Vivárium

• Irsko Vivarium (více)
Trailer 3
Mysteriózní / Sci-Fi / Drama / Horor
Irsko / Belgie / Dánsko, 2019, 97 min

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

Trailer 3

JFL

Jako epizoda "Twilight Zone" s náležitou stopáží by to asi i bylo fajn, ještě lépe by tomu slušel formát tak desetistránkového komiksu. Jenže na celovečerák je tu málo materiálu, přílišná doslovnost a nulový přesah. Stačí pak pohled do titulků na produkční společnosti a není se čemu divit. XYZ Films si stejně jako web Twitch Film, dnes přejmenovaný na velkohubé Screen Anarchy, který založil majitel společnosti Todd Brown, udělali trademark z vyzdvihování žánrovek s neotřelými nápady. Jenže bohužel všem jejich projektům schází vývoj, dramaturgie a zrání námětu, což jsou přesně neduhy "Vivaria". Je sympatické, že už XYZ Films dosahují na zvučnější herecká jména, ale pro jejich produkci by mnohem zásadnější bylo najmout dramaturga. ()

EvilPhoEniX

Nevšední mysteriózní mindfuck, který má fajn nápad i myšlenku, ale dopadá na pomalejší tempo. Jesse Eisenberg a Imogen Poots si po The Art of Self-Defense střihli další společnou roli a opět jsou výborně sehraní a velmi sympatičtí. Hlavní hrdinové se ocitnou v labyrintovém bytovém komplexu, ze kterého se nedá utéct a ještě zde vychovávají podivné dítě. Film plyne jak jsem už zmínil pomalejším tempem, ale párkrát dokáže hezky znepokojit ba až zamrazit a samotné finále pokládám za velmi vydařené s dobrou pointou. Celkově vzato slušné, ale znova to vidět nemusím. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí***. 6/10. ()

Morien

Taky si chci pořídit vivárium, ale já v něm budu chovat žáby. Nebo čolky. Škoda, že se to od té původní (teoreticky zajímavé) myšlenky nikam neposune. Když totiž hlavní postava v šedesáté minutě stále ještě objevuje to samé jako v patnácté minutě, a totiž že je v bludišti, ze kterého nemůže ven, tak je to známka toho, že tvůrce měl materiálu právě tak na patnáct minut a ne na celovečerák. Ale jednou snad bude dosahovat vrstva mrtvol až na povrch. ()

Enšpígl

Možná to jinak působí na Sitges fesťáku s lidmi a sluníčku ve Spain a jinak v celonárodní karaneténě. Podle mě je dokonale ponurej karenťák přesně jak říká kolegyně dzeyna, kde mě zajímalo jak to celý bude, samozřejmě určitá míra neschopnosti porodit nějakou nápaditou pointu tu sice je, ale člověk si svou současnou samotu okořenil o samotu dalších dvou lidí a to není uplně špatný. Na celou vesnici jen dva lidi, to by měl Primule radost. ()

J*A*S*M

Výborná bizarní věc, u které mě několikrát přejel mráz po zádech. Vivárium umí být na jednu stranu černohumorně zábavné, když s nadhledem pozoruje snahu hlavních hrdinů řešit neřešitelnou situaci, do které se ne úplně vlastní vinou dostali, stejně tak ale umí pocuchat nervy, když odhalí, že zdejší bláznivý svět má nad hrdiny kompletní převahu a jakýkoli boj proti (ne)logice jeho fungování se může krutě vymstít. Zkrátka nápaditá hříčka jako stvořená pro chvíle karantény, jednoznačně trestuhodně podhodnocená. ()