To musí být nebe

To musí byť nebo

Komedie

Francie / Katar / Německo / Kanada / Turecko / Palestina, 2019, 97 min

• xxmartinxx

Na sebeprezentaci Eliy Suleimana coby člověka, který se tváří, že mu svět něco dluží, mi je něco krajně nesympatického. Celý film tráví tím, že neslovně soudí karikatury, které sám vymyslel (mimochodem poměrně obstarožní a povrchní karikatury), aniž by vyjádřil zájem o cokoliv krom okukování ženských zadků, což ve mně evokuje něco, co by natočil Jiří Menzel někde mezi Králem a Donšajny.(2.7.2020)

Je to snímek pro vnímavého diváka. Už úvodní scéna je vtipná, když kněz vykopne dveře. Občas si hrdina dělá legraci sám ze sebe. Většinu času mlčí. Vidíme všední i fantazijní scény. Co je ve filmu všudypřítomné je až koronavirová prázdnota. Režisér Suleiman nesoudí, nekomentuje , je vyrovnaný, nevměšuje se, nevysvětluje, neobhajuje. Palestina snímek vyslala do soutěže o Oscary. Kouzelná scéna rvačky o židle u fontány. jako kdyby vzdával poctu klasické grotesce. Časem pro mě začalo být vyprávění únavné, protože postrádalo vývoj.(4.9.2020)

Solidní politologicko-teologická satira, která je v podstatě nostalgickou mozaikou kuriózních vzpomínek a cestovatelských zážitků Elia Suleimana. Snímek má neskutečně specifický rozjímavý tempo, jehož sugestivní optikou divák sleduje karikaturní obscénnosti, anebo filozofuje nad otázkami o hodnotě domova, který sám Suleiman pokládá. Jednotlivý pasáže nemají sebemenší koexistující precedent anebo jakýkoliv impakt na imponování narativu, poněvadž příběh zde není - spíš jde o zádumčivý pragmatický leporelo, jehož prostřednictvím se jenom kocháte turistickými památkami - primárně zde ovšem taky chybí humor, a pokud zde je, je velice sterilní a často vyšumí do prázdna - monotónní Eliův xicht, který evokuje notorický nezájem, tomu taky nepomáhá. Ale jako nenáročná letní oddechovka a paralelní sonda do palestinský subkultury je tahle jednohubka naprosto ideální.... VERDIKT: 7,3 pesimistických Izraelitů z 10 [#KINOŽIJE](3.7.2020)

• Marrdaa

Chtěl bych tímto nezávisle podpořit nově vzniklé Kino/bar Přítomnost na Žižkově, kde si ke sledování můžete objednat osvěžující míchané drinky, víno, pivo ale samozřejmě i nealko a nějaký snack, aniž byste rušili ostatní. V kině totiž funguje silent menu, díky kterému vám obsluha donese přesně to, co si přejete, aniž byste museli vydat hlásku. Vše krom vstupného zaplatíte až při odchodu. Díky tomu dávám tomuto snímku jednu hvězdičku, protože jinak by to byl čistý odpad. Vykonstruované, nevtipné, artové a především nesmírně nudné.(2.7.2020)

• Arsenal83

Čakal som na ten moment, kedy sa mám začať smiať, a ono to nikdy neprišlo, len nejaké záblesky úsmevu, ale to je tak všetko. Film má veľmi málo dialógov, vlastne takmer žiadne a bez toho to je maximálna nuda. Mne podivný pohľad pána v okuliaroch, ktorý vyzerá, že má všetko na háku, na zábavu nestačil.(4.6.2020)

Tohle musí být nebe je pro mě jednou velkou transkulturní komedií, kterou charakterizuje nadhled ve spojení se smyslem pro absurditu. Elia Suleiman obsadil sám sebe do ústřední role jakéhosi němého, ale přesto dost výmluvného průvodce roztodivnými situacemi. Ať už je Suleiman ve své domovině, nebo na cestách po Francii či USA, vždy se ve všech třech kulturách odkudsi vynoří jakýsi jednotící prvek. Ono totiž ve finále není na koho ukázat, protože MY vlastně děláme totéž, co ONI, na které s opovržením ukazujeme. Rozdíl je tedy jenom v tom, že TO děláme jinak (třeba jen méně viditelně). Suleiman je zkrátka perfektní pozorovatel detailů a navíc vůbec netroškaří, takže dokáže tyhle nepatrnosti (které však zásadním způsobem hýbou kulturou) patřičně zvýraznit. Suleiman má navíc dar dívat se na svět očima dítěte, což se nebývale otisklo i do tohoto snímku a propůjčilo mu krásnou lehkost.(22.6.2020)

Aby mě někdo nutil přemýšlet takto nenuceným způsobem, to je vskutku umění. Beze slov, lehýnce a s jemným úsměvem plyne příběh a obyvatel “západu” jen kouká, k jakým absurdnostem přivedl svůj život, kulturu, společenské způsoby. Ale podivně si žije i “východ”. Spolu s autorem se na sebe navzájem můžeme mile usmát a dovolit si porozumět.(3.3.2020)

• Koco

Infantilný kraťas na tému Stranger in a Strange Land, len škoda, že mal 97 minút. Hviezdičky dávam za zopár podarených gagov a najmä scénu s francúzskym producentom. Potvrdila moje dlhodobé tušenie o náture európskych investícií do filmov z ,, exotických" krajín.(20.7.2020)

Palestinský film zas tak často nevídám. :)) Tento měl svou poetiku. Trochu nudný, trochu přehrávání a dělání ze sebe něco více, něco "uměleckého". S lehce předvídatelným koncem. Ale jo, odpočinkový kousek, nad kterým se člověk lehce pousměje. :)(24.9.2020)