poster

Vysoká dívka

 • Rusko

  Dylda

 • Rusko

  Дылда

 • Slovensko

  Dlhaňa

  (festivalový název)
 • Kanada

  Beanpole

Drama

Rusko, 2019, 137 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • POMO
  ***

  Na 28-letého tvůrce obdivuhodně těžké téma s komplikovanými vztahy. Navíc obrazově perfektně vystihující atmosféru jak místa a doby, tak náladu příběhu a jeho protagonistů. Přestože mi je tento typ depresivních dramat s historickým zasazením do starého Ruska hodně vzdáleným šálkem kávy, před Balagovem jako umělcem musím smeknout. Co bude točit jako ostřílený matador? P.S.: Výkony obou hereček brilantní. I když otázka, nakolik to hráli. Druhý den jsem na ulici za rychlé chůze na okamžik zvednul pohled od mobilu před sebe a na vteřinu se potkal s blízkým pohledem kolemjdoucí děvočky Miroshnichenko (představitelka hodně komplikované hlavní postavy). Byl to přesně ten pohled a v něm reakce na bytost, vstupující do její komfortní zóny, jaké házela na všechny ve filmu. Až mě zamrazilo. [Cannes](18.5.2019)

 • boogieman
  ****

  Mám z tohto filmu rozporuplné pocity. Na jednej strane je tu skvelá audiovizuálna stránka na čele s vynikajúcou mizanscénou a kamerou spolu s parádným použitím farieb. Jednotlivé scény sú často silné, a aj keď je príbeh relatívne neobyčajný, divák dokáže do veľkej miery predvídať ako sa vyvinie, čo výnimočne pokladám za pozitívum, nakoľko mi príde že je to dôsledok precíznej (aj keď pomerne neoriginálnej) réžie ktorá dokáže diváka dostať tam kam potrebuje. Na druhej strane, príliš sa tu tlačí na pílu, a jednotlivé scény sú často emocionálne vyhrotené ďaleko za hranicu toho čo mi príde nemanipulatívne a primerané. V dôsledku toho som sa neraz pri filme prichytil, ako ma napadlo, že ide o skvele natočený torture porn. Čo niekomu možno vyhovuje, ale mne až tak nie. Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že Balagov je nádejný filmár, obzvlášť v kontexte toho, že má iba 28 rokov (sick!). Nabudúce by som ale poprosil niečo trochu viac subtle, nepotrebujem dostávať päsťou do tváre v každom druhom zábere. 3.5*.(26.11.2019)

 • cinefob
  ****

  Když uvážím, co to asi znamenalo žít v Leningradu v čase druhé světové války a krátce po ní, zdá se mi Balagovův film, po stránce vykreslování (po)válečných hrůz s tím spojených, poměrně střídmí. Zkázu a utrpení je tam cítit v každé scéně, ale neměl jsem dojem, že by se v tom vyžíval. Co mi moc nesedlo je zápletka, která se v těchto kulisách odehrává. Měl jsem dojem, že autor až příliš vsadil na postupy popsané v slavné publikaci Manuel de la création d’un film artistique. Jinak bych ale řekl, že Rusku v tomhle filmaři roste další Sokurov nebo někdo podobně dobrý. Ještě takový postřeh: na to, že se to odehrává v období totalitního režimu – Stalin má před sebou ještě šest či sedm let života –, tam o tomhle aspektu celé situace nepadne jediná zmínka. Zajímalo by mě (nic nenaznačuji, skutečně bych rád věděl, jak to je), zda to bylo Balagovovo osobní tvůrčí rozhodnutí (pro vyprávění svého příběhu na to v zásadě upozorňovat nepotřeboval), nebo se jen v putinovském Rusku, které k období stalinismu zajímá „respektující“ postoj, shánějí jednodušeji státní peníze na filmy, které se těmto tématům zcela vyhýbají.(7.1.2020)

 • Flego
  ****

  Psychologický útek z devastovaného mesta tesne po vojne síce posúva do hlavnej postavy vysoké dievča, oveľa väčší priestor však zaujíma jej priateľka. Nie je to podstatné, obe ženy prežili svoje peklo a z pekla sa dostať vyžaduje niekedy pekelne tvrdé chovanie. Mladý režisér rozohral svoj prekvapivo dobrý part komorne, neočakávajte fyzickú devastáciu mesta, film sa odohráva prevažne v šere nemocnice a skromných obydlí. Je to príbeh o dušiach, ktoré vo vojne utrpeli.(13.7.2020)

 • bart_
  ****

  Ruský snímek 'Dylda' je ve zkratce vizuálně jímavým a sugestivně subtilním sociologickým dramatem, z něhož se posléze překvapivě vyklube nadstandardní ekvivalent subžánru queer romancí. Vzhledem k názvu ale fakticky neočekávejte dilda, natožpak s tvrdym ÿ - ačkoliv pasáž ze společných ženských sprch je náležitě atraktivní. Snímek je svým pragmatickým tématem, ač odehrávající se po 2.sv. válce, velice aktuální - krom toho, že je význačný svou specifickou symbolikou barev, primárně se zaobírá problematikou rodičovství a všech souvisejících konotací (tedy opatrovnictví, těhotenství, atd. - dyk to zná každej antikoncepční fanoušek) a snaze revitalizovat život - to vše se koherentně odehrávající na pozadí autentických kulis bezútěšnosti a trosek sklíčenosti poválečného Stalingradu ještě za časů, kdy čest či lidskost byla synonymem pro marnotratnost. Vedlejší protagonistka je navíc identicky podobná Terce z mého milovaného podcastu 'Vyhonit Ďábla', takže já jsem ve výsledný konkluzi nadmíru spokojen! Uznávám, jde v podstatě o feministickou agitku, ale výbordelnou. Kantěmir Balagov, vzhledem ke svému věku, má ve své ranné kariéře do budoucna nakročeno vskutku bravůrně! .... VERDIKT: 8,1 slovanských pizdojebek z 10 [#46.LFŠ](10.8.2020)

 • - Režisér čerpal inspiraci ze zdrcující reportáže laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové „Válka nemá ženskou tvář“.