Ztracená totožnost

Shattered

Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1991, 98 min

Wolfgang Petersen

Po automobilové havárii ztráta paměti a následné pátrání po své identitě a především po své minulosti. To je hlavní dějová linka povedeného thrilleru, který je stavěn především na napínavé atmosféře. Tom Berenger si zahrál hlavní postavu a dodal mu na důvěryhodnosti. Postupně dává dohromady skládačku svého tajemna, kdy o zvraty není nouze a postupně stoupající napětí vyvrcholí nečekaným rozuzlením. Místy televizní vyznění neškodí, což nebývá zrovna obvyklé. Neoriginální téma příběhu není tedy stavěn na velkých akční scénách jako jsou přestřelky či rvačky. A povedlo se. Pro kina se snímek nehodí, ale v televizi se bude mezi detektivním žánrem dobře vyjímat.(24.1.2014)

Oblíbené téma ztráty paměti po nehodě a snaha o poskládání své vlastní historie, to mě vždy zajímalo. Tenhle film není žádný velký holywoodský trhák, ale diváka vtáhne do děje svým zamotaným a napínavým příběhem, který na konci vyústí v (pro někoho) nečekanou pointu. Herecké výkony standard, výprava taky v mezích, až na tři rozbitá auta, z toho dvě shozená ze skály. Aspoň že to poršátko ušetřili.(8.5.2014)

Snímek se na samém počátku tváří jako nevinná autonehoda s následkem léčení hlavního hrdiny. Jenže opak je pravdou a chlapík postupně dává střípky událostí dohromady a za pomoci soukromého detektiva zjišťují, že za událostmi z posledních dní je vypočítavá žena a pár osudových okamžiků, které všem změnili navždy život! 60%(3.6.2018)

Thriller z rodiny obdobných filmů z počátku 90. let minulého století (Základní instinkt, Mrazivá vášeň, apod.). Možná kromě hlavního zvratu nepřináší nic, čím by se vymykal z průměru. Uvěřitelnost příběhu je sporadická, herecké výkony nic moc, oživením je pouze Bob Hoskins v roli soukromého očka Guse Kleina. Jako víkendová večerní podívaná dobrý, ale stačí vidět pouze jednou.(26.1.2014)

Když jsem šoupl levné vapeťácké dvd do přehrávače, určitě jsem nečekal, že na mne vykoukne starší snímek (po filmu MŮJ NEPŘÍTEL teprve druhý čistě americký) Wolfganga Petersena. A vůbec to nebylo špatné. Poctivé řemeslo, ve své předvídatelné pointě trochu přitažené za vlasy, ale přesto velmi divácky vděčné. Natočit podobný námět v 50. letech Alfred Hitchcock, byla by z toho dnes milovaná klasika žánru. II Scénář: Wolfgang Petersen (podle románu THE PLASTIC NIGHTMARE Richarda Neelyho). Hudba: Alan Silvestri. 70%(15.7.2010)