuveriteľne realistickými hereckými výkonmi, som už dávno nevidel. Akoby ste kameru postavili medzi ľudí a jednoducho snímali ich každodenný život. Famózny režijny počin, ktorý nijakým spôsobom netlačí na pílu, umelecké zložky združuje a ponúka témy a štruktúru, ktoré dnes nachádzame v kinách oveľa ťažšie. Klobúk dole. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=3v8Gu7D8-Fw(30.11.2019)

Bez pochýb 5*. Film začína akoby dokumentárne a potom nadobúda neuveriteľné tempo. Popri tom si zachováva neprikrášlenú realitu každodenného, často márneho snaženia opatrovateľov autistov. Keď sa ako víťazstvo oslavuje, že niekto prešiel 4 zastávky metra bez zatiahnutia záchrannej brzdy. Vincent Cassel a Reda Kateb sú fenomenálni, civilnosť ich herectva presvedčivá. Aj ďalší herci (či samotní pacienti?) sú absolútne presvedčiví. A zjavne aj medzináboženská a medzirasová spolupráca funguje medzi dobrými ľuďmi.(2.12.2019)

Neskutočne krásny film, ťažko opísať. Musí sa vidieť...(4.12.2019)

Jen málo snímků člověku vhrkne slzy do očí a jen málo podobných výjimečných příběhů napíše život. Tento snímek má v sobě skutečnou naději, a tou nadějí jsou ryzí projevy lidství. Něco takového natočit je jako přinášet zprávy z veliké hloubky, z vnitřního osobního neviditelného světa. Za mě - myslím, že tohle je smysluplné naplňování poslání filmové tvorby.(23.11.2019)

Emocionálních 100%. Vincenta mám moc rád a po tomto filmu, ještě raději.(29.11.2019)

Nádherný film. Trochu jsem si poplakala a nebyla jsem v kině jediná, ale optimistické poselství filmu způsobí, že divák odchází z kina s úsměvem a nadšený, že tohle se rozhodně povedlo. Zdravice V. Cassela příjemně překvapila.(1.12.2019)

Je to vlastně úplně bez děje, je to vlastně dost syrové, ale přesto je to skvělé! Úplně bez patosu, bez příkras a zbytečných vedlejších dějových linek. Prostě nádhera. Navíc nutno podotknout, že by mě nikdy nenapadlo, že Vincek Kaslík je schopen takovéhohle výkonu!(4.12.2019)

<< předchozí 1 2