Ztracená totožnost

Shattered

Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1991, 98 min

Wolfgang Petersen

Povedeny film na temu autonehoda a nasledna amnezia. Na tom sa da stavat a vybudovat a natocit namakany film. Zacina sa to uz spominanou autonehodou. Nasledovne je dost masakrozne a psychicku pohodu likvidujuce sledovat priebeh amnezie, ktora sa zhorsuje - nechybaju podivne zablesky stratenej pamate, ale aj strasidelnejsie okamziky. Rezisera Wolfganga Petersena poznam ako tvorcu filmov Ponorka 1981, Er Fors Uan 1997, Dokonala Boure 2000, tentokrat som sa zameral na jeho starsiu tvorbu. A dobre som spravil. Tempo slusne, dailogy namakane, ani kusok vaty, nuda nehrozila - teda aspon mne : 65 %(6.1.2018)

Po automobilové havárii ztráta paměti a následné pátrání po své identitě a především po své minulosti. To je hlavní dějová linka povedeného thrilleru, který je stavěn především na napínavé atmosféře. Tom Berenger si zahrál hlavní postavu a dodal mu na důvěryhodnosti. Postupně dává dohromady skládačku svého tajemna, kdy o zvraty není nouze a postupně stoupající napětí vyvrcholí nečekaným rozuzlením. Místy televizní vyznění neškodí, což nebývá zrovna obvyklé. Neoriginální téma příběhu není tedy stavěn na velkých akční scénách jako jsou přestřelky či rvačky. A povedlo se. Pro kina se snímek nehodí, ale v televizi se bude mezi detektivním žánrem dobře vyjímat.(24.1.2014)

Když jsem šoupl levné vapeťácké dvd do přehrávače, určitě jsem nečekal, že na mne vykoukne starší snímek (po filmu MŮJ NEPŘÍTEL teprve druhý čistě americký) Wolfganga Petersena. A vůbec to nebylo špatné. Poctivé řemeslo, ve své předvídatelné pointě trochu přitažené za vlasy, ale přesto velmi divácky vděčné. Natočit podobný námět v 50. letech Alfred Hitchcock, byla by z toho dnes milovaná klasika žánru. II Scénář: Wolfgang Petersen (podle románu THE PLASTIC NIGHTMARE Richarda Neelyho). Hudba: Alan Silvestri. 70%(15.7.2010)

Vidieť dnes film, kde ma ešte prekvapí pointa, je vždy veľmi príjemné. Shattered nie je ani tak 90kové béčko typu Mrazivá vášeň, ani neonoir (i keď ten proste je), ako klasický noir zo 40. rokov. To sa týka vlastne všetkého vo filme (nejedná sa napríklad o erotický triler, všetko je v náznakoch), i keď bary nahradili domácnosti. Rodiny sú ale stále rozbité a zápletka komplikovaná a zamotaná až do úplného záveru. Film môžete odsúdiť ako lacnú produkciu, vhodnú najmä do televízie, ale práve tie styčné prvky s klasickým noirom (Petersen sa pohráva aj s úlohou detektíva, ktorým je aj nie je Merrick) sú na ňom to najchytrejšie a robia film aspoň trochu nadčasovým.(20.8.2015)

Perfektní mystérie. Vážně moc pěkně natočené a zahrané ala Hitchcock, včetně klasické retro hudby. Ta pointa v budoucnosti bude fungovat mnohem lépe než dnes a za několik desítek let budou lidé udiveni, jak daleko předběhl dobu a možná se tento zapomenutý film dočká po letech uznání, které si zaslouží jak svým výborným zpracováním tak i futuristickou pointou. Petersen vlastně počátkem 90. let přinesl vizi, které je stále aktuálnější a hojnou mírou se na ni podílejí v současnosti i Češi. Podívejte se na film a uvidíte sami o čem mluvím. Paráda. ;-)(26.3.2018)