poster

Ztracená totožnost

 • český

  Bez identity

 • USA

  Shattered

Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1991, 98 min

Scénář:

Wolfgang Petersen
(další profese)
 • Muf911
  ****

  Oblíbené téma ztráty paměti po nehodě a snaha o poskládání své vlastní historie, to mě vždy zajímalo. Tenhle film není žádný velký holywoodský trhák, ale diváka vtáhne do děje svým zamotaným a napínavým příběhem, který na konci vyústí v (pro někoho) nečekanou pointu. Herecké výkony standard, výprava taky v mezích, až na tři rozbitá auta, z toho dvě shozená ze skály. Aspoň že to poršátko ušetřili.(8.5.2014)

 • Anderton
  ****

  Vidieť dnes film, kde ma ešte prekvapí pointa, je vždy veľmi príjemné. Shattered nie je ani tak 90kové béčko typu Mrazivá vášeň, ani neonoir (i keď ten proste je), ako klasický noir zo 40. rokov. To sa týka vlastne všetkého vo filme (nejedná sa napríklad o erotický triler, všetko je v náznakoch), i keď bary nahradili domácnosti. Rodiny sú ale stále rozbité a zápletka komplikovaná a zamotaná až do úplného záveru. Film môžete odsúdiť ako lacnú produkciu, vhodnú najmä do televízie, ale práve tie styčné prvky s klasickým noirom (Petersen sa pohráva aj s úlohou detektíva, ktorým je aj nie je Merrick) sú na ňom to najchytrejšie a robia film aspoň trochu nadčasovým.(20.8.2015)

 • kkarx
  ****

  Perfektní mystérie. Vážně moc pěkně natočené a zahrané ala Hitchcock, včetně klasické retro hudby. Ta pointa v budoucnosti bude fungovat mnohem lépe než dnes a za několik desítek let budou lidé udiveni, jak daleko předběhl dobu a možná se tento zapomenutý film dočká po letech uznání, které si zaslouží jak svým výborným zpracováním tak i futuristickou pointou. Petersen vlastně počátkem 90. let přinesl vizi, které je stále aktuálnější a hojnou mírou se na ni podílejí v současnosti i Češi. Podívejte se na film a uvidíte sami o čem mluvím. Paráda. ;-)(26.3.2018)

 • Ruda.neck
  ***

  Thriller z rodiny obdobných filmů z počátku 90. let minulého století (Základní instinkt, Mrazivá vášeň, apod.). Možná kromě hlavního zvratu nepřináší nic, čím by se vymykal z průměru. Uvěřitelnost příběhu je sporadická, herecké výkony nic moc, oživením je pouze Bob Hoskins v roli soukromého očka Guse Kleina. Jako víkendová večerní podívaná dobrý, ale stačí vidět pouze jednou.(26.1.2014)

 • MickeyStuma
  ****

  Po automobilové havárii ztráta paměti a následné pátrání po své identitě a především po své minulosti. To je hlavní dějová linka povedeného thrilleru, který je stavěn především na napínavé atmosféře. Tom Berenger si zahrál hlavní postavu a dodal mu na důvěryhodnosti. Postupně dává dohromady skládačku svého tajemna, kdy o zvraty není nouze a postupně stoupající napětí vyvrcholí nečekaným rozuzlením. Místy televizní vyznění neškodí, což nebývá zrovna obvyklé. Neoriginální téma příběhu není tedy stavěn na velkých akční scénách jako jsou přestřelky či rvačky. A povedlo se. Pro kina se snímek nehodí, ale v televizi se bude mezi detektivním žánrem dobře vyjímat.(24.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace