Vivárium (festivalový název)

Lorcan Finnegan

Garret Shanley

MacGregor
  • POMO

Papundeklová wannabe-art alegorie koloběhu konzumního fungování společnosti? Asi jo. Ale většinu času jen nemotorně hopsající do rytmu, kterému nerozumí a neví co s ním. [Sitges FF](8.10.2019)

• Goldbeater

Nadějně rozjetý začátek okořeněný bizarním humorem a svižným úvodem do zápletky mě navnadil - jen jsem si říkal, aby to brzy nezabředlo v jedné a té samé poloze. A to se bohužel stalo. Scénář a jeho pointa by vydaly na půlhodinový krátkometrážní film, ale v 97 minutové verzi se vše velmi rychle začne opakovat a ke konci už mírně protivit. Ústřední mystérium je nahozené tak, aby se dalo jednoduchým způsobem cyklicky zakončit, ale nenechává divákům mnoho prostoru k přemýšlení a ani nenabízí silnější dějový moment, díky kterému by stálo za to si Vivarium pamatovat. [Sitges 2019](9.10.2019)

• JFL

Jako epizoda "Twilight Zone" s náležitou stopáží by to asi i bylo fajn, ještě lépe by tomu slušel formát tak desetistránkového komiksu. Jenže na celovečerák je tu málo materiálu, přílišná doslovnost a nulový přesah. Stačí pak pohled do titulků na produkční společnosti a není se čemu divit. XYZ Films si stejně jako web Twitch Film, dnes přejmenovaný na velkohubé Screen Anarchy, který založil majitel společnosti Todd Brown, udělali trademark z vyzdvihování žánrovek s neotřelými nápady. Jenže bohužel všem jejich projektům schází vývoj, dramaturgie a zrání námětu, což jsou přesně neduhy "Vivaria". Je sympatické, že už XYZ Films dosahují na zvučnější herecká jména, ale pro jejich produkci by mnohem zásadnější bylo najmout dramaturga.(19.5.2019)

JFL to ve svém komentáři shrnul dokonale – Vivarium je opravdu jako epizoda z Twilight Zone roztažená na celovečerní stopáž, což je zároveň i kámen úrazu celého filmu. Vše začíná skvěle, úvodní sekvence je vtipná a krásně navodí tu správně bizarní atmosféru, která je každým dalším momentem víc a víc plíživě znepokojivá. Následný děj je už do určité míry nastavované kaše, která člověka začne pomalu (ale jistě) nudit. Tato část by přitom ani tolik prostoru nepotřebovala, jelikož se za tu více jak hodinu děj nijak výrazně neposouvá, spíš stojí na místě a přešlapuje. Někam se to posune až v samotném závěru, který už má zase trošku větší grady a vyvrcholí v ucházející pointu, kterou ale v pohodě vydedukujete již tak v polovině filmu. Příběh se hezky uzavře, vše do sebe zapadne, ale nic překvapivého to nepřinese.(8.10.2019)